Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лошото е, че и нашето поколение взе да забравя ужасите на соца
Отиди на страница:
  Мнения:735 « Предишна Страница 28 от 37 26 27 28 29 30 Следваща »
Cruella de Vil
10 Окт 2010 12:19
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Мислех, че по някои нрави от онова време можем да сближим оценките и да приемем с консенсус, че така е било, ама не би - очевидно спорещите сте живяли в различни държави.

А, че те и сега хората в България живеят в различни държави. Срещала съм хора и възрастни и по-млади, които казват: "От България не мърдаме." Имат си и работа и реализация, в чужбина трябва да започнат от нулата.
На децата като им разправям за тогавашните порядки в обществото се смеят и ми казват: "Ама наистина ли? Не може да бъде!"
Пък и за какво толкова да съжалявам за онова време? Жителство за тези от провинцията, двустайна маломерна панелка и то ако имаш поне две деца (за която се чака ред, а не се купува свободно) и заплата според щата. Хората живееха по три семейства в един апартамент с години. Младите нямаше как да си позволят квартира. И да, имаше ограничение за непартийните членове за длъжност. Наистина имаше за всички, но по малко, и като изключим привилигированите бяхме (почти) равни. Е, обикновените работници получаваха поне двойно от простите инженери, но... такова беше времето. Много семейства допълваха скромните си доходи с работа на село в почивните дни. Тогава още връзката град-село не беше прекъсната.
Вярно, от друга страна бяхме млади, бригадите бяха непрекъснат купон и свалки, а като правехме щуротии (колективно бягство от час) поемахме всички отговорността за да не накажат инициаторите.
Не е истина, че бездуховността ни е нападнала ей тъй, изневиделица. Още тогава мечтата в живота на някои бяха "трите ключа": апартамент, кола и вила. Какви изцепки се вихреха на сватби, абитуриентски вечери и изпращане на войници! Младоженците се накичваха с гирлянди от пари. И шофьорите не слушаха Вагнер и не четяха Шекспир. Децата им, предполагам, са същите.
Между другото, и на баба ми времето на нейната младост й се струваше по-хубаво. Та сигурно е нормално да бъде така.
Истината е, че "демосрацията" не падна с парашут и не беше наложена от изникналите изневиделица шепа "ентелегенти" с психически отклонения. Тя беше наложена от хора - предатели по душа. Именно предатели, защото предадоха Тодор Живков, на когото дължаха всичко. Да цитирам ли имена? Андрей Луканов, Петър Младенов, Александър Лилов, Добри Джуров. Всъщност... кой остана от висшето ръководство?

Е, тези с ляво мислене го знаят. Но не искат да го признаят, че всъщност техните другари ги предадоха. Имали са илюзии, та затова.
Карамфилов
10 Окт 2010 12:22
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Маркса има някои фундаментални грешки в мисленето.
Първо, соц системата, нашата, не е станала диктатура поради Студената война. Тя си е такава, измислена и наложена в СССР и приложена в Източна Европа след ВСВ, само с някои козметични промени (Караваджо, извинявай за баналностите, но изглежда има нужда от уточняване). Характеристиките на диктатура са й вътрешно присъщи.
Аз се съмнявам, че диктатурата би изчезнала, дори и да бяхме победили в световен мащаб. Но това няма как да се знае. Затова говорим за това, което знаем, а не какво би било.
Второ, хората не са приели доброволно лишаването си от елементарни свободи, това не е било осъзнат избор за цената, която е трябвало да се плати за да имат безплатно образование (впрочем у нас винаги е било безплатно!), здравеопазване и "нормален живот". Това, че е ставало насилствено, не беше никаква тайна, а даже източник на гордост. Това беше революционната романтика, орем полето на историята, обръщаме пластове!
a.paladio
10 Окт 2010 12:24
Мнения: 579
От: Bulgaria
Карамфилов,
споделям мнението на (марсианец ли да го нарека?), защото преди 9-ти е имало един кьорав язовир - Искър и то недовършен (започнат от кмета инж. И. Иванов), който е бил създаден с цел, питейните нужди на София, а не напояване. Селско стопанство без вода не се прави. Били сме си изостанали и толкова.
Mrx++
10 Окт 2010 12:25
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Умнотии Бенедичкини
Когато някой напише, че имало било безплатен обяд, пиши го бегал от реалността в илюзорния свят на утопиите и отвъд...
Разбира се, че има - като се вземе по малко от цялата нация за да учат тези, които заслужават. Тогава не се влизаше така лесно като сега.
ама НЕ е същото Митев, защото там не отрязват човека със ЗАКОНИ от собственост и средства за производство и всеки работник може да започне свой бизнес, стига да има акъл за това.
Може да почне теоретично, ама практически съвсем не. Особено работник. Разбира се има изключения, ама това не е ВСЕКИ. Но виж доста могат да нямат средства следствие на безработицата. Хайде да не задълбаваме в теориите, а да си погледнем кочината сега и преди.
Benedicta
10 Окт 2010 12:31
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Разбира се, че има - като се вземе по малко от цялата нация за да учат тези, които заслужават.

Марксе, сам потвърждаваш моите думи. ВЗЕМА се от всички и се дава на някои...това ВЗЕМАНЕ означава данъци от всички. "Безплатното " здравеопазване и обучение се заплаща от данъците на всички, ерго, не е безплатно.
Безплатно щеше да е ако пада от небето или се гребе от морето.

Редактирано от - Benedicta на 10/10/2010 г/ 12:31:52

a.paladio
10 Окт 2010 12:33
Мнения: 579
От: Bulgaria
Натиснете тук
Този Чичко от снимката, някой иска да ми каже, че ако не е бил 9-ти Септември е щял да създаде империя, като Salamander или Reebok например Ха, ха, ха
a.paladio
10 Окт 2010 12:35
Мнения: 579
От: Bulgaria
...или Натиснете тук
Васик
10 Окт 2010 12:36
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
зловеща машина за промиване на ценностите

Хилда пресолва манджата. Не искам да я обсъждам като личност, но е ясно, че точно в музикалното училище няма как да се сблъскаш с "с ужасите на соца". Пък и в крайна сметка Хилда не е Петър Дертлиев. Що се отнася до проминаването на мозъци, точно Хилда беше жури на "България търси таланти", което е гледал Караваджо. Вили беше жури на Мюзик Айдъл.
Mrx++
10 Окт 2010 12:37
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Карамфил (един мой познат италианец викаше на картамфилите, на български гарафунгели).
Първо, соц системата, нашата, не е станала диктатура поради Студената война.

първото, което твърдиш не е вярно. Направи справка с историята. Първите избори след 1944г. са многопартийни. В тях участват и земеделците от Пладне и др.
Второ, хората не са приели доброволно лишаването си от елементарни свободи, това не е било осъзнат избор за цената, която е трябвало да се плати за да имат безплатно образование (впрочем у нас винаги е било безплатно!), здравеопазване и "нормален живот".
И второто, което твърдиш е много спорно, защото след 1944г. е имало много ентусиазъм - тогава се провежда референдум за Монархия или република (сега за 20 години не се проведе нито един референдум). Тук цитирах, че големите дисиденти през 80-те, Радой Ралин, Блага Димитрова и др. славеха новият живот. Запознай се с ентусиазма на бригадирското движение, прочети Пеню Пенев. Защо мислиш, че хората тогава, са мислели, като през 80-те години или като теб сега. Впрочем ако въобще си запознат с историята на капитализма, ще знаеш, че той не е дошъл по демократичен път, а следствие на много пролята кръв и диктатури. А и нас след 1989г. никой не ни пита какво искаме, а още по-малко питаха селяните дали искат да се връща земята и да се разтурват кооперативите, защото се знае, че те не искаха.
Бармалей
10 Окт 2010 12:45
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Гордо знаме ни е Ботев, пръв учител - Димитров.
Както казах - още двайсетина години

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Васик
10 Окт 2010 12:46
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Марксе,
ти пък отиваш в другата крайност. Онзи референдум не може да е пример за власт на народа. Радой не е това, което казваш - той е просто некултурен и невъзпитан човек, приел ролята на селския луд. И Пенев не е това, което се вижда на повърхността, защото зад фасадата бяха неговите лечения в психиатрия и в крайна сметка толкова се разочарова от системата, че се уби.
Caravaggio
10 Окт 2010 12:47
Мнения: 13,610
От: Italy
Взема се от всички и се дава на всички - средното образование беше задължително тогава, сега не знам.
А който твърди, че тогава са ни давали малка част от това, което реално сме създавали, да посочи някакви факти. Напротив, след "революцията" ограбиха това, което бяхме създали - чрез приватизации, РМД-та и прочие хватки.
Един приятел тогава ми пееше ентусиазирано - няма как, сменя се системата. Идеята му за смяна на системата очевидно беше - да срутим всичко до нулата, пък после ще му мислим. Сега се чуди как да си покрие кредитите и май вече не е толкова ентусиазиран.
Карамфилов
10 Окт 2010 12:51
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
селяк Карамфилов,

Беше диктатура на пролетариата, сега е диктатура на бюрократа.
*
И с това, и по-натаък съм съгласен. Аз изобщо не мисля, че след 89та сме цъфнали и вързали, напротив, така ни преебаха, че още не можем да се опомним.
Аз само казвам мнението си за соца, какъвто го познавам. Мисля си, че няма как да направим нещо хубаво, ако живеем в непрекъсната заблуда за миналото си.
*
Ганю, на мен ли го казваш. Липсва им, и още как. Страшилището го няма. Мъчат се да измислят други, Ал Кайда и тем подобни, но стават смешни и го разбират. Засега "climate change" е май по-ефективно страшилище.
*
Марксе, приписваш ми неща, които нито ги мисля, нито казвам. Казвам, което съм видял. Баба и дядо имаха двора и декар лозе. Какви 16 декара, какви смешки. Наесен продукцията тръгваше към градовете.
Такива работи.
Mitev
10 Окт 2010 12:54
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Аргумент ли искаш, Митев? Че защо ти е- ти подминаваш аргументите и си пееш старата песен.
Карамфилов ти написа това :
Човек у нас беше лишен от частната си собственост за производство със закон, с друг закон беше задължен да работи за държавата, ,
а ти му отвърна : " да ама и при капитализма е същото"


Бенедикта,
би трябвало да четеш по внимателно и да не тълкуваш написаното от мен като дявола евангелието. Не съм оправдал лишаването от частна собственост за произвоство със закон с обстоятелството, че при капитализма е същото. Просто посочих, че при така наречения социализъм мнозинството българи не можеха със закон да бъдат лишени от средства за производство поради елементарната причина, че нямаха такава. Защото Карамфилов с понятието "Човек у нас"обобщава в противоречие с историческата истина.
Ще бъде полезно за дискусията да не влагаш друг смисъл, който аз или който и да било друг колега не съм влагал в написаното. Другото е манипулация.

...при капитализма е същото" , ама НЕ е същото Митев, защото там не отрязват човека със ЗАКОНИ от собственост и средства за производство и всеки работник може да започне свой бизнес, стига да има акъл за това."

Права си, че при капитализма всеки има право да притежава средства за производство и че никой не е лишен със закон от това право. Прокускаш както винаги въпроса за възможността. Право имаш, но възможност нямаш, освен теоретическата възможност, в твоята главичка. За теб обяснението е просто, всеки може да започне свой бизнес, стига да има акъл за това. Много пъти съм ти го обяснявал вече, ама ти си знаеш твоята песен. Не е въпрос на глупост на мнозинството от хората (частните случаи само потвърждават правилото) а въпрос на система на производствените отношения. Защо игнорираш историческия факт, че капитализмът се развива върху простото стоково производство, базирано на личния и семеен труд, като в исторически план все повече и повече го изтиква и разгражда? Колко пъти да ти обяснявам, че закона за стойността поставя хората, които са различни в различно положение като производители, пред задачата продавайки на един и същ пазар да се съобразяват с господстващата пазарна цена, отразяваща при равни други условия количеството труд, което обществото признава за обективно необходимо за производство на даден продукт?
Въпрос на акъл според теб е обстоятелството, че един притежава по-богата земя, а друг по-бедна, а пък произвеждат за еднакъв пазар. Въпрос на акъл според теб е, че един ще го удари градушка и ще унищожи продукта му, а друг ще избегне по природни причини това "щастие". Въпрос на акъл според теб е, че на един работния добитък ще се разболее и умре, а на друг няма да се случи това и т.н. и т.н.
Съгласно твоята "теория" милиарди хора в света нямат достатъчно акъл, защото са наемни работници, а милионите собственици са най-акъллиите. Приложено към нашите условия, най-много акъл имат Ковачки, Гергов, спонсорите на Първанов, Доган и т.н. и т.н. Кога ще започнеш да се замисляш върху фактите и ще престанеш да робуваш на заучени щампи?


генек
10 Окт 2010 13:00
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Основни въпроси, които някогашните комсомолци смятат, че са поразяващи за тогавашните и сегашните им "подчинени":
1. Защо си спомняте с умилиение за онова време?
Ами, защото познанието идва от сравнението. И сравнявайки "тогава" и "сега" - някак си не откриваме многото хубави неща, които ни убеждаваха и се самоубеждавахме, че ги има в капитализма.
2. Защо не ни пускаха зад граница?
Сега пускат. И милион българи изчезнаха от СЕГАШНА България - да се спасяват.
3. Колко са страдали някои комсомолски маринчовци - Веждито се оплакваше, че нямал изложба в България, а на Запад направил 37. Кого пускаха навън? Музиканти, артисти, комсолски и икономически вождове...Същите, детос егас е вайкат.
4. Потисничество над младежта - пак реаат тия, дето ги уреждаха в елитни школа и на синекурни длъжности.
5. Признавам, че има и някои хорица, които с основание мразят "онова" време и се радват на това. Тия, дето тогава не можеха да се доредят да ближат задници, а сега успяват /тогава една партия - де толкова задници, сега партии бол/. И тогава, и сега са си все некадърни, завистливи, злобни и ограничени маринчовци. но поне имат повод да мрънлат и се самовъзпяват като кастрат на оперна сцена.
--------------------------------------
Блогът на Генек



Редактирано от - генек на 10/10/2010 г/ 13:17:21

Benedicta
10 Окт 2010 13:04
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Взема се от всички и се дава на всички. А който твърди, че тогава са ни давали малка част от това, което реално сме създавали, да посочи някакви факти

Но преди това се отделя за резиденции на Тошо, на централните и местни феодали, за паметници на Партията и Освободителката, за подпомагане на световната борба с колониализЪма и за победа на социализЪма по цялата земя, и чак тогава се раздава на всички- е, ...колкото е останало...И стандарта на соцтрудещите се , в сравнение със запада, си остава като изпаднал в кладенец...а затова пък немски и френски пенсионери си почивали по Златните и Съни бийч , предизвикващи тъмна завист сред местните арбайтери.

Редактирано от - Benedicta на 10/10/2010 г/ 13:16:38

комар
10 Окт 2010 13:06
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
Че дамата "пее" фалшиво по повод преживените "ужаси" на соца спор няма - все пак не е живяла в края на 40, и 50-те години по времето на репресиите, а соца през 60-те и особено 70-те е друго нещо, направо икономически, а и културен разцвет (сравнено с днешното дередже), друго е и през последните години 1984-1989, когато започна кризата на "реалния" социализъм, в БГ (когато реално се натрупа и външният дълг).

Да се убеждаваме в очевидния факт, потвърден от всякакви статистики, че сега основната маса живее по-зле, отколкото при соца, също ми изглежда излишно - е, някои собственици на наемни "прасенца" сигурно искрено мислят обратното... А за "духовните" показатели е достатъчно да сравним
процентите на неграмотни преди и сега - че и с тези до 1944 (да не говорим пък за броя на висококвалифицираните хора, заети с наукоемко производство преди и сега). Колкото до минусите на онази система всички си ги знаем - даже тук някой се опита да ги систематизира.

Очевидно е за всички, че икономиката на днешната държава РБ не е в състояние да поддържа здравеопазване, образование, наука, на нива сравними с тези от времето на НРБ, даже и в последните кризисни години
1985-1989. И едва ли това може да се обясни само с днешното несправедливо разпределение на благата.

Въпросът е защо онази система, отдавна считана учебникарски за по-неспособна- в сравнение с "класическия" капитализъм за икономическо развитие ("държавата е лош стопанин ", сравнението "двете Кореи и двете Германии" и т.н.) - за тази наша, конкретна балканска страна, се оказа съвсем не по-лошата - най-меко казано. Да се хвърля вината на едни "лоши" хора ("комунистите", ДС) става за удовлетворение на гнева, но не може да обясни истински нещата - в крайна сметка при всяка система винаги има едни хора дето умеят по-добре да си служат с лактите, изблъсквайки останалите...

Доколкото знам в момента "фалирала" Гърция има около 7 пъти по-голям БВП от нас. Известно е, че навремето гърците "дръпнаха" напред най-вече след влизането си в ЕС (тогава и еврофондовете бяха далеч по-щедри за новоприети страни като Гърция , Португалия и Испания). Дали някой има достоверни данни какво е било съотношението преди 20- 25 години на БВП на България и Гърция, изобщо някакви сравнителни данни по години?



Mitev
10 Окт 2010 13:07
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Митев,
....би трябвало да уточниш, че става въпрос за малка част от обществото, защото голямата част няма към този момент средства за производство....
*
Не е баш така. Селяните са основната маса в България по това време.


Карамфилов,
все пак прогрес има. Не е баш така, ама сигурно е поне отчасти така, както съм написал.
И тук се налага уточнение. Селяните са основната маса, факт. Но също упорит факт е, че мнозинството от селяните разполагат по това време с маломерни имоти или са безимотни. Този, който има маломерен имот не може да използва пълноценно работната си сила, защото с нея е в състояние да обработва по-голям имот. Той по същество е скрит безработен, защото формално притежава имот (земя), но де факто тя не е достатъчна, за да може с нея да се издържа, обработвайки я.

Насилствено коопериране, и на практика одържавяване, оставени 1-2 декара за лично ползване. Парадоксално, с тях старците поддържаха фамилиите по градовете.
Ако кажеш, че едрото земеделие е по-ефективно и в крайна сметка животът на селяните стана по-лек, ще си прав.
Аз само казвам, че в соца на хората им беше забранено със закон да се издържат и изхранват като самостоятелни стопански единици и това е факт.


Както насилственото коопериране, така и практическото одържавяване със създаването на АПК-тата, са далеч от онова, което трябва да е социализмът. Вече ти посочих, че всичко това бе плод на диктатурата на номенклатурното малцинство и лишаването по същество на широките маси от решаващ глас по въпросите на икономическото (и не само) развитие. За предимствата на едрото земеделие и за това, че в крайна сметка животът на селяните стана по-лек си прав. А забраната на дребната частна собственост, базирана върху личен труд, бе проява на вреден идеологически догматизъм. Дребното селско производство, както и дребното занаятчийско производство трябваше да бъде исторически преодоляно не насила, а чрез демонстриране на практическите предимства на кооперацията.

Benedicta
10 Окт 2010 13:13
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Съгласно твоята "теория" милиарди хора в света нямат достатъчно акъл, защото са наемни работници, а милионите собственици са най-акъллиите.

Ами в общи линии е така. За да ръководиш собствен бизнес, да намериш ниша на пазара, да съумееш твоето производство да оцелява и да го модернизираш, се иска точно акъл.
А това
Приложено към нашите условия, най-много акъл имат Ковачки, Гергов, спонсорите на Първанов, Доган и т.н.

беше излишно, защото нашенският капитализъм е изключение, а не правило. Той не се развива по естествения за капитализма път, а след уникален преход от държавна икономика към частна, затова отгоре изплува мръсната пяна.
Evasion
10 Окт 2010 13:19
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
При другаризма в периода 1944-1989 г. беше много добре. Даже толкова добре беше, че се оградихме с бодлива тел и вълчи капани срещу тълпите западноевропейци, жадуващи и те да поживеят при доброто. Съответно пък добрите хора, дето ни управляваха, грижовно не ни пускаха да ходим и да видим и преценим къде беше по-добре - тук или из западната част на Европа. Те самоотвержено пращаха единствено своите деца да се скитат немили недраги из пустата Западна Европа и Северна Америка. та да видят какъв рай е у дома и как да се мотивират да се грижат за него. Вярно, някои останаха да се мъчат, други се прибраха у дома, за да ни водят. Обаче Грбачов затвори кранчето и глей к'во стана - нема папо! Няма от къде да се краде, та трябваше да се опоска държавата, да си играем на демокрация и пазарна икономика. Ама нещо не се получава, сложно е в тоя глобален свят, та взе да ни дърпа назад към другаризма, изграден от дедо, тате и съветските другари. Ма съветските другари, и те капиталисти го играят, та нема сега кой да ни изгради другарска държава като едно време. Кофти ситуация... Сал едните спомени и пенявенето по форумите останаха.
  Мнения:735 « Предишна Страница 28 от 37 26 27 28 29 30 Следваща »