Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Момиче, прегазено на зебра, се оказа виновно за смъртта си
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:174 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща
водопроводчик
29 Мар 2016 17:03
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Стрелката му заседнала при счупване на 87,9 км/ч????
Стрелката по принцип показва с до +-5%. От кумова срама да бяха казали "около 90 км/ч", или "приблизително 90 км/ч", или "почти 90 км/ч", или "по-малко от 90 км/ч". Смятат, че като напишат десетите, мнението им става академично. Бисер до бисер мила моя майнольо.
ИлияНиколов
29 Мар 2016 17:05
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
"
А това означава, че никога не може да загуби своите права носителят на това право, което законът му е предоставил, но когато безопасността на носителя на правото е застрашена и той има възможност да се откаже от неговото осъществяване, възниква задължението да не го осъществи на всяка цена.
"

Мисля, че е добре казано и обосновано и не е двусмислено. Демек, ако аз като пешеходец имам предимство на пешеходна пътека, тип "Зебра", но срещу нея се движи грамаден камион, който трудно ще спре, просто не минавам; те затова е абсолютно като право, но относително като ефект, т. е. при всички положения зависи от обстоятелствата.
Или с други думи, като пешеходец имам право на предимство(абсолютно), но не мога да изскачам изневиделица на пешеходната пътека(относително).
Когато се учех да кормувам един приятел, опитен шофер, ме съветваше така: "Ако караш по път с предимство, карай внимателно, не давай много газ и се оглеждай да не изскочи някой от преките улички."
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ИлияНиколов
JackRock
29 Мар 2016 17:08
Мнения: 2,089
От: Bulgaria
kasapina
29 Мар 2016 16:52
Ако правилно разбирам следите започват 40 метра преди пътеката. Ако сблъска е бил когато скоростта е паднала до 90км/ч то до момента на натискане на спирачките мотористът се е движил с най-малко около 140 км/ч както вече някой писа по горе.


Да точно така е, ако е имало спирачен път от 40 метра, мотоциклета е ударил момичето със скорост от 90 км/ч, но трябва да се е движил с по-голяма скорост. За това би трябвало да е имало и техническата експертиза, и съответно съдът да вземе решението си на базата на техните заключения. Личното ми мнение е, че вината за смъртта на момичето е точно това, високата скорост и несъбразяване с пътната обстановка. А с решението си съдът ни убеждава друго.
водопроводчик
29 Мар 2016 17:13
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
ИлияНиколов, разбирам ти мисълта, съгласен съм с идеята на примера ти, но тези неща не се изразяват с това идиотско изречение.
Ганий
29 Мар 2016 17:15
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
водопроводчик
29 Мар 2016 16:55
То в старото решение (от 1977 г.) е съвсем друг контекстът. Както приведох пример в най-първото си съобщение - пр. някой се хвърля нарочно под преминаваща кола - т.е. иска да се самоубие.
Или, вече конкретно по казуса, МПС-то е на 2-5-10 метра от зебрата и пешеходецът се затичва да прекоси. Тук имаме здрава логика в старото решение на ВС - т.е. пешеходецът има право, но здравият разум и инстинктът за самосъхранение подсказва и заставя да се изчака и да не се стреми на всяка цена да осъществи своето право на преминаване.

По обсъждания текущ въпрос - разстоянието от 41 метра (по дописката!) съвсем не е малко - грубо речено около половин старо футболно игрище (някога бяха 100-105 м) - т.е. от центъра до вратата. Предполагам скоростта е била значително по-висока от посочените 87.90 км/ч... Но даже и да е била 87.90, при условие, че пешеходката правомерно е стъпила на зебрата, то именно значително превишената скорост е причина за ПТП-то с летален изход - в такъв смисъл е и старото решение на ВС и особеното мнение на съдия С. Мавров.

---
На, днес, от Живия Живот. След изнурително ходене и бягане огладнях и тръгнах да си взема една баничка. На кръстовището си изчаквах чинно зеленото. От другата страна някакъв старец (около 80 год.), с торбичка и бастунче, тръгна да пресича, и то яваш-яваш, по диагонал - като през селския мегдан. В интерес на истината всички водачи на МПС го изчакаха и даже не бибиткаха...
Редактирано: 5 пъти. Последна промяна от: Ганий
водопроводчик
29 Мар 2016 17:18
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Малка и проста задачка:
Кое е това някакво нещо, което едновременно е абсолютно по своето съдържание и относително по своя ефект?
Отговор:
правото на предимство.
Който първи се досети, получава за награда картинка от сръбска дъвка от стрелбището до гарата в Подуене.
ИлияНиколов
29 Мар 2016 17:19
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
ИлияНиколов, разбирам ти мисълта, съгласен съм с идеята на примера ти, но тези неща не се изразяват с това идиотско изречение.


ОК, водопроводчик. Вярно, не става с едно изречение.
JackRock
29 Мар 2016 17:19
Мнения: 2,089
От: Bulgaria
ИлияНиколов
29 Мар 2016 17:05

Както колегата Ганий по нагоре е отбелязъл дали случайно е изпуснато или не, но във въпросното решение на ВС от 1977 г. на което се позовават от ВКС същото "абсолютно като право, но относително като ефект" е вменено и на водачите на пътните превозни средства не само на пешеходците. И закона би трябвало да пази пешеходците от пътните превозни средства по една просто причина, уязвимоста на пешеходеца. Не съм чул все още някой пешеходец да е причинил смърта или трайни увреждания на някое пътно превозно средство.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: JackRock
водопроводчик
29 Мар 2016 17:23
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Ганий, примерите от живота са си съвсем истински и безспорни, защото са се случили. Аз говоря за този идиотизъм, това интелектуално юридическо бижу
Правото на предимство на пешеходците, както и на водачите на пътните превозни средства е абсолютно по своето съдържание, но относително по своя ефект.
Ганий
29 Мар 2016 17:24
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
JackRock 29 Мар 2016 17:19
Както колегата "Ганий" по нагоре е отбелязъл дали случайно е изпуснато или не, но във въпросното решение на ВС от 1977 г. на което се позовават от ВКС същото "абсолютно като право, но относително като ефект" е вменено и на водачите на пътните превозни средства.


То в обсъжданото решение на ВКС сякаш позицията е друга - от гледна точка на мотоциклетиста: имал абсолютно задължение, но относително като ефект...

С една дума ужас! Често съм цитирал един мой познат, врял и кипял в престъпния свят: "Живеем на магия!"
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Ганий
ИлияНиколов
29 Мар 2016 17:26
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Както колегата "Ганий" по нагоре е отбелязъл дали случайно е изпуснато или не, но във въпросното решение на ВС от 1977 г. на което се позовават от ВКС същото "абсолютно като право, но относително като ефект" е вменено и на водачите на пътните превозни средства.


Именно затова писах, че като карам по път се предимство, много внимавам да не изскочи някой бързак с кола от преките улички, всякакви ги има. А веднъж с едно такси се возех и се включихме в кръговото на паметника "Васил Левски" в посока Ботевградско шосе и таксиджията(жена беше, ама не мога да кажа "таксиджийка" намали и вика: "Предимство имаш, ама ако те пуснат!"
Те така.
kasapina
29 Мар 2016 17:43
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
Учителка пише на Тотев: Помогнете, шофьорите не спират на пешеходна пътека
http://www.blitz.bg/news/article/402251
Преподавателка по английски написа отворено послание, след като стана жертва на катастрофа
Публикувано: 29 март 2016, 16:09
Ганий
29 Мар 2016 17:49
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
JackRock 29 Мар 2016 16:53
Дали това, че са изпуснали "и на водачите на пътните превозни средства" е грешка само на редакцията или, и в решението на ВКС липсва?

Не съм запознат с обсъжданото решение на ВКС.

Но има и друго, което ме дразни. СМИ предполагам достатъчно са раздули случая (само от тукашната газета се информирам, но едва ли е по-различно в другите) и са натъртили това само за пешеходците, макар то да се отнася до всички участници в движението.
И хората остават с впечатление, че шофьорите могат да правят каквото си поискат.
Ето тук сме изправени пред зловещото въздействие на СМИ.
Ганий
29 Мар 2016 17:57
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
водопроводчик 29 Мар 2016 17:23
Ганий, примерите от живота са си съвсем истински и безспорни, защото са се случили. Аз говоря за този идиотизъм, това интелектуално юридическо бижуПравото на предимство на пешеходците, както и на водачите на пътните превозни средства е абсолютно по своето съдържание, но относително по своя ефект.


Ще ти посоча и други примери за абсолютно и относително.
Най-известният е:
Конституция!
Чл. 17. (3) Частната собственост е неприкосновена.
...
(5) Принудително отчуждаване на собственост за държавни и общински нужди може да става само въз основа на закон при условие, че тези нужди не могат да бъдат задоволени по друг начин и след предварително и равностойно обезщетение.
-------
К. Чл. 28. Всеки има право на живот. Посегателството върху човешкия живот се наказва като най-тежко престъпление.
Сравни с обсъждания казус!
---
и т.н.

Кое е лошото!? Че изключенията (относителното) са толкова многобройни, че на практика елиминират правилото (абсолютното).
Извод: и ти ръмжиш, и аз ръмжа, и други ръмжат - файда йок!

--------
От друга страна - спускал съм безброй пъти тук, а и във форумите на Медияпуул и Дневник, Първия Закон на Ганий:
Абсолютното е толкова относително, колкото относителното е абсолютно...
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Ганий
otvrat
29 Мар 2016 17:58
Мнения: 22,522
От: South Africa
Вярно, не става с едно изречение.


Напротив, става и с едно изречение : пешеходците имат предимство НА зебра, но не могат да тръгват по нея внезапно и без да се огледат. Не е чак толкова сложно. И в закона е записано, че пешеходците са участници в движението и като такива - за тях също важат правила. Факт е, че голям процент от нещастните случаи са по вина на самите пешеходци. Това, че някой кара с превишена скорост не означава, че само той е виновен ако те удари, когато пресичаш неправилно двупосочен булевард, например.
kasapina
29 Мар 2016 18:17
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
В Европа водачът на МПС е длъжен да спре на пешедходната пътека ако на нея се намира вече пешеходец, или ако до нея стои пешеходец който се кани - има намерение да я пресече. За тази цел той е трябва да се движи със съобразена скорост когато наближава пешеходна пътека. Пешеходецът има задължение да не излиза на пътеката непосредствено пред МПС което приближава, така, че да изненада с действията си водача. Мисля - законът у нас трябва да бъде променен по съответния начин, така, че да дава предимства на пешеходците при движението им по пешеходна пътека, а не това предимство да е условно - само ако водачът на МПС реши да го уважи от своя страна като се откаже от предимството което му дава закона.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: kasapina
kasapina
29 Мар 2016 18:28
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
Don Limon
29 Март 2016 11:05

Колегата гледам вече съвсем точно е формулирал същността на проблема. Остава да видим кога ще бъде решен и у нас.
ИвК
29 Мар 2016 18:34
Мнения: 11,008
От: Bulgaria
И така. Беше лето 1984. Движа се по улица с предимство с мотоциклет с около 15-20 км/ч и завивам надясно. Момиче излиза внезапно на обикновена пешеходна пътека и за да я избегна минавам в насрещното платно на около 2-3 метра пред нея и продължавам. След на около 20-30 метра ме спира патрул от пешак катаджия с един доброволен сътрудник и ми съставя акт за 40 лв. Оспорвам акта на базата, че пешеходката е навлязла внезапно на платното за движение, т.е. неправомерно. Съдията казва, че съм бил "длъжен и да очаквам неправомерно движение от останалите участници"!, отговарям, ако минавам на зелено трябва ли да очаквам другите да преминават на червено. Не каза нищо, затвори папката и потвърди наложената глоба от 40 лв. За онова време си бяха пари.
JackRock
29 Мар 2016 18:35
Мнения: 2,089
От: Bulgaria
otvrat
29 Мар 2016 17:58

Пешеходеца е преминавал на точно определеното от закона място за пресичане на пътното платно (спазвал е закона). Къде видяхте нарушение на закона тука? Ако доказателството за вината на пешеходеца е само позоваването на решенито на ВС от 1977 г. по друг казус, изобщо не виждам смисъл да коментираме това решение на ВКС. Написах и преди целта на закона трябва да е защитата на уязвимите участници в движението по пътищата в случая това са пешеходците. Ламарините могат да бъдат оправение, човек от "онзи" свят няма как да го върнеш. Съответно решенията (присъдите) на съда трябва да са в тази насока, предпазването на пешеходците. Да не забравяме също така, че решенията (присъдите) на съда имат освен наказателна роля така ѝ възпираща (превенция). Е питам аз какво ни показва това конкретно решението на ВКС. Първо, че можеш да превишаваш ограничението на скороста, второ, че можеш да не спираш на пешеходните пътеки и трето, но не и по важност, че може да убиеш някой пешеходец и да те осъдят на две години затвор като "полувиновен".
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: JackRock
Ганий
29 Мар 2016 18:41
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
Ганий 29 Мар 2016 11:50
1) Водачите на МПС-та полагат изпити, получават тапия, предполага се някаква подготовка и сериозно отношение към движението по пътищата, особено в градски условия. А доколкото ми е известно пешеходците не полагат изпит и нямат тапия за пешеходец.

Сякаш съм знаел, че ВС ще има и такова решение. Зачетох се в практиката, макар да съм дал обет да не го правя! Заради вази съгреших!

РЕШЕНИЕ № 800 ОТ 14.07.1975 Г. ПО Н. Д. № 708/1975 Г., III Н. О. НА ВС

НАРУШЕНИЯТА, КОИТО ПЕШЕХОДЦИТЕ ДОПУСКАТ НА ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ, НЕ СА ЗАНЯТИЕ ИЛИ ДРУГА ПРАВНО РЕГЛАМЕНТИРАНА ДЕЙНОСТ, ПРЕДСТАВЛЯВАЩА ИЗТОЧНИК НА ПОВИШЕНА ОПАСНОСТ ЗА ТЯХ И ЗА ОСТАНАЛИТЕ УЧАСТНИЦИ В ДВИЖЕНИЕТО. ТЯХНОТО ДВИЖЕНИЕ В ОТКЛОНЕНИЕ НА ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ МОЖЕ ДА СЪЗДАДЕ ОПАСНОСТИ ИЛИ ОПАСНИ ПЪТНИ СИТУАЦИИ ЗА ВОДАЧИТЕ НА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, НО ТЕ НЕ МОГАТ ДА НОСЯТ ОТГОВОРНОСТ ПО ЧЛ. 123 НК
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Ганий
Добави мнение   Мнения:174 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща