Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
МВФ подвел с прогнозата си за ефекта от бюджетните икономии
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:194 « Предишна Страница 4 от 10 2 3 4 5 6 Следваща »
popangelov
08 Яну 2013 10:03
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Но е малко опростена.
Парите на богаташите отдавна предивно се инвестират - къде в недвожомости, къде в акции. Дори като са в банки, пак се индестират.
Все пак, има хляб в идеята - въпросът е в какво, къде(в кой регион) и при какви печалби ще се инвестират...
Пенка от Прокатния
08 Яну 2013 10:13
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Пенке, след първите 3 страници ми стана тегаво, това са глупости. Ако имаше един свестен проект, от който да се спечели да да са взели кредит и да са го направили.

Румене, ти май искаш гарантирана печалба?! Случайно да си наясно, че такова нещо като гарантирана печалба не може да има (защото, освен ако не си американски инвеститор в ТЕЦ Марица, подкупил държавен чиновник, няма кой да я гарантира)?

Ако си мислиш че съвременната наука е по силите на всяко ТПК с бюджет от 100к евро бъркаш.

На сградата на НС пише "Съединението прави силата". Съедини се с още с по 100К и нещата ще изглеждат по-различно.

Фактически независимо от огромните пари които някои държави все още наливат, съвременната наука боксува, няма нищо принципно ново поне от 50 г.

За науката не знам, но в областта на инженерството има още мнооооого да се "открива". Ако не беше така, нямаше да има непривлекателни професии. Защо например няма роботи, които да вършат селскостопанската работа? Така че изобщо недей се оплаква, че няма място за иновации.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пенка от Прокатния
RumenS
08 Яну 2013 10:14
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Манрико е прав че инфлацията я плащат всички които имат дребни пари. Но от друга страна, когато пари няма и производството ти стои, щото и в хората няма пари... пак е много лошо. Т.е. умерено печатане трябва да има. Дискусионен е въпроса дали умереното печатане може да реши вече натрупаните проблеми. Аз мисля че не може, щото самият модел "парите правят още повече пари" е невъзможен без безкраен реален растеж, а да се расте вече няма накъде.
RumenS
08 Яну 2013 10:21
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Пенке понеже и аз съм инженер да те светна. Няма какво повече да се направи там. Давам пример: Машина която изправя, огъва по зададена форма желязо и го реже накрая. Последните 100 години такива машини работят на един и същ принцип.... , т.е. мотори въртят ролки, ролките теглят желязо, друго желязо натиска огъва и накрая нож реже. НИЩО по-различно от това не мжое да се направи, докато науката не даде нови открития... там силови полета, антигравитация, компактни и мощни двигатели, батерии и т.н. Всичко това обаче си остана фантастика. Машината за която говоря през последните 30 години се е обзавела не с механичен а с електронен програматор, а напоследък вече и цветен тъч панел /модерно е знаеш/. Но като цяло, квато е била преди 100г, те и са е същата само по-лъскава.
Пенка от Прокатния
08 Яну 2013 10:22
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Пари се печатат непрекъснато и доказателство за това е че инфлацията не е спирала. Дори официалната инфлация е стъкмисвана, а реалната е сигурно двойно по-висока. Т.е. по тая точка оплаквания не би трябвало да има.

popangelov
08 Яну 2013 10:22
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Така е, Манрико.
Но разумното, хуманно и солидарно общество има и други начини да балансира икономиката, така, че да постига целите си, да е устойчиво и динамично.
Може да натисне богатите да разпределят повече от парите си, в друг момент може да наблегне на наука и образование, така, че вложените от богатите пари да са много ефективни, благодарение на обучен и интелигентен персонал, може да намали за даден отрасъл или район данъци, ако иска да стимулира инвестициите и т.н. и т.н.
Manrico
08 Яну 2013 10:23
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Т.е. умерено печатане трябва да има.

Ами то има. И ЕЦБ, и (доколкото си спомням) Федералният резерв печатат пари с цел инфлация около 2%. Ако се печатат повече, ще има по-висока инфлация.
БирникЪ
08 Яну 2013 10:23
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Попангелов, това са големите въпроси за инвестициите. В какво, къде, кога и колко да се инвестира. А парите лесно се намират.
Що се отнася до инфлацията, тя обича да изяжда парите в брой или по сметки. Но когато са в активи, трудно ги преглъща.
Пенка от Прокатния
08 Яну 2013 10:24
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

аз съм инженер да те светна. Няма какво повече да се направи там.

Ти прочете ли докрай какво съм написала? Докато има непривлекателни професии ЩЕ ИМА какво да се направи от инженерна гледна точка.

Пенка от Прокатния
08 Яну 2013 10:30
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Знаеш ли Румене, че ей тая швейцарска фирма прави лагери, чиито сачми са толкова малки, че ако човек е без маска може да ги вдиша? Вашата фирма това може ли го?

RumenS
08 Яну 2013 10:31
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Няма бе момиче. Неизгодно /НЯМА СМИСЪЛ/ да правиш машина която рине лайна, ако човек го прави по-ефитно и по-бързо. Най-малкото щото има хора дето за друго не стават и ако машина свърши тяхната работа, те умират от глад. Да в някакъво хипотетично светло общество от тея дет измисляха братя Стругацки нещата не стоят така.... ама нали решихме че онова е лъжа и измама.
RumenS
08 Яну 2013 10:32
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Мани не ми говори за лагери че това е мноооо болна тема. В бг лагери вече не се правят доколккото ми е известно.
ПП това е много много спец производство, много стратегическо /лагерите са в всички машини/ и не е по силите на всяко ТПК.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: RumenS
Пенка от Прокатния
08 Яну 2013 10:36
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Да в някакъво хипотетично светло общество от тея дет измисляха братя Стругацки нещата не стоят така.... ама нали решихме че онова е лъжа и измама.

Кой и кога го решил това, че съм пропуснала?
...И с какво право го е решил?

Old_BG
08 Яну 2013 10:38
Мнения: 22,342
От: Kiribati
Само на мен ли ми се счу някакъв кух звук, нещо като "пъфф"...абе нещо катоо, какво ли да го наподобя - ами на катастрофа между 2-3 манерки.
Иначе с известно приближение и казано на чист български - "дрън-дрън".
Пенка от Прокатния
08 Яну 2013 10:40
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

не е по силите на всяко ТПК

Е стига де! Не чувстваш ли че само се оплакваш?! Казах ти - съединението прави силата.

Rakita
08 Яну 2013 10:45
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Недооценен бил вредният ефект от бюджетните съкращения върху европейските икономики
Ами да започват да харчат тогава. Откъде пари, обаче?
hamel
08 Яну 2013 10:50
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Манрико, алтернативата на бюджетните иккономии не е харченето с широка ръка. Има различни начини за запълването на бюджета. Един от начините, за който малко се говори е събираемостта на данъците. Каква е събираемостта у нас? Песимизмът и усещането за обреченост обаче е в следното. Постоянното намаляване на платежоспособното търсене по естествен начин намалява и предлагането и се получава монотонно намаляване на данъчната основа - получава се нещо, което в теорията на устойчивостта се нарича устойчив фокус - монотонно свиване към нулата. Ако ли пък се пробва бюджетно стимулиране на търсенето (заплати, пенсии), то това търсене ще срещне на пазара стоки, но произведени не от националната икономика, а от други икономики и ще допринесе за растеж там и за благосъсътоянието там. Разбира се това не би било чак толкова страшно, ако светът беше една обща икономическа и житейска среда. Но той не е - в околните територии се приемат различни протекционистични мерки, които са преграда за малкото наши стоки. А различните шенгени, визи и т.н., са преграда пък за работната ръка, която не излиза навън да осигурява за домакинството поршета и бентлита, а средства за биологичното си оцеляване. Факторите за растеж на икономиката са изброени в учебниците, но най-напред трябва да я изградим. Тънките инструменти, различните модели са пригодни за съществуваща икономика, която има определена структура. Много си говорим за инфраструктурите и даваме за пример Германия, Америка, впрочем има и други държави от 30-те години, напр. Швеция, но тя е наблегнала на жепето. Има огромна разлика обаче - тази инфраструктура е била изградена при съществуваща структура и наистина се е превърнала в свързваща артерийна система, дала е второто дишане на икономиките. Как е при нас, какъв е замисълът? Замисълът е да се стигне с лек автомобил от София до морето за 4 часа. И? Какво като се стигне? Ще се подобри общото настроение. И? Получи ли се някакъв ефект, драйвер на икономиката, както му викат? Увеличи ли се трайната заетост по трасетата поне? Дръжки.
Както по-горе е писал Попангелов, а и моя милост преди десетина дни, не може да има икономика заради икономиката (разбира се това е синята мечта на банкерите). Икономиката във всички формации се прави от хората и е за хората. Растежът има смисъл, само когато се подобрява живота на хората. Когато смисълът е друг, това е раково заболяване. Можем да си говорим за Кругман, Фридман, за мултипликатори - смисъл няма. Когато положението става нетърпимо, идва Маркс.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: hamel
Пенка от Прокатния
08 Яну 2013 10:50
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Румене, а тези във ВМЗ Сопот, дето сега стачкуват, толкова ли са зле технологично, че да не могат да правят лагери?

Rakita
08 Яну 2013 10:53
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Парите са само печатни хартийки! Ако ЕЦБ бе напечатила десетина трилиона в повече нямаше и да разберем че имало криза.ФЕД яко печатат и нещата потръгнаха.От дългова криза се излиза САМО с обезценяване, друг начин няма, икономистите каквито и други теория да измислят все ще обясняват на края че били допуснали грешка
А преди 5 години къде изведнъж изчезнаха парите, които дотогава бяха "напечатани"? Няма ли да е достатъчно само те да се пуснат обратно?
Аржентинците и по-голямата част от Латинска Америка отдавна се усетиха.
Това е само едната страна на медала. Истината е, че без евтиния нефт на Уго Чавес трудно се справят сами - протестите в Аржентина са почти ежедневие напоследък.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
register_error
08 Яну 2013 11:06
Мнения: 297
От: Bulgaria

Heat
08 Яну 2013 08:24
Мнения: 11,055
От: Bulgaria
Когато има параметри чието изменение влияние е в различни посоки, съществува едно нещо наречено оптималност. Това се учи някъде в началото на висшето образование. Начинът за универсално решение чрез изменението само на един параметър в една посока независимо от състоянието на системата, тоест идеята за икономически пенкилер, винаги звучи добре и има само един дребен проблем - не работи.


Не всяка математическа задача има решение, уважаеми приятелю..
Да кажем такава, която включва ограничителни условия от сорта на " да изсерем повече отколкото сме изяли".Тъй щото влязохме в конфликт със закона за съхранение на енергията - пък вие печатайте , пари , псувайте Боко или каквото щете там. Природата каквато си е диктаторка са-ни-трогва!
Добави мнение   Мнения:194 « Предишна Страница 4 от 10 2 3 4 5 6 Следваща »