Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България плати скъпо за съюзяването си с Германия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:142 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »
myrmorko
06 Ное 2014 20:10
Мнения: 3,230
От: 0
Е и какво трябва да внуши това на българите, които нямаме съветско самосъзнание?
За онова време самосъзнанието или е било прохитлеристко (пронацистко, профашистко, etc...), или антихитлеристко (антинацистко, антифашистко, etc...).
ruff
06 Ное 2014 21:01
Мнения: 3,415
От: Bulgaria
читателю,
това сериозно ли? ген. Заимов като партизанска акция, предадена от радио Москва? какво общо има това, че един български офицер е сътрудничил на савецкото разузнаване, надявам се по убеждение, с това, което съм написал по повод размера на партизанското движение? и съответното му отразяване?

ПП бях истински изненадан как беше отразен момента, когато Цар Борис разговаря с ген. Заимов преди да вземе решение дали да го помилва, от така наречената комунистическа власт. във филма "Цар и Генерал".

Царят попита ген. Заимов защо е сътрудничил на СССР, подсказвайки на генерала, че очаква да му даде повод, за да го помилва. но Заимов отговори направо, че го е вършил по убеждение и не очаква снисхождение. достойно поведение и на двамата.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ruff
showstopper
06 Ное 2014 22:10
Мнения: 540
От: Bulgaria
Истинската цена за това, че България отново се подрежда откъм загубилата страна във войната е почти половин век комунизъм - ето това е наистина трудно да се остойности, но само като ориентация - България излиза (ако изобщо излиза) от комунистическо много по-неконкурентноспособна и неадекватна отолкото е след освобождаването и от турско робство/владичество. Тогава страната се включва с летящ старт и в индустриализацията, инфраструктурните проекти, образование, култура. Тя просто става бързо една европейска страна. Сега е просто едно недоразумение в ЕС прието там по стратегически причини.
******

Единственият шанс на страната да и се размине съветската окупация и налагането на комунизма е било да подпише капитулация пред Великобритания на преговорите в Кайро. Но бългаският преговарящ отказва да го направи. Историци твърдят, че е бил съветски агент. Жалко, всички грешки на българските управляващи се наказват жестоко.
щурчо
06 Ное 2014 22:36
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Радио „Москва“ предава в деня на разстрела „Българи, на колене!

venstar
07 Ное 2014 01:17
Мнения: 1,954
От: Germany
showstopper 06 Ноември 2014 22:10

Позволи ми да не се съглася по два пункта.

1. Дали Сталин би изпуснал България? Не е сигурно. Тримата велики са имали споразумение да не се допуска сключване на сепаративен мир. Даже фактът, че България сключва в Москва примирие с представители на трите основни сили, а не само със СССР, чиято армия се е разполагала в момента в страната ни, е показателен за следването на тази политика. Една капитулация в Кайро не би променила нещата, защото британските сили са далеч (даже не могат да направят един сериозен десант в София), а Червената армия до дни ще мине масово през Дунава. Изгубването на България за Сталин би означавало загуба на терен на една крачка от Босфора и Дарданелите.

2. Дали България щеше да цъфне и върже под западна окупация? И това не е сигурно. Страните от Северна Африка останаха под западно влияние. Да не би през 1980 да са били по-добре от нас? Нали на тях прещахме инженери, лекари и строители! Турция до скоро беше зле, а в Гърция се наливаха милиони, защото бе на "фронтовата линия" през студената война. Не поззнавам човек, който да твърди, че през последните 25 години западна ориентация страната ни не е разсипана като след световна война.
Oraсle
07 Ное 2014 01:25
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Страните от Северна Африка останаха под западно влияние.

Страните от Северна Африка, освен всички други разлики с европейските държави, ги няма на картата до 60те години все пак. Отделно че някои от тях се отделиха от метрополиите след кървави войни - например Алжир.

По-добра представа каква би била България извън съветското влияние са разделените на две държави - един и същи народ в две системи. Като например ФРГ и ГДР или пази Боже - Корея и КНДР.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Oraсle
бонго-бонго
07 Ное 2014 09:54
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Гърция се наливаха милиони, защото бе на "фронтовата линия" през студената война.



Ми през соца с България какво беше? България беше част от южния фланг на Варшавския договор и беше дотирана с евтини суровини, възможност за реекспорт, периодично опорощаване на задължения и политически гарантиран пазар на българската продукция.
В момента, в който страната се лиши от това, икономиката рухна.

След втората световна война двете суперсили приложиха различен подход по икономическото въстановяване и израстване на своите нови съюзници: САЩ приложиха плана "Маршал" и може да се каже, че всички страни , към които беше приложен този план имаха темпове на развитие абсолютно съпоставими с тези на България. Разликата е, че техните икономики не зависеха от "студената война" в степента в която зависеха икономиките на соц. страните.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: бонго-бонго
ИлияНиколов
07 Ное 2014 10:40
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Подкрепям venstar,

И един въпрос:

Смятате ли, че можехме сами да си индустриализираме страната след Втората световна война (ВСВ)? Вземайки предвид факта, че не сме имали сериозен национален капитал, а по Втората клирингова спогодба с Германия (1940) поради активния износ от наша страна накрая сме с активно салдо (демек вземания от Германия) в размер на 18 млрд лв. през 1944 г., какъв друг вариант сме имали? Можело ли е да очакваме чужди инвестиции от западните държави (при положение, че и те самите са имали проблеми по възстановяването си)?

Е, станаха три въпроса.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ИлияНиколов
щурчо
07 Ное 2014 11:02
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Смятате ли, че можехме сами да си индустриализираме страната след Втората световна война (ВСВ)?


Според "Статистическия годишник на Царство България от 1941 г" през 1939г в България има 3433 индустриални предприятия 75% от които са заети с хранителна и лека промишленост.По Закона за насърчаване на местната индустрия от 1931г подпомогнати от държавата предприятия в тежката промишленост са са както следва:
Металопреработвателни – 130
Мини и кариери -31
Химическа -115
Електропромишленост – 44
Според Енциклопедията от 1936г търговското салдо на България е положително с 47 305 златни швейцарски франка.
И още нещо - най-важното.Истината винаги се вижда в сравнението. Според Human Development Index през 1939г България е на 8-мо място по жизнен стандарт в Европа пред 1939, пред нас са Франция, Великобритания,Германия, Италия,Белгия,Швеция и Холандия. И всичко това след две неуспешни войни, орязани територи, без Южна Добруджа, бежанци, вътрешни смутове и враждебни съседи. Позиция до която "най-справедливия строй" не успя даже да се доближи за 45 години, въпреки (или точно поради) индустриалните гиганти, които построи...
читатель
07 Ное 2014 11:05
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
читателю,
това сериозно ли?


От есента на 1943 г. броя, състава и организацията на партизаните представлява интерес както за правителствените така и за външните сили. Като при оценките за моментната численост се вземат предвид както загубите, така и новите попълнения.

През ноември 1943 г. германското разузнаване оценява броя на партизаните излезли в планините кръгло на 7 000 бойци.[39] На 31 май 1944 г. същото разузнаване отчита увеличение и твърди за 16-18 000 бойци.[40]

За пръв път данните за числеността на партизаните са предмет на внимание от английското разузнаване в България в самия край на 1943 г. Оценката е за не-повече от 5 000 бойци.[41] През февруари 1944 г. същото разузнаване отчита увеличение до 12 000 бойци и предвижда доставки на оръжие за този брой партизани. [42]. Същият брой партизани групирани в 11- т Въстанически оперативни зони с 60 отряда е отбелязан и в докладите на Военната мисия „Mulligatawny“ с командир Мостин Дейвис. Любопитна е и оценката на тяхната организация: партизански сили, ОФ милиция и ядки в Българската армия. [43][44]

По тази организационна структура формира своята оценка и американското разузнаване, както и българската полиция. Към май 1944 г. според американското разузнаване броят на партизаните по данни на българска полиция е между 16-18 000 бойци.[45]
Натисни тук

venstar,
ИлияНиколов,
ИлияНиколов
07 Ное 2014 11:23
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Щурчо, благодаря.
ruff
07 Ное 2014 17:28
Мнения: 3,415
От: Bulgaria
читателю,
1. отново не виждам връзката между партизанското движение и ген. Заимов в последния Ви пост.
2. добре е освен численоста на партизаните да се запознаем с какво точно се е занимавала тази численост.

ако знаехте коя е единствениствената акция на БГ партизански отряд, отразена от радио Москва, вероятно щяхте да разберете смисъла на онова: "Това да не ви е мандра!".

моля Ви, извинете се че споменахте генерал Заимов по начина, по който го направихте. защото искрено се надявам той да е един достоен български офицер, загинал в борба за идеите си, а не да е убит като шпионин на чужда държава.

ПП добре е да се знае и оценката на българската полиция за количеството на партизаните. защото англичаните са съобразявали отпусканите помощи с това количество /и кинти освен оръжие/. поради което имам дълбока съмнение, че тези, които са получавали помощите, са били силно заинтересовани какви количества да подават. което довело до там, че англичаните намерили огромно разминаване между отпуснатите помощи и получените резултати. поради което изпратили ревизия. но... човечецът бил успешно ликвидиран. естествено в сражение с жандармерията. или армията, все тая - ревизията не се състояла.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: ruff
бонго-бонго
07 Ное 2014 17:39
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Смятате ли, че можехме сами да си индустриализираме страната след Втората световна война (ВСВ)?


Колко сама?
Ами България (под натиска на СССР) отказа да участва в плана Маршал и да продължи и развие предвоенната си модернизация и индустриализация. Вместо това изгради икономика под съветско ръководство (то затова и Трайчо Костов беше утрепан) , изцяло зависима от СССР и която иконимика се срути с разпада на СССР и колапса на съветския пазар.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: бонго-бонго
читатель
07 Ное 2014 18:18
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
отново не виждам връзката между партизанското движение и ген. Заимов в последния Ви пост.
И партизаните, и ген. Заимов са антифашисти. Антифашисткият блок е представляван от: Англия, САЩ, СССР, Франция, Гърция и т. н. Какво имате срещу тях?

добре е освен численоста на партизаните да се запознаем с какво точно се е занимавала тази численост.
Потърсете в архивите. Има данни.

моля Ви, извинете се че споменахте генерал Заимов по начина, по който го направихте. защото искрено се надявам той да е един достоен български офицер, загинал в борба за идеите си, а не да е убит като шпионин на чужда държава.
Като антифашисти са загинали милиони знайни и незнайни герои. И той е един от тях. Светла им памет!

Останалото са празни приказки.



myrmorko
07 Ное 2014 18:42
Мнения: 3,230
От: 0
...искрено се надявам той да е един достоен български офицер, загинал в борба за идеите си, а не да е убит като шпионин на чужда държава.

Ген. Заимов, един от НАЙ-ДОСТОЙНИТЕ български офицери, е загинал ИМЕННО заради идеите си, които, между впрочем, съвсем не е криел!
Може би ако беше сътрудничил на американското или английското разузнаване (като Никола Гешев например), би бил признат за...герой, а, ruff?
щурчо
07 Ное 2014 19:13
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Като антифашисти са загинали милиони знайни и незнайни герои. И той е един от тях. Светла им памет!

И защо въпросните шумкари и мандраджии са се появили в балкана, чак след 22 юни 41г....
щурчо
07 Ное 2014 19:15
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
А па на Никола Гешев колко много каскети са били сътрудници...
ruff
07 Ное 2014 19:54
Мнения: 3,415
От: Bulgaria
мърморко,
абсолютно на същото мнение съм, но за да подчертая какво точно имам предвид ще се наложи да цитирам читателя:

"Радио „Москва“ предава в деня на разстрела „Българи, на колене! Днес е разстрелян генерал Владимир Заимов“. В знак на почит към него артилерията по целия Източен фронт спира огъня в течение на 1 минута."

което се постна във връзка с дискусия по отношение действията на БГ партизаните в зоната на "мандрите". и отразяванто на тези акции по радио Москва.
и ако е в контекста на това че е антифашист, нищо лошо ако е сътрудничил и на Англия и САЩ в качеството си на такъв. антифашист. но едно е сигурно - ПАРТИЗАНИН не е бил. т.е. това, което се коментираше. или СССР е олицетворението на антифашизма и българщината?
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ruff
бонго-бонго
07 Ное 2014 21:20
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Може би ако беше сътрудничил на американското или английското разузнаване (като Никола Гешев например), би бил признат за...герой, а, ruff?


Като Г.М. Димитров, например?
вестник Дума
07 Ное 2014 21:34
Мнения: 1,603
От: Bulgaria
Другари, да не забравяме, че Заимов не е бил шпионин, а разузнавач!!!
Има голяма разлика!!!
Добави мнение   Мнения:142 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »