Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1155 « Предишна Страница 7 от 58 5 6 7 8 9 Следваща »
Туткалчев
23 Фев 2015 17:42
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Върбалак, защо непрекъснато ми навираш в очите Памперсоносците? Какво общо има така изложената от мен идея за пряката демокрация с БСП?
Основното в идеята ми е даването (за пръв път в историята след атинската демокрация!) на реалната власт в ръцете на този, който би трябвало да я притежава - Суверена. През цялата история човечеството е било ръководено от олигархии (родови, аристократични, имуществени, меритократични, задкулисни, кастови...). Дори огромната част от монархиите всъщност са били олигархии, тъй като монархът малко или много е бил ограничаван от сенат на старейшините).
Представителната демокрация, възникнала в големи страни с милионно население, естествено е придобила този си облик поради очевидни технически причини - липсата на адекватни средства за комуникация. С интернет обаче имаме такова средство. И е въпрос на конструктивно мислене да направим модел, в който да елиминираме кликите и задкулисието.
Така че, бъди добър, престани с това БСП! Ако толкова не можеш да се сдържаш, изкопай дупка като роба на цар Мидас и кажи в нея това, което ти е на сърцето.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Туткалчев
Туткалчев
23 Фев 2015 17:43
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Е, как да я прегледам след такава покана?

Сократе, не генерализирай мимолетното!
Белкис Будур
23 Фев 2015 17:45
Мнения: 4,930
От: Bulgaria
Основното в идеята ми е даването (за пръв път в историята след атинската демокрация!) на реалната власт в ръцете на този, който би трябвало да я притежава - Суверена.

Ако ще е като "атинската демокрация" ние и сега си я имаме - не точно същата, но почти
Туткалчев
23 Фев 2015 17:50
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Никаква "атинска" демокрация нямаме.
А каква трябва да бъде, съм обяснил доста подробно. Не трябва да се чете само последният постинг.
Калки
23 Фев 2015 18:14
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Следователно Представителната демокрация е по лоша и от Пряката, понеже освен малоумието на електората се добавя и алчноста и корупцията на представителите.
Вместо една злина, имаме две.

Не, не е вярно. Алчността и корупцията присъстват винаги.
Калки
23 Фев 2015 18:24
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Върбалак, защо непрекъснато ми навираш в очите Памперсоносците? Какво общо има така изложената от мен идея за пряката демокрация с БСП?

Никаква, но ... Ceterum censeo Carthaginem esse delendam(*)

____________
* - Това, според Марк Порций Катон, известен още като Катон Стари, е древноримския вариант на каспичанската поговорка "едно си баба знае - едно си бае".
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Калки
Engels
23 Фев 2015 19:47
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Кога нещата в България ще се регулират?
Когато дойдат на власт хора, които искат да направят нещо за България, а не да откраднат нещо от нея. Всички крадат, идват на власт, за да се облагодетелстват от нея, а преди векове един римски император Александър Север е казал:"За държавна работа търсете хора, които бягат от нея", а тук у нас - обратното.
Rakita
24 Фев 2015 09:48
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Така че, бъди добър, престани с това БСП!
Туткалчев, темата ти е отворена и аз съм изказал мнението си по нея. Защо ме ограничаваш? Освен това съм посочил, кой е главният противник на пряката демокрация у нас. Ако това не ти харесва, към БСП ще добавя и ДПС. Имам едни съмнения и за ГЕРБ, която упорито се мъчи да се превърне в партия от корпоративен тип (всъщност, точно тези партии са основни противници на пряката демокрация), но ще ги наблюдавам, докато са на власт. Другите две са ясни - и на власт, и в опозиция.
Туткалчев
25 Фев 2015 10:34
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
темата ти е отворена и аз съм изказал мнението си по нея. Защо ме ограничаваш?

Опазил ме Бог! Нямам ни най-малко намерение да ограничавам когото и да било. Просто темата не е БСП, а пряката демокрация.
Ако бъдеш така добър да напишеш нещо по нея, ще ти бъда много благодарен.
бонго-бонго
25 Фев 2015 12:15
Мнения: 26,313
От: Swaziland
На мен лично ми допада швейцарският модел на управление. Не съм сигурен доколко е приложим в България преди всичко заради народопсихологията.
Българинът по природа е идиот (пренебрегва социалното и е концентриран преди всичко към личното) и - да не кажа "мрази", но не обича държавата си . Това са национални черти, които надмогват обстоятелства и политически управления и просто се проявяват по различен начин според различните исторически обстоятелства.
Туткалчев
28 Фев 2015 17:12
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
На мен лично ми допада швейцарският модел на управление. Не съм сигурен доколко е приложим в България преди всичко заради народопсихологията.

Швейцарският модел е неприложим по много причини:
1. Той е модел за държава със силно децентрализирано управление. Както е известно, в Швейцария управлението се осъществява главно в кантоните, а федералните власти имат твърде ограничени пълномощия.
2. Това е модел, подходящ за изключително, изключително уредена държава с много улегнали традиции и обществен морал.
3. Това е управление с изключително малко закони. Обикновено на федерално ниво в Швейцария се провеждат 4 референдума с по 4 въпроса, не всеки от които е закон или поправка в закон. Можем ли да си представим това в модела на България, където всяка година се приемат стотици закони и законови поправки?
4. Това е много скъп и тромав модел. Референдумът за АЕЦ, доколкото си спомням, струваше около 20 милиона. Ако проведем 4-5 референдума годишно, сумата става непосилна за бюджета ни. Да не говорим за повече допитвания.
5. При сегашното равнище на корупция и манипулация на вота приемането на който и да е закон по този начин става още по-достъпно за манипулаторите.
6. Тази система не решава въпроса с отзоваването на избраниците, нито с контрола на Суверена над тях.
atlantis
07 Мар 2015 11:11
Мнения: 16,163
От: Bulgaria
Намерих я!
Engels
07 Мар 2015 18:37
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Всеки който не вярва на съседа си, съгражданина си и дори на себе си, е напълно логично да е противник на Пряката Демокрация.
Туткалчев
07 Мар 2015 20:03
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
В такъв случай му остава да вярва на компрадорските камарили.
плямпало
06 Апр 2015 00:25
Мнения: 1,090
От: Bulgaria
1. Законодателна власт. В Народното Събрание законите само се изготвят. После се изпращат за преглед до главата на изпълнителнат власт. Ако главата върне даден закон то в Народното Събрание този закон може да не се поправя само ако се прегласува с квалифицирано множество.
След това законът се изпраща до Конституциония съд за преглед. Там се следи дали закона не противоречи на конституцията или на някой друг вече влязъл в сила закон.
След това закона се вкарва в списък с одобрени закони които се гласуват на всеки две години от народа. За да влезе един закон в сила то за него на тези всенародни допитвания трябва да има повече ДА отколкото НЕ. Закон може да влезе в сила дори ако за него има в повече само един глас ДА.
Законът за бюджета и други закони на изпълнителната власт за които ще стане дума по-надоло ще минават по съкратена във времето процедура но пак с одобрението на Съдебната власт и гласувани от народа.
Народните представители трябва да са от политически партии, защото партиите са отговорни за съставяне на политиката. Изборите за Народни Представители може и да е по мажоритарен и по пропорционален принцип. Ако са по пропорционална система то за валидни трябва да се приемат избори на които избирателната активност е над 66%.

2. Изпълнителна власт. Тук има две възможности - президенска или министър председателска. Но и при двата случая на преки избори се избира само главата на изпълнителната власт а той вече да си съставя министерския съвет. По този начин се дава възможност на галвата (президент или мин. предс.) за гъвкава смяна на състава на министрите си. Процедурата за отзоваване е само за главата на изпълнителната власт. И при отзоваване целият мин. съвет пада и се отива на нови избори за изпълнителна власт.
Изпълнителната власт може да има законодателна инициатива но само до там. Изпълнителната власт управлява само по закони.
Изпълнителната власт трябва да е готова още при встъпване в длъжност с закон за нейното управление за целия период на мандата си. Този закон може да се актуализара на всяка година или при нужда. Този закон и поправките му ще минават по късата процедура за одобравяне както и закона за бюджета през Народното Събрание и през Конституциония съд но ще влизат в сила пак при всенародно допитване с ДА или НЕ. Тази къса процедура е че закона се изготвя от изпълнителната власт а се внася за одобрение в Народното Събрание и в Съдебната власт и след като мине веднага се гласува от народа.

3. Съдебната власт. На преки избори се избира само главния прокурор и състава на Конституциония съд.

Процедура по отзоваване. Всеки един пряко избран представител трябва да може да се отзове от народа. Този механизм все още не е уточнен - кой и как може да задейства механизма на отзоваване.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: плямпало
Pstr
06 Апр 2015 03:32
Мнения: 2,573
От: Bulgaria
Какви са тези небивалици?

В този форум сякаш никой не знае за това що е императивен и що е свободен мандат и защо се ползва свободният. Промените, които се лансират, са в услуга само на олигархията.
А горе някой твърди, че с референдуми задкулисието по-лесно щяло да контролира, отколкото сега с този вариант на парламент. Смях. Единственото по-лошо откъм корупция от сегашната система е президентска република. А ако търсите проблемите на българската конституция търсете ги в главата за съдебната власт и за конституционният съд. В този си вид Висшият съдебен съвет и Конституционният съд няма как да функционират в услуга на гражданите.
Сегашната ни конституция е писана от номенклатурата с цел преходът да протече по начинът, по който протече (да си овладеят комунистите и децата им цялата държава). Умишлено оставиха и населението тъпо и безпросветно, особено за политика. Не се знаят елементарни неща и гражданите се лутат между налудничави идеи (императивен мандат, двукамарен парламент, президентска република и всякакви дивотии).
Калки
06 Апр 2015 09:18
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Какво е демокрацията без удобрения ?
плямпало
06 Апр 2015 18:25
Мнения: 1,090
От: Bulgaria
Благодаря за забележката - поправих се, вече е одобрение.

Въпрос - какъе ще трябва да е механизмът на отзоваване?
Калки
06 Апр 2015 18:36
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
В този си вид Висшият съдебен съвет и Конституционният съд няма как да функционират в услуга на гражданите.

Много смело твърдение. Дали направилият го има концепция за "вида", в който ВСС и КС ще функционират в услуга на гражданите ?
Предводител на команчите
06 Апр 2015 19:18
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Както се вижда, демокрацията не е единствената възможна успешна система в съвременния свят

Августейший, заключил си темата със зачеването й. От двеста и малко години "прогресивното" човечество е запретнало ръкави и решило да изнамери (и с цената на всичко да я набие в канчетата на всички останали) най-мега-хипер-гига-яката форма на управление, така щото от чешмите да да потече мед и мляко и пр. Оттогава нещата вървят от bad към worse.
Аз пледирам да вдигнем от гроба я Антонин Пий, я Теодосий II. Тогава може и да се упраиме.
Добави мнение   Мнения:1155 « Предишна Страница 7 от 58 5 6 7 8 9 Следваща »