Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Едно будно малцинство е на път да намрази демокрацията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:232 « Предишна Страница 9 от 12 7 8 9 10 11 Следваща »
Сократ-май
26 Юни 2012 13:18
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Списък на мръсните думи:
Демокрация
Реститути
Седерасти
Герберасти
Либерасти
Матрял
Чрез добавяне на няколко нецензурни приказки и малко пълнеж се получават 100% прогресивни изказвания.
Brightman
26 Юни 2012 13:21
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Обществото пречи или помага ? Как ?

Отново стигаме до политически визии и програми.
SPQR
26 Юни 2012 13:23
Мнения: 8,503
От: Bulgaria
Разликата в доходите ... е ... социален феномен.
А аз си мислех, че е един от двигателите на прогреса.
Тюххх !!!

Пък сме били с еднакви умствени сили ?!?

жана д`арк
26 Юни 2012 13:28
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
Отново стигаме до политически визии и програми.

Не. До реализацията им се стига. Щото политическа програма и аз мога да напиша. И в нея колкото мога да ти обещая, толкова не можеш да се сетиш да поискаш. Коя от управлявалите през последните 20 и кусур години политическа сила не е имала невероятно обещаваща програма и добра визия?
Патагонец
26 Юни 2012 13:36
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
В дискусията под тази статия се очерта една много интересна зависимост - между егоизма, импонирането на неоконсервативни тези (неолиберални тези) и ограниченият обхват на разсъждения. Това обяснява и защо неоконсерватизмът (неолиберализмът) води до кризи и крах. Защото не отчита зависимостите и механизмите в пълнотата им.

Неплащането на данъци и осигуровки също води до кризи и крах. Справка - Гърция.
Чудя се как някой проповядва идеи за социална справедливост и същевременно чрез поведението си лишава възрастните от по-високи пенсии.
hamer
26 Юни 2012 13:38
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Натисни тук
Brightman
26 Юни 2012 13:38
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
жана,
бъркаш евтин пиар с политическа визия и програма.
-
В България през цялото време след 1990 г. е господствала само една единствена политическа идеология, визия и програма. Дори и днес в парламента е представена само една единствена политическа партия, която изпълнява една единствена политическа програма. Политическа партия и политическа програма в собственият смисъл на тези думи.
Mars Attack
26 Юни 2012 13:41
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
"... Демокрация"

Любимият термин на красножопия форумен планктон, Сократе, е демосрация ! Тя е виновна за всичките злини на територията, а не местните башибозуци от различен цвят (под който червеното все пак прозира), дето четат евангелието, както им скимне...

Бъди точен, плийз !
Brightman
26 Юни 2012 13:42
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Коя от управлявалите през последните 20 и кусур години политическа сила не е имала невероятно обещаваща програма и добра визия?

Направило ли ти е впечатление, че във всички тези "програми" винаги е отсъствала конкретика ? Че са структурирани, като емоционални литературни есета, а не, като сухи конкретни планове ? Защо ли ?
Brightman
26 Юни 2012 13:51
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Чудя се как някой проповядва идеи за социална справедливост и същевременно чрез поведението си лишава възрастните от по-високи пенсии.

Това за кого се отнася ? Ако се опитваш да визираш мен, то не си познал. В никакъв аспект.
-
Не само, че проповядвам идеи за социална справедливост, но и правя всичко възможно за реализирането им. Да ти припомня :
4. Активна държавна инвестиционна политика. Преки държавни инвестиции в създаване на високотехнологични екологични конкурентноспособни продукти с висока добавена стойност.
-
5. Безплатно здравеопазване за всички. Връщане към системата на здравеопазване до 1989 г. ( системата "Семашко" ) . Премахване на задължителните здравни осигуровки и включването им към ДДС. Финансиране на здравеопазването от ДДС.
-
6. Отмяна на вдигането на пенсионната възраст и стаж. Пенсии за всички български граждани навършили 60 години, независимо от стаж. Премахване на задължителните пенсионни осигуровки. Финансиране на пенсиите от Данък оборот.
-
7. Укрепване и развитие на държавната система за всеобщо образование. Всеобщо, качествено и безплатно образование за всички и във всички образователни степени и видове учебни заведения. Стипендии за бедните.
-
8. Ликвидиране на мизерията и безработицата, чрез активна държавна социално-инвестиционна програма.
-
9. Преодоляване на социалната поляризация. Ускорено повишаване на пенсии, бюджетни заплати и социални плащания.
-
10. Собствен дом за всеки. Предоставяне на държавни земи и насърчаване на индивидуалното строителство на модерни енергийнонезависими семейни жилища от леки композитни материали.

Натисни тук
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Brightman
Сибила
26 Юни 2012 13:52
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Не знам вече колко пъти написах, че настоящата дълбока криза се дължи не на класическия капитализъм, разбиран като предприемчивост, находчивост, умения, знания и смелост за предприемане на рискове в конкурентна среда, отговорност, пестеливост, почтеност.

Кризата се дължи на така наречената "смесена икономика", тоест капитализъм, "разкрасен" със социализъм уж в името на социалната справедливост.
Не напразно сега всички разпуснали се и потънали в дългове държави се опитват да се върнат към нормалността на капитализма, защото дисбалансите приходи-разходи лъснаха като въшка на чело.

Какво предприемат?

Свиване на държавните разходи за администрация, пенсии, осигуровки чрез намаляване на раздутата бюрокрация, повишаване на пенсионната възраст, гъвкав пазар на труда, нескован от колективни договори, минимални работни заплати и прочее.

Все мерки в посока на връщане към класическия капитализъм, погрешно наричан неолиберализъм.


Що се отнася до егоизма, то речно е да се попита не е ли егоизъм да желаеш да живееш от чужд труд, нагло обявявайки това за морално и справедливо.

gazov_posrednik
26 Юни 2012 13:59
Мнения: 1,733
От: Austria
то речно е да се попита не е ли егоизъм да желаеш да живееш от чужд труд, нагло обявявайки това за морално и справедливо.

Еее, т'ва зависи от схемата по която си сглобен. Ако нощно време сънуваш пълни мандри без охрана, ППО, Профкомитет и Другарски съд - си е напълно морално и най-паче - справедливо
Mars Attack
26 Юни 2012 14:15
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
"Ако нощно време сънуваш ..."


Всеки е свободен да сънува, квото душата и тялото му си иска, но най-често сутрин се събуджа потен и с чаршаф, заврян ...там, дето слънце не огрява !
intel_inside
26 Юни 2012 14:24
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
хората общо взето с малки изключения са със сходни физически и умствени сили.
Разликата в доходите идва от различният достъп до ресурси
таш.....к

до какви извращения в логиката ще стигнем за да докажем как шебека е равен на човек ?
Brightman
26 Юни 2012 14:28
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Сибила,
настоящата криза е криза на концентрацията. Какво е класическият капиталиъм ? Обособени специализирани производители, които разменят продукцията си. Като в немските приказки - бръснаря подстригва шивача, той пък му шие панталоните, шивача шие дрехите на хлебаря, който пък му пече хляб, а като го дава на обущаря не ходи бос и т.н. - специализация и равностойна размяна с цел потребление.
-
Постепенно обаче, с нарастването на производителността, поради развитието на технологиите и с активната помощ на печатането на парични знаци от банките, собствеността, достъпът до ресурси и производствените възможности се концентрират. Хлебаря вече прави по 1000 хляба, но носи само едни панталони. Айде да са 10 но са над възможностите му за потребление. Той вече не може да дава хляб на шивача, защото шивача може да му предложи панталони, а той вече си има предостатъчно.
-
Кво прави хлебаря ? Ами сеща се за банкера и се договаря да отпусне кредитна линия за покупка на хляб от шивача. Парите се откъсват от стоките и заживяват самостоятелен живот. Шивача вече купува хляба на кредит, а понеже хлебаря има много свободни пари е инвестирал и в шивашка фабрика, то шивача фалира и става безработен.
-
В един момент хлебаря с помощта на печатницата на банкера вече произвежда всичко. Вече няма с кого да разменя, едно че произвежда всичко, второ, че си има всичко в изобилие. Остава целта да "прави пари" заради парите, като продава. Но другите за да имат пари да купят от него, то и той трябва да купува. Да де, ама той си има всичко, защо да купува. И стигаме до днешният капитализъм.
-
Концентрацията, а от там практическото унищожаване на размяната, могат да поддържат продажбите само, ако има приток на средства към тези, които имат потребности и могат да потребяват, но са изхвърлени от възможността да предложат нещо насреща. Понеже никой не обича да плаща данъци, то този приток на средства след 1980 г. в САЩ, а после и в Европа дойде от печатането на пари и развихряне на кредитирането. По-високо потребление, по-голямо производство, кредитиране, по-голямо потребление, производство и т.н. растеж.
-
Да де, ама кредитирането се правеше, точно защото потребителите бяха лишени от участие в размяната и целеше да го компенсира. Неизбежно се стигна до свръхзъдлъжняване. До дъното на пирамидата (понци схемата).
И сега тези самоцелно натрупани пари трябва да се изпарят от хиперинфлация за да почне пирамидата отново. Ама пък тези в които се парите това хич не им харесва. Защо я играха тази игра, като ще нулират резултата. И решават в паниката си да свиват бюджетни и социални разходи, пък дано се спасят.
-
Няма да се спасят, само дето преди това ще докарат икономиката до колапс, а милионите хора до мизерия.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Brightman
sega_007
26 Юни 2012 14:34
Мнения: 3,510
От: Bulgaria
Така е, нереализиралият се политик си личи от далече.
Идеи, идеи, идеи, колкото щеш, правилно мислене с кофи, а като му дадеш властта почва да гребе само за себе си, забравя да мисли или ако мисли то е с половината мозък.
Примери да не давам.
Mars Attack
26 Юни 2012 14:39
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Брайти,

Експертите (които чета и слушам) се сколнни да се съгласят, че тази криза е най-вече криза на ценностите: когато водещи стават безконтролната жажда (алчност) за обогатяване със всички средства, използвайки възможностите, които финснсовият капитал предоставя (спекулация, откъсване от реалната икономика, масов евтин кредит без грижа, как ще се връща - стръвта, на която масата хора лесно "кълват" и заборчняват, и т.н.), както и стимулирането на потреблението в прекомерни (болезнени) форми, впрягайки всичките средства и методи на модерния маркетинг, на методичната манипулация и обработка на населението към закупуване на хиляди "играчки", без които то спокойно може да мине., и т.н. Добави и липсата на контрол и на прозрачност, недействащата или селективно действаща (за различните групи от населението) съдебна система, яката корупция (на узаконената й казват лобиране), и т.н. системни дефекти. За 30 години снежната топка се превърна в лавина и отнесе всичко по пътя си. Естествен резултат от всичко горепосочено.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mars Attack
Brightman
26 Юни 2012 14:52
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Mars Attack,
нещата могат да се обсъждат от много страни.
Основното, обаче е че принципът на пазара е обособени специализирани производители, равностойна размяна, пълно потребление.
-
Всяко отклонение от това трябва да се компенсира по някакъв начин, за да може да съществува пазара. Можеш радикално да преразпределиш собствеността и достъпът до ресурси. Можеш да преразпределяш паричната маса, чрез прогресивни данъци. Можеш да печаташ пари, кредитираш и имаш инфлация.
Но не можеш хем да имаш концентрация, хем ниски данъци, хем липса на кредитиране и инфлация.
Pavlik Morozov
26 Юни 2012 14:53
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
Статията е пълна с неточности и тенденциозно поднесени факти.

Ще посоча само едно изречение, което сериозно подкопава цялата теза и по-нататъшни разсъждения на автора: "Демокрацията е процедура, която установява волята на мнозинството. "

Не е вярно. "Демокрация" е "управление на народа", и това чий глас се чува в една "демокрация" зависи от това кой е признат за част от този "народ". Примерно в древна Гърция "народ" са били само пълнолетните мъже с определен ценз. Бедняци, жени, роби, деца, чужденци и враговете на народа са нямали право на глас.

Т.е. възможно е чрез въвеждането на ценз и ограничения в правото на глас частниците в "демокрацията" да се свият до едно демографско малцинство.

Друго - факта, че управлява едно мнозинство или малцинство, не значи автоматично пренебрегване на правата и интересите на останалите, по същия начин по който бащата в едно семейство трябва да се грижи и слуша и жена си, и децата си, ако не иска в някакъв бъдещ момент те да се разбунтуват срещу властта му.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Pavlik Morozov
Pavlik Morozov
26 Юни 2012 15:02
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
Още - описания от автора проблем с това, че мнозинството хора не изразяват публично мнението си, и управниците чуват само най-кресливите членове на обществото, е отдавна разпознат и коментиран не само от науката, а и от политическата класа.

Още преди 40 години Никсън говори за "мълчаливото мнозинство" - silent majority.

И тук идва тънкия момент - мнозинството винаги е притихнало, но това не значи, че гласът му може да се чуе. Понякога мълчанието е по-стряскащо от крясък. То бива незаинтересовано, апатично, доволно, мрачно, враждебно, заплащително, буреносно ... - това са ясни изрази на насторение и отношение.

Така че всяка информирана власт знае кой протест изразява широки обществени нагласи, кой не, и кой е изолирана акция по въпрос, който е непознат или безинтересен за обществото.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Pavlik Morozov
Добави мнение   Мнения:232 « Предишна Страница 9 от 12 7 8 9 10 11 Следваща »