Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Почистване по английски
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:371 « Предишна Страница 9 от 19 7 8 9 10 11 Следваща »
Meat
14 Авг 2011 15:49
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Ми да, дето пристигна тука чак ноемврий, 7-и по-точно
AVG
14 Авг 2011 16:07
Мнения: 339
От: Bulgaria
Не може да се очаква от човек без бъдеще да мисли за последствията от действията си или да не живее ден за ден. Тва е положението.
генек
14 Авг 2011 16:18
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Diver N,
малко отпуска.
И пак на крак.
Меат,
вземи прочети "Андрешко", а?
То вярно - изкарваха го грабител, мамещ държавата и какво ли не, ама ти и терорист го обяви...
Май е прав Айнщайн за безкрайността на някои неща...Но не вселената!
------------------------------- ------------------------------- -------------------------
Блогът на Генек

Benedicta
14 Авг 2011 16:27
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Философът Джон Роулс пита как бихме конструирали социалния свят, ако не знаехме какво място бихме заели в него. Хубаво е всеки да се запита - примерно бихме ли направили свят, в който 90% от богатствата са в 5% от хората?

Този философ явно си прави някакви мисловни упражнения без никаква стойност.
Аз пък бих ти казала, че всеки от няколкото милиарда човеци на тая планета би имал свой собствен модел за конструиране на света, който да пасне точно на неговите размери, способности и интереси, което прави самата идея за конструиране на света абсурдна.
Също бих казала, че тия проценти богатство в не знам колко си процента богати е спекулация, най-малкото защото богатствата се акумулират от столетия, тяхното натрупване зависи от един куп обстоятелства, и е естествено у някои държави и отделни хора да са много, а в други-малко.

Редактирано от - Benedicta на 14/8/2011 г/ 16:29:39

Чичо Фичо
14 Авг 2011 16:43
Мнения: 24,838
От: United States
Целият еснафски small talk за човешката греховност, мързел, безотговорност и т.н. е бабини деветини.
suhar
14 Авг 2011 16:46
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Има една "Приказка за стълбата" от Хр. Смирненски. Прочетете я пак и тогава питайте и пишете.
Чичо Фичо
14 Авг 2011 17:06
Мнения: 24,838
От: United States
Динка,
В немодерните пък мегаполиси като Ню Йорк градският транспорт е 24 часа. А и във Варна, както знаеш, рейсовете до Златните вървят цяла нощ - още от младостта ми, возехме се и безплатно през полагаемата с военните книжки.

Каква двойка сме - може да сe дискутира, но без съмнение сме двойка, и то вече 27 години законно.

Зе Мария,
Едно време (около 1999 г.) един приятел пък ми подшушна, че в Ню Йорк таксиджиите печелели по 800 долара на ден. Статистиката обаче сочи, че таксиджиите са едни от най-зле платените работници, а имат тежка и рискована работа. Но е разведряващо да чуеш понякога сладки кандидат-пролетарски мечти, поръсени с пролетарски консерватизъм.

Колеги,
Нямам особено надежди за бъдещето на България, като гледам съкрушено вече над десет години колко са политически незрели мнозинството българи, колко грешни реакции имат на събитията (често - наопъки на цивилизования свят) и как упорито не се учат от грешките си.

Редактирано от - Чичо Фичо на 14/8/2011 г/ 17:22:25

Сибила
14 Авг 2011 17:06
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Световната банка:


Възможно е кризата в еврозоната да се окаже най-голямото предизвикателство" за световната икономика, допълва той, призовавайки европейските страни да вземат възможно най-бързо необходимите мерки. "Поуката от 2008 година е, че колкото повече се изчаква, толкова по-твърди трябва да бъдат мерките", припомня Зелик, като изтъква, че "повечето развити страни вече са използвали целия марж за финансово маневриране и паричната политика е възможно най-гъвкава", но това е било недостатъчно, намеквайки, че трябва да се премине към по-суров режим.В това отношение той насърчава британския премиер Дейвид Камерън да продължава да прилага, въпреки размириците, обявените през последните месеци строги мерки за икономии, които според него са "наистина необходими".


Което с други думи ще рече: Сбогом скъпа ни социална държаво, глезотии, братство, равенство и консуматорство - и колкото по-бързо, толкова по-добре.

Редактирано от - Сибила на 14/8/2011 г/ 17:07:34

Чичо Фичо
14 Авг 2011 17:21
Мнения: 24,838
От: United States
Всеки човек (независимо от политическите си пристрастия) с дори най-бегло понятие от науката икономика разбира, че управлението на държавата не е като управлението на семейството (фирмата). Когато доходите намаляват, семейството (фирмата) харчи по-малко.

Но в условията на остра криза на търсенето, когато гражданите и фирмите не харчат, държавата трябва да харчи повече, тя е харчлията of last resort. Това е научно обосновано от един англичанин икономист още в средата на 30-те години на миналия век. А и преди него е било практически известно на американците, а също и на немците.

Иначе икономиката се самосвива в порочен кръг. Настъпва депресия, при която сегашните грабежи и палежи ще ни се сторят приятен сън. Особено па след съкращенията на полицията.

Специално рязането на социалните разходи има убийствен ефект в/у икономиката в краткосрочен план - хората ще са по-несигурни, ще харчат много по-малко, няма и да инвестират в нови бизнеси. Рязането на разходите в образованието има особено убийствен дългосрочен ефект.

Този английски кабинет беше вече пътник след разкритията миналия месец за невероятната им корупция в далаверите на Мърдок. За съжаление бунтовете и страховете на публиката от безредици (и страхът на Лейбър парти да назове дълбоките причини за бунтовете) ги закрепиха и сега ще могат да довършат относително спокойно делото си по съсипването на Англия.
Yantar
14 Авг 2011 17:26
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Този философ явно си прави някакви мисловни упражнения без никаква стойност.
За разлика викаш от приложните философи. А стойността на разсъжденията му са я оценили подобаващо.
*
Ако се върнем назад в човешката история никога досега държавата (имам предвид Западна Европа) не е преразпределяла такава голяма част от обществения продукт от по-успешните към по-неуспешните индивиди.
E т'ва вече не знам как да го коментирам. Ами че то нали преразпределението ги е правило по-успешни тези индивиди. Може би искаш да кажеш преразпределение от по-способни към по-малко способни - та това е била определяща характеристика на феодалните общества - монархията е най-ярък пример (едва Наполеон се е усетил да издига по заслуги, а не по рождение). Аз не знам ти дали сериозно си мислиш, че в чиста пазарна икономика ще има работа за всички. Ами няма - и никога не би могло да има (икономиста Мински е писал много по проблема (американец е, не руснак - да уталожа първосигналното). Ефективно работещите в западните държави са 40% - другите се занимават с глупости от които реално няма нужда - финансирани с кредити и монетаристични неравновесия, които създават възможността да се експлоатира труда на други народи (Китай, Индия).
*
Въобще тука се говорят дивотии плод на лични битиета, а не на обективно възприемане на фактите.
Сибила
14 Авг 2011 17:34
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


Така наречената средна класа сигурно си задава въпроса/и с право/: защо е необходимо половината ми доходи да отиват за данъци и да бъдат преразпредляни от държавата и раздавани от нея на когото сметне за добре, при положение, че пак не може да ме защити от нехранимайковците, разглезени от състрадателната държава с всякакви подаяня?

Не е ли по-добре аз да си кътам паричките, че като дойде моят ред да протягам ръчичка към държавата за милост, аз да бъда спасен от това унижение?

Всички нехранимайковци на работа, студентите се издържат от този, на когото ще трябва за в бъдеще тяхната квалификация, пенсиите, измислени някога от Бисмак само за една тънка прослойка - спират и така - малко по-малко нехранимайковците се научават, че болен здрав няма да носи още дълго.


Може да звучи грубичко, но то се видя, че дадеш ли на държавата да ти управлява живота, превръщаш се в неин роб докато грохнеш на браздата.

Yantar
14 Авг 2011 17:34
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Но в условията на остра криза на търсенето, когато гражданите и фирмите не харчат, държавата трябва да харчи повече, тя е харчлията of last resort. Това е научно обосновано от един англичанин икономист още в средата на 30-те години на миналия век.
E т'ва вече ме срази. То излезе, че Кайнс доказал вижанията си също като Айнщайн или Бор. Tо по таз логика в Зимбабве са баш кейнсианци ("old school" такива) и трябва да е дръпнало напред - но найци. Онзи ден гледах, че едно яйце струвало 3 милиарда зимбабвийски долари. Но нямало яйца в магазина...
Manrico
14 Авг 2011 17:47
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Малиии, световното черпаклийство вече вместо lender of last resort иска spender of last resort.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
Чичо Фичо
14 Авг 2011 17:54
Мнения: 24,838
От: United States
Както много пъти вече обяснявах, но колегата Манрико не ще да чете, "световното черпаклийство" сега е дело на богатите и на корпорациите. В Америка беше построен корпоративен комунизъм, corporate welfare state, дето държавата взима от средната класа и сипва с пълни шепи (черпаци) на най-богатите.

Така горе-долу и в Англия, най-неравната икономически (голяма) страна в Европа, с традиционно най-голям и най-недоволен пролетариат.

В интерес на самия капитализъм и самата демокрация прочее е да има по-малко икономическо неравенство, по-малко недоволни хора. Но глупостта ходи по хората (и по форумите), не по гората.
Benedicta
14 Авг 2011 17:56
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Така наречената средна класа сигурно си задава въпроса/и с право/: защо е необходимо половината ми доходи да отиват за данъци и да бъдат преразпредляни от държавата и раздавани от нея на когото сметне за добре

Покрай гръцкия случай отговорът на този въпрос лъсна нелицеприятно.
Управляващите разпределят натрупаното от работещите под формата на социални помощи , придобивки и т.н. за да КОРУМПИРАТ тези слоеве с цел те да гласуват за тях.
И стана добре, че тази истина се каза в прав текст, за да няма заблудени и заблуждаващи ни по въпроса.
Meat
14 Авг 2011 17:57
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
с дори най-бегло понятие от науката икономика


Седни си Фичо!


............................... ........Слаб (2)

Икономиката е наука точно колкото философията на акад. Тодор Павлов. Дори по-малко!
Чичо Фичо
14 Авг 2011 18:03
Мнения: 24,838
От: United States
Сибила,
Средната класа в Америка всъщност плаща точно двойно повече данъци (%) от най-богатите. Държавата плати борчовете на банките (ТАРП), но не и на дребните собственици на жилища, които бяха овътряни от банките.

В Америка става дума за увеличаване данъците на най-богатите и за подпомагане на средната класа, вкл. и с намаляване на данъците им, но и с държавна политика на пълна заетост (full employment), поевтиняване на здравеопазването и висшето образование, помощ за закъсалите ипотеки, развитие на инфрастуктурата, в т.ч. обществения транспорт и т.н.

Повечето "десни" колеги в България откровено нямат хал хабер какво става по света и не искат да са учат. Няколкото колеги като Зе Мария, който още кара медения си месец на запад и лелее пролетарски мечти за телешко, даже още по-малко. Една Круелка, държавна служителка, никога не участвала реално в пазарната икономика, трябва да знае добре за какво става дума, но лицемери вече години наред. Оракъла също трябва да знае какво става и както виждаме вече не ми опонира.
Чичо Фичо
14 Авг 2011 18:12
Мнения: 24,838
От: United States
Кризата в Гърция обаче няма общо с кризата в САЩ и Англия, а също и в България.

В Гърция доходите и на средната класа бяха изкуствено завишени до три пъти спрямо реалното равнище на производителността - и сега трябва да се коригират (намалят).

В САЩ доходите на средната класа обаче изостанаха два пъти спрямо растежа на производителността от 1980 г. досега, а икономическото неравенство надхвърли равнището си от 1929 г., и това силно потиска икономиката, 70% от която е потреблението на средната класа.

България също не страда от изкуствено завишени доходи на средната класа, а обратното - от прекалено ниски доходи, слаб растеж и голямо икономическо неравенство.
Meat
14 Авг 2011 18:14
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
България също не страда от изкуствено завишени доходи на средната класа, а обратното - от прекалено ниски доходи, слаб растеж и голямо икономическо неравенство.


И спонсорирано дезертиране на най-видните и чада Хвала на такъви номади!
Сибила
14 Авг 2011 18:32
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Фичо,

Аз нямам представа как в САЩ е уреден въпроса с данъчното облагане на корпорациите, лихварите и най-богатите, и как те в симбиоза с държавата съумяват да ги избегнат, но дори и това да е така, то пак е в подкрепа на моята теза, че държавата ежедневно, ежечасно и ежеминутно ражда корупция в ущърб на честно изработващите прехраната си, от които под разни формални претексти съдира по няколко кожи.


Сега вече ножът опря до кокала и на тази несправедливост трябва да се сложи край, защото след бунтовете на нехранимайковците в най-скоро време е възможно да се случат бунтовете на т.н. средна класа срещу крадливата и корумпирана държава.

Бенедикта, да, да!

Редактирано от - Сибила на 14/8/2011 г/ 18:36:33

Добави мнение   Мнения:371 « Предишна Страница 9 от 19 7 8 9 10 11 Следваща »