Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1155 « Предишна Страница 52 от 58 50 51 52 53 54 Следваща »
Туткалчев
29 Авг 2017 16:48
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Пряката Гемокрация не е един безкраен референдум на Слави, Предполага друг управленски дизайн на бюрокрацията от долу до горе,

Абсолютно невярно твърдение.
Пак казвам, прочети страница първа.
Туткалчев
29 Авг 2017 16:55
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Напротив, Туткалчев-сан, аз съм "за" народовластието" и то е налице: парламентарната република. Тя се конструира от народа (суверена, както предпочетате да го наричате, за да избегнете нелицеприятните конотации).

Неверни твърдения!
1. Парламентарната република не е конструирана от народа, а от определен елит. Да си припомним ли етапите? Първо беше народната република след един доста съмнителен референдум през 1946 г. После ВНС през 1991 г. прие новата конституция, с която станахме парламентарна република.
Разбира се, подобен документ може да се състави само от определен елит и затова е важно как този елит е бил избран, действал ли е той свободно и по своя воля и дали е подложил произведението на своя труд на референдум.
2. Ако се върнеш назад в темата (включително онзи ден на стр. 48) , неведнъж съм обосновавал защо парламентарната република при представителната демокрация не е народовластие.
Заключението е, че представителната демокрация е всъщност криптоолигархия с елементи на демокрация. Която през последните 30 години достигна до своя завършен вариант и която оттук насетне предполага своето разграждане и преминаването към други форми, които на първо време ще бъдат вариант на мека диктатура. Може да се състави цял поменик със законодателни и политически решения, отнемащи народния суверенитет (доколкото го е имало), демократичните практики и свободите, и налагащи задължителни предписания, въвеждани без съответните законови процедури. Особено след 11 септември 2001.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Туткалчев
Кайзер Созе
29 Авг 2017 17:00
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
изброил си :системи: без всъщност да изясниш задачите които искаш да решиш.

Пряка демокрация в чист вид може да имаш в някое градче-държава.

Ако искаш да увеличиш прякото участие във вземане на решенията то първо се предполага да начертаеш дизайн на цялото държавно устройство. Да решиш проблема с икономически несамостоятелните региони, да решиш как да трансферираш човешки и финансов капитал блокирайки референдума на егоисти в някой град като София

Да децентрализираш цялата държавна машина при това без да поставиш под въпрос възможността за мобилизация при криза.

Начинът за гласуване, дали ще се спреш на пряка или представителна или микс от двете, се определя от функциите на държавната система, не както си мислите че с гласуване ще промените функциите и и всички ще цъфнат и вържат.

А това става или с революционна промяна (то и в Швейцария кантоните приемат сегашната система след седемнайсет години кланета между католически и протестантски кантони,
Minderbinder
29 Авг 2017 18:04
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
Доколкото помня, ХУИ-тата не искаха референдум.
Просто подобно на тропащо с краче... ужасно инатливо хлапе, пронизително пищяха да стане на тяхното... СЕГА и веднага.
Това са съвършено различни неща.

Напротив. Едно и също е - налагане на волята на малцинство над мнозинство.
Minderbinder
29 Авг 2017 18:09
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
Както неведнъж съм посочвал, българският народ прояви доста трезва и разумна преценка при избирането на управниците си през годините.

Особено през последните 8 години.
Туткалчев
29 Авг 2017 18:18
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
да решиш как да трансферираш човешки и финансов капитал блокирайки референдума на егоисти в някой град като София

Прощавай, но това не го разбрах. Би ли го разтълкувал?
Що се отнася до отношенията централна - местна власт, смятам, че сегашният модел с малки изменения е добър. България е унитарна държава, а не федерация (конфедерация) на малки традиционни общности (кантони, провинции, земи). България не е голяма държава и властта няма нужда особено да се разпарчетосва.
Кайзер Созе
29 Авг 2017 18:24
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Простичко- кантонизирани сме в няколко града където ако проведеш референдум местните ще гласуват за спиране на притока от "чесъни" тъй като са си самодостатъчни, след което 705 от територията окончателно ще се сгромоляса поради изчерпан демографски, от там и икономически, потенциал,
Кайзер Созе
29 Авг 2017 18:27
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Е, Ценко Чоковците ще диктуват на местните референдуми , Пряка демокрация е за сравнително равномерно като структура общество,
Кайзер Созе
29 Авг 2017 18:31
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Общо взето- на всички им харесва как е в Швейцария и си мислите че с референдуми автоматично ще станем Швейцария, Няма как да се случи- щото ви липсват швейцарците, а и дори не поставяте условието на задачата че да очаквате да я решите,
плямпало
29 Авг 2017 18:40
Мнения: 1,090
От: Bulgaria
Кайзер Созе
да начертаеш дизайн на цялото държавно устройство
Да почнем от главните органи на новото държавно устройство:
1. Има един орган който пледлага единствено и само въпроси "какво". Тези въпроси "какво" се подлагат на всенародно гласуване.
2. Има един орган който изготвя само "как" на получилите ДА въпроси от 1ва точка. Тези "как" се подлагат на всенародно гласуване.
3. Има органие които са "кой" които изпълняват утвърдените вече от 2ра точка "как".
Тоест новата система измества свирката от парата на елитите към парата на целите (какво) и начините (как). Елитите вече няма да свирят, ще свирят целите и начините. Хайде да помислим за система която изтиква на преден план не хората (политици - елит) а е съсредочена върху цели и начини.
Кайзер Созе
29 Авг 2017 18:47
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
правили ли сте сметка колко референдума - включително и местни, са проведени последните десет години, а двайсет?

Разширяването на участието на масите във вземане на управленски решения не е лошо, но първо се решава въпроса какви задачи решава държавата на национално ниво, после се изяснява разликата между държавно и обществено- включително набиране на средства както и харченето им, след това си задавате въпроса как да не се разпадне територията на селца и паланки всяко дърпащо чергата към себе си,,,

Подсистема по подсистема.Инак имате Слави правещ референдуми на кило,
SgtTroy
29 Авг 2017 19:11
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Кайзер Созе


Ех, да имахте малко власт...
Кайзер Созе
29 Авг 2017 19:22
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Ще е кошмар на живо
SgtTroy
29 Авг 2017 19:23
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Ще е кошмар на живо



защото иначе на думи е като балада?‌
плямпало
29 Авг 2017 19:33
Мнения: 1,090
От: Bulgaria
Дали съм правил сметка колко ще се са референдумите? Да, правил съм — два референдума, сляти в едно глссуване на всеки две години. Единият е за целите, вторият е за начините.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: плямпало
Кайзер Созе
29 Авг 2017 19:49
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
бсяка година н
минават десетина местни. първият който следях отблизо е за отделянето на Ахтопол от община царево. гласуваха за. целта им беше да си направят сами ПУБ и да разпродадат всичко за бетониране. след това загубуха интерес щото бума спихна и идеята че всяка трънка на пейсе километра от морето в резерват ще стане хотел, а всеки селянин -нов мултимилионер, спихна. и загубиха бунтарският си порив.
плямпало
29 Авг 2017 20:04
Мнения: 1,090
От: Bulgaria
Туткалчев 29 Авг 2017 14:24
Категорично не съм съграсен.
Аз също не съм съгласен с Вашите доводи, оневинящи нашия си материал. Но не това е важното. Същественно е че вече 28 години се разминаваме с желаното и то защото сме се вторачили в избора на "подходящи" хора. При обсъждането на новата системе пак се въртим около избора на хора. Тези хора излизат от нас и пак ще са толкова калпави колкото сме ние. Затова предлагам новата система да намали до минимум фокуса върху човешкия фактор. Да обсъждаме механизми за избор на цели и на начини а не на хора.
Кайзер Созе
29 Авг 2017 21:59
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
вендинг машина-пускаш монета и вместо кафе получаваш чаша стандартизирана справежливост.
emo1971
29 Авг 2017 22:05
Мнения: 6,620
От: Bulgaria
Кайзер Созе
29 Авг 2017 17:00
Мнения: 13,124
От: Palestinian Territory, Occupied
Скрий: Име,IP

Ще си позволя да споделя и под тази тема, модела който би ми се харесал на мен, с предварителното уточнение, че целта му е максимално разделяне на видовете власт, при максимално възможно участие на народа в процеса на упражняването и...

Законодателна власт- еднокамерен парламент от 90 депутата. Лично аз бих предпочел мажоритарни избори за последните, но съм склонен на отстъпка по тази точка, при положение, че другите подробности от модела се осъществят изцяло.
Мандатът му на парламента- 4 години, което обаче не важи и за депутатите, предвид възможността някои от тях да бъдат отзовани преждевременно, чрез референдум... но за последното, малко по-долу;

Изпълнителна власт- министър председателят се избира директно от народа... на избори за изпълнителна власт. Нямам никакви възражения да бъде наричан и президент, доколкото дори в този модел и представителните функции на настоящата ни президентска институция, ще се прехвърлят върху тази особа.
Екипът му на този президенто-министър председател, предвид наблюдаваната необходимост от текучество всред състава на министерския съвет, няма нужда да се избира директно. Той сам ще си го съставя и променя, като се предвижда възможност промени да настъпят и вследствие на някои външни фактори..референдум... но затова отново... малко по-долу.
Мандатът- 4 години... при възможности за преждевременно отзоваване..референдум...малко по-долу;

Относно местната власт, която всъщност също е изпълнителна... нека да си остане като СЕГА...може само с известно редуциране на броя общински съветници. И там обаче възможност за промени на продължителността на мандатите наложени отвън...референдум... малко по-долу;

Съдебната власт се разделя на две.
Главният прокурор излиза от ВСС /всъщност туй последното "чудо" изчезва напълно/ и се явява на избори, подобно на министър-председателя. Правото да се явяват като кандидати за този пост обаче, ще имат само хора с юридическо образование и известен стаж в съдебната система...а може и академичен. Глупаво е юристите охотно да се явяват на избори, за законодатели примерно, но по най-пряката им специалност- съд и прокуратура... избирането им да става на подозрително удобното за олигарсите и пр. бандюги и соросоиди "тъмно".../ти си го избра... /. Щом могат да се кандидатират за депутати, значи нищо не им пречи да се явяват на избори и за съдии или прокурори...
Освен функциите на главен шеф при обвиненията, главният прокурор ще притежава и кадрови пълномощия всред по-дребните прокурори /следствието трябва да си отиде в изпълнителната власт- полицията/ както си е и СЕГА.
Мандатът му- не повече от 5 години, с възможност за отзоваване... референдум... малко по-долу;

Предвид колосалната задлъжнялост на българските съдилища спрямо народа, съдът се променя тотално в посока... по-широко участие на гражданското общество в него. Възприема се двуинстанционен модел, с решаващо "голямо жури" при апелацията. Районните и окръжните съдилища се сливат в едно, а председателите им- на избори, подобно на кметовете примерно, само с изискване за юридическо образование и стаж в съдебната система /после те си кадруват всред по-младшите съдии/. Апелацията по административни дела, които СЕГА са от компетенциите на ВАС, който също изчезва... минават за разглеждане от съвета съставен от същите тези районно-окръжни главни съдии. Правото за помилване на осъдени престъпници, също се дава изцяло на този съдебен съвет.
Мандатът на тези съдии- не повече от 5 години, с възможност за преждевременно отзоваване... референдум... малко по-долу;

Малко по-долу-то... което всъщност е най-отгоре... ама ей тъй... в случая за удобство... :
Въвежда се нов, най-върховен орган на властта, заменящ и конституционен съд и настоящата ни президентска институция едновременно, който всъщност не трябва да притежава абсолютно никаква собствена реална власт- нито законодателна, нито изпълнителна, нито съдебна. Единствената му работа ще бъде, да е инструмент на народа... по-конкретно- референдумите.
Съставът му на този орган, който всъщност представлява съвет от равноправни, също се определя чрез избори...всяка област на България излъчва по един член на съвета. Мандатът му- не повече от 3 години... без никакво малко по-долу. Първоначално го бях нарекъл съвет на областните управители, но много по-точно би било нещо като Върховен съвет на републиката...
Членовете на този съвет ще разполагат с правото на достъп до информация, равно на правото което СЕГА имат Президента и министър-председателя. При поискване от някой член на съвета на някаква информация, от която и да е друга държавна институция, последната ще е длъжна да я предоставя изцяло и незабавно. Не би било излишно да се предвиди и някакъв апарат, който да подпомага тези върховни съветници... включващ аналитични и информационни отдели, най-добре състоящи се обаче, от лично от тях подбрани екипи...Също така би трябвало да се гарантира, широкият достъп на върховните съветници до общонационалните медии...

Този Върховен съвет разбира се ще бъде длъжен да свика референдум, без никакви възражения, само освен с изключението- референдуми касаещи работата и състава на същия този Върховен съвет... ако пред него се появи инициативен комитет събрал 200 000 подписа /5 000 за местен референдум/, или министър-председателя, или група депутати представляваща достатъчен процент от парламента... и поискат такова нещо. Това обаче далеч няма да изчерпва правомощията и задълженията му...

По отношение на законодателната власт, този Върховен съвет ще има правото по собствена инициатива да свика местен референдум, за отзоваването на калпав депутат. Решението за подобен акт, ще се взема в съвета по предложение на някой негов член- чрез гласуване и постигане на обикновено мнозинство...При успешен референдум, мандатът ще отиде да го довършва... следващия по класиране на последните парламентарни избори кандидат, от същия избирателен район...

Върховният съвет, отново по предложението на някой върховен съветник и след вътрешно гласуване... с обикновено мнозинство... ще може, всъщност ще бъде длъжен да свика общодържавен референдум, за отмяната на спорен закон гласуван от парламента... или даже за някоя конкретна точка от някой закон...

Пак предложение на върховен съветник и обикновено мнозинство в негова полза във Върховния съвет ще е достатъчно и за свикването на общодържавен референдум, целящ отзоваването на някой министър /местен референдум за кмет/... от изпълнителната власт. При успех на такъв референдум, министър-председателя, ако все още желае да си довърши мандата, си избра друг човек на негово място... иначе нови избори за правителство...

Свикването на общодържавен референдум целящ отзоваването на министър-председателя, вече ще става след постигането на квалифицирано мнозинство във Върховния съвет...примерно от 2/3, гласувало в полза на такова решение. За да я много, ама наистина много много яд, при успех на референдума... партията която го е предложила, най-добре би било, не определянето на някакво си временно правителство, изобщо неизбирано от народа, а простото правило- мандата се довършва от следващия в класирането на последните избори /временно правителство...излъчено примерно от парламента, до предсрочни избори се допуска единствено, ако и втория падне на референдум/.

В съдебната система, за главния прокурор... точно същата схема като за министър-председателя, само с тази разлика, че и ако втория падне на референдум, съвета на районните съдии излъчва временно изпълняващ длъжността... до нови избори. Иначе районните съдии, при евентуалното им компрометиране, ще могат да бъдат отзовавани чрез местен референдум... в техния си район, след вземане на решение за свикване на такъв само с обикновено мнозинство във Върховния съвет...

Предполагам би възникнало възражението, няма ли да станат прекалено чести свикванията на народа край т.нар. избирателни урни /туй название урни, за тези кутии с процеп отгоре, винаги ми се е струвало резултат на нечий твърде неуместен хумор... ... Остана да наречем и т.нар. тъмни стаички- избирателни крематориуми... та всичко да си дойде на мястото... /!?
Ми да... точно тъй ще стане... и това ще бъде чудесно!
Незаинтересоваността, а оттам и неучастието на мнозина от българите, от силно касаещите ги във всяко едно отношение политически процеси в България, до една голяма степен се дължи точно на прекалено редките избори и референдуми. Даже тук във форума настава скука, когато на хоризонта все още не се забелязва, някакво скорошно гласуване. Нещо повече, много по-честите избори и референдуми по ключови въпроси, включително и отзоваващите които предлагам, биха обезсмислили напълно явлението купуване на гласове, понеже би било разорително и за най-богатия олигарх, да се бърка сериозно в джоба, на всеки няколко месеца...







Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: emo1971
emo1971
29 Авг 2017 22:20
Мнения: 6,620
От: Bulgaria
Minderbinder
29 Авг 2017 18:04
Мнения: 4,048
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


На референдумите има за, против и въздържал се, а и всеки желаещ може да вземе участие. ХУИ-та не признаваха, а дори не се и интересуваха от мнения противни на тяхното...
Правото на всеки да участва в референдум, напълно обезсмисля претенцията, че би се получило налагане на мнението на малцинството. Който не е съгласен с това мнение... просто отива и гласува против... и толкоз.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: emo1971
Добави мнение   Мнения:1155 « Предишна Страница 52 от 58 50 51 52 53 54 Следваща »