Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
След имотния бум надуваме балона на "зелената" енергия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:295 « Предишна Страница 7 от 15 5 6 7 8 9 Следваща »
Distributed
28 Май 2010 14:38
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
хунвейбин

Да, да, да. ДОбре. Стига рецитира. От соцпропаганда файда няма Виждам, че блянуваш по байтошово време и искаш всички седерасти да измрът, както сте ги избивали 40те и 50те години. Ясен си
калибардавърченцето
28 Май 2010 14:42
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Колко прост трябва да е човек, за да сложи слънчев панел върху плодородна почва?! Всъщност прости хора бол, интересното е, защо никой не контролира, или по-точно, защо някои хора си правят оглушки?
Distributed
28 Май 2010 14:45
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
калибардавърче нцето

А колко прост трябва да си да имаш плодородна почва и да не я обработваш?
хунвейбин
28 Май 2010 14:46
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Така е , но в книгите който аз чета , за идеологии не пише.
С идеологии нещата си ги обясняват два типа хора.
-необразованите
-имащите маниакално мислене.
Понякога те са и две в едно , защото на необразования друго не му остава , освен маниакалното мислене.
Advokat33
28 Май 2010 14:47
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
no-credit -Иновациите и разума често са в противоречие.Предполагам е подражавал "студеня синтез с паладии".В онзи случаи е бил правдоподобен обект, дето за се "финансират един пари".Екологията е чудесно и важно нещо, но само докато не стане параван.Когато фотоволтаици от силиции минат на полимери, сте са революция.Сега са "черни дупки"
Но за хижи и в Космоса са незаменими
no-credit
28 Май 2010 15:08
Мнения: 954
От: Bulgaria
Advokat33,
пак не ми казваш/даваш нищо конкретно и/или достоверно. Извинявай, ама тази тактика в съда минава ли?


____________________________
Кредитът - модерното робство
калибардавърченцето
28 Май 2010 15:09
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Distributed 28.5.2010 г. 14:45:46
калибардавърче нцето
А колко прост трябва да си да имаш плодородна почва и да не я обработваш?

Така де .... няма по зелена енергия от растенията. Жалкото е че обикновения човечец няма силата да се бори срещу мафиите, които съсипаха де що имаше читаво в България. Иска се силата на правителството, а то си прави оглушки. Докато не се вдигне народа да си търси правата така ще е.
orbb
28 Май 2010 15:20
Мнения: 762
От: Bulgaria
Господа
това зелена енергия е спекулация , напън всеки сам да си прави ток за да не плаща чужд. придаването на смисъл на Зелена е колкото да замаскира далавера и да го продава на другите. ако беше рентабилно дизеловите генератори отдавна всеки щеше да си има и никои нямаше да бълва огън за природата срещу другите.
замаскиран е смисъла и сте се впуснали в погрешни тълкувания.
защо тези зелени не притестират срещу личните автомобили , и да ви призовават да ползвате обществен транспорт ? ами трамваите са зелени. така ще намалите с милиони Тонове петрол консумацията де
ако примерно бензина беше 1ст ясно е че всеки щеше да си закачи един генератор в къщи и тази тема нямаше да я има.

далаверата е частници да произвеждат продукция - ток домати картофи , което държавата да изкупува на космически цени и да задължава природонаселението да потребява и плаща.
ами ако утре получим директива да развием отглеждането на лимони или не даи боже на кенгурута за да опазим природата на австралия ?
представям си какви недомислици ще започнат

отделно техническата страна на въпроса :
превключването на големи мощности , често и кратковременно , вреди изключително много на машините и съоръженията.
откак тръгна таз зелена енергия лампите в цялото блато мигат на дискотека.
те лампите не са болка за умиране , но на производствените мощности маиката иим се е..ва, тез помпи, банцинги, пещи, металообработващи машини и всякакво заводско оборудване им се съкращава живота 10 пъти и повече.
даже електрическите клапани започнаха да отказват,
пример - аз ремонтирах кафемашини по заведенията , елвентилите са разчетени на стабилно 210-230 в , зеления ток е толкова непостоянен че по малките градове и села тука едно кафе не можем да пуснем. понякога дори помпите не работят, а понякога изгарят. получават се големи пикове и финната електроника често изгаря.
да не става дума за лабораториите че там работата е маика плаче.
старите стандарти за тока бяха - 215-225 в , после станаха 210-230в , а сега са около 165-280в , е за какво си говорим ?


напъна всеки да си прави ток и да не плаща чужд е хуманен , всеки може да си сложи колкото си иска панели и перки и тях си , но не и да принуждава другите да му го изкупуват, на каквато и да е цена.
по същия начин може да дотираме хляба и бананите.

промишленото производство е съсипано от скъпия ток. вече нямаме големи предприятия защото производството е енергоемко а нямаме евтин и стабилен промишлен ток. затова нарязахме машините и съоръженията за скрап и пичелихме по цигански почин. промишленоста превърнахме в гето а ние станахме боклукчии.
сега без произвдоство потребяваме към 10гвт , а когато произвеждахме ? може би 20-30 гвт.
назада към джунглата господа , там е наи природосъобразно.

Руританец
28 Май 2010 15:44
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Само като прочетох как зелената енергия може да бъде и
от централи, които горят битови отпадъци
, и отказах да чета по-нататък. Все пак, за да пишеш на каквато и да е тема, иска се някаква компетенция. В горната статия такава не личи особено.
"Зеленият" ток все още е по-скъп - наблягам на "все още"! И се субсидира, за да има стимул да се развива за времето, когато а) ще е много по-евтин поради техническия напредък; б) изкопаемите горива така или иначе ще са свършили или на критично ниски нива. Всеки може да се поразрови малко из нета и да проследи историята на ВЕИ, от какви капацитети и цени се започва в началото, къде вече сме стигнали днес и къде се очаква да сме до десетина години.
Руританец
28 Май 2010 15:51
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Слънчевите и вятърните (а в бъдеше гравитационните и магнитните) електрогенератори, позволяват не централизирана, а разпръсната структура, т.е. преди всичко да се задоволяват индивидуалните потребности на место. Да се изграждат автономни съоръжения, независими от монополисти.

Brightman,
Тъкмо за такива неща си говорим. Хубаво, че повече хора почват да се усещат Естествено, държавните и частни монополи ще позволят това да се случи само през трупа им, така че вероятно ще се наложи да минем през въпросните трупове... образно казано. Не вярвам да стане скоро, но дай боже един ден да узреем и дотам Съвсем реално е всеки квартал и дори всяко домакинство сами да си произвеждат съществена част от необходимата електро- и топлоенергия. В Германия това е вече доста разпространено.
Като за начало няма да е зле и елементарното решаване на един от най-идиотските абсурди, факта, че българската държава наказва хората, които инвестират в енергийната ефективност на жилищата си, като им вдига данъците.
Сократ-май
28 Май 2010 15:57
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Руританец,
Не става дума само за монополите.
Става дума за самата политическа власт. Защото човек със собствен източник на енергия е независим. Погледнато в най-общи линии може да си осигури всичко: вода от помпи или дори от кондензация; храна - от собствена градина на който и да е баир.
И тогава? Кво праим с властта?
Руританец
28 Май 2010 16:02
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Сократ-май,
Принципно си прав, че властта ще си има проблем с енергийната независимост; макар че примерно производството на собствена храна от всеки е доста утопично нещо в постиндустриалната епоха и с шест (засега) милиарда души население Не бих се отказал от държавата да се грижи за публичния сектор, каквато, впрочем, и е работата.
Действително се намираме в исторически момент, когато една част от новите технологии спомагат независимостта, а друга част помагат извънредно добре на държавната машина неусетно да ограничава същата тази независимост на едно друго ниво, вътре в главите на хората.
В.Лянча
28 Май 2010 16:14
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Хуне, два пъти споменаваш името ми, ама така, че не мога да разбера фалиш ли ме, пцуеш ли ме. Ето ти и по-инженерно представяне на задачката с ВЕИ:
Искат се 16% енергия от ВЕИ в крайното потребление на енергия (КЕП), т.е. от потреблението на всички енергии - ток, топлина, студ, разширяване и нагряване при горивни процеси. На пръв поглед, немаме друг изход, освен да преструктурираме КЕП в посока повече и по-скъпи ВЕИ, но това не е верно. Ние сме длъжни да намаляваме КЕП, още повече че имаме и изискването за повишаване на енергийната ефективност с 20%. Най-добрият и наистина инженерен начин за всичко това, без да влошаваме останалите показатели, е децентрализирано, комбинирано енергопроизводство. Да оставиш по един уред-"гълтач" на енергия там, където днес са два. Климатик с газов двигател вместо климатик и котел, когенератор вместо централно "парно"/котел и ток от централа. И т.н. и т.н.
Cruella de Vil
28 Май 2010 16:16
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Наистина, защо зелените не протестират срещу производството на коли с мощни двигатели??? Примерно джиповете трябва да се продават само когато са необходими за някаква дейност: фермери, геолози и др. Мощните коли изразходват по-голямо количество гориво и имат повече вредни емисии.
Да, ама не! Лобито на автомобилопроизводителите е много силно, къде по-лесно е да се манипулира и изнудва обикновения гражданин.
Руританец
28 Май 2010 16:18
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Наистина, защо зелените не протестират срещу производството на коли с мощни двигатели???

Протестират. Както изобщо срещу всяко разхищение на ресурси.
Напълно съм съгласен, че мощните возила трябва да само за специалисти, или за хора, живеещи на място, до което няма нормален път.
Как точно изнудваме обикновените граждани, че ми стана интересно
Сократ-май
28 Май 2010 16:26
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Из книгата на Ф. Фукуяма "Големият разлом":
На няколко километра южно от моя дом в предградията на Вашингтон всяка делнична сутрин протича странен ритуал<1>. Пред ресторанта на Боб, край ъгъла на Бланд Стрийт и Олд Кийн Мил Роуд в град Спрингфийлд, щат Вирджиния, в утринния час пик се нарежда дълга опашка. Ето, спира кола и двама-трима чиновници - напълно непознати на шофьора - се качват, за да поеглят към центъра на Вашингтон. Привечер същият ритуал се повтаря в обратна последователност - автомобили, пълни с непознати хора, пристигат от центъра и свалят пътниците, които след малко сядат в паркираните си коли и потеглят към къщи.
Хората, които споделят пътуването по този начин, се наричат “охлюви”, а самата практика започна през 1973 година, когато поради петролната криза правителството обяви, че вътрешните платна на междущатска магистрала І-95, водещи от южните предградия към окръг Колумбия, са запазени за коли от категория ПИА-3. ПИА бе съкращение от “пълноценно използвани автомобили” и означаваше, че в натоварените часове всяка кола по тези платна трябва да вози минимум трима пътници. Магистрала І-95 се слави като най-претоварената пътна артерия в района на Вашингтон. Благодарение на правилото ПИА шофьорите и пътниците можеха да спестят четирийсет минути от пътуването до столицата и обратно.

Както виждате, при добро желание властите могат с един елементарен ход да постигнат огромни икономии. Нататък хората се организират сами.
Но ако за държавата икономиите са ценни, не така стоят нещата за монополите...
orbb
28 Май 2010 16:29
Мнения: 762
От: Bulgaria
мощните коли са на мощни хора, и зелените зеленеят от яд, защото са им голям трън в очите.
а също и царските гори, дето ще ги секат. там зелените не смеят да припарят , току виж са изяли гьостериците
Бармалей
28 Май 2010 16:31
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Това - за собствен енергоизточник във всеки дом - много ми хареса...Върна ме в спомените ми...Ехей, в ония години когато в Поднебесната имаше вагрянка във всяко село. И в резултат на този повик на Партията, Китай застана на първо място в света по производство на чугун...Но СЕГА, май тук произвеждаме повече чугунени изделия? Пък може да са останали още от ония години? Знае ли човек
P.S.Може ли някой да даде пример как с разчленяването на една система на повече отделни части, борбата с ентропията и е по- успешна?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
orbb
28 Май 2010 16:37
Мнения: 762
От: Bulgaria
Може ли някой да даде пример как с разчленяването на една система на повече отделни части, борбата с ентропията и е по- успешна?

а де, а сега зелените да са напънат, не че не сме питали вече...
Distributed
28 Май 2010 16:39
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
Бармалей

Може да се даде такъв пример.

Ако разваляхме големия ТЕЦ и го правехме на малки ТЕЦчета и ги слагахме във всяка къще може и да беше вярно това с ентроипята, защото малкия ДВГ е много по-неефективен от големия. Но в случая имаме разваляне на големия ТЕЦ и заместването му с пасивна технология за правене на енергия и премахване на транспортните загуби на енергия при преноса й от големия ТЕЦ до потребителя.

Добави мнение   Мнения:295 « Предишна Страница 7 от 15 5 6 7 8 9 Следваща »