Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Властта може да бъде контролирана единствено чрез пряка демокрация
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:109 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща
В.Каменов
27 Фев 2013 12:23
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
По т.2 – „Контрол може да упражнява единствено суверенът. На практика трите вида власти почти навсякъде са едно цяло, което е подчинено на партиите. Така че имаме вариант на скрита партокрация. А какво се крие зад партокрацията, никога не можем да знаем.”
Не е работа на Суверена,като цяло, да се интересува от „скритата партокрация” – тя доказано винаги е в интерес на партията и главно на ръководството ѝ!Задължително,по този случай, е ограничаването на присъствието на партиите в абсолютно всички политически представителства! Имаме си доказана необходимост от това,свързано с досегашния пълен провал на партиите в България. Може би за възвръщането на поне частично доверие към партиите ще ни е необходим половин век,и то с живот на партиите при съвършено различен закон за регистрацията им.Сега ги имаме около 400,пръщим от демокрация! Ръковоството на БСП няма нужда да се опитва да яха недоволството на хората от мизерният им живот защото престъпленията в енергетика,например, са главно тяхно дело – пълно е с информация за това и конкретно за Станишев,не е само РОвч.! Ако прибавим контрабандата, митническите престъпления и далаверите с ДДС покрай това под егидата на същата партия, картината става много страшна. Завлечени са милиарди,а хората работят за смешни заплати, пенсионерите вегетират понеже нямало пари. Само с ликвидирането на 50% от политически протежираните контрабандни канали /от всички партии – главна тяхна дейност/,дори при тази смачкана икономика,жизненият стандарт би бил далече по-висок.Тези престъпления се извършват безнаказано заради престъпната инфилтрация на престъпни субекти в ръководствата отделните елементи на правораздавателната система – там потъват всякакви „тежки” сигнали, а сигналите за кокошкарски нарушения,особено на субекти на които това „не е разрешено”,се проучват бързо и се налагат наказания,след което се отчитат успехи в борбата с тежката ОП. Последният провалил се МП дори изсънува пред парламента,че засегнал интересите на МОП. Трябва да си пълен идиот за да вярваш на тези „успехи”.Повтарям се,но в България вече 24 г. действа централизирано въведена държавноорганизирана престъпност във властта. Проведените до сега избори нямат положителен резултат освен за разместване на пипалата на една и съща,политически уж различно оцветана, вътрешна ОП. Пряката демокрация има място, но не по всички трудни въпроси,иначе защо се провеждат избори за представителство на обществото.Има изключително важни за обществото въпроси,за решението на които избраното представителство не може да се обедини и референдумът по тези въпроси е необходим за да има стабилност.Това трябва да залегне в Конституцията.
жана д`арк
27 Фев 2013 12:25
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
Някои са скарани с историята.
Конфедерация Швейцария е богата, защото няколко века назад, Европа е решила да вдигне банките си там.. а не Балканите.

Докторе, а защо продължава да е богата няколко века? Дали не можем да търсим причината за просперитета й в умния и справедлив начин на управлението й? Защото и България не беше бедна страна - летни и зимни курорти, минерални води, златни находища, шест реакторна атомна електроцентрала, плодородна земя... А сега защо население колкото една малка европейска столица, измира от глад и бедност? Дали разковничето не е във формата на управление, която позволява всеки, който дойде на власт, да граби и да бяга ненаказано?
Doctora
27 Фев 2013 12:28
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Колега Каменов,
кратичко - България е манекен на латиноамериканския модел в Европа.
Ако тъдява се садеше кока, бат'Бойко щеше да е родния Ескобар.

Драга Жана
в една уредена държава всеки си знае мястото и е доволен от битието си. Но един по-умен мъж го е казал кратко и точно:
Швейцария е най-съвършеният образ на държава в процеса на социална дезинтеграция
Принц Клеменс фон Метерних

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Doctora
Сократ-май
27 Фев 2013 12:31
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Жана, Докторе,

Претенциите към "Дума". Цитат беше.
Напоследък попреглеждам тая газета и откривам много интересно отношение към ставащото.
Tasmania
27 Фев 2013 12:36
Мнения: 981
От: Bulgaria
pl_dichev27 Февруари 2013 12:18
Жана, цената на тока е толкова висока заради избушената НЕК
---

Лошата новина е, че цената на тока е скъпа за нас, за нашите доходи. Не е скъпа сравнено с почти навсякъде, и не само в ЕС.
Цената на тока в БГ е 3 пъти по малка от Германия и УК например.

Всъщност тока беше, и до някъде и сега е, сравнително евтин благодарение на инвестициите правени в ел. централи през соца. Те вече са се изплатили и работят само за покриване на текущите разходи. Козлудуй, ТЕЦ Варна, Русе, т.н.
В един момент те ще спрат защото не могат са работят до безкрай, и за да има ток ще трябват нови централи, от които тока ще е доста по-скъп.

Пример - новите Марици. Дори и да им падне печалбта наполовина, това са някакви 4-5-6 процента надолу.
Вишински
27 Фев 2013 12:38
Мнения: 640
От: Bulgaria
Добре де, при пряка демокрация, кой ще взема решението за емитиране на държавни ценни книжа?
Tasmania
27 Фев 2013 12:47
Мнения: 981
От: Bulgaria
"Колко пъти трябва да се обяснява, че НЕК е във фалит заради заровените 1.5 милиарда /някой твърдят 2/ в Белене и 1.5 милиарда в Цанков камък"

В Козлудуй са заровени същите пари преди 25-30 години за 5 и 6 блок.
Защо от тях сега се разчита за най-ниските цени на ток ?

Би трябвало по тази логика заради заровените пари в Козлудуй 80-те години, сега да трябва да се чудим какво да правим с тази АЕЦ и НЕК да и тегли теглото.
Данчо Пръча
27 Фев 2013 12:51
Мнения: 112
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Данчо Пръча
pl_dichev
27 Фев 2013 13:03
Мнения: 397
От: Bulgaria
Tasmania, цената на социализъмъ като цяло и Козлодуй в частност сме си я платили няколко пъти. Има резон цената на тока от Изплатената Козлодуй да е ниска. Впрочем за Козлодуй е ясно, но си мисля, че цената на социализъмъ ще продължаваме да я плащаме...
Brightman
27 Фев 2013 13:21
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Ако статията се бе съсредоточила и ограничила в базовите постановки - пряка демокрация, разделение на властите, електронна система, която прави възможно всичко това - то щеше да е добра.
-
Статията, обаче се е в пуснала в явно недообмислени подробности, които издават и липса на знание и разбиране на базови постановки на това що е то общество, държава, политика, партия и т.н.. От там и рационалното и необходимото се губи и се превръща в наивна приказка.
---
Електронна система за дистанционно гласуване, която да позволява чести и евтини избори и референдуми, платформа за формулиране и отсяване на идеи и т.н. е непосредствено необходима. Но тя е само техническата възможност, която да позволи пряката демокрация и публичен контрол. Сложното почва от там насетне.
4и4е
27 Фев 2013 13:47
Мнения: 335
От: Burkina Faso
Статията е супер! Със сигурност има детайли за доизкусуряване и доуточняване, но идеята за пряка демокрация трябва да се популяризира. Защото технологиите наистина го позволяват. И защото партийните елити направиха и невъзможното да се компрометират и дискредитират. А платените писачи са ясни..., те са на амбразурата, ама от другата страна. Това е пътят!
Brightman
27 Фев 2013 13:50
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Чета коментарите и виждам, че всяка втора дума е "отзоваване". Решението е друго - кратки мандати без възможност за преизбиране. Така и ако някой не става ще може бързо да премине, и избраните няма да се откъсват психологически от това заради, което са избрани, и в институциите ще има постоянно и плавно обновяване.
-
Идеята за отзоваване е абсурдна, защото означава държавата да бъде блокирана от постоянни процедури за отзоваване, които ще бъдат стартирани непрекъснато, дори и да нямат шансове за успех. Ще бъдат стартирани точно за да блокират опонентите и като пиар срещу тях.
---
Демокрацията (пряката) въздига Атина, но и демокрацията (пряката) я срива до дъното. Разликата между лекарството и отровата е в мярката.
Brightman
27 Фев 2013 13:55
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Да припомня, че мандатът на президента на Швейцария е една година. Не успяваме да му научим името, но видно това е успешно.
XYZxyz
27 Фев 2013 13:58
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Сократ-май 27 Февруари 2013 12:04
Макар и уж насочени срещу монополите на енергоразпределителните дружества и високите цени на тока, протестите изведнъж се изродиха с викове "Оставка". А България, прецакана за пореден път от същите тези хора, които иска да изгони, остана без правителство. Изневиделица се появиха безумни искания за Велико народно събрание и пренаписване на Конституцията, чиято цел едва ли някой разумно може да обясни.

По колко ти плащат за това?
Питал ли си някой от протестиращите за това, което не можеш да разбереш?
mick
27 Фев 2013 14:02
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Brightman 27 Февруари 2013 13:50 - Значи мандатите ги правим 6 месеца или най-добре 3 месеца, без възможност за повторение на мандата. Обаче след няколко години, няма да има хора които да са на съответните длъжности.

Всъщност референдумите са само в краен случай и въобще не е лесно да се съберат достатъчно подписи за това.
Brightman
27 Фев 2013 14:06
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
XYZxyz,
колко от протестиращите са чели Конституцията ? Колко от тези, които все пак са я чели са разбрали какво четат ? Ти чел ли си я ?
-
Да, конституцията може да бъде и по-добра, но ако сега се приеме нова конституция, то със сигурност ще е по-лоша и то за тези от тълпата, които днес "издигат" това искане. Защото социалните гаранции, които се съдържат в сегашната конституция (и проблема с които е в спазването им) ще отпаднат. И камилчетата отново ще бъдат прецакани.
-
Нова конституция трябва да има едва тогава, когато има гаранция, че ще е по-добра от сегашната. Първо трябва да се отпуши политическата система, а това е въпрос не на Конституцията, а на изборният закон.
жана д`арк
27 Фев 2013 14:10
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
Всъщност референдумите са само в краен случай и въобще не е лесно да се съберат достатъчно подписи за това.

Всъщност това е така според сега действащото законодателство. Идеята в закона да залегне изискването за задължително провеждане на референдум по определени въпроси, без за това изобщо да са необходими подписки. Изправят се управляващите пред въпрос, за чието решаване законът е предвидил референдум, и тяхната работа е само да го проведат, а после да приведат в изпълнение решението.
Doctora
27 Фев 2013 14:15
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Защо не вденете, че когато има генерална идея какво да се прави в следващите (поне 10) години, няма значение дали президент ще е Брайтман-а, Сократ-я или Геновева. Ако някой харесате повече, ще му гласувате втори мандат. Но никой не си позволява рязкото въртене на кормилото и рязката промяна на посоката.
Когато сърцето ви работи нормално, не се сещате, че има кардиолози.
Brightman
27 Фев 2013 14:18
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Значи мандатите ги правим 6 месеца или най-добре 3 месеца,

Не. Правим ги от 4 за местната власт и парламента и 5 за президента на 2 години. 2 години е нормален период да покажеш какво можеш, и да свършиш това, което си обещал да свършиш. От там нататък гражданите, чрез изборите да излъчат други хора, а тези напускащи по-ниските позиции да преминат на по-високи.
-
Ставаш мажоритарно общински съветник. Караш 2 години и имаш право за се кандидатираш за кмет. Ставаш кмет, показваш за 2 години какво можеш и имаш право да се кандидатираш за депутат. И там 2 години и можеш да се пробваш за областен управител. След 2 години областен управител се кандидатираш за президент (премиер).
-
Администрацията, обаче навсякъде е професионална, стабилна, без право да изразява политически пристрастия. Назначава се изцяло с реални публични конкурси и единствено на базата на компетентност. Ръководните длъжности в администрацията също са мандатни, като заемането им е добавъчно, т.е. например един експерт за 2 години по избор на колегите си става и началник отдел.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Brightman
kotarak
27 Фев 2013 14:20
Мнения: 1,443
От: Australia
Когато сърцето ви работи нормално, не се сещате, че има кардиолози.

Точно
Добави мнение   Мнения:109 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща