Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
В Африка на това му казват диктатура! А Монтескьо е глупак!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:279 « Предишна Страница 7 от 14 5 6 7 8 9 Следваща »
БатВаню
20 Ное 2017 08:56
Мнения: 3,463
От: France
Добре, така винаги са работили (не са работили) нещата. Повелителят на мухите.
bgman13
20 Ное 2017 08:57
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Neopol
20 Ное 2017 00:14


Да повторя за по-голяма яснота - премиерът уволни шефа на парламента и избра наследника му.

Не. Грешка. Лидерът на партия Герб уволни един свой човек и го замени с друг


Частната банка чрез подставеното си лице за лидер на партия Герб.
Su38
20 Ное 2017 09:06
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Заради фундаменталната стойност на това:
БатВаню
20 Ноември 2017 08:49
Колкото и демократично да е едно общество, колкото и да са балансирани и разделени властите, в крайна сметка има един Силен човек, вожд ли, диктатор ли, премиер-министър ли, почетен председател на ДПС ли - титлата няма значение - от когото в крайна сметка зависи всичко. Той (тя) имат крайната дума. Така работят нещата.
У нас напоследък Алфа-мъжкарят на стадото се казва Борисов, преди беше друг (забравих му името), утре може да е Нинова.
А защо кучето си ближе топките? Защото може.

Много хубаво си го рекъл. Много хубаво доказателство на думите на Иво Христов.
По ирония на съдбата тези, които най-силно реваха "Де-мо-кра-ция, де-мо-кра-ция" и "Кой не скача, е червен", първи се втурнаха да оплюват тази форма на демокрация, която им докараха техните ментори иззад границата.
Ми че то така си беше, бе айвол. Имаше един алфа-мъжкар, който налагаше волята си на половина Азия и половин Европа и нещата си работехя, нали? Що тогаз ревахте, че бил сатрап, че бил до лакти в кръв? Ми нали така функционират нещата? Що ви трябваше да ги разбутвате, за да можете след 20 години отново да ревне: "Ела, бащице, щото при теб си беше много хубаво".
Изобщо знаете ли какво искате? Какво трябва да се постигне, преди да кажете, как да се постигне? Или работите непрекъснато да опровергаете Иво Христов? В смисъл, че 80% е твърде мека оценка и освен това състоянието им не е това, което си мислим.
Не, не сте дебили. Много по-зле са нещата.
bgman13
20 Ное 2017 09:16
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Neopol
20 Ное 2017 00:50


начи правилата не те интересуват.

Напротив. Интересуват ме. Много ми е интересно кое, как и защо се случва. Кои са правилата и механизмите по които става.


Значи първо са сбъркани началата, базовите логически постановки. Тва с разделението на властите е едно на ръка. Другото е това с разните разсъждения за представителността на избирателната система по принцип. Трябвало да бъде представителна по принцип. Само че, когато един човек избира, който и да е където и да е той има пред себе си много опции от които избира малко. Т.е. той се отказва от едни опции. Т.е. изборът е намаление на представеното в началото.

Ако си имал 2 000 кандидат депутати които се борят за 240 работни места, това означава, че опциите ти които са ти позволени да бъдат представени в парламента са 240.
Как стана така, че имаш един лидер, който им тури шапка на сичките тия? И то при система, която има претенцията да давала повече представителност. А па при М2 - имаш накрая две три партии в парламента и пак си е същото.

Щото базовата логика от която трябва да тръгнеш е ненормална. Зарибяват те с някакви идеи, че ти требва представителност на партийни величества (централи). А не ти казват, че ти требва обратна йерархическа система с няколко йерархически нива, в която съотношението между броя на всеки две съседни да не е много голямо. Целта й на тая обратна йерархическа система не трябва да е да дава максимална представителност а да свива опциите по най-правилния възможен начин. Щото като избира избирателят той от многото избира малко. И тоя избор всеки път минава през гласуване, при което принципът е че мнозинството налага волята си над малцинството - немаш никакви права на малцинствата. Или имаш гласуване, при което мнозинството мачка малцинството. Или нямаш гласуване, при което малцинството мачка мнозинството. Ама и тоя принцип ти го наложиха, съвместно с принципа, че трябвало да има по-голямо представителство.

И демек, при такива отявлени логически противоречия им теглиш една и почваш да измисляш твойте правила. Т.е. мойте, щото те защитават най-добре и твойте интереси. Или предложи алтернатива и я турни до моята, да сравняваме.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: bgman13
Su38
20 Ное 2017 09:24
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Фундаментално свойство на масовата простотия е да преобръща всяка система в служба на своите интереси. Което пък ловко се използва от разни тарикати. Пък вие си пишете високопарни слова.
Балъците винаги си остават балъци, докато със сила не наложат волята си над простотията. Което иде пак да потвърди думите на Иво Христов. Докато умните се наумуват, лудите се налудуваха...
Su38
20 Ное 2017 09:30
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Избирателната система сама по себе си не решава никакви проблеми, само създава нови.
Никой до тук много активните умници не се опита да анализира причините, довели до това състояние. Щото има много скрити сили за привидно видните...
А там е разковничето. Смяната на конституцията трябва да следва някаква цел. Всеки предлага СРЕДСТВА, но не и ЦЕЛ.
Което пак иде да потвърди 80-те процента.
Функционална неграмотност. Оттам започват проблемите ни. И оттам трябва да започне и решението им, което няма да е никак бързо, нито лесно, нито безболезнено...
Firmin
20 Ное 2017 09:33
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Варели и той чел Монтескьо ...

Вицепремиерът и съпредседател на „Обединени патриоти“ Валери Симеонов атакува премиера Бойко Борисов. Причината за това е оставката на председателя на Народното събрание Димитър Главчев. В интервю за ПИК, Симеонов казва, че е той и колегите му Красимир Каракачанов и Волен Сидеров са силно възмутени от поведението на Бойко Борисов, който се държал като самовластен властелин и управлявал дори и Народното събрание. Както е известно, в петък премиерът бе в парламента и след разговор с Димитър Главчев, последният депозира оставката си като председател на парламента.

„Той (Бойко Борисов, б.р.) продължава да се държи в политиката като самовластен, като властелин, като едноличен лидер. За пореден път той забравя, че по стечение на обстоятелствата на политическата логика в момента е министър-председател на коалиционно правителство и в парламента има коалиция от две политически сили. Изключително некоректно е аз да научавам от медиите за поредното освобождаване на човек, и то на председател на Народното събрание”, казва вицепремиерът. Той обясни, че в началото на 44-ия парламент ГЕРБ са водили преговори с „Обединени патриоти“, в резултат на които Главчев е получил подкрепата на националистите.

Според Валери Симеонов, оставката на шефа на парламента е еднолично решение на премиера. „Борисов решава това еднолично. Повтарям, че това е еднолично поведение, което е недопустимо в коалиционен формат. Още повече, че с тази намеса в парламента Борисов прави поредна грешка, защото той не е лидер на партия, след като е министър-председател. На първо място е премиер и не трябва да забравя това. Няма защо да се допитват до него председателят на НС или депутатите дали да подадат оставка или не. Това е абсолютен гаф! Ако са искали да обменят мнение, можеше да се видят с Главчев някъде вечерта, а не в парламента. Какво е това демонстративно отиване в парламента и отстраняване на председателя на Народното събрание? И после ще оспорваме упреците на опозицията, че изпълнителната власт командва законодателната. Как ще стане, като вече има три такива случая – с Делян Добрев, с Антон Тодоров и сега с Главчев. Министър-председател три пъти да се намесва за решения, свързани с парламентарна група, някак е доста компрометиращо“, заявява Валери Симеонов.

От думите му стана ясно, че и тримата съпредседатели на „Обединени патриоти“ за научили за оставката на Димитър Главчев от медиите. "Председателят на Народното събрание, когото сме го спасявали, като имаше вот на недоверие към него, изведнъж ще го махат. Откъде накъде? Да си кажем истината – това е голяма грешка и огромна заблуда, която е вероятно на Борисов. Ако той мисли, че това ще укроти доста дребнаво играещата лидерка на БСП Корнелия Нинова, бърка...“, казва Валери Симеонов.

Според него Нинова рекетирала управляващите, а освен това имала навик често да си променя мнението, не държала и на думата си. „Отсега мога да кажа, че тази сделка няма да се осъществи и ако тя е да се укротят за няколко месеца, знам, че това няма да стане. Това е едно капризно дете, което е усетило силата на своето действие върху родителите“, казва Симеонов.

Вицепремиерът съобщава, че в парламентарната група на ГЕРБ има силно недоволство от поведението на Бойко Борисов. Симеонов казва директно, че герберите са били против оставката на Димитър Главчев. „Те са против, и ние сме против и какво излиза – че Борисов еднолично взима решения и управлява не само държавата, а управлява и Народното събрание. Не знам как ще оборим едно такова твърдение на опозицията, че изпълнителната власт се меси в законодателната власт. Не виждам как ще го оборим…“, продължава вицепремиерът.

Валери Симеонов заплашва, че е възможно „Обединени патриоти“ да напусната управлението. „Да си решава Борисов дали иска еднолично управление или коалиция. Ако иска кабинет на малцинството – няма никакъв проблем!“, заявява още той.
http://epicenter.bg/article/Trus-vav-vlastta--Simeonov-gneven--Borisov-se-darzhi-kato-samovlasten-vlastelin--upravlyava-i-NS-/141151/2/48


bgman13
20 Ное 2017 09:34
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
emo1971
20 Ное 2017 01:21
Аналитично- ми пределно ясно е и защо е така. При мажоритарна система просто е невъзможно, един кандидат да играе във всички избирателни райони мажоритарно, както го правят Борисов или... примерно Марешки /в тези случаи гласоподавателите гласуват не за партия, програма или местен кандидат, а за лидер.


Аналитично си се доближил до моята идея. Но не само при пропорционалната система е възможно един лидер да играе във всички избирателни райони. При М2 също може. Защто партията, т.е. партийната централа си е назначинла представители във всеки мажоритарен избирателен район. Т.е. подплатила ги е финансово. Тука цаката с математиката си е пак тая дето я казвам - голямото съотношение между йерархическите нива. Т.е. много големите едномандатни избирателни райони - 25 000 срещу един депутат. А ако бъде намален броя на депутатите на 120 (както го иска красавецът Слави Трифонов), съотношението скача двойно. Те така един лидер на партия ще ти играе още сто години във всички избирателни райони - както при пропорционална, така и при мажоритарна избирателна система.

Идеята за представителност е идея за представителност на партийните централи. Като туриш прекалено големи базови избирателни райони, т.е. без правилно структурирана йерархическа система, щото тва пак е йерархическа система ама със зверско съотношение между единствените две нива, и фактически правиш невъзможна комуникацията без посредничеството на властовия център. След което властовият център иде (важно, важно) и ни казва какво иска народа - това което иска властовия център.
дядо Илия
20 Ное 2017 09:34
Мнения: 353
От: Bulgaria
Добре де, намесата можеше да стане (и сигурно е ставала и ще става) и по телефона, без вие журналята да разберете! Каква е разликата? Такива неща не могата да се спрат - изискава се години национален опит и възпитание!
bgman13
20 Ное 2017 09:38
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Навремето точно тази печална особеност на пропорционалните системи, заедно и с почти незаобиколимата при същите нужда от абсолютно безпринципни коалиции, по този начин са довели и Хитлер на власт... в една държава с относително доста високоинтелигентно и цивилизовано население/


И това високоинтелигентно население не можа да сфане цаката на математиката от шести клас - 80те %! Или май са 100%
Su38
20 Ное 2017 09:39
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
дядо Илия
20 Ноември 2017 09:34
Добре де, намесата можеше да стане (и сигурно е ставала и ще става) и по телефона, без вие журналята да разберете! Каква е разликата? Такива неща не могата да се спрат - изискава се години национален опит и възпитание!

Проблемът е в наглостта. Правило се е по телефона, прави се и ще се прави, ама ачик-ачик да отидеш в парламента и да зашвлевиш шамар на този, който е назначил и заклел, си е наглост.
И тази наглост не бива да бъде простена или пропусната, правейки се на ощипани, щото така се правело.
Е, винаги има първи път.
Ако позволиш и втори път, вече си педераст...
bgman13
20 Ное 2017 09:43
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
bgman13
20 Ное 2017 07:36


engels!
20 Ное 2017 06:40


Кой е Петьо Цеков? Енгелс, всички не сме хакери.


Сега видех че си менте енгелс. Хакнал си хакера - тамън нема да е скучно.
ПлесNick
20 Ное 2017 09:45
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
БГ-МАН,

Видях Вашия проект на Конституцията!

Отворих и двата линка, свалих Вашите опуси, и възнамерявам най-детайлно да ги прощудирам!

Първият преглед (на избирателната система, която предлагате) ми дава още сега да Ви кажа, че сте прав! Така е - СУВЕРЕНЪТ трябва да си върне обратно в свои ръце ПРАВОТО си да определя кои да отиват в Парламента, а в Конституцията ДА СЕ ЗАПИЩЕ (щото нечестивците се отмятат /по Отец Матей Преображенски-Миткалото/), че пратениците ТРЯБВА да са ПОДОТЧЕТНИ СУВЕРЕНУ, или ACCOUNTABLE (на eurospeak), както много пъти в последните 2-3 години в този Форум съм пропагандирал! Защото Без АCCOUNTABILITY няма как да има RESPONSIBLITY, или отговорност, както му викаме в Българско! А да носи отговорност пратеникът наш (в НС, в ОбС) има само един начин - ние, избирателите му,й, ПРЕДсрочно да можем да му,й прекратим т.нар. мандат, когато отчетите му,й почнат да не се харесват на нас, избирателите му от ЕИР-а! Съглъсен съм с Вас, че размерът на ЕИРа а адски важен - "сегашните" са 5 пъти по-големи по размер от Вашия! "Сегашните" - това са СИКовете, а "5 пъти по-големи" защото замисълът на 12 500-те броя СИКове е през всяка СИК да минават максимум 500 човека, при брой на избирателите (съобщен лично от проф.МишоК. по телевизора) общо 6 милиона! Предлаганата от Вас система би могла да се "вкара" в тези 12 500 СИКа!

За ПОДОТЧЕТНОСТТА на избраниците пред избирателите им и Президентът РАДЕВ най-после е кандисал - ТРУД го цитира да е казал в петък, 17.11. пред аудитория от военни чинове, събрана във Военната академия: "Политиците да се отчитат пред хората, не пред Брюксел"! Радвам се на това му изказване - подкрепя ме човекът, отплаща се, че миналият ноември пуснах (освен 3-те ДА по трите референдумни въпроса) и ЗА него, а не за оная, от Плевен, с двете дипломи, които генералът Бонев показваше октомври 2016-тата... (Апропо, всеки път като чета постовете на Параграфа си казвам, че май не трябваше юли 1969 четири часа след като се записах за студент по специалност ПРАВО в ЮФ, с всичкия тогавашен акъл да се отписвам за да отида да се запиша във ВИИ "Карл Маркс", специалност ВЪНШНА ТЪРГОВИЯ... Сигурно щях да успея да го завърша правото, и сега щеше да ми е по-лесно да споря в тоз Форум с разни хора, с претенции, къде обосновани, къде не...)
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ПлесNick
bgman13
20 Ное 2017 09:52
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Su38
20 Ное 2017 09:30
Смяната на конституцията трябва да следва някаква цел. Всеки предлага СРЕДСТВА, но не и ЦЕЛ.


Целта е подобряването на циркулацията в базовия КЪГОВРАТ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ЙЕРАРХИЧЕСКО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ.

Той се състои от два такат:
- движение надолу по йерархията, което се проявява като разделение на труда и при което обществото следва елита на власт;
- движение нагоре по йерархията, което е обратното на разделението на труда и на подчинението на обществото на елита на власт

Понеже населението е нараснало, движението нагоре по йерархията е затлачено, защото при увеличеното население, трябва да бъде организирано правилно (под формата на правилна избирателна система, която е и правилна йерархическа система). Като не е организирано правилно нагоре, при положение че в движение надолу е организирано правилно, се получава нарастващо несъответствие между двете движения (теза и антитеза). От което се поражда несъответствие между елит на власт и реален елит, защото обществото се подчинява на елита на власт в по-голяма степен отколкото тоя елит заслужава и същевременно дискриминира постоянно израстващия от същото това общество реален елит, който конкурира елита на власт.
bgman13
20 Ное 2017 09:56
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
ПлесNick
20 Ное 2017 09:45


Мерси! Най-после, някой да ме чуе. Отивам да почивам.
Su38
20 Ное 2017 09:56
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
BGMAN, това, което сте предложили, е проект за Избиателен закон. Не е нужно да си безкрайно умен, за да се сетиш, че Конституцията решава много други въпроси.
Напр. в предложението се описали как да се избира ОбС. А къде сте дефинирал, какво е ОбС и какви функции има?
Айде, спрете се с изхвърлянията. Поне пишете по темата, а не се правете на важни с бомбастични изказвания.
Сигурно има много верни неща в казанато от Вас, но като цяло това е една голяма глупост. Затова съветът ми е - правете малки, но конкретни стъпки. А не се опитвайте да опишете Вселената, за да намерите най-добрата избирателна система, например.
Асол
20 Ное 2017 10:24
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
Оф топик!
Малийййй, ТОЙ какви ги ниже пред УНСС!? Ауууууу!
вила
20 Ное 2017 10:24
Мнения: 15,014
От: Bulgaria
Браво.Точно.Щом е точно,следва,че няма държава.Има държавни органи,които обслужват един.На това му викат държава палаш на сицилианеца.
Вардун
20 Ное 2017 11:15
Мнения: 250
От: Bulgaria
Айде ний сме прости и дебили, ами ЕС не вижда ли? Как в Испания поддържат премиера за да се спазва конституцията, така при нас го поддържат за да не се спазва.
Danibus
20 Ное 2017 11:23
Мнения: 4,832
От: Bulgaria
Цеков
Без действащ принцип за разделение на властите не може да има демократично управление. Не може да се осъществява контрол над изпълнителната власт (персонифицирана) която е завзела другите две(три - с четвъртата ) власти и която може да си прави каквото си поиска и да злоупотребява както си поиска, без някой да може да й държи сметка.
Добави мнение   Мнения:279 « Предишна Страница 7 от 14 5 6 7 8 9 Следваща »