Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
След имотния бум надуваме балона на "зелената" енергия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:295 « Предишна Страница 5 от 15 3 4 5 6 7 Следваща »
RumenS
28 Май 2010 12:02
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Ами давала му право не знам си ква директива на ЕС. Там било казано да плащаме.
дъртреалист
28 Май 2010 12:14
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
С най-висок ВЕИ потенциал е енергията на морските вълни.
Огромен, достъпен, нискотехнологичен.
Всъщност те са концентрирана вятърна енергия.
В добавка бонус - намаляване на бреговата ерозия.

Редактирано от - дъртреалист на 28/5/2010 г/ 12:15:39

Heat
28 Май 2010 12:22
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
За сведение на Heat, Цената на 1 KWh е 52 оре (в някои райони 41), дели се на 4 за да се превърне в ст. Отгоре се слага такса за поддръжка на мрежата, такса CO2 и 25%ДДС.

Нещо не разбрах колко е крайната сума за домашен потребител с всичко включено. 52 успях да разделя на 4 и получих 13. Колко са добавките над това от които се изплаща до 60 оре на киловатчас пряка субсидия (60:4 =15), финансиране на инвестицията, финансиране на резервните мощности...
Крайната сума може и да е в оре или крони, ще разделим на 4 за да разберем колко е в лева.
Distributed
28 Май 2010 12:29
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
Като оставим евтината демагогия - контравъпрос: кой ти дава право да плащаш с мои пари за нечие производство? Решил си, че е полезно?
А факт е, че обществото РЕГУЛИРА живота си. Какзват ти какво д аправиш с боклука си,


Темата не е толкова елементарна, колкото я подхванахме, но стимулирането на ВЕИ, да чрез твоите пари, не се прави единствено с цел да е "полезно". Има и допълнителни политически, икономичекси, социални и т.н. причини, като
- по-малко внос на енергия;
- по-малко енергийна зависимост към ненадеждни търговски партньори, като РУсия и арабите;
- повече работни места
- повече работни места на отдалечени райони, които по принцип са с по-висока безработис
- без замърсявнае от ТЕЦа
- без радиоактивни отпадъци.

Ако се вземат всичките тези неща предвид и излезем от плоскостта на ЦЕНАТА, и ще видим, че много държави и съюзи, за които е поизгодно да направят временна жертва в цената на тока, и да стимулират с цел по-бързо узряване на ВЕИ, за да могат да се възползват от по-горните изброени предимства.
Distributed
28 Май 2010 12:31
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
Кретенското е, когато всичко се сведе до ЦЕНА, а страничните фактори напълно се игнорират
bb2010
28 Май 2010 12:36
Мнения: 15
От: Bulgaria
Още преди 25 години се заговори по научните симпозиуми за илюзиите на ветровата енергетика, както и за изкуствения интелект. И двете неща бяха забравени, за второто не съжаляваме, то все още е непосилно. Лесно се доказва по всеизвестната формула за кинетичната енергия в едно ветрово поле (mv^2/2) колко е мощността на вятъра по зададена негова скорост и маса на въздушния поток. Приемайки к.п.д. на перката = 40% може да се оцени колко ел.енергия може да се получи в най-добрия случай. За съжаление това е над 2 пъти по-малко от плановото 20% за страната и то при пълно усвояване на всичко що може от вятъра. Ветровата енергетика не е кардиналното решение за страната!
Нещо повече. Вятърът има "динамика" с цикъл до 3 минути! Значи, щом силата му спадне за 3 минути, някъде трябва да се произведе необходимата заместваща мощност, която след 3 минути отново да се изключи (или намали). Кой ще е този производител, който ще е готов да поддържа такъв режим за да компенсира повеите на вятъра, ако ще те да са и през 10 мин. и да осигури печалбата на друг инвеститор? Всеки иска да работи на най-икономичния си товар 100%. ТЕЦ-овете не могат по принцип да имат такъв режим на работа, те са инертни. Остават само ВЕЦ и газовите турбини. Даже и да имаше газови турбини в системата и техните собственици да са съгласни на такъв режим, то почти няма в световен мащаб такива свърх-бързи регулатори на достатъчно мощни турбини и ако се появят, то те ща са изключително скъпи (специално за газовите турбини). Редно е всеки ветрови парк да си има своя заместваща мощност (газова турбина) и като цяло да извежда към системата една постоянна сумарна мощност. Но това не се прави...
Ако вътърът спре, ще се наложи май да се черпи аварийна помощ отвън, която е мнооого скъпа!
Инвеститорите имат изгода май и в това, че регистрирайки "перката" си, те получават достъп и преференции в търговията с вредни емисии.
А динамиката на мощните паркове междувременно ще води до колебания в напрежението (наричани от лаиците токови удъри), тях пък кой ще демпфира?
А как се управлява ветрови парк от диспечерска гледна точка? Той е неуправляем. Липсва каквото и да е дистанционно мерене на мощността му. Къде е правилникът, по който ще се управлява в нормални ситуации, при аварии и т.н.
Все въпроси без отговор. Най-хубавото в случая е, че няма кой-знае какво производство, промишлените консумации са ниски и ветровата илюзия печели евтини привърженици, готови да плащат по-скъп ток.
Advokat33
28 Май 2010 12:47
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
Технокрадcки и ограничено разглеждате феномена ВЕЙ.Ипотечните кредити растяха и като стигнаха 30 годин, и медиите не могат да надуват имотня балон.А ВЕЙ са си тарикатско принудително теглене на кредит от внуците, дето още ги няма.Държавата ще пласта и неустойки за "провалени инвестиционни намереня"-парламента е гласувал закон!Но кьорав карти не играел. 12000МВ перки.еxe
Направо си е депозит с управляема лихва
генек
28 Май 2010 12:49
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
много държави и съюзи, за които е поизгодно да направят временна жертва

Айдее - още един, дето ни кани да правим ВРЕМЕННИ ЖЕРТВИ в името на светлото бъдеще!
Аман от болшевишко мислене, бе другарю! И ти ли обещаваш след 20 години да догоним и надминем ...някой си?
И пак ние трябва да правим ЖЕРТВИ! Замисли се над думата...
хунвейбин
28 Май 2010 12:54
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Distributed
Темата не е елементарна , но и не е абсурдна. , , Ако се вземат всичките тези неща предвид и излезем от плоскостта на ЦЕНАТА, и ще видим, че много държави и съюзи, за които е поизгодно да направят временна жертва в цената на тока, и да стимулират с цел по-бързо узряване на ВЕИ, за да могат да се възползват от по-горните изброени предимства."
Тотален абсурд са изброените преимущества , тотален
Няма такива неща.Процесите са други , причините са други , обяснението е друго.
Това са измислици?
В.Лянча
28 Май 2010 12:56
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
С най-висок ВЕИ потенциал е енергията на морските вълни.

Не е така. Гравитационният е най-големият потенциал, геотермалният е на второ място и съпоставим с него. Всъщност, по-големата част от ГТ енергия е преобразувана гравитационна енергия, казано просто днес Земята изстива, след като преди милярди години гравитацията е сбрала на топка и нагряла разсеяното вещество. По-малко от 5% от ГТЕ се дължи на химични процеси и радиоактивен разпад в скалите. Слънчевото греене и производните му ветър и вълни са микроскопична част от ГТЕ. По-важното е, че източникът на енергия следва да бъде: надежден и разполагаем, за разлика от другите ВЕИ, потокът на ГТЕ е постоянен през сека секунда, 24 часа/24, милярд години/милярд; универсален, ГТЕ има във всяка точка от Земята; високоефективен, а това става чрез комбиниране с други източници; екологичен. Нищо не е толкова екологично, колкото подземната енергия.
Advokat33
28 Май 2010 12:59
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
bb2010 "А как се управлява ветрови парк от диспечерска гледна точка? Той е неуправляем. Липсва каквото и да е дистанционно мерене на мощността му. Къде е правилникът, по който ще се управлява в нормални ситуации, при аварии и т.н.
Все въпроси без отговор. Най-хубавото в случая е, че няма кой-знае какво производство, промишлените консумации са ниски и ветровата илюзия печели евтини привърженици, готови да плащат по-скъп ток." Абсолютно отговорно и професионално мнение!Дано имаме и далновидни политици!
Heat
28 Май 2010 13:06
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Кретенското е, когато всичко се сведе до ЦЕНА, а страничните фактори напълно се игнорират

Кретенско е когато страничните фактори интерпретирани по идиотски лобистки начин засенчват цената. В пазарното стопанство цената е някакъв вид мярка на вложените суровини и труд. Когато за един и същи резултат получен по два различни начина има разлика от няколко пъти до десетки пъти в цените, явно е че по-скъпия начин просто хаби ресурси до размера на разликата. Или пък тази разлика влиза в мафиотски джобове, което е практически едно и също.
no-credit
28 Май 2010 13:11
Мнения: 954
От: Bulgaria
Абе защо никой не говори за това? Няма ли най-накрая някой експерт да вземе отношение по въпроса???

Инж. Чавдар Каменаров обикаля Пловдив с четири литра чешмяна вода в резервоара.

Двамата, бащата инж. Чавдар Каменаров и синът Пламен Каменаров, от три години работят върху изобретението си. Преди три седмици подкарват старата Шкода 120 и изминават първите 50 километра с вода от кухненската чешма.

Цитат от вестника:"Водата от резервоара се загрява и се превръща в пара. Водните пари се отвеждат в реактора. Системата ни, общо казано, разлага водата по магнитно-термичен път. Вътре в реактора има магнитно ядро, което, под влиянието на висока температура, взаимодейства с водата. Създаденото магнитно поле прави водната молекула нестабилна и тя се разлага на водорот и кислород."

Натиснете тук



____________________________
Кредитът - модерното робство
Heat
28 Май 2010 13:14
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
А как се управлява ветрови парк от диспечерска гледна точка? Той е неуправляем.

Поддържа се въртящ резерв. От не-ВЕИ. Колко струва допълнително това нещо и колко е екологично никой от "зелените" естествено няма да ти каже.
no-credit
28 Май 2010 13:16
Мнения: 954
От: Bulgaria
А Русия е доказала, че е надежден търговски партньор. От десетилетия насам. Що за идиотизъм е да се твърди обратното?!

...Ако не беше така, Иван Костов дали щеше да продаде Нефтохима на руснаци, а Германия да строи газопроводи с тях?! Факт!

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 28/5/2010 г/ 13:18:45

Advokat33
28 Май 2010 13:19
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
no-kredit -Дебилствaщите дембели са при Ники К.Не обиждай аудиторията с горящата вода в Интерпред.
11.1989
В.Лянча
28 Май 2010 13:23
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Добро включване на bb2010. Колеги, моля да го имате предвид, когато сравнявате 35-те хиляди перки в калифорнийската пустош или 68-те хиляди мегавата в Северно море с кулите, дето ги набучиха, колкото да загрозят хубавата ни страна... освен да ни пребарат джобовете, разбира се. Щото колебанията в моментните мощности и "празните" режими се компенсират взаимно при десетки хиляди перки, но не и при десетки.
хунвейбин
28 Май 2010 13:26
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Голям дефицит е образованието , огромен дефицит представлява.Няма ли инженери в този форум?
Всяка страна , има енергетика.В даден момент тя трябва да осигури потребяваната мощност , а в съответствие с консумацията на тази мощност -енергията.
Мощностите са големи , дори за най обикновена страна , като Блатото.За да ги генерирате , трябва да построите или големи или много малки централи.
Много малки централи е неефективно.
Енергията , необходимата енергия по-принцип е много голяма , Тя енергията е интегрална зависимост между мощност и време и се колебае , в зависимост от пиковете на потреблението.Примерно.Стъмва се , всички включват лампите.
Решенията са две.
Извел си голяма мощност в резерв , развърташ я , инерционен е процеса –представлява голямо не удобство, струва скъпо , много скъпоСамите пикове пък са такива , че трябва да се овладеят с по-малка мощност.Развъртиш ли голяма мощност , получаваш големи загуби.Вечерно време примерно голямата консумация от дневната консумация пада във фирмите и се увеличава в бита.Ако развърташ генератор в АЕЦ или ТЕЦ енергията става освен инерционна и много скъпа.В този момент се включват динамичните ВЕЦ.Те подсигуряват пиковите промени , а не генералната консумация.Тарикатите това използват , Продавам ти скъпо , но като не искаш си произведи още по скъпа.

Другото е колосалният екологичен проблем.Динамичните малки централи , позволяват да отделите битовият от промишленият консуматор , да намалите конфликта в природата, като го препратите при характеристиките на динамичните малки централи.

Всичко това няма абсолютно нищо общо , и с написаното от Лянча и особено от Distributed
Няма производител , примерно включил електродъгова пещ , който лее малки количества метал , да разчита на ветрови генератор.Спре ли генератора , спира не само захранването , спира цикъла на леене на метала , той замръзва в пееща и следващото е да я разруши и изхвърли .

Нищо вярно няма в много от интерпретациите.Те са необразовани.
Истината е , че около 7-8 % всяка страна се нуждае от малки , динамични централи , за да обхване пиковите моменти.
Истината , че една част от енергията е рационално да се прехвърли като битова и за битова консумация заради екологичните проблеми.
Другото са абсолютни лъжи и измислици , на хора дето техниката я миришат през крив макарон.

no-credit
28 Май 2010 13:30
Мнения: 954
От: Bulgaria
Не обиждай аудиторията с горящата вода в Интерпред.

Advokat33,
за мен пък е обидно, че никой отговорен фактор не взема отношение по въпроса! Нека някой от БАН (например) да излезе, да заложи името си и авторитета на БАН и да каже "това е измама". Ако е, разбира се! Толкова ли е трудно това? Толкова ли е сложно? Защо не се случва?


____________________________
Кредитът - модерното робство
samuil
28 Май 2010 13:37
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
1.Дали в ЕС са умни или тъпи не знам и не искам да съде...аз съм в ЕС, та значи съм умен, а?Иначе имал съм шеф Новакович-много умен немец и колега Мустафа Чифчи-тъп немец-мюсулманин..ама пък иначе все засмян!Така че в ЕС и България хора разни-всеки с различен акъл.В България унищожихме, под давлението на определени хора, с определен акъл 1, 3 млрд долара построено в Белене, и плащахме за готови реактори да стоят на склад в Чехия..а за управниците в Брюксел, самото население на ЕС има доста остро мнение-за техният умствен капацитет, ама да не го цитирам, че и малки деца четат.
2.Да се сравнява автоматично е тъпо-има страни с потенциал във ВЕЦ-Норвегия или Швейцария например, има и държави с потенциал за ветрове в по-голямата част от територията си.Ние пък имаме по постоянно слънчево греене!Постоянни ветрове има на места покрай морето-но пък там мигрират птиците-и край Сливен.
3.Да се твърди, че е възможно с алтернативни източници отделно домакинство може да се обслужва е пълно безумие-та нима ще потребяваме само когато има слънце или духа вятър?Явно семейството ще трябва към тях да си монтира и ПАВЕЦ и подстанции, и кабелни трасета и трафопостове..или да си вземе дизел и да дъни ли, дъни на нафта!
4.Много трудно е, да се определи коя енергия колко ресурс и колко вредности отделя, при производство ина желязогто, бетона, при транспорта, при монтажа на кабелите, при подстанциите и изрявняващатите мощности-необходими системата да функционира, но горе-долу има мерило-ПО СКЪПАТА ЕНЕРГИЯ е изразходила и повече енергия, и усилия да я добием-ерго, замърсили сме повече...
Добави мнение   Мнения:295 « Предишна Страница 5 от 15 3 4 5 6 7 Следваща »