Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Днешната демокрация е привидна и фалшива*
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:135 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »
Сократ-май
15 Май 2009 11:30
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Едно от основните задължения на демократичното общество е да минимизира монополите,

Бени, това го разправяй на онези, които държат картелите за хранителни стоки.
Или пък на Ирена Кръстева.
А по принцип си права - спор няма.
yagen
15 Май 2009 11:41
Мнения: 4,279
От: Turkey
P39, няма гнило в демокрацията, а се злоупотребява...

yagen
15 Май 2009 11:52
Мнения: 4,279
От: Turkey
P39, все едно да кажем, ти си на автостоп, аз искам да ти направя добро и те вземам в колата, но ти вместо да ми благодариш, вадиш нож и ми вземаш парите или колата...

хунвейбин
15 Май 2009 12:16
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Съществувала зла- употреба на демокрацията.Ако не съществува всичко е по-мед и масло.Утопии и фантасмагории.
Такива констатации може и за Пешо локаш ракия в кръчмата да се направят.Има зла употреба Пешо е пиян , няма зла употреба пешо е трезвен.Питаш го самият Пешо , на него му е най добре като си кърка ракията.
Празни , изпразнени от съдържание приказки.
Зла употреба може да има във всичко и навсякъде , но с това нищо не се обяснява и нищо не се казва.
Разумното същество-човека-гради поведението си първо чрез ВОЛЯТА , а тя след това определя ПОВЕДЕНИЕТО , а то пък накрая определя РЕЗУЛТАТА.
Когато се движим в обратен ред-Резултата определя какво е било преднамереното поведение и от там съдим за наличната воля.

Народовластие означава нещо съвсем друго-да се управлява в съответствие с ВОЛЯТА на народа и в ИНТЕРЕС на добруването на народа.

Самият СТИЛ и МЕТОД да се реализира това , понеже обществото няма как да не е йерархично , да не е организирано , да няма управляващи , не е основание демокрацията да се отъждествява с някогашният механизъм на избор на тиранина.

Демокрация ИМА когато е налице добруване в името на народа и НЯМА когато процесите са насочени против интересите на мнозинството от народа.
Демокрация ИМА когато процесите съвпадат с волята на народа и НЯМА когато е в разрез с волята на народа.
Демокрация има тогава и само тогава , когато за развилите се процеси в едно общество , против интересите на народа и в разрез с волята на народа , се търси отговорност за предателство на този народ , на тази страна и на тази държава.
Демокрация има когато заграбеното и ограбеното се възстанови и апашите се вкарат в пандиза.
Няма такива неща зла употреба.В Блатото е налице ЗЛОВЕЩА ВОЛЯ , която развива процесите против интересите и волята на народа.А когато това е така , няма демокрация , има диктатура и режим , в нашият случай криминална диктатура и криминален режим.
Това е видимият процес.Облагодетелстване на шайка апаши , за сметка на огромното мнозинство от народа.
Това е кризата на ценностите.Криминалните са изместили нормалните и обществото държавата и страната са превърнати в криминално Блато

Сократ-май
15 Май 2009 12:21
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Драги Хунвейбине,
Всичко казано по-горе е вярно по принцип.
Но в изказванията ти винаги ми е правило впечатление едно нещо: правиш-струваш, и стигаш до Ботевото "на когото щат празнуват деня скоро народите".
Завиждам ти за увереността в появата на едно справедливо общество, но не съм видял да споменеш като как ще стане това.
Има само две възможности:
- политическа еволюция
- политическа революция.
На кое от двете си привърженик?
beagle
15 Май 2009 12:32
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Дотук , фор-умните ни реакции идат като към препечатка от вчерашен вестник . Не сещам някой да е забелязал "Революция на демокрацията" - у нас е издадена през 2004 г. . Засякъл съм поне няколко колонки в СЕГА , чиито авторски тези са повлияни от този високо ценен в европейските научни среди , социален/политически философ , задълбочен критик на партизираната държава и прецизен теоретик на демокрацията . Йоханес Хайнрикс носи прозрението на немски младохегелианец от днешното ни време , а това трябва и да респектира любознателното ни съзнание . Четете го внимателно и повече мислете , Господа ...

hamel
15 Май 2009 12:43
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Ако може кротко да обърна внимание, че г-н професорът акцентира, фокусира върху заблудите, волни и неволни, митовете обраснали по понятието "демокрация", с които ловко и безапелационно ни заглавичкват, облъчват и вкарват в правия път, секви политолози, социолози, анализатори и други дизайнери, както и много наши форумни коуеги. Които наши коуеги, за съжаление, не намират за необходимо да огледат знанията си по темата, и без капчица съмнения в тях, издават свидетелства за демократична зрелост. Хвала!
хунвейбин
15 Май 2009 12:44
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
На победата на разума над простащината-в това твърдо вярвам.
Политическа еволюция и революция НЯМА.Политиката е част от социалното.Политика сама за себе си , както се опитвате да внушите , никъде няма.
Икономика и политика , това са двете опори на социалното развитие.


Вярно е казаното за управлението на страната-ДОНЯКЪДЕ.
Сократ-май
Какво премълчаваш или подминаваш.
България е най капиталистическата страна –от гледна точка на размера и влиянието на частният сектор.
В частният сектор обаче , държавата не определя , нито предмета на дейност, нито инвестициите , нито между фирмената задлъжня лост, нито условията на труд , нито заплатите , нито производителността на труда.

Първо отговори на простичкият въпрос.
Данъци-най ниски в Европа.Даже не се плащат и се укриват.
БВП бил на 30 % от европейския-което значи и заплатите да са 3 пъти по ниски.
Те обаче са между 10 и 18 пъти по ниски.
Това сега за кой и кои се отнася.За държавата , капитала , капиталистите , управлението , на кой и кого се дължи.


Празни , празни , изпразнени от съдържание приказки нищо не обясняват.

Истината е видима.Където разума побеждава и не е оставен на самотек и в ръцете на извратени типове , държавите просперират.Където е обратното –СТАВАТ БЛАТО.
Devil
15 Май 2009 12:47
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Статията ми хареса. Логично и на място поставени лампички за размисъл.
beagle
15 Май 2009 12:53
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Йоханес Хайнрикс разбира Демокрацията , като налагащо се в структурата на общия ни живот , върховенство на Етическото , над Политическото , Правното и Икономическото , в него ...

hamel
15 Май 2009 12:58
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Имал съм много неразбирателства с beagle и те сигурно ще продължат, но с горното съм съгласен, на цели 100%
Bacho Ilia
15 Май 2009 13:12
Мнения: 1,359
От: Bulgaria
таласъма - абе верно ли Атака е руски проект, а аз винаги съм си мислил, че е проект на БСП, като Бойко, НДСВ, СДС и прочее..
Benedicta
15 Май 2009 13:21
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
абе верно ли Атака е руски проект,

Атака са ЗА излизане на БГ от НАТО и ЕС...КОЙ друг би искал същото за нашата държава?
Оболенски
15 Май 2009 13:30
Мнения: 595
От: Bulgaria
P39:"...И ако СМИ са собственост на 200 капиталисти, това също е"Монопол"-КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ..."Така е, днешната журналистика е едновременно режисъор и изопачител на реалностите, като обслужва интересите на господарите на света.Медийте обслужват тези, които на теория трябва да контролират.По-важно е да се харесват на силните, защото те създават и раздават почестите.А кои са силните днес?Това е новата българска буржоазия.Ако това звучи прекалено ангажирано, заменете "буржоазия"ц"управляваща политическа класа".Вече няма независима журналистика, а демокрацията автоматично се идентифицира с капитализма.Затова информацията вече е само стока и като такава трябва да носи печалба.Затова и днешните журналисти/с незначителни изключения/са просто надничари на медийните корпораций, а журналистиката е куртизанка на управляващата класа.Каква демокрация, по дяволите, когато няколко десетки фамилии господстват в икономиката, а значи и в политиката?!Те издигат и подкрепят на власт свои хора и влияят върху общественото мнение, защото контролират медиите
Mrx++
15 Май 2009 14:07
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
***
Демокрацията е първо модел , а после практика. Като модел тя няма алтернатива. Като практика обаче е саботирана заради недостатъчен контрол на хората над управляващите, от винаги сработващото " хляб и зрелища", с което управниците манипулират народа, от апатията и достигнатото лично благоденствие на отделния човек...Ерго , практиката трябва да се усъвършенства.

Леле бенедичка, аз това съм го слушал в следната форама:
Социализмът е първо модел , а после практика. Като модел той няма алтернатива. Като практика обаче е саботирана заради недостатъчен контрол на хората над управляващите, от винаги сработващото " хляб и зрелища", с което управниците манипулират народа, от апатията и достигнатото лично благоденствие на отделния човек...Ерго , практиката трябва да се усъвършенства.

Бенедичке ти се бориш за демокрацията и за светлото капиталистическо бъдеще, като свиня с тиква. За твоята вяра бронебойни коршуми няма открити.
Разбира се, че всеки се бори за демокрация. Ама както казва авторът она е нема.

Редактирано от - sybil на 15/5/2009 г/ 15:40:04

Benedicta
15 Май 2009 14:17
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
*** За такива демокрацията ще си остане терра инкогнита и за по-лесно смилане изобщо няма да съществува.

Редактирано от - sybil на 15/5/2009 г/ 15:38:46

хунвейбин
15 Май 2009 14:24
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Няма такъв идеолог , стратег , политик , които да разглежда абстрактно и отвлечено системите и управлението-чрез постулати , аксиоми , клишета , дитирамби , пропагандни битки и измислици.
Етиката , малката политика става водеща.Днес властващо започва да е правилото-собствеността няма значение-важно е какво се прави за обществото-важни са резултатите.

На softwind сега ще отговоря на въпроса-за Фридман.
Тук говорим на различни езици.Пробутват се лъжи които нямат нищо общо със света , развитието , процесите, теориите , идеологиите , достиженията на интелекта.
Трите водещи идеологии-социализъм , либерализъм и консерватизъм се зараждат в зората на Ренесанса.
Отношението индивид-държава става водещо , ВОДЕЩО , защото моделирането на света става различно благодарение на настъпването и възхода на индустриалната ера.
Между тези два полюса вече наблюдаваме като главен актьор междинни групи и асоциации от хора , които стават независими от аристократичната воля управляваща насилствено държавите и владеещо почти цялата собственост и ресурси.
Кое е главното за ФРИДМАН.

Фридман на първо място допуска , вижте какво допуска , че икономическите науки не са науки , че такава икономическа наука която да управлява процесите не съществува , не е в състояние да определи нито критериите нито развитието , затова е много важно да се въздействува , , акуратно и косвено”върху средата.За Фридман главното е процесите да останат в рамките на АКУРАТНОТО.
Количествената теория за парите на Фридман и нейната основа НОМИНАЛНИЯТ доход имат една основна цел-да се предотвратят злоупотребите.
Фридман по абсолютен начин счита , че когато се наруши еластичната връзка ПАРИ-ЦЕНИ , се достига до кризи.
Изменението на паричната маса се поглъща чрез цените и затова кредитирането го намира за една от най чувствителните области с които може да се предизвика криза.Затова Фридман посочва и там да се търси инфлацията-при цените..
Паричната маса според Фридман , която е в ОБРАЩЕНИЕ трябва максимум да нараства с 3-5 %.
В абсолютен противовес с разгащената пропаганда на капутетата за абсолютната свобода и разюзданост на капитализма, идеолога на монетаризма и капитализма твърди че ЦЕНИТЕ са нервната система на системата и така предпоставя волята на купувача над волята на продавача и капиталиста, защото чрез тях ЦЕНИТЕ става преразпределението на доходите.Цените твърди Фридман , , когато се увеличи паричната маса в обръщение-стават прикритие на спекулативните процеси.По тази причина Фридман налага неговото всеизвестно правило-за да останат процесите на терена на нормалното и акуратното.
Пазарният модел , твърди Фридман , не може да бъде господстващ , а за свери като образованието и здравеопазването пък казва-трябва да има разумен компромис между диктатурата и свободата.
Може много да се пише за този наистина изключителен ум създал предпоставки капиталистическата система , да се развива в границите на разума.
Фридман абсолютно никъде и по никакъв начин не е стратег и идеолог на някакъв капитализъм от чист вид-за какъвто се стремят да драскат капутетата-развиващ се върху територията на търсенето и предлагането.Търсенето и предлагането са свободни , но са ограничени в рамките на разумното и полезното.
Чисти системи няма.Управлението и системите трябва да отговарят на реалностите.
Световната финансова криза е в абсолютен разрез с теорията и идеологията дори и на самият капитализъм, което пък показва че капитализъм вече е една абстракция.
Сведете я дори на наша почва.700 % увеличени е на цените в строителството за няколко години.Възникна пирамида на усвояване на спекулативните процеси и това съсипа дори природата.С подобна пирамида днес ни обясняват финансовата криза.
Това което днес наблюдаваме е точно обратното на теорията на Фридман и показва колко е извратено вече капуталистическото общество.То жертва даже своите идеолози , за да оправдае наблюдавана днес извратеност.
Проблема са ценностите-точно така както посочва автора.Ценностите са изпортени и това е необорим факт.демократичната система е преобърната и работи против интересите на народа , а това няма как да се нарича народовластие-демокрация.Това е диктатура и терор спрямо народа , но не е демокрация.



Zmeja
15 Май 2009 14:42
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Бени,
"Не очаквам демокрацията да бъде разбрана и предпочетена от кратуни пълни с петолъчки..."
Па на американското знаме (а и на "Алеята на славата" в Холивуд) има къде-къде повече петолъчки от тези на съветското, китайското, корейското и виетнамското знамена, взети заедно. Даже и знамето на ЕС е с повече петолъчки от това на СССР.
Е, има знамена и с шестолъчка, ..., но това е друга тема.
XYZxyz
15 Май 2009 14:44
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Benedicta 15.5.2009 г. 14:17:30
Не очаквам демокрацията да бъде разбрана и предпочетена от кратуни ...
Както винаги Benedicta пак няма аргументи и минава на опити за лични обиди и квалификации.
В.Лянча
15 Май 2009 15:51
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Авторът ни казва единадесет прости неща:
Нашата демокрация не е започнала да функционира, понеже:
1. Все още е в ембрионален стадий по отношение на осъществяването си
2. Има силно недоволството на хората от реално съществуващата демокрация, при това умишлено скривано от политическата наука
3. Висшите ценности на конституцията са признати от обществото, но не се реализират в реалната политика. На практика имаме едно доминирано от елементарния интерес несправедливо и разкъсано общество, чиято партийна система не заслужава името "демокрация"
4. Независимо от състава си днешната "политическа класа" е закостеняло и господарско явление, пълна противоположност на постоянното подобно на кръговрат участие на всички слоеве от населението при управлението на общността.
5. Премахването на партийното господство и разпадането на ясно очерталата се "политическа класа" са централната задача на обществото в настоящия момент. Срещу това са политическата класа и хората, които печелят от съществуващия порядък, т.е. 2-та % партийци, които не допускат дори дискусия по основни структурни алтернативи.
6. Дефицитът на демокрация морализаторски се прехвърля върху отделния човек. Социалният живот на общността бил "сам по себе си наред", а злоупотребите по върховете, нямало как да се предотвратят, понеже били част от човешката свобода
7. Системна промяна не може да се извърши без свързващата конкретност на дадено мислене за общите дела и без паралелно мислещо участие на много хора. Апелите към добронамереност, както и към други човешки добродетели могат дори да попречат на преосмислянето на институциите и техните структури
8. Партийната система е рецидивиращо неспособна на действително големи, целенасочени реформи. Дори и най-добрите идеи за решаване на отделните въпроси попадат в мелницата на партийните стратегии
9. В партизанската система дори наличието на опозиция е вредно за обществото. Макар и съгласна по даден въпрос, като структурен опонент не може да си позволи в никакъв случай да даде подкрепата си на управляващата партия
10. Умората на демокрацията се подчинява на прочутата спирала на мълчанието: "Губещите постепенно изпадат в мълчание". А по отношение на функционирането на демокрацията всички ние, които разбираме себе си като демократи, в момента сме губещи, независимо дали си го признаваме или не.
Добави мнение   Мнения:135 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »