Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1155 « Предишна Страница 24 от 58 22 23 24 25 26 Следваща »
Engels
21 Яну 2016 16:37
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Щом си съгласен, че умните и хитрите ще заблудят останалите при едно истинско състезание, какъв им е проблема на умните и хитрите, да пристъпят в това истинско състезание?

Проблемът е в това че народът ще повярва на мошенниците, популистите и фантазьорите!
Доказваме го с избори вече четрърт век!
Аз пак ви задавам елементарен въпрос?
Начините за икономически просперитет са известни!
Кой от тях избирате вие лично за България?
И има ли шанс да се обединят поне 60% избиратели за този път на развитие?

bgman13
21 Яну 2016 16:38
Мнения: 6,082
От: Bulgaria

Това ще са тези които са се разбрали помежду си как да реализират личните си интереси за сметка на народа.
Спомняте ли си когато в парламента беше пълно с докторчета?
Точно тогава лансираха тази порнографска здравна система за свой личен интерес!


Да, точно така - това ще са тези, които са се разбрали помежду си, да реализират личните си интереси. Но когато многото хора успеят да се разберат, това е признак на интелект - това е признак за тяхното интелектуално превъзходство над губещото малцинство. И тука става въпрос, за обратна йерархическа система, която свива опциите и именно поради това е обратното на разделението на труда. При това движение, мнозинството, елкектората, контролира, регенерира елита на власт. Който пък е първата брънка от разделението на труда, т.е. първата стъпка от отбратното на демокрацията.

Занчи това което казвам е че имаш едно движение нагоре към върха. При него, има свиване на опциите и това е главната му характеристика. По някое време движението стига горна мъртва точка. Там някъде обществото минава през иглени уши. След това почва обратното движение. Около иглените уши двете движениея са много близко едно от друго. Но въпреки това те са различими, защото от едната страна имаме движение на горе, а от другата - движение на долу.

Т.е. парламентът като заработи, той се явявава вече управление на държавата а не демокрация. Ако тоя парламент не е еманация на обществената воля той действа в условията на дисбаланс, поради това че тезата, разделението на труда се е преразвила, пък антитезата, демокрацията е недоразвита. А при управлението на държавата малцинството и правото на частна собсвеност са водещи. И следователно пирмерът който даваш със сегадействащия парламент е неудачен - докторчетата, които казваш че са се разбрали не представляват мнозинството от електората, а малцинството.
Engels
21 Яну 2016 16:46
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
А при управлението на държавата малцинството и правото на частна собсвеност са водещи. И следователно пирмерът който даваш със сегадействащия парламент е неудачен - докторчетата, които казваш че са се разбрали не представляват мнозинството от електората, а малцинството.

Пропускаш това че здравната каса не е частна!
Затова изводът ти е грешен.
Частната собственост си я бранят частниците.
В случая става въпрос за държавни и обществени пари и ресурси за тях е борбата за власт.
А частните интереси само допълват и допълнително изкривяват картинката.
Ами крайната цел на една частна компания? Трупането на печалби и пазарен дял до пълен монопол върху пазара и елиминиране на всякаква конкуренция. От това ще загубят всички конкуренти, потребителите, държавата, както и самите служители на компанията, сдобила се със 100% пазарен дял и 100% пазарна сила, включително и като работодател. Ще спечелят малцина, подобно на тумора, но неизбежно всичко това води до смърт на гостоприемника (пазара), а заедно с него и на монополиста (компанията със 100% пазарен дял).
https://asktisho.wordpress.com

bgman13
21 Яну 2016 16:48
Мнения: 6,082
От: Bulgaria

Имам предвид изграждането на широк обществен форум където да се избере път за икономическо и политическо развитие на България!
И да постигнем поне 60% съгласие за този път.
После налагането на волята на тези 60% е елементарно.
Дори ако се наложи да вземат управлението чрез избори.
Но пак ви казвам!
Народът не знае какво иска!


Налагането на волята на народа и избистрянето на волята на народа вървят ръка за ръка. Като първо, широкият обществен форум, за който говориш е разположен в публичното пространство. В това публично пространство има едно много голямо говорене. Едно необятно говорене. Това говорене, трябва да бъде хванато в система която да го тества и да произведе еманацията на обществената воля, обществения консенсус. Без инициирането на такава система за избистряне на обществената воля, не можеш да имаш и система за налагането на обществената воля - тя е вездесъща и многолика, но като мине през маханизма на каптажа добива конкретни очертания.
Производството на тоя консенсус ще се случва едновременно на различни места. Паралелно с тоя процес, държавата си управлява, както си е управлявала и разделението на труда си действа.
bgman13
21 Яну 2016 16:59
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Проблемът е в това че народът ще повярва на мошенниците, популистите и фантазьорите!
Доказваме го с избори вече четрърт век!


А аз не съм ли доказал, че в условията на настоящата избирателна система, българският електорат нищо не избира. И следователно, няма как да използваш аргумента "Доказваме го с избори вече четрърт век!"

А щом като именно сега действат тия които действат, техният произход е именно поради липсата на народен избор, а не поради наличието му. И аз казвам, че сегашните са мошеници, да - но евтини мошенци, мошеници на дребно, такива които не знаят как да управляват. Ако знаеха, тяхното управление нямаше да бъде само за лична изгода, а щеше да се съчетае и с обществения интерес, а така също и адекватното поведение на обществото спрямо живата природа. Защото обществто е част от цялостна система, която е екосистема.

Кой може да организира обществото по най-добрия начин? Това са най-умните, най-знаещите. Но малцинството най-отгоре не може да управлява самичко, без съдействието на тия отдолу. За да има такова съдействие е безусловно необходима правилна йерархическа система отгоре до долу. Това означава, че тия по-нагоре във всеки йерархически ред, трябва да бъдат по-умни от тия по-отдолу. Нямаш ли я тая правилна йерахическа система, обществената организция се разпада, идва анархията разрухата и пр. И точно това се случва в момента, а условията не са демократични. Те са тоталитарни.
Engels
21 Яну 2016 17:01
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
В това публично пространство има едно много голямо говорене. Едно необятно говорене. Това говорене, трябва да бъде хванато в система която да го тества и да произведе еманацията на обществената воля, обществения консенсус. Без инициирането на такава система за избистряне на обществената воля, не можеш да имаш и система за налагането на обществената воля - тя е вездесъща и многолика, но като мине през маханизма на каптажа добива конкретни очертания.

Пак ми предлагаш отново да откриваме колелото.
Тоест да искаме от народа да търси пътища за управление и икономически просперитет!
Няма смисъл всички възможни пътища са вече известни.
Ако на теб не са ти известни и се надяваш че като изберем умни хора в управлението те ще ни ги посочат напразно си губим времето.
Обществената воля се налага безкрайно лесно, но при едно условие!
Ако тази обществена воля знае какво иска.
Ако иска 100 различни неща, никога нищо няма да се наложи!
Ще се налагат само личните интереси на тарикатите за сметка на целия народ.
Пак ти повтарям народът не знае какво иска!
А в случая излиза че и ти не знаеш какво искаш!
Щом не можеш да ми кажеш каква е лично твоята визия за икономическо и политическо развитие на България.
Това че искаш да изберем умни хора за да ни го кажат вече го разбрах.
Но тези умни хора не могат поне лично на мен да ми кажат нищо което вече не е изпробвано някъде по света.
Engels
21 Яну 2016 17:12
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Това означава, че тия по-нагоре във всеки йерархически ред, трябва да бъдат по-умни от тия по-отдолу. Нямаш ли я тая правилна йерахическа система, обществената организция се разпада, идва анархията разрухата и пр. И точно това се случва в момента, а условията не са демократични. Те са тоталитарни.

Точно в това е проблемът!
За да има нормална ерархия трябва рестарт, а това е невъзможно.
След създаване на правилните закони ще е нужен равен старт а това вече не може да стане!
Освен ако национализираме всичко и започнем състезанието от равен старт като в спорта.
Но това няма как вече да стане!
А другите пътища за премахване на изкривяванията вече многократно сме ги разисквали в трите теми които съм пуснал.
И както виждаш и в тях пак се вижда че народа не знае какво иска.
Тоест знае че иска да живее по добре, но не знае как да го постигне.
Затова и избира тарикати и мошенници с надеждата те да ми кажат какво трябва да се направи.
А всички начини една нация да започне да живее по добре са вече известни дори на децата.
bgman13
21 Яну 2016 17:12
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Аз пак ви задавам елементарен въпрос?
Начините за икономически просперитет са известни!
Кой от тях избирате вие лично за България?


Не прекалявай с такива твърдения. Начините били известни. Цялата наука е необятна. Като я хванеш от миналото та до ден днешен. Няма човек, на който да му е известно всичко това. А и днешните живи, не знаят всичко, което иде от древността. Твърдението, че нещата са известни, особено на науката са си чист вятър и мъгла. Аз говоря за организиран обществен интелект. Когато тоя интелект, бъде организиран и започне да управлява в постоянен спор по между си, ще излезе една сметана, която аз сам не се наемам да я предвидя. И тая сметана, продукт на организирания обществен интелкт, няма да бъде неизменна, тя също ще греши. Тя ще взима някакви решения, в движение нагоре, след това ще ги тества в движение надолу, при разделението на труда, което е работния такт, на обществения двигател. След това, резултата на тоя работен такт, ще покаже някакви дефекти, които пък ще променят и обществената управленска визия. Аз не зная, какво ще се породи от цялото това нещо. Аз съм малък човек. Ти ме надценяваш. Моята работа е да анализирам избирателната система и главните обществени отношения. И когато избирателната система заработи, ще стоя отстрана и ще наблюдавам, организирания обществен интелект какво прави. По подобен начин и Колт е измислил пистолета, но след това не е бил от най-добрите стрелци с пистолета.

Не че нямам някои принципни виждания по въпроса с управлението. И съм ги казал. И това което съм казал, като неотложна мярка е в пълно противоречие, с това, което се знае, според казионните официозонери. Защото главното което предлагам е да бъде елиминирана банката, и да бъде въведено функционирането на златни и сребърни пари, под формата на тел, която се реже с ножици и се мери с уреди за обем и тегло.
Engels
21 Яну 2016 17:18
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Кой може да организира обществото по най-добрия начин? Това са най-умните, най-знаещите. Но малцинството най-отгоре не може да управлява самичко, без съдействието на тия отдолу.

Начините да се организира обществото по най-добрия начин са вече отдавна известни.
Но за всеки от тези начини обществото трябва да заплати някаква цена.
А обществото не иска!
Затова избира тарикати и популисти да го управляват, защото му обещават да го оправят.
При това без самото това общество да се напъва.
И действително го "оправят" в името на личния си интерес!
bgman13
21 Яну 2016 17:26
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Пропускаш това че здравната каса не е частна!
Затова изводът ти е грешен.
Частната собственост си я бранят частниците.
В случая става въпрос за държавни и обществени пари и ресурси за тях е борбата за власт.


Пропускаш това, че работното мясно е винаги частна собственост на тоя, който го заема. То е винаги инструмент в ръцете на конкретен човек. И тоя човек се явява частник. Поради тая причина, работните места в законодателната власт са обществени само проформа. Тезата е общественото движение надолу, проявяващо се като разделение на труда. А антитезата е обратното на разделението на труда, тя е демокрация, която все повече изчезва. От това се получава дисбаланс и имаме повече частна собственост над държавната власт и все по-остър дефицит на обществена собственост над държавната власт.

Държавната власт е частна собственост - аз точно това казвам. Това което днес се приема за частна собственост е монопол в ръцете на корпорациите. А пък корпорациите са едни гигантски йерархически системаи, боравещи с колосални ресурси. Върхът на тези корпоративни йерархически системи представляват надстройката на тези корпорации. И тази надстройка е именно държавата на корпорацията. Въпросът обаче е че корпорациите и това на което му се вика "държава" е единен механизъм. И в тоя механизъм, именно частните корпорации, контролират чрез корупция държавната власт. И самите корпорации са произлезли от частната собственост над държавната власт, която нараства все повече, т.е. държавната власт става частна във все по-голяма степен. И това е поради преразвитието на разделението на труда, поради това, че хората стават все повече а видовете труд произтичат именно от мястото, от отделните хора.
Engels
21 Яну 2016 17:31
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Не прекалявай с такива твърдения. Начините били известни. Цялата наука е необятна. Като я хванеш от миналото та до ден днешен. Няма човек, на който да му е известно всичко това.

Не намесвай науката!
В обществото не работи формалната логика която науката използва.
Работи Диалектическата логика, а формалната логика е само част от нея.
Затова по научен път никога няма да можеш да конструираш правилно общество!
Говоря ти че начините за обществена организация и икономически просперитет са вече известни.
И много добре се знае кой от тях работи и кой не!
А това което предлагаш за златото няма как да стане в отворена икономика като Българската.
Да не говорим че няма толкова злато, колкото пари има в наличност.
И какво значение има дали 10% от населението ще загребе всички пари или всичкото злато?
И в двата случая ще имаме 90% прекариат.
bgman13
21 Яну 2016 17:37
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Обществената воля се налага безкрайно лесно, но при едно условие!
Ако тази обществена воля знае какво иска.
Ако иска 100 различни неща, никога нищо няма да се наложи!
Ще се налагат само личните интереси на тарикатите за сметка на целия народ.
Пак ти повтарям народът не знае какво иска!
А в случая излиза че и ти не знаеш какво искаш!


Много добре знам какво искам и конкретно съм го казал. То стои на масата и чака. Ако аз не съм прав на практика, значи някой друг ще ни извади от батака, в който все повече се забатачваме - факт. Ще чакаме. През цялото това време, моето предложение, стои и чака ред пре вратата на обществения дневен ред.

И пак повтарям - досега точно демокрация никога не е имало. Дори и по времето на Атинската полития. А днес това е много по-трудно, защото населението е много по-голямо. И пак повтрям:

След като никога не е имало демокрация, значи ние никога не сме проверили на практика, какво би се случило ако експериментираме демокрацията. Айде да видим! Или пък, нека забатачването да си продължи. Нека да дойдат истинските инженери, които са против демокрацията и да оправят батака! Защо не идват? Ще ги чакаме.
Engels
21 Яну 2016 17:46
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Въпросът обаче е че корпорациите и това на което му се вика "държава" е единен механизъм. И в тоя механизъм, именно частните корпорации, контролират чрез корупция държавната власт. И самите корпорации са произлезли от частната собственост над държавната власт, която нараства все повече, т.е. държавната власт става частна във все по-голяма степен.

Това което описваш е следващия етап на развитие на капитализма.
Тоест капитализъм без средна класа!
Условно го наричам Technomentalism, можеш да му казваш и посткапитализъм, названието не е важно.
Техноментализмът е следствие на неолиберализма.
Пазарът без контрол винаги довежда до техноментализъм - 10% елит + техноментална прослойка и 90% прекариат.
И моята прогноза е че при навлизането на масовата роботизация ще се наложи на прекариата да се заплаща ББД иначе пазарът загива!
Това е същото което и ти подозираш че ще стане тъй като частните корпорации контролират чрез корупция държавната власт.
Но и да не контролираха държавната власт пак ще достигнем до Техноментализъм ако оставим пазара без контрол.
bgman13
21 Яну 2016 17:47
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Точно в това е проблемът!
За да има нормална ерархия трябва рестарт, а това е невъзможно.
След създаване на правилните закони ще е нужен равен старт а това вече не може да стане!
Освен ако национализираме всичко и започнем състезанието от равен старт като в спорта.


Не! Национализираме само работните места в законодателната власт. Но не ги национализираме абсолютно.

Какво означава да ги национализираме абсолютно? Това означава, да премахнем народните представители и да управлява целият електорат само с референдуми. Ако направим това, значи правим опит да елиминираме разделението на труда. А това е невъзможно. Затова позволяваме на електората да прави референдуми - при това референдуми, които са истински референдуми, а не измекярски, като сегашните. Но същевременно много по-важно е да организираме истински конкурс за работните места най-отгоре в йерархията. Т.е. ние ги национлаизираме. Но тези работни места ще бъдат подложени на равномерното влияние, на национализирането, когато обществото опредлея законодателната власт, и последваща частна собственост над работните места на върха на йерахията, поради това че в момента в който някой конкретен човек го хване тоя инструмент, това работно място, той вече държи оръжие, което е лично негова частна собственост.

След което, резултатът ще бъде и преразпределението на общественото богатство, което ще стане постепенно и с мисъл. Това преразпределение на общественото богатство не е спирало да се случва. Но до ден днешен то се нарича "Процес на производството на капитала". Т.е. материалните ресурси се концентрират във все по-малко хора.
Engels
21 Яну 2016 17:51
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
След като никога не е имало демокрация, значи ние никога не сме проверили на практика, какво би се случило ако експериментираме демокрацията.

Истинската демокрация е само Пряката Демокрация!
Но когато народът не знае какво иска и тя не може да му помогне.
Виж в Швейцария където народът долу-горе знае какво иска, пряката демокрация си работи.
Engels
21 Яну 2016 18:01
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Но до ден днешен то се нарича "Процес на производството на капитала". Т.е. материалните ресурси се концентрират във все по-малко хора.

И така ще бъде повярвай ми!
До пълната победа на Техноментализма!
50% от богатството ще попаднат в ръцете на само 1-2% от населението, 40% от богатството в ръцете на техноменталната прослойка която ще бъде 8-9% от населението и 10% от богатството ще се дават на останалите 90% от населението ( Прекариат) под формата на ББД.
За сега не се очертава нищо на хоризонта което да промени тази тенденция!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Engels
bgman13
21 Яну 2016 18:03
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Не намесвай науката!
В обществото не работи формалната логика която науката използва.
Работи Диалектическата логика, а формалната логика е само част от нея.
Затова по научен път никога няма да можеш да конструираш правилно общество!


Ще намесвам науката. Имаш обективни процеси, които са извън властта на човешкото знание. Защото това знание, на цялото общество, или отделните хора е ограничено, в сравнение с обективните процеси. И именно поради това, по научен път, не можеш да постигнеш пълен контрол над процесите, вкл. и обществените. Но диалектическата логика, която е неведома, непознавама за човешкия ум е все пак до някъде познаваеме и контролируема. Тука идваме до идеята, че времето нас ни обръща, но и ние него. Въпросът е доколко науката схваща диалектическата логика на природните сили? Може повече, може и по-малко. Не напълно, не абсолютно. И при това положение, имаме по-добре организиран обществен интелект и по-зле организиран обществен интелект. По-лошо организирания обществен интелект, върви към деградация и рано или късно блокира напълно, защото непознаването на битието е станало критично.

И когато дойде тоя момент, почват оправданията. Както ти ги изказваш в случая. Защото смисълът на това което казваш е че всичко си е божа работа. Но все пак, човекът има нещо и в главата, казвам пък аз. И това нещо, трябва да заработи по-ефективно.
bgman13
21 Яну 2016 18:10
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
А това което предлагаш за златото няма как да стане в отворена икономика като Българската.


Понятието "отворена икономика" означава, че частната собственост на българите над ресурсите в България е напълно отменена от частната собственост на работните места на върха на глобалната имперската йерахия. Това е именно процесът на производството на капитала в имерски мащаби. Да се съгласяваме с това източване на българската кръв повече на нас ни е невъзможно, защото се намираме в ситуацията на магарето на Хитър Петър - сега искат да ни научат да не ядем. Аз съм сигурен, че няма да се науча, въпреки че тренирам по въпроса. И какъв е нашият изход, освен да ги отрежем, тия дето са ни отворили икономиката?
bgman13
21 Яну 2016 18:15
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Да не говорим че няма толкова злато, колкото пари има в наличност.


Не ти и трябва много злато. А аз казвам, че към него трябва да се прибави и среброто. Както си е било през полседните няколко хиляди години.

Защото всичките стоки които се траснферират в пари във всеки момент струват колкото всичките пари, срещу които се разменят. Когато като пари започне да функционира златото и среброто, в каквото е там количество, стойността на златото и среброто ще бъде равна на стоките срещу които се рамени. И каквото е количественото съотношение при размяната, такава е и стойността на златото и среброто. То може да бъде по-малко, може да бъде и повече. Не ти трябва да го сравняваш с количеството на сегашните пари в наличност - сегашните пари нямат стойност. Те са един гигантски блъф. И тоя блъф ще падне, защото няма как да не падне. Или нека магаретата, се научат да не ядат.
bgman13
21 Яну 2016 18:22
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Пазарът без контрол винаги довежда до техноментализъм - 10% елит техноментална прослойка и 90% прекариат.


Процесът продължава и след това. Какво се случва, първо ти е казал Аристотел - мнозинството се възползва от силата си и преразпределя богатството на богатите.
А след това ти го е казал и Маркс:
Експроприаторите ще бъдат експроприирани.
Добави мнение   Мнения:1155 « Предишна Страница 24 от 58 22 23 24 25 26 Следваща »