Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Българското нещастие е в леснотията. Без зор прокопсия няма
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:239 « Предишна Страница 6 от 12 4 5 6 7 8 Следваща »
Пламен Кафадаров
11 Окт 2008 20:35
Мнения: 901
От: Bulgaria
"Hugin


11.10.2008 г. 19:30:42
Напълно подкрепям думите на Мишо Константинов.
Не е вярно, че не можеше да се живее извън БКП и КДС.
Въпрос на избор. "

подкрепям с две ръце думите му:

Не знам точно, дали е било така.Но знам , че без комсола нямах право да следвам.Знам също , че много от доносниците и агентите на ДС умишлено са избирани извън БКП, за да хващат повече дикиш като подкокоросват някой избран предварително партиец за да му скроят шапката.Всеки е имал самостоятелен живот и според него и това което му е сервирал се е налагало да взима житейските си решения.Доносите все пак са междуличностен проблем, между донасящия и донасяния.И когато не сме намесени в този конфликт и не знаем какви са пораженията от него, трудно можен да отсъдим.
Иначе е лесно да отсъдим и да поставим заклеймителен епитет .
Баща ми например, когато му предложили , той отказал, и в резултат не му издадоха международен паспорт, пък и други мръсотии му правили, даже след 89-та ми показа кой е искал да го вербува, беше някакъв човек работещ пазач в един паркинг.
Основния проблем е в тоталитарната система която е създала този гнусен апарат и поставила нормите на действие, и трябва да се знае , че в него са били оплетени около 80% от българите, пряко или косвено.По този начин върхушката е управлявала низините, а в самата ДС е имало много гнусни мръсници, обогатили с идеи и действия оперативната й работа, за борба с вражеските елементи и идейно непереспективните.
Трябва да се знае обаче , че там е имало и хора влезли с убеждение , че работят за страната си и не са се занимали с мръсотии.За жалост са били малко но е имало такива и в това съм абсолютно сигурен.
Харесват ми думите на Мишо Константинов:

"Никога не е трудно да живееш достойно, ако знаеш какво е достойнство.
"
Но не съм сигурен колко е лесно да живееш сред недостойните, когато да си недостоен е норма на поведение.А и средата не разбира какво значи да си достоен.
А май Ботев го е казал май по добре:
"Тежко братко се живее
сред глупци нерзбрани."
Кракатау
11 Окт 2008 20:38
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Българинът е индивидуалист. Той не обича да се бута в тълпата, обича да подбира приятелите си българи и това е всичко друго, но не национална забрава.


Излиза че българинът е антигранфалонист

То, что Хэзел как одержимая искала хужеров по всему свету,  — классический пример ложного карасса, кажущегося единства какойто группы людей, бессмысленного по самой сути, с точки зрения божьего промысла, классический пример того, что Боконон назвал гранфаллон. Другие примеры гранфаллона - всякие партии, к примеру Дочери американской Революции, Всеобщая электрическая компания и Международный орден холостяков — и любая нация в любом месте в любое время.
И Боконон приглашает нас спеть вместе с ним так:

Что такое гранфаллон? Хочешь ты узнать,
Надо с шарика тогда пленку ободрать!
Д-р Тормозчиян
11 Окт 2008 20:43
Мнения: 8,152
От: Botswana
А някой знае ли за доносите на В.Мутафчиева нещо конкретно?


Няма как да знае и никой не може да узнае, защото 4-те тома на досието й са унищожени с мотива

тъй като не представлява оперативен интерес и Управление 6 на Държавна сигурност е вече разформировано. Председател: Драгов. Подписано. Унищожено е пред комисия. Това е. 5 юли 1990 година.

За подробности Натиснете тук

Само Мутафчиева знае какво е имало там, но тя отказва да говори по темата. На тази възраст вече не й пука, то е ясно. Докато една друга историчка, Райна Гаврилова, също бе посочена от комисията като сътрудник на ДС. Но тя отиде в комисията, копира всички документи, свързани с нея, и ги публикува в блога си в интернет, така че всички видяха за какво става дума.

Редактирано от - Д-р Тормозчиян на 11/10/2008 г/ 20:45:30

mercury
11 Окт 2008 20:51
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
"Летопис на смутното време" и изследванията върху османската ленно-спахийска система са ми достатъчни, за да оценя високо приноса на Вера Мутафчиева в областта на българската хуманитаристика . А що се отнася до понятието "османско присъствие", то беше използвано за първи път от Цветана Георгиева във връзка с османското владичество в Азия от гледна точка на това, че там религията е ислям.

Редактирано от - mercury на 11/10/2008 г/ 21:04:39

Чичо Фичо
11 Окт 2008 20:54
Мнения: 24,838
От: United States
Фани Попова е белетрист, Мутафчиева - професионален историк. Няма сравнение.
Real Life
11 Окт 2008 21:00
Мнения: 1,438
От: Bulgaria
Но не съм сигурен колко е лесно да живееш сред недостойните, когато да си недостоен е норма на поведение.

Мисля, че в този аспект наистина не ни беше трудно. Някак си инстинктивно си избирахме приятелите, средата. Знаем сега, пък и тогава си го знаехме, че някои от познатите ни "пропяха". И какво от това? Последствията са си за тях, ако имат съвест.
Ако си наясно какво искаш, какво търсиш и с цената на какво искаш да го постигнеш, какво му е трудното?!
Д-р Тормозчиян
11 Окт 2008 21:01
Мнения: 8,152
От: Botswana
Конструкцията "(не) уважавам или (не) ценя високо" В. Мутафчиева не е коректна, защото тя се явява пред нас в три ипостаса: на писател, учен-историк и личност. Във всеки от тях тя изглежда по различен начин и затова трябва да се уточнява в качеството й на каква (не) я уважаваме или ценим.
Пламен Кафадаров
11 Окт 2008 21:22
Мнения: 901
От: Bulgaria
"Ако си наясно какво искаш, какво търсиш и с цената на какво искаш да го постигнеш, какво му е трудното?!"


Real Life, тук с това ме подсети за Хемингуей и неговия "Старецът и морето", та цената която плащаш трябва да си заслужава, а екзистенциалния въпрос е:"Кое си заслужава, и кое не?"
A Bulgarian in the USA
11 Окт 2008 21:35
Мнения: 2,540
От: United States
Няма ли коя да я тури на място тази комунистическа българомразка?!‌ Че и академик станала!?
*
Били сме свободни през турско? А може ли да отговори, защо всички народи в състава на османската империя са искали д се откачат от нея, след като е имало такава свобода? Вкл. и арабите, които са мюсюлмани. Там земята е била собственост на султана, който я раздавал на подчинените си за вечно владичество. Само, че ако не били послушни им я вземал. Такова отношение към собствеността не стимулира икономиката и затова Турция фатално изостава от Запада. Поради това и народите са искали да се освободят, вкл. и българския. Нещо подобно беше и комунизмът. И затова тази дърта комунистка си харесва османската империя. А иначе е имало свобода на придвижването, защото за султана не е било важно къде точно в империята живее раята, след като всичко е негова собственост.
*
И иначе това дето го пише за българите, какви сме, не е за коментар, а може би за прокуратурата.
*
Редакцията на в. Сега, това дето другарката Мутафчиева е написал, че е добре, че българите сме малко, не е ли разпалване на расова омраза? Ако беше написала, че е добре, дето един богоизбран народ е малък като брой, щяхте ли да пуснете такава статия? Благодаря.
softwind
11 Окт 2008 21:38
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Вера Мутафчиева е изключително талантлива писателка. "Случаят Джем" е един от най-хубавите романи, които съм чела. Благодаря! Възхищавам се на този шедьовър!
По въпроса за доносите - темата е отдавна писнала, спорете за нещо друго. Колко тъпичък трябва да е човек, за да не разбира, че служби от типа на ДС има във всяка държава при всеки строй в т.ч. във всички демократични страни. И навсякъде е имало, има и ще има доносници, защото това е част от живота.
А талантите като Вера Мутафчиева са малко! И заслужават достойна старост.

A Bulgarian in the USA
11 Окт 2008 21:44
Мнения: 2,540
От: United States
Чета, и препрочитам, и се чудя на безочието на другарката Мутафчиева. Евреите били страдали истински, а ние сме били на топло при меката земя? Егати дебелосерковщината! Егати обидата към българите! Че аз не ги помня баба ми и дядо ми, лека им пръст, да са седяли на топло при меката земя, ма кикиморо. Блъскаха като роби да ни изхранят. Къде им е било топлото, къде им е било мекото? Къде е този райски живот на българите, и как тя го вижда, а не го видяха Левски, Ботев, Волов, Ангел Кънчев?
*
И кой е интервюиращият, Митко Новков? Търкулнало се гурнето и т.н.
*
Иначе топло е във Флорида и по-надолу.
*
Жалко, че е забранено да се псува във форума.
генек
11 Окт 2008 21:48
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Фичо,
Фани Попова е белетрист, Мутафчиева - професионален историк. Няма сравнение.

има място за сравнение, тъй като тя е автор на проза и поне претендира, че е писателка. Да, добра е - но средна. Нещо като заслужаваща "Добър/4/". То и колко са нашите изключителни писатели!
На д-р Тормозчиян. Не ми допада като човек - не говоря за доносите, с тая тема трябва да се борави внимателно. Говоря за идеологическото й хамелеонство, за фалшифицирането на историята, за високомерното и презрително отношение към българите. По-горе казах защо мисля така.
Real Life
11 Окт 2008 21:54
Мнения: 1,438
От: Bulgaria
...екзистенциалния въпрос е:"Кое си заслужава, и кое не?


Зависи, мисля, най-вече от морала.
Другарката, обект на разисквания, явно знае какво иска. Нищо лошо, разбира се. Избрала е лесния път, това вече не е възхищение. Дали спи спокойно, тя си знае. Макар че се съмнявам предателите да имат съвест.
Както казах, въпрос на морал.
mercury
11 Окт 2008 21:57
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Няма книга на Вера Мутафчиева, в която тя да се отнася презрително съм българите. Напротив! И ако в интервюто ни иронизира, то не е от омраза към българите. А нима Захари Стоянов не написа, че ако българите нямаха имот през турско, всички щяха да се вдигат на въстания. Или сега да хулим Захарий...
Нели
11 Окт 2008 22:03
Мнения: 5,661
От: United States
Митко Новков, човекът направил това интервю, завърши специалност психология във Философски факултет на СУ в 1988. Били сме заедно на студентска бригада в с. Александрово. Може да е бил на лекциите ни по естетика с нас, философите, но нямам спомени от него тогава. После живеехме наблизо в Студентски град. Имахме вече деца, и двете семейства.

Обяснявам бавно и търпеливо заради избухливия господин над мен с ник българин в САЩ.

Вера Мутафчиева е учен, прилежен учен, османист. Предлагам на споменатия ник да я слуша като говори за история с внимание и респект. Непремерените й кфалификации за емигрантите (които тя не познава, освен някошания си съпруг, може би) може да ги приемем за възрастови изменения. Принадлежността й към стриктурите на ДС са неин избор. Благодаря поне, че не е поискала да влиза в структурите на новата власт. Мнозина нейни колеги по ДС минало не се поколебаха да се възползват от предлаганите възможности на разградената ни тогава държава. Някой по-горе правилно забеляза, че трябва да уточняваме защо я ценим - заради качествата й на учен и писател, или заради етическия й избор да е част от 6 управление на ДС. Още веднъж - тя е имала избор, направила го е. Можела е да не поеме този път.
A Bulgarian in the USA
11 Окт 2008 22:15
Мнения: 2,540
От: United States
Нели, аз наистина съм избухлив като срещна "мутафчиевци".
*
Я ако обичаш коментирай това дето аз го написах за 'свободата" в османската империя, и това което тя казва. Кое е правилното? Ти сигурно като философ по ги разбираш тези работи от мен. Не е като за спора за турболентността. Чакам.
Нели
11 Окт 2008 22:16
Мнения: 5,661
От: United States
Захари Стоянов също написа, че единствените хора, които са го уважавали в качеството му на пленен бунтовник срещу султанщината са били неговите турски конвои. Те го пазели от заплюванията и клетвите на българските баби в селата през които са минавали, те са поучавали на достойство и уважение към буйните глави на нацията ни угодливия ханджия (българин) посягал да го бие, за да се хареса на турците. Те са го хранили и поили. И са карали българите да му се покланят като на светец. Всеки народ си ма своите победи и мъчителни нравствени падения. Ние, българите, също.

Години наред във форума бидохме наричани безродници само заради споменаването на истината, че клането в Батак е дело на българи мюсюлмани срещу българи християни. Отново факт, неоспорим при това. За това нека пишман родолюбците послушат някои от историческите факти от хора като Мутафчиева. Полезно е.
Hugin
11 Окт 2008 22:17
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
"къде ги нашите мореплаватели, търговци?"

Сега за търговците:
Сещам се веднага за двама. Паметниците им са от двете страни на главния вход на Университета. Мисля си, че от други примери нема нужда засега.
mercury
11 Окт 2008 22:21
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Ако знаете само как на половината и повече, писали в този форум, ви личи, че сте били под турско робство...
mercury
11 Окт 2008 22:25
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Българино в Америка,
Вера Мутафчиева просто прави сравнение между Източна и Западна Европа през Късното Средновековие. Турският феодализъм като социално-икономическа система тук е наистина песен, сравнен с този на Запад и в Русия.
Добави мнение   Мнения:239 « Предишна Страница 6 от 12 4 5 6 7 8 Следваща »