Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Властта може да бъде контролирана единствено чрез пряка демокрация
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:109 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »
ELGRECO
27 Фев 2013 10:04
Мнения: 1,470
От: Greece
Стига с тоя комунизъм, Комунизмът умря в Прага през 68г.

Въпросът стои така: Не можеш ти да решаваш за Мен, Без Мен !
RK
27 Фев 2013 10:06
Мнения: 346
От: Bulgaria
Дай на народа право да отзовава и гарантирам, че няма да остане длъжностно лице неотзовано.
щурчо
27 Фев 2013 10:26
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Много от депутатите няма нужда да бъдат отзовавани. Повечето от тях трябва да бъдат дисциплинарно уволнявани и то автоматично.
mick
27 Фев 2013 10:35
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
RK 27 Февруари 2013 10:06
Дай на народа право да отзовава и гарантирам, че няма да остане длъжностно лице неотзовано.


Всъщност няма да е толкова лесно и това му е хубавото на един такъв референдум - първо трябва да се съберат достатъчно подписи за да се инициира референдум, второ - трябва много хора да излязат да гласуват и да кажат - "да". Но пък когато "ножът опре до кокала", ще се съберат нужните гласове.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
Dinain
27 Фев 2013 10:35
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Браво!
Ето такова нещо имах нужда да прочета!

Кайле, да беше казала, че имаш нужда от приказка за лека нощ. Ще съберем пари, ще ти купим книжки с приказки за подрастващи.
protor
27 Фев 2013 10:56
Мнения: 3,898
От: Bulgaria
А някой бунтар ще благоволи ли да посочи на нас щатните формци кой конкретно член от настоящата конституция възпрепятства реализирането на горните въжделения и фантасмагории?
kaily
27 Фев 2013 11:03
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Дорис някъде по-горе попита какво предлагат критикуващите статията.
Аз да и кажа - предлагат Станишев, те не искаха Бойко да падне, за да стане по-добре.
Те искаха Бойко да стане, че да седне Станишев.
И сега работят по въпроса.
XYZxyz
27 Фев 2013 11:06
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Пряката демокрация е хубаво нещо,
но мафията, която в България си има държава,
какво мисли по въпроса?
pl_dichev
27 Фев 2013 11:09
Мнения: 397
От: Bulgaria
Та по повод всенародните вълнения "кой да кара самолета?" като цяло и тайзи статия в частност да кажа:
1. Застанал съм на гишето да си купя билет за Англия.
2. Измежду офертите на компаниите избирам тази, която е привлекателна като цена, обслужване и лукс на самолета.
3. Допълнителното ми условие е да пътувам без прикачване.
Давам си парите "доверието" на съответната компания и се качвам в самолета.
По време на полета разбирам:
1. Появила се е силна турболенция "Световна криза" и трябва да си свия краката, да затегна колана и да се пазя от съседа, на когото му се повръща.
2. Използвайки факта, че при наличната турболенция е трудно да се бутат количките с храни и напитки, стюардесите си разпределят храните и напитките, надебеляват видимо и за моя сметка.
3. Поглеждайки от време на време към джипиеса, разбирам, че пилотът вместо към "Хитроу", лети към летище "Внуково" и междувременно кацайки на междинно летище, под предлог ремонт на кабината/кабинета е източил значителна част от горивото, продал го и офертата му към пътниците е - доплатете си билетите, та да закупим гориво!
Въпрос - имам ли право аз да се развикам и заедно с другите пътници в самолета, да поемем риска известно време да летим на автопилот или с втория пилот като такъв и да нашокам главите на стюардисите и главния пилот? Имам ли правото на тоя специалист да му кажа, че с неговата компания сме сключили "обществен" договор и че ако не го изпълнява ще го пусна от самолета без парашут? Имам ли правото да стигна до Лондон, а не до Москва, заставяйки "специалиста" пилот да си изпълни задълженията? Ако не можем, то тогава кацаме, може и с трусове и си избираме друга летателна компания... Е може и същата, но с по-свестен пилот.
щурчо
27 Фев 2013 11:17
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
... реализирането на горните въжделения и фантасмагории?...

Който иска, търси начин.
Който не иска, търси причини.
Tasmania
27 Фев 2013 11:32
Мнения: 981
От: Bulgaria
Хирургът все пак е "само" изпълнител - не може да реши дали да реже или не - никой не може да бъде опериран против волята си.


Ами и политиците са само изпълнители.
Те не са избрани против волята ни, а с мнозинство.

Това към което се насочва в статията, е че "народа" може да дава указания - "пряка демокрация" на хирурга как да процедира по време на операцията, след като екипа вече е избран(избори на 4 години) и е започнал нещо да прави по темите за които е избран.

Вероятността мнозинството от хората да разбират по-добре някаква тема от една избрана група от хора (политици/лекари/елит) е малка.
Повечето неща ще се оплескат от "пряката демокрация", малко ще се подобрят.

И много зависи кои прави тази "пряката демокрация". Едно е Швейцария с масово добре образовани и информирани хора, друго е Буркина Фасо с масово неграмотно население.
Doctora
27 Фев 2013 11:43
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
пл-дичев,
във фантасмагоричния ви самолетен сценарий не сте отбелязали най-важното - стюардесата вече е насочила вниманието ви към белите точки, които са парашутите на екипажа, пожелал ви приятно пътуване. Молите се да паднете в Андите, където, както е известно, ще преживеете (ако имате късмет) със някой от замразените пасажери. Другият (оптимистичен сценарий) е да се направите на Уесли Снайпс.

По темата:
Най-добрият начин за контрол са няколко бесилки, на които селюшкат овластени крадци. Страхът е естествен коректив на поведението, когато морал липсва.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Doctora
pl_dichev
27 Фев 2013 11:52
Мнения: 397
От: Bulgaria
Бе то Докторе, повечето неща в писанието ми са алюзии с държава и партии, но въпросът е - настоящите протести предстваляват ли нужното "нашокване" на пилоти и стюардеси и ако да, ще можем ли да заставим "специалистите-пилоти-политици" да си свършат работата в наша угода? Пък прогнозата Ви за крушение в Алпите с пристъпи на човекоядство е малко пресилена... Ние какво сме преживявали...
жана д`арк
27 Фев 2013 11:56
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
Подкрепям идеите на автора по същество. Подробностите около осъществяването им могат да бъдат избистрени от специалисти в различни области, но това са технически детайли. Същественото е принципът на вземане на решения от Суверена. В този смисъл забележката ми е към заглавието - чрез пряка демокрация народът управлява, не контролира, а възлага задачи на управляващите, които те трябва да изпълнят. Доказано е, че тази система работи добре. При подобни коментари под друга статия, някой беше казал, че Швейцария е богата държава и може да си позволи честото провеждане на допитване. Аз твърдя обратното - Швейцария е богата държава, защото често се допитва до народа си. Това предполага широк обществен дебат, прозрачност на провежданата политика, отговорността на Суверена при вземане на решения за бъдещето му. Ако това се беше случило в България преди 20 години сега нямаше да има увреждащи интереса на държавата безумни приватизационни сделки, засекретени договори, тайни уговорки и незапомнена бедност. И аргументите, че народът е прост, са несъстоятелни. Последният референдум показа, че при такива допитвания гласуват информирани граждани, мотивирани да изразят мнението си чрез отиване до избирателните секции. Няма цигани, няма неграмотници, както и купени гласове. С една дума- и без въвеждане на образователен ценз, той се получава по естествен начин.
Сократ-май
27 Фев 2013 12:04
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Макар и уж насочени срещу монополите на енергоразпределителните дружества и високите цени на тока, протестите изведнъж се изродиха с викове "Оставка". А България, прецакана за пореден път от същите тези хора, които иска да изгони, остана без правителство. Изневиделица се появиха безумни искания за Велико народно събрание и пренаписване на Конституцията, чиято цел едва ли някой разумно може да обясни.
kaily
27 Фев 2013 12:09
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Аз твърдя обратното - Швейцария е богата държава, защото често се допитва до народа си.

жана д`арк
27 Фев 2013 12:10
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
Макар и уж насочени срещу монополите на енергоразпределителните дружества и високите цени на тока, протестите изведнъж се изродиха с викове "Оставка".

Защо да са се изродили? Нали именно на държавата, в лицето на две правителства, е виновна за безобразията на ЕРП-тата и тяхната безнаказаност, както и за високата цена на тока с включените в нея безумни компоненти? Какво по-нормално от това гневът да избухне първо срещу прекия причинител, а после закономерно да се насочи към истинския виновник?
Doctora
27 Фев 2013 12:15
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Някои са скарани с историята.
Конфедерация Швейцария е богата, защото няколко века назад, Европа е решила да вдигне банките си там.. а не на Балканите.
На Балканите складират от край време взривните вещества..а някои искаха тук да погребват боклука. В това число - и отработеното ядрено гориво.


Сократие,
стига рИва. Кралство Белгия 500 и кусур дни стоя без правителство, ама там има икономика.
Вместо да се пудрят по телевизиите, разбирачите да отидат на Орлов мост за да разпространяват на ползу роду научни знания. Докато е време.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Doctora
pl_dichev
27 Фев 2013 12:18
Мнения: 397
От: Bulgaria
Жана, цената на тока е толкова висока заради избушената НЕК. Колко пъти трябва да се обяснява, че НЕК е във фалит заради заровените 1.5 милиарда /някой твърдят 2/ в Белене и 1.5 милиарда в Цанков камък. ЕРП-тата - добре, но хидроинжинеринът и дългия инкасатор, заедно с цялата "осталная сволачь"?
В.Каменов
27 Фев 2013 12:21
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
Според мен статията е добра.Двете точки – 1. и 2. са много важни.По т.1 съм напълно съгласен.Това е големият проблем в България и той действа деструктивно защото т.н. „демократична система” в България е наложена по фалшив модел заради предварително инфилтрираните субекти в ръководствата на новосъздадените големи партии.Те действаха по нова обща програма и така дестабилизираха още в началото демократичния процес,който в крайна сметка обезличи демократичните настроения на целия народ.Когато неопитният електорат забеляза,че в партиите е настанено „злото” той започна да гласува все по-апатично с надежда към избор поне на „по-малкото зло” при изискванията,обаче, на един лош избирателен закон облагодетелстващ само интересите на партиите и главно техните ръководства. От това спечелиха единствено ръководствата на партиите заедно с аташираните към тях конформисти от всякакъв тип, далавераджии, мошеници и изкуствено създадените от партиите „корпоративни бизнесмени”, които не са създали нищо,но печелеха само те от вече създаденото от всички и то по най-бързия начин - чрез протекцията на партиите,които движеха всичко.И най-страшното – в този процес предварително бяха инфилтрирани „програмно действащи” в прокуратура,следствие и съд.Опитващите се „неангажирани” специалисти да действат професионално и отговорно в тази сфера на правораздаването бяха туширани от „програмно действащите”,които още в началото бяха на ръководните места. Неангажираните останаха кротки и присъстват заради добрите заплати там.Така еднопартийната тоталитарна система беше неграмотно /умишлено/ заменена с различно оцветена мозайка от деривати на новата БСП.По този начин бяха обезличени и старите партии в България действащи в периода преди 1944 г.Нито една от старите партии не можа да се възстанови и да заприлича на партия!В техните ръководства се настани пасмината от вербувани за деструктивните действия стари кадри. Да не изброявам имената им,че ме е гнус.Всички те бламираха дори най-приемливото лице за първи демократично избран президент П.Дертлиев и в президентството се настани една жалка фигура,която провали всичко – той обаче не се провали в поставената му задача за размиване на началото на „демокрацията” ,която задача зелето реши с оценка 6+.За фалшивото начало решаващ принос имаше и абсолютно неориентираният,едва прохождащ електорат въоръжен с дълги капаци около очите и стягащи главата му – той беше доверчив и не разпознаваше готвената му изненада. За да се поправи това,според мен, единственият начин е да се ограничи със специален закон,най-добре в Конституцията, представителството на партиите до 49% в законодателния орган – НС.А 51% от останалия състав трябва да се пълни от представителите на гражданите – изобщо не е трудно да се оформи законодателно.Това е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО заради очевидния,доказан пълен провал на големите партии и прекалено дългата търпимост на обществото,което може да доведе и до по-сериозни провали в конструкцията на самата държава – поради извършените до сега тежки икономически престъпления в условия на политическа безотговорност.
Добави мнение   Мнения:109 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »