Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Срещу \"\"свободния пазар\"\"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:116 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща
paragraph39
28 Май 2005 23:12
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Спор дали АЕЦ да останат по-дългоРешението от 2001 г. на правителството на канцлера Герхард Шрьодер Германия да се откаже от ядрената енергетика, всява дълбоко разделение сред обществото, предаде АФП.
Проучване на общественото мнение показва, че 44 процента от германците подкрепят това решение, а 41 на сто се обявяват за преразглеждането му. Резултатите от анкетата ще бъдат публикувани в броя на седмичното списание "Фокус", който ще излезе в понеделник.
Двадесет и три процента от допитаните приемат експлоатацията на някои ядрени електроцентрали да продължи и след 2021 г., когато съгласно споразумението между правителството и индустриалците в сектора трябва да бъде затворена последната централа в Германия. 18 на сто подкрепят построяването на още ядрени централи.
Шестдесет процента от противниците на ядрената енергетика са за незабавно затваряне на всички централи.
Въпросът за преразглеждане на закона за отказ от ядрената енергетика вече бе включен в кампанията за очакваните през септември предсрочни избори в страната, отбелязва АФП.
Вероятният кандидат за канцлер на консервативната опозиция Ангела Меркел предложи неотдавна някои ядрени електроцентрали да бъдат използвани, докато това е технически възможно.
......................................... .................................
И, К`ВА СТАНА тя сега: И Ангела Меркел и "Атака!" предлагат ЕДНО и СЪЩО, май- АЕЦ-ове да се затварят САМО "По технически причини", а НЕ по "Политически"/туй , пък-"политически причини", какво ли значи?!?/
При това, в Германия правят СЕРИОЗНИ и НЕманипулирани проучвания на т.нар. "Обществено мнение" по този въпрос и никога там политици и председатели на Парламент НЕ биха си позволили да скрият 500 хил. подписа на бълтари! , и със сигурност ще се съобразят с резултатите! А в България НИКОЯ от досегашните управляващи партии и коалиции НЕ попита българския Народ нито за АЕЦ-а, нито за Ирак, нито за американските военни бази, нито за т.нар. "Здравна Реформа", нито за...!!!
"АТАКА-А-А-А!"...

Редактирано от - paragraph39 на 28/5/2005 г/ 23:14:45

paragraph39
28 Май 2005 23:20
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Русия забрани вноса на турски зеленчуци
Русия забрани вноса на зеленчуци и плодове от Турция заради ниското им качество. Забраната влиза в сила от 30 май. Вносителите се надяват до месец-два вносът да бъде възобновен, след като производителите повишат качеството на продукцията си и започнат да представят, изискваните от руските власти документи
Калки
28 Май 2005 23:41
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Мдаааа....

Грацко таман ми беше харесал, а пък сега, като го чета, виждам , че не се е променил.

Грациане, това, дето си го написал като "лакардии" на Бунжолов, ще реши утре въпроса с референдума във Франция. И, както показват прогнозите, ще го реши в полза на Бунжоловите "лакардии". Така поне мислят французите. Ама ти май си в английска Канада ?
Manrico
28 Май 2005 23:45
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ех, Параграфе, опитваш се да усложниш и да теоретизираш нещата, а те са много по-прости - аз не искам нищо твое, не искам да работиш за мен, не искам да вземам от твоите пари, не искам да живея на твой гръб. А твоите съмишленици искат точно това - да вземат нещо мое, да присвоят плодовете на моя труд, да използват държавата, та да живеят на гърба на работливите хора. Ето това е разликата - ние, т.нар. "либертарианци", не искаме нищо от вас, "социалистите", искаме да работим, да си плащаме сметките, да се грижим за близките си - както можем. Що не ни оставите на мира и не кажете същото - че и вие не искате нищо чуждо? Направете си колхоз, комуна, кибуц - и си живейте спокойно както вие си искате. Ние няма да взимаме насила нищо ваше, и вие не взимайте насила нищо наше. Защо не искате да се споразумеем така, а? Защо все гледате как да експроприирате чуждото? Пък после плюете по капиталистите! Ами аз с моя работодател-капиталист съм се договорил доброволно - експлоатира ме, взима плодове на моя труд, но сам съм се разбрал така, както съм решил. Може да съм се минал, но не обвинявам никого - сам съм си виновен, ако е така. А вие сте по-лоши от "мръсните" капиталисти - искате да ми вземете още, без да съм се договорил с вас. Не е много морално, а?
Олег Офренов
28 Май 2005 23:56
Мнения: 961
От: Bulgaria
Държавата трябва да се намесва, че ДА НЯМА БЕЗСРАМНО БЕДНИ И БЕЗСРАМНО БОГАТИ ГРАЖДАНИ на Държавата!!!

Не бива да се прекалява с държавната намеса, че я какво става по света:

TELESHOP.
[Напреднал]
от Bulgaria

Общо мнения: 115

Земетресение и в Португалия

Новото социалистическо правителство на Португалия успя вече да вдигне бюджетния дефицит до -7% при допустими в ЕС -3%.
Новото социалистическо правителство на Португалия обяви спешно повишаване на данъците - най-напред ДДС и данъците върху горивата, а после ... и останалите.

Старото несоциалистическо правителство на България успя вече да вдигне бюджетния излишък до над +4%.
Старото несоциалистическо правителство на България обяви спешно намаляване на данъците след изборите - на ДДС, на печалбата, на доходите на физическите лица

paragraph39
28 Май 2005 23:56
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Българският проект за 21 век
"Зора"


В края на 80-те и началото на 90-те години на 20 век в резултат на т.нар. перестройка и последвалите я „нежни революции” бе прекратен „проектът на държавния социализъм”. Неговото значение в социално-икономическото развитие на България може да бъде изразено чрез понятието „догонваща ускорена индустриализация”.
Тази „индустриализация” стана възможна в резултат на факта, че страната ни се превърна в част от геополитическия евроазиатски блок „Пакт Совиетика”. За нея бяха отворени пазарите, бе осъществен и достъп до технологии и инвестиции, идващи основно от бившия СССР.
Друг базов източник на средства за догонващата ускорена индустриализация на нашата родина бе селското стопанство. Междувременно то бе колективизирано и уедрено. Целта бе да послужи като база за акумулиране на обществен капитал, така необходим за промишленото строителство и развитие.


В рамките на „проекта на държавния социализъм” ключов субект на „догонващата ускорена индустриализация” бе държавата, о основният механизъм - директивното централизирано планиране. Този модел наистина се оказа изключително успешен на етапа на т.нар. екстензивна динамика, при който се осъществяваше базово индустриално строителство.
Още в средата на 70-те години обаче моделът на директивното централизирано планиране се изчерпи като основен механизъм на динамика на страната. Това изчерпване бе плод на най-малко две ключови причини:
- От една страна, бе завършено в основни черти строителството на индустриалната база на страната ни. В резултат се формира необходимост от коренна смяна на начините на икономическо управление и регулиране;
- От друга страна, научно-техническият прогрес на глобално равнище мина в нова фаза на развитие - информацията стана базов обществен ресурс, т.е. настъпи нещо, назовавано най-общо „информационно общество”.
Факт е, че тогавашният елит - както на равнище евроазиатски геополитически блок, така и на равнището на нашата страна, - не успя да намери адекватен отговор на предизвикателствата. Те бяха отправeни от промяната на обстоятелствата, изразени чрез по-горните две ключови причини.
В тези условия в средите на гореспоменатия елит настъпи разцепление. Една част от него - „старите”, не предприе нищо повече от това да се придържа към дотогавашните „утъпкани пътеки”. Несъмнено това доведе до загуба на обществено доверие и политически позиции, до лишаване от възможността за значима роля в задаващите се социо-политически и икономически промени.
Другата част - „младите”, вероятно поради отсъствие на интелектуален и волеви потенциал, не видя за себе си друга възможност освен да осъществи геополитически и социално-икономически „завой”. Другото му име може да бъде и предателство. Тази част, естествено, се постара това да стане с най-голяма полза за самите „млади” и разбира се, за сметка на всички останали социални групи и слоеве в конкретните национални общества. Картината в нашето Отечество не бе по-различна от тази в останалите страни на бившия евроазиатски геополитически блок.
На практика именно т.нар. млади инициираха „нежните революции”. Първоначално, с помощта на съвети, които постепенно се превърнаха в диктат на определени кръгове от Запад, започна изграждане на нови проекти и създаване на нови елити в страните на Източна Европа и бившия СССР. Така в нашето Отечество се създадоха условията за въвеждане на „неолибералния проект” като част от вълната на „глобализация”. В своето ядро тази глобализация не е нищо друго освен третата вълна на световното настъпление на Запада по отношение на останалия свят. Първата вълна бе колониализмът от 18 и 19 век, както и втората вълна на империализма от края на 19 и 20 век.
Ключовите лозунги на „неолибералния проект” са “край на държавната собственост и приватизация на всяка цена навсякъде и във всичко”, “прекратяване на държавната намеса в икономическия живот по всякакъв начин” и “безгранична свобода на частната инициатива”. Този проект започна насаждането (в качеството на управленска философия) на идеологията на неолиберализма. Тя се „продаваше” от „Евро-Атлантика” като „заместител на националното съзнание” за всякакви „държави-трътки”.
Пръв такъв пример, безспорно бе “Програмата Ран-Ът”. Съвсем съзнателно и целенасочено тя прие мрачното бъдеще за България, лишено от всякакъв социален елемент в името на бързото въвеждане на т. нар. пазарна свобода. Необходимите елементи на пазарно функциониране, от каквито несъмнено се нуждаеше българската икономика, бяха удавени в неолибералното море на “шоковите терапии”. Е, да, в тях определено имаше шок, но както днес добре - терапия липсваше.
Поредната значителна стъпка на неолибералния поход бе “връщането на земята в реални граници”. Така бе съсипано конкурентоспособното на световните аграрни пазари едро селско стопанство.
Последваха какви ли не други касови, масови и РМД-приватизации, разрушили и разрушаващи индустриалната основа на страната. Разгромени бяха съществувалите конкурентни структури на икономиката и бе създадено стопанство, ориентирано към нискотехнологични форми на възпроизводство и архаизация на производството и бита.
Логично, така бе "повикана" неолибералната колонизация на страната. Въпреки провъзгласения лозунг за „прекратяване на държавната намеса в икономиката” оставаме свидетели на постоянно, нагло и цинично бюрократично вмешателство от страна на „неолибералната държава”. Чрез своите антинародни действия тя отчуждава българина от неговото велико достижение, завоювано с кръвта на хиляди българи и руси през 1877-1878 година - собствена държава.
Оттук и полуразпадът на държавността, изразен в развала и корупция на държавната администрация, огромно недоверие към „политическата класа”, а и към импотентните органи на реда. Взрив на престъпността, миниатюрна оперетъчна армия, ориентирана не да защитава националните граници и интереси, а подготвяна да служи на интервенционизма на Запада.
Така се формира дисбалансирано общество от няколко процента олигархия и маса обеднели, обедняващи и трябва да кажем откровено - абсолютно несвободни люде.
Всичко това бе съпроводено със значителна доза социална демагогия
. Така горчивото хапче можеше да бъде по-лесно преглътнато. Страната и обществото, особено младите му членове, бяха лишени от перспектива в рамките на България. Създадоха се един милион емигранти и демографска катастрофа, чието продължение грози българския народ и България с буквално изтриване от лицето на Земята.
Днес няма друг изход освен този да се формира нов проект за България. Проект за българското бъдеще, а не за края на България. Необходимо е да се търси подкрепата на мнозинството българи с цел осъществяване на този проект. Именно с тази цел предлагаме своето виждане по въпроса.

следва


SAKI
29 Май 2005 00:06
Мнения: 1,016
От: Bulgaria
АТАКА-А-А-А-А-А-А-А-А-А
paragraph39
29 Май 2005 00:10
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
MANRICO,
/:/ "...Параграфе, ...Ето това е разликата - ние, т.нар. "либертарианци", не искаме нищо от вас, "социалистите"..."
......................................... ................
Първо, аз НЕ съм "социалист"! Аз считам себе си за КОМУНИСТ- при това, БЕЗПАРТИЕН ! При това, Комунист по време на Демокрация/лесно е да си комунист при Комунизма и демократ при Демокрацията, нали?!/!!!
Второ, аз пък ИСКАМ нещо от вас: НЕ МАНИПУЛИРАЙТЕ Хората на Труда !!! НЕ им внушавайте манипулативно БЕЗАЛТЕРНАТИВНОСТ на Съдбата им!
Защото НЕ е и НЕ може да е Демокрация, когато има БЕИЗСРАМНО БОГАТИ И БЕЗСРАМНО БЕДНИ хора в едно Общество!!!
НЕ може да е Демокрация, когато Управляващите "демократи" правят НЕ това, което иска от тях Народа, а точно ОБРАТНОТО: и за АЕЦ-а, и за НАТО, иза американските военни бази в България, и за "НЕ/Здравната система" и т.н., и т.н. !!!
Това, което е сега в България /вече 15 години/ е "ДеммоКРЯКция", а НЕ Демокрация! КАЗАХ!
Впрочем, КОИ СТЕ ВИЕ, "либертарианците" ?! "Леви" ли сте, "десни" ли сте?! Или сте ЛЕСНИ, може би?!?
paragraph39
29 Май 2005 00:17
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ОЛЕГ ОФРЕНОВ,
АКО от повишените данъци се ползват ВСИЧКИ, а НЕ само Управляващите- няма нищо лошо в това!!! Провери дали РАЗХОДИТЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ в Португалия са останали същите или и те са се вдигнали !!!
"Излишъци" в Бюджета, но при ЛИПСА на Животоспасяващи лекарства в държавните болници- това НЕ е плюс за УправляВАНИТЕ, а си е ГЕНОЦИД срещу тях!!!
Manrico
29 Май 2005 00:20
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Параграфе, кого манипулираме, бе, човек? Аз като дребен мениджър, като предлагам работа на някого, кандидатствал в нашата фирма, му казвам всички условия честно и почтено - и ако иска, да се съгласи. Някои се съгласяват, на други не им харесва. И ако си забелязал, точно аз ти предлагам алтернатива - вие, комунистите ("социалист" употребих като евфемизъм) да си живеете по вашите порядки. В свободното общество никой не ви пречи. Събирате се, правите си комуна, живеете, работите. И няма да имате ни капиталист, ни богаташ на главата. Направете го, бе! Ако е хубаво, и други хора ще дойдат. Поне един успешен пример как може да има комуна в свободно общество, има в Израел - направили са си хората кибуци (макар че подозирам, че там силна роля играе религиозният фундаментализъм, за да са лоялни един към друг).
Та вземи остави малко настрани глобалните проблеми (и таговете) - кажи конкретно за хората. И пак конкретно ми отговори на въпроса - защо, като аз не искам нищо от вас, вие, комунистите, искате чрез държавата да ми вземете много? А?
Oraсle
29 Май 2005 00:28
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Manrico,
Но кажи ми как една будна съвест може да остави глобалните проблеми точно в момент когато Русия забранява вноса на турски зеленчуци... заради ниското им качество.
Жалко че изискванията на европейския (в това число и български) пазар не са толкова високи.

Редактирано от - Oraсle на 29/5/2005 г/ 02:50:05

Грациан
29 Май 2005 01:22
Мнения: 4,060
От: Canada
Калки, французите все още не могат да се примирят с девалвацията на тяхната култура и фактът че никой не ги взима сериозно с техните лигавщини, капризи и самовлюбеност. Така е то, когато една цяла нация се хипнотизира и започне да чисти езика си от "гадни чуждици", градовете си от "гадни пришълци" и нравите си от "гадни американизми". НАЦИОНАЛИЗМЪТ ТАМ В МОМЕНТА Е НА СРЪБСКО НИВО(ама от милошичево време)! Ние - вика - сме измислили коняка, френската любов, писоара и жартиерите...а никой днес не ни ебава за слива! Ами, аз лично отдавна не съм бил омайван от нещо ФРЕНСКО (мисля че последното беше някъде преди десетилетие - филмът "Деликатесен". Вземеш ли да разбиваш и разливаш вносни стоки, да псуваш емигранти и да се мислиш за пъпа на света...работата намирисва на гнило...вервай ми... Когато оставиш колата да се движи по инерция ( захранвана само от акумулаторът на старата слава), повярвай ми тя все повече ще намалява скорост, докато накрая вземе и спре.
Те, както и гърци, сърби и айде да не споменавам повече фамиларни народи() някак си имат прекалено голямо самочувствие непокрито със субстанция, а такова едно поведение рано или късно има доста фатални последици. (така барем разправят римляните)
paragraph39
29 Май 2005 02:01
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
MANRICO,
/:/ "...Параграфе, ...защо, като аз не искам нищо от вас, вие, комунистите, искате чрез държавата да ми вземете много? А?
......................................... ..............................
НАПРОТИВ, комунистите НЕ искат да вземат НИЩО от тебе- ти си най-обикновен Наемен Работник, нали/"мениджърите" също са Наемни Работници!/. Пък и от тебе едва ли има какво толкоз има да се вземе, щом работищ за Заплата, а НЕ за ПЕЧАЛБА!
Аз, като Комунист, бих казал: "10% ПЕЧАЛБА /за джоба на Капиталиста-Работодател/ СТИГАТ!" Останалото да отива или за по-високи Заплати на Работещите му, или за Реинвестиции/за нови работни места/, или за по-високи Здравни и Пенсионни осигуровки на Наемните Работници, или за по-широк кръг Социални придобивки за тях, или... да влиза в Бюджета- за нуждите на НЯМАЩИТЕ в Държавата!!!
Впрочем, "Комунизъм" има НЕ само при израелските Кибуци! "Комунизъм" е и във ВСЯКО НОРМАЛНО Семейство- защото , и в Семейството е, като при "Комунизма": "ОТ ВСЕКИГО- СПОРЕД СПОСОБНОСТИТЕ МУ! НА ВСЕКИГО- СПОРЕД НУЖДИТЕ МУ!/ при Социализма е: "От всекиго-според възможностите му! На всекиго- според ТРУДА!"/ . И никой никого НЕ експлоатира в Семейството, нали?!
"Комунизмът", драга/и/, е ДЪРЖАВЕН КАПИТАЛИЗЪМ! Така че, с "комунистически групички" тук и там в Държавата- което ми предлагаш!- Комунизъм НЕ става!!!
Oraсle
29 Май 2005 02:37
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Др. Параграф, а колко процента загуба ще благовоите да отпуснете на капиталиста-работодател? Щото повечето нови предприятия работят с години на загуба, а доста изобщо не успяват да докарат до печалба.
И какво ще обяснявате на немните работници (от които не искате нищо) кога гадните капиталисти решат че 10% печалба са им малко, освободят работници, зарежат предрпиятия и отидат някъде да блъскат айляк барабар с капитала?
Как тъй хем имало "комунизъм" в нормалните семейства, хем не ставал само на групички тук и там? Като не става - ей къде е Северна Корея - 100% социалистическа собственост върху средствата за производство. В Китай и дори в Куба и Виетнам не е така - пуснали са гадни капиталисти, при това чужденци! Представяш ли си?
volog
29 Май 2005 05:36
Мнения: 3,826
От: Reunion
"Комунизмът", драга/и/, е ДЪРЖАВЕН КАПИТАЛИЗЪМ!
напротив, напротив, това е ленинизъм(ако въобще има такова чудо) и няма нищо общо с комунизма, самият Маркс не предвижда държавата и тя не го вълнува.
Никой комунист не би опрял да чака нещо от държавата (правителството).
Gasparini
29 Май 2005 07:41
Мнения: 4,425
От: Germany
Алйо безпартийника комуниз, нали управлявахте 45 години бе шматко. Нали избихте маса народ за да премахнете експлоатацията, принадената стойност и потосмукателния капитализъм. Нали имахте цел щаб от специалисти, стратези, икономисти и мнооооогооо ченгета за строенето на комунистическия рай. Нали бехте обградили соц рая с мрежа да го пазите от лошите капиталисти и Гриша Филипов с руския акцент пишеше икономически механизми досущ като тебе "теоретика" и най накрая Др. Тодар Живков призна че сте създали едно недоносче.

Какво си седнал сега пак да бълтавиш вчерашните глупости на нов глас?
Ти нормален ли си или си идиот. Вчера се разпаднахте днес пак каканиже за комунизъм , соцялизъм, пазари и експлоатация.


Парграфче вземи се скрий и се лекувай. Ти си мнооогоооо болен. В главата.
+-
29 Май 2005 10:13
Мнения: 1,270
От: Bulgaria
Азъ
Кейнс помогна за това, най-голямата икономика в света да регулира пазара си с Държавни мерки... защото пазарът е толкова демократичен, че оставен при пълна свобода, не ще може да урегулира социалните търкания и напрежения
***
И все пак, нито САЩ, нито Франция са добре балансирани - къде ли да сложим България?
Mrx++
29 Май 2005 10:36
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Volog
Държавният капитализъм не е изобретен от Ленин, а от Сталин, поради политиката "социализъм в една страна", т.е., била е нужна бърза индустриализация на страната.
Ленин е предложил НЕП-а, който в момента при нови условия се практикува в Китай, Виетнам. Смесената икономика, която в същност представлява НЕП-а е била приложена и в Западна Европа след войната. Тя представлява пазарна икономика + частна инициатива, ръководени от държавата. Благодарение на смесената икономика Западна Европа се въздига от пеплищата на войната. Елементи от тази икономика биват използвани от Рузвелт в неговата политика New Deal. Има много добра книга по въпроса от двама американски автори - "Командни висоти". Аз по-рано я цитирах, но сега трябва да я потърся.
Аз имах колежка от Виетнам, която при тяхната приватизация получи част от фармацефтична фабрика, която е принадлежала на родителите и. Тъй като фабриката е била разширена от Държавата, тя получава само такава част, каквото се счита, че са притежавали родителите и. Другата част е на Държавата. Така, тази фабрика практически се ръководи от двама, от нея и от държавен служител-Директор. С това се постигат две неща - контролира се работата на фабриката, както от частника, така и от държавата. Това не позволява да бъде разграбена, което стана след нашата приватизация. Второ, част от печалбата отива за държавата, така, че последната може да посреша своите нужди, като пенсии, здравеопазване, и да натрупва капитали за инвестиране в нови производства.
Въобще там не се извърши такава дива приватизация, която наблюдаваме у нас. Печелвши и монополни организации, като БТК, Енергоразпределителните дружества и мн.др. да бъдат продавани за жълти стотинки.
Авторът иска да ни каже, че няма чиста икономика. Всяка икономика, в зависимост от състоянието и развитието на дадено обшество е някаква смес от частна и обща (държавна, обшинска) икономика.
Въобще мисленето в чисти понятия, като само държавна или само частна икономика е принак на ПРИМИТИВНО МИСЛЕНЕ, което наблюдаваме тук във Форума при някои ТИТАНИ НА ГЛУПОСТТА, като Присмехуиника, Gasparini-Altafini, ОръКълката и др.
Една от големите грешки на социализма беше, че отиде твърде далеч с намесата на държавата. Имаше ограничения за закупуване на жилища и т.н.
Сега се отива в другата крайност. Въобше мисленето в крайности е присъшо на хора, които не разбират, че светът около нас е сложен. Те непрекъснато се мъчат да опростят тази сложност до някакви прости поравила, което в своята си същност води до ПРИМИТИВНО МИСЛЕНЕ.
Cruella de Vil
29 Май 2005 10:38
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Манрико, Грац, Гаспарини
Параграфе,
В Европа безсрамно бедните са безсрамно мързеливи. Нали са ми пред очите - не работят, а живеят на социални помощи. Единственият начин да се принудят да работят е да им се орежат социалните помощи. Друго при тях не помага.
Държава с бедно мнозинство и много богато малцинство е бедна държава и както и да се разпределят благата няма да стигнат за всички. Пътят на бедните държави е либералният икономически модел. Виж Китай. Болшинството работници там получават много ниски заплати иначе защо стоките им са толкова конкурентоспособни? Друг път, за съжаление няма. Като забогатее страната и заплатите ще се вдигнат. Това е естествен процес. В Ирландия заплатите станаха европейски едва след като станаха развита държава с висок БВП на глава от населението. Затова и в Гърция, Португалия и Испания заплатите са по-ниски от средноевропейските (на старите членки).
Чудно ми е защо, вие българските комунисти още през 80-те години не се поучихте от китайските си другари и не започнахте още тогава реформите? Па сега ривете що така било, що онака. Ми имахте я властта, да бяхте започнали тогава, че да не сме на такова дередже сега.
То всичко в този свят си има логика. Не е така искам, а така не искам. Знаем волунтъризмът докъде води.
Това, което предлагаш да разпределяме печалбата и доходите на богатите най-много да ги принуди чуждите компании да се изнесат от България, а българските - да фалират. Тогава който може ще се изнесе, който не - ще остане да чака на държавата.
Ти по-добре предложи как да завъдим повече кокошки да снасят повече яйца, а не да прадлагаш как да колим малкото кокошки, които снасят.
Mrx++
29 Май 2005 11:03
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Аз не съм съгласен с преразпределение, което предлага Параграфа.
Но правилно подбраната смесена икономика предполага, че Държавата ще има някакви печалби от Държавните предприятия, така тя няма да налага огромни данъци, за да посреща своите нужди.
Второ и много важно, в страни, които са значително по-изостанали от Западните капитализмът е слаб без капитали и той не може да инвестира в значителни проекти. Именно затова българския капитализъм не сътвори нищо особенно преди 1944г. Сега го виждаме, че също не може да сътвори нещо значително. Държавата, обаче, може да акумулира значително по-големи средства, които да се използват като инвестиции за големи проекти.
Добави мнение   Мнения:116 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща