Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
След имотния бум надуваме балона на "зелената" енергия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:295 « Предишна Страница 4 от 15 2 3 4 5 6 Следваща »
Angel Kandiloto
28 Май 2010 11:00
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Май и доста червени щъркелчета са нагазили в това зелено блато!!
А те както знаем от опит , не прощават , и най-малката жабка ще бъде ааа..
изядена де !!
дъртреалист
28 Май 2010 11:07
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
АКо се мисли "на парче" така е, не излиза сметката. Трябва да е цял комплекс от мерки, които имат адитивен ефект. Например - колкото и малко ток изкараш от примерно вятър - с него да захранваш климатик, а не да нагряваш жици, дори и в бойлер. Бойлера трябва да го топли и слънцето (освен чрез топлинни тръби), във фотоелектрична инсталация където отнема инфрареда. Вятърната енергия да сгъстява въздух, който генерира ток чрез турбина, а топлинните ефекти - да се ползват където трябва, и т.н.
А ако сега пак не излиза сметката, като стане тока по 50ст. кВт, тогаз ще почне да излиза.
Пикачу
28 Май 2010 11:08
Мнения: 8,152
От: South Africa
Рано е да се правят всякакви категорични заключения. Защото технологиите никнат като гъби след дъжд - ето американците обявиха създаването на наноматерия, която е идеална за фотоволтаични панели и ги прави 6 пъти по евтини и по-ефективни. Впрочем същата материя позволявала на реални обекти да станат невидими за човешкото око, което се приема с овации от военните.
Друго, никой не може да каже какви ще са енергийните ни нужди като граждани, като държава и като планета през 2020 г., каква ще е структурата на енергопотреблението и на енергопроизводството, за да се определят отсега така категорично акцентите и приоритетите. Засега е добре, че се спори!
За мен е ясно на този етап, че държавата трябва да подпомогне личната инициатива на гражданите, ако твърди че е демократична. Демократично е аз да мога да си инсталирам мощности (предполагам по-модерни, фотоволтаични) и да задоволявам нуждите на моя дом на 100 % в това число електромобил, топла вода, готвене и отопление. Само от загубите на преноса и скъпите преносни системи ще се пестят 40-50% от цената на тока.
Yantar
28 Май 2010 11:10
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
И какво правим ако не сме послушковци - същото като на Украйна, врътват ни кранчето!
На Украйна им врътнаха кранчето, защото не искаха да плащат за газ на пазарни цени. Същото което и САЩ, Англия и т.н. биха направили в тази ситуация и което правят по принцип.
*
Въобще толкова се преекспонира с някакъв страх от Русия, че почват да се бърборят откровени глупости как трябва да купуваме уран, газ и нефт от не 'нам къде си на много по-високи цени, та да сме спокойни. Подобни разсъждения водят до малоумни решения, за които следва да плаща цялата държава - и то заради комплексите на малка част от населението.
читатель
28 Май 2010 11:10
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
Ангажиментите ни към ЕС обаче предвиждат до 2020 г. България да произвежда 16% от тока от "зелена" енергия, а тази година да достигне 10%.


Това ми се вижда необосновано много. Тази "зелена енергия" излиза много скъпо на нас, гражданите. Защо трябва да въвеждаме такива неефективни за района ни елизточници? Отговорът е ясен за всеки: защото тези, които са собствениците им, ни продават триците за брашно. Хората, които трябваше да регулират и да пречат на този вид измама, сега се оплакват, че не са излизали в отпуск! Горките ни "мъченици" за България! Кой трябва да направи нещо полезно за обикновените данъкоплатци, какъвто съм и аз? Избраното сегашно ръководство на държавата.
А г-н Distributed на какво разчита? Би трябвало да му е неудобно от това, което пише.
RumenS
28 Май 2010 11:12
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Когато тока стане 50ст киловатчас, в България ще изпукаме от глад и студ, а промишленоста ще фалира тотално. Тогава цената вече няма да има значение.
товарищМаузер
28 Май 2010 11:14
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Много експерт, много нещо е олабил дисагите у форумо. Повечето пропускат незначителният факт, че заявките за нови мощности са 12 гигавата, което на практика означава че ако се изпълнят ще надвишат с 2 гигавата всички досегашни мощности, включая тези които ще бъдат затворени до 2012.
Втория незначителен факт е, че мутрите се преориентираха от бетониране на крайбрежието и планините към бучене на перки. И да ви светнем - повечето от тези перки работят по следната схема - перката се върти с електричество от мрежата купувано по 11-12 ст/киловат (щото вятър няма), произвежда "екоток", който се подава в мрежата и заплаща по 52 ст./киловат. Уравнението е: Електроенергия (= пари) + мутренска перка + подкупна чиновническа тахтаба=електроенергия прим (пари прим). Под "прим" да се разбира коефициент на печалба 2, 5.
Честито.
OLDMAD
28 Май 2010 11:18
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
дъртреалист, идеята ти е добра, но трябва да се причисли към категорията "Енергоспестяване и саниране", за да може хората да си теглят съответните заеми с отстъпка.
Колкото до малките "ветрени мелници" по къщята - у нашенско е само "дол"..пардон "Розова долина", пък си и нямаме "магистралки" да ни духат, та се осланяме на китайските подгреватели по покривите.
66
28 Май 2010 11:21
Мнения: 7,170
От: Bulgaria
Технологията що се касае до "вятърните" генератори на практика няма на къде да се развива. Геометрията на самите перки е на основата на аеродинамиката на самолетните двигатели от преди век. Е има и някои разлики, но всичко вече на практика е оптичмизирано. Материалите също са известни от към 50 години. Технологията на самия генератор е пак поне на век.....
Единствено самото преобразуване на енергията в подходяща за пренос е относително "нов" процес, ама и там драстични подобрения .... едва ли.
Така че забравете за по-ниска себестойност на база технологичен напредък.

В Дания било нам как си.
Ами някъде могат да посроят електростанция от енергията на прилива. Това не значи че на черно море ще построим такава.
Или например при Ниагара е достатъчно да се отклони част от водата, сложи турбина и ето ти ВЕЦ. Ама ако искаме такава, порво ще трябва да си направим водопад ..... и т.н.

Слънчевите колектори за топла вода наистина си струват.
Shadowin
28 Май 2010 11:23
Мнения: 1,128
От: Bulgaria
Ако някой иска да се информира за смъртността при птиците може да кликне: Натиснете тук
Кратко резюме: в Щатите птичата смъртност годишно се оценява средно на:

130- 174 млн. птици по разпределителни линии
60- 80 млн. при сблъсъци с автомобили, вкл. товарни
100 млн- 1 млрд (!!!)- високи сгради и прозорци в жилищни райони
40- 50 млн. поради осветени комуникационни кули
67 млн. - пестициди
не са включени точни данни за смъртността поради самолетни двигатели, мостове, диви/питомни котки. Смята се, че като цяло човешката дейност и индустрията убиват между 1 и 4 милиона птици дневно.
... и:
Данни от 2001 (т.е старите турбини, с бързодвижещи се перки поради сравнително ниска спрямо новите кули предавка на перката): 35, 000 ветрогенераторни кули, изключвайки Калифорния, убиват по:
1.83 птици/ветрогенераторна кула/година
Извод:
"Базирано на настоящата оценка, ветрогенераторите вероятно водят до от 0.01% до 0.02% (т.е. 1 от 5, 000 до 10, 000) от годишните смъртни случаи при птиците в Съединените Щати."
66
28 Май 2010 11:27
Мнения: 7,170
От: Bulgaria
Това за енергоспестяването.....
Значи преди време минах да погледна условията. Като вземеш и изчислиш се получаваше че "бонуса" покрива на практика дължимите на банката лихви.
Така че си плащаш като поп, плюс топълнителните разходи за бумащина.
OLDMAD
28 Май 2010 11:29
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Повечето пропускат незначителният факт, че заявките за нови мощности са 12 гигавата..

Тов.Маузер, по тази Тема, почти всички сме наясно със ситуацията.
Интересното в случаят е, защо аджеба мин.Трайчо си трае, и чака да го подсетят:
...че икономическият интерес от строежа на ВЕИ може да стане магнит за мафията. При тези свръхвисоки норми на печалба има опасност огромни плодородни площи да бъдат продадени на инвеститори в "зелена" енергия. Дори енергийният министър призна, че масираният строеж на вятърни централи и фотоволтаици е неуправляем процес...

като същевремено:
Земеделското министерство също се опита да прокара забрана за такива строежи върху най-плодородните земи - от 1 до 4 категория..

и разбира се, отнесе го тоз който си отваря най-много устата:
...зам. земеделският министър Преслав Борисов, се прости с поста си, а поправката бе "редактирана", преди да е стигнала до парламента.

(всички цитати са от статията )
.
P.S. "Пенчо бре, чети!"


Редактирано от - OLDMAD на 28/5/2010 г/ 11:34:57

Bira
28 Май 2010 11:37
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
тея ужасни дванайсе гигавата си седат така от три години поне.
апа никой не казва, колко от тях са инсталирани...
при сичкото това безобразно преференции... да г'е...

в подлинието има някои чудесни критики на действащия режим. който иска - да намира. може и афтар да се научи да уважава читателите си поне малко.
хунвейбин
28 Май 2010 11:38
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Пикачу

На това пък кой пречи?. , , Демократично е аз да мога да си инсталирам мощности (предполагам по-модерни, фотоволтаични) и да задоволявам нуждите на моя дом на 100 % в това число електромобил, топла вода, готвене и отопление.”
Имаш пари правиш го , дали ще спестиш е не съмнително , а просто невъзможно.
Тук друго се прокарва..
Не да го направиш за себе си-а да го правиш за другите , да подчиняваш другите , да им пробутваш енергия която тарикатите са оценили за ДРУГИТЕ с цена стотици пъти по висока от тази която е възможно да се произвежда.?
Прочети го ogo?
„Електрификация+съветска власт = комунизъм”
Дрънка от капацитет и индуктивности , реактивно се носи в идеологиите и маниите , за да пробута този стотици пъти по скъп ток на другите , да ги подчинява и да им вдига или дърпа шалтера.

Една държава , когато се подчини на такива мераци , тази формула е друга. Електрификация+фашизирана власт = демокрация.

При всички случай е за предпочитане , фашетата да ги няма , никъде и като никакви и да не се правят на тарикати.

България е болна от фашизъм и фашизоидни представи, от фашета.Много болна.
В.Лянча
28 Май 2010 11:39
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Направих малка рекапитулация. За грабителското "ценообразуване" на тока от ВЕИ и надуването на "зеления балон" съм писал 13 пъти. За нуждата от децентрализирано енергопроизводство - 11 пъти, като 10 пъти съм подчертал, че ВЕИ задължително следва да се комбинират с използване на природния газ; това е базисната енергия, която осигурява надеждността и разполагаемостта на енергоизточниците. За нуждата от решаване на въпросите на ВЕИ едновременно с постигането на целта "20% енергийна ефективност", т.е. промяна на знаменателя в съотношението "ток от ВЕИ/общия" и "пенсиониране" на голема част от прескъпите измишльотини - 7 пъти. За истински перспектвните ВЕИ... щото и перките, и соларите са вчерашен ден - само 2 пъти. Ами да поправя пропуска си. Абадабчо и сие, записвайте си: пропагандата на електропроизводство от ветър или слънце, извън неколкото места в света с изключително благоприятни условия и съвсем друг тип паркове е белег на техническа изостаналост.
В.Лянча
28 Май 2010 11:40
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Геотермалният ток е истински перспективната ВЕИ-технология. Надеждна, универсална, високоефективна, екологична. Не бързайте да възразявате, че у нас нема гейзери. Мисленето за ВЕИ като осигуряване на 100% от добива с използването само на един източник е най-явният белег за неразбиране на проблема, ретроградност и изостаналост. Ефективните ВЕИ-системи винаги са комбинация от ВЕИ и 1-2 невъзобновяеми енергии с малък дял в общия добив, като почнете от климатиците и свършите с ПАВЕЦ. Една от най-добрите системи за геотермален ток е на ЕНЕЛ, произвеждат електроенергия от пара с температура 240 Целзия. Самата пара може да се добива направо от земята и да снабдява с ток 1 млн. жители на Тоскана, но това изобщо не е задължително. ЕНЕЛ има и термопомпи за паропроизводство от вода с произволна температура. На всеки 100% добит ток влагате 20-30% природен газ или електричество, може и от ВЕИ. Това е ВЕИ в съвременното му разбиране.
XYZxyz
28 Май 2010 11:47
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
В случая изобщо не е важно това, което се коментира под статията. Важното е мафията да присвои едни пари ....
хунвейбин
28 Май 2010 11:50
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
В.Лянча
Така е за теб , за тези дето от пари разбират , но от друго не разбират.
Тока от ВЕЦ е по скъп като цена , но това е , , особен" ток-заради производството му.Тази особеност , го прави вече не скъп , а много по евтин като себестойност , от гледна точка на неговите особености.
Затова се експлоатира чрез цената.Особеностите му позволяват да е така.
Няма да ти казвам каква е разликата , защото , в тази страна когато се дрънка за пари се дрънкат огромни глупости , а аз ги чета с огромно удоволствие.
Това което важи за него , важи и за другият , наричан зелен.
Съвсем в друга координатна система е процеса , ама много друга ?
генек
28 Май 2010 11:53
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Мисълта ми е, на какво отгоре ще казваш на собственика на земята си какво да прави с нея?

Като оставим евтината демагогия - контравъпрос: кой ти дава право да плащаш с мои пари за нечие производство? Решил си, че е полезно?
А факт е, че обществото РЕГУЛИРА живота си. Какзват ти какво д аправиш с боклука си, казват ти къде да вървиш, какзват6 ти какво да учиш.
Останалото е манипулативна и на ниско ниво лафотрупане.
П.П. Абе, къде е м 17? Днес не е ли дежурен?
66
28 Май 2010 11:56
Мнения: 7,170
От: Bulgaria
Присвояването е еднократен акт. Де да беше така.
Това е все едно идват и ти казват. Ние решихме че трябва да вземеш толкова евро кредит със примерно 200% лихва, без право на предварително погасяване, и за срок от да кажем 50 години. Кредита ще го ползваме примерно да подменим дървото отвънка с ново. с по зелени листа
Добави мнение   Мнения:295 « Предишна Страница 4 от 15 2 3 4 5 6 Следваща »