Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Да произвеждаш ток на покрива си
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:191 « Предишна Страница 6 от 10 4 5 6 7 8 Следваща »
Undearworld
17 Фев 2009 16:49
Мнения: 151
От: Bulgaria
По-скъп или по-евтин е малко относително понятие, да ме прощавате за изхуманитарчването. Тва е като да кажеш, че билетът София-Русе с влак е по-евтин от автобус. Номинално може и да е така, но като включиш времето, което е с над 50% повече, се оказва, че влакът излиза по-скъпо. Затова и никой не пътува с него. Това, че плащаш 17 стинки за киловат/час не значи нищо само по себе си. Не се знае колко плащаш покрай това - под формата на въглеродни сертификати, внос на горива отвън на неясни и тотално непрозрачни цени, плащане за складиране на ядрените отпадъци и още много други разходи, които България трябва или ще трябва да плаща. А България - това са нашите джобове, нищо повече
Абадабчо
17 Фев 2009 16:53
Мнения: 2,025
От: Bulgaria
Ае да ясно, обаче и ВЕЦ и АЕЦ си имат специфики. ВЕЦ-а не мое го сложиш навсякъде, водния ресурс май е сравнително усвоен по света. АЕЦ–а няма въобще да го подхващам - АЕЦ-а е нишова технология с ограничено приложение и винаги ще си остане такава - там някъде в ъгъла без перспектива за съществен растеж. За вятърните паркове до някъде важи и логиката за ВЕЦовете, но вятърния ресурс е много по-голям и разнообразен. Относно фотоволтаичните и геотермалните източници те са практически приложими навсякъде.
Просто е въпрос на време да улегне технологията, а тя ще улегне, това е неоспоримо. ТЕЦа, ВЕЦа и АЕЦ-а имат едно 50-100 години преднина, не може да се очаква една 20 годишна индустрия ( даже 10 годишна, защото забележими мощности ВЕИ имаме от 5-10 години) да се съревновава наравно с тях. Точно затова правителствата ги субсидират. И точно понеже бъдещето е в тях трябва да ги субсидираме, за да сме подготвени. ITER не ми го споменавай, той няма да промени нищо поне още 60 години.
Ае въпрос на време е цената на тока от ВЕИ да стане по-евтина от цената на тока от ТЕЦ-а. Не евтина, по-евтина. Това е неизбежно.( А? кфо?)

Редактирано от - Абадабчо на 17/2/2009 г/ 17:01:53

rki
17 Фев 2009 16:57
Мнения: 20,973
От: Albania
Правилно си го написал - по-еФтина ще стане, в светлото бъдеще....

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Лунатик
17 Фев 2009 16:58
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Евростат е достатъчно надежден източник.
Но без директен линк е само споменаване на "дебелите книги...".


А аз не съм видял да даваш директен линк последната година. Ако си давал преди можеш ради нас - мизерните фенове на ВЕИ да го препостнеш.
rki
17 Фев 2009 17:04
Мнения: 20,973
От: Albania
Ей ви линк за слънчевото греене на територията на България.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Heat
17 Фев 2009 17:11
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
ТЕЦа, ВЕЦа и АЕЦ-а имат едно 50-100 години преднина, не може да се очаква една 20 годишна индустрия ( даже 10 годишна, защото забележими мощности ВЕИ имаме от 5-10 години) да се съревновава наравно с тях.

А хапчета за помнене продават ли се?
Първият патент за фотоволтаик е от 1883 г (70-80 години преди първите аецове и доста преди големите тецове и вецове). Първият търговски фотоволтаик е пуснат през 1955. До 1960 г кпд на фотоволтаиците достига 14%.
Един век и четвърт отгоре как не и стигнаха на тая технология да се позакрепи и да покаже сериозните си предимства.
Лунатик
17 Фев 2009 17:21
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Ок по дадените данни се потвърди прогнозата на Бай Драган за 25 години.


Това само от неплащането на текущите цени на тока.

Heat
17 Фев 2009 17:22
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Евростат е достатъчно надежден източник.
Но без директен линк е само споменаване на "дебелите книги...".

Няма директен линк към това което те интересува или поне аз не знам. По принцип в този сайт се отива в раздела който те интересува и си пускаш автоматична заявка като попълваш полетата които те интересуват (напр. години, държави, мощности, производство, мерни единици и пр.) като попълниш няколкото менюта накрая получаваш каквото те интересува.
Абадабчо
17 Фев 2009 17:24
Мнения: 2,025
От: Bulgaria
Heat

Много си зле, момче. Нищо не може да те убеди, нали? Пропускаш факта, че нямаш избор. Нито въглищата, нито петрола, нито урана са безкрайни. Единствено Слънцето и енергията на суперновите от гледна точка на цивилизацията ни са безкрайни. Рано или късно ще опреш до него и то не е толкова, късно колкото си мислят хората. Положението с въглищата и с петрола въобще не е розово.
Абадабчо
17 Фев 2009 17:27
Мнения: 2,025
От: Bulgaria
Освен това не ми говори, че 1960та е имало 14% ефективни фотоволтаични клетки. То и сега има 45%, ама са прототипни. Говори ми за масово производство. Осреднено за над 1 GWp годишно производство и от кога има такова на година.
Zmeja
17 Фев 2009 17:42
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Някъде бях чел, че ако човечеството премине изцяло на фотоволтаично захранване то едната му половина ще бъде заета с производството на слънчеви панели, а другата половина с почистване на вече монтираните.
Минавало ли ви е на ум, че трябва да се тръгне от другаде:
1. Ограничаване мощността на двигателите още при производството на автомобилите за масова употреба и въвеждане на режим за производство и покупка на специализирана автомобилна техника.
2. Ограничаване авиотранспорта (пътнически и карго) по мощност и само за далечни дестинации, примерно над 1000 км.
3. Военни самолети, кораби, ракети.....драстично съкращаване.
.......
.......
n-1 Премахване светещите реклами на Таймс Скуеър, Пикадили Скуеър, .....
n. Забрана на "Формула-1"
n+1. Въвеждане възможно повече АЕЦ в действие и преминаване към масово използване на произвежданата ел.енергия за битови и индустриални нужди, вкл. за отопление и акумулаторни автомобили.
n+2. Използване въглеводородите само за производство на пластмаси, дрехи, обувки, покрития, битови и индустриални стоки, и т.н. и т.н.
Като начало, за пример на нас неверниците, Министерството на екологията може да мине на слънчевоударно (пиково) и вятърничаво захранване.

Редактирано от - Zmeja на 17/2/2009 г/ 17:46:05

Сирена
17 Фев 2009 17:45
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

второ - можеш ли да гарантираш, че след 15-20 години цените на енергосуровините ще бъдат същите, респективно получавания от тях ток?

Пропускаш факта, че нямаш избор. Нито въглищата, нито петрола, нито урана са безкрайни.


Абадабчо, я кажи нещо за термоядрения синтез. Той е чист и гори вода (в малки количества)?! Що да се хабим за тия екзотики и хобита, като ако това се овладее всички грижи отпадат?!

Зевзека
17 Фев 2009 18:04
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Аз ще си туря една фотоволтаична централа на покрива на нужника на двора на село и ще наема едно цигане да върти манивелата.
Да стане както вица за нашенеца, който в Япония посетил един хай-тек кенеф. Когато си свършил голямата работа, автоматичен робот му избърсал задника.
Нашенецът се прибрал вкъщи и поканил на свой ред японеца на гости. За да го смае с технологическия си напредък пуснал едно цигане в нужника на двора и когато японецът си свършил работата цигането му избърсало задника с един парцал. Японецът се учудил че и тук има хай-тек кенефи и се навел да види как работи системата. Цигането помислило, че оня пак се е надупил и му обърсало и лицето с парцала.
хунвейбин
17 Фев 2009 18:06
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
, , …..и за произведен ток от тази инсталирана мощност.”

Само това като го прочете човек , разбира , чума върлува по интелекта н тази страна..

Хубави са тези публикации.И журналистите и коментаторите доказват само едно.
Голяма чума е свободата на словото.

хунвейбин
17 Фев 2009 18:17
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Това пък е върхът-на атомната физика.Милата Сирена , колко си напряга сирената
, , Абадабчо, я кажи нещо за термоядрения синтез. Той е чист и гори вода (в малки количества)?"

Боже мили , имали те , няма ли те?
Тези капутета нямат дори основно образование , тези кръчмари само в кръчмата са пребивавали.
Лунатик
17 Фев 2009 18:21
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Хуне,

стига праведен гняв.
сведи ни моля те правата линия.
Ама в две изречения, не в три страници както обикновено.
Сирена
17 Фев 2009 18:24
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Така е хунвейбинчо, кой за каквото е учил...
Но ти не се волнуй - излез на терасата, подишай малко блатен газ, намажи една филия с кетчуп и мед, изяж я и кръвното ще ти падне... А ако не падне - повтори. Успех!

хунвейбин
17 Фев 2009 18:30
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Лунатик
Какво да ти сведа правата линия?
, , ---за произведен ток от тази инсталирана мощност”
Ел .мощност. Погледни какво означава.Ток по напрежение с едно косинусче.
Може ли мощност , ток да произвежда
А синтеза на водата , синтеза , направо пасе гаргите, като гори малки количества вода.
Водата е божествен продукт, гаси огъня , а в нея са СИНТЕЗИРАНИ , две вещества , подържащи горенето и горящо , ама как горящото.За кислорода и водорода става въпрос.Разбра ли какво е синтезирано във водата.
Кръчмарите да млъкнат , че Блатото само от шантави ще го помислят че е съставено.
хунвейбин
17 Фев 2009 18:33
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Сирена
Знам мила.Колкото си , , умна” , толкова си и , , възпитана”.
Хубаво е че има поне мъжки нагони , за да ти обърне някой внимание, заради синтеза.
браун
17 Фев 2009 18:33
Мнения: 3,755
От: Bulgaria
Хуне, не си прав. "...произведен ток от тази мощност..." е нормално изречение. Тук мощност е инсталацията (производствена мощност), а не мощността като физична величина.
И аз да изокам по въпроса. Истина е, че времето на ВЕИ приближава, но още сме далеч от него. Според мен е рано, много рано за промишлено производство на ток от ВЕИ. При сегашното им ниво, възвращаемостта на инвестицията е далеч в бъдещето, да не говорим за печалба. Ще дам пример - село в СИ България решава да сложи слънчеви колектори на детската си градина. Като се замислиш - тогава, когато мощността на инсалацията ще е най-висока (през летните месеци), децата не са на градина. През останалото време - мъгла, дъжд, облаци в 35-45% от времето, инсталацията повишава водата за БГВ средно с 8-10 градуса. И на кой цар през времето ще се изплати вложението?
Добави мнение   Мнения:191 « Предишна Страница 6 от 10 4 5 6 7 8 Следваща »