Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Няма социален диалог, когато няма отговорна власт
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:137 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »
Вратаря
03 Окт 2007 12:15
Мнения: 3,083
От: Bulgaria
Бе вие в кой свят живеете-колкото по-малко брой ученици учи един учител толкова по-качествено е образованието.Майка ми е била учителка през петдесетте и е учила на А и Б 45 деца .Господине , който и да си ти искаш ли да се върне това време , ами що не си извадиш Правеца от мазата
borowan
03 Окт 2007 12:55
Мнения: 1,891
От: Bulgaria




Старшина Варадин, не е работа на старшините да се занимават с модернизацията на армията, а да усвояват новата техника и изпълняват поставените задачи. Не е работа на учителите да правят реформи, а да работят според изискванията на нормативните документи. Съответно - търсете отговорността на тези, които не са си свършили работата - в МОН. Вчера някой препостна предизборната програма на БСП, дето се казва, че за учителите ще има заплащане "не по-ниско от това в обществения сектор". Че Гейчо не е мъж - разбра го и Елена. Но поне да спазваха партийните си обещания.
И, старшина, направи си проста сметка. При 20 ученика в час има време за индивидуаклна работа с всеки по 2 минути и нещо. При десет - по 4 минути и половина. Министър Вълчев иска да ги прави по 30. Аз не искам детето ми да е част от тълпата, надявам се да му обърнат повече внимание. Но как? Като и ти, и други повтаряте като латерни - много са, да се съкратят. Да се съкращават - но не защото са много, а некадърните. И се инвестира в децата ни, в образованието. По-малко са - тъкмо начин да се увеличат грижите за тях. Да не се намаляват издръжките за училище според децата, а поне се запазят. Та дас е пооправи нещо по тях сгради. Ти виждал ли си чиновете им - от мое време са, шашнах се, когато видях моя чин в същата класна стая. А той си е дървен, с място за мастилницата.
Старшина Варадин, не е време да се завижда и мрази тоя до теб - време е да се потърси отговорност от самонастанилите се над теб!
zlobarcheto
03 Окт 2007 13:05
Мнения: 949
От: Bulgaria
Петър Петров,
не знам защо Вие и много други грамотни хора смятат, че от учителите в училищата зависи нещо по отношение на образователната система. Това е, което повече ме изумява от откровената простащина и говедарското мислене, витаещо в последно време във форумите. Че то ако беше така...до много от обсурдите на днешния ден нямаше да се достигне. Учителите нямат право да не се съгласят с някой от издадените учебници, които са одобрени от МОН-забележете! Може най-добрия учебник на пазара да не е одобрен от МОН, те нямат право да преподават по него. Нали няма да седнете да ми обяснявате как в името на общото благо трябва да нарушат правилата? Това е само едната страна медала. ДДругата е непрестанните промени-всяка година по 100 пъти, които вредят най-вече на учениците. Да не говорим че фекта от подони рИформи няма как да бъде проследен, защоот те застъпват и припокриват и пр. Въобще, да, в образованието има много бакии за оправяне, но министерството трява да си ги оправи, неучителите. Не е тяхна работа.
OLDMAD
03 Окт 2007 13:06
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Не бъркайте учителите с ученето!
Който иска да учи се справя независимо от учителя.
Търсете другаде...

dibo
03 Окт 2007 13:15
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Zlobarcheto,

Учителите нямат право да не се съгласят с някой от издадените учебници, които са одобрени от МОН-забележете!


НАРЕДБА № 5 ОТ 15.05.2003 Г. ЗА ОЦЕНЯВАНЕ И ОДОБРЯВАНЕ НА УЧЕБНИЦИ И УЧЕБНИ ПОМАГАЛА
Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2004 г.) (1) Изборът във всяко училище се извършва според приложимостта на проектите на учебник от учителите, които преподават учебния предмет за класовете от съответния етап на степента на образование, с изключение на командированите и отсъстващите, поради ползване на законоустановен отпуск.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) От всички проекти на учебник всеки учител по ал. 1 избира три.
одобрен от МОН


Чл. 17. (1) В комисията по оценяване на съдържанието се включват пет оценители - специалист в съответната научна област, експерти по съответния учебен предмет или професионално направление и учители.

Manrico
03 Окт 2007 13:22
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
много други грамотни хора смятат, че от учителите в училищата зависи нещо по отношение на образователната система.
Че системата зависи от министерството, е ясно. Обаче аз и много други грамотни или неграмотни хора питаме - учителите искат ли да се промени системата, какво точно искат и предлагат? Защото се предполага, че те най-добре я познават и най-добре знаят как да се промени към по-добро. Ако учителите предложат нещо добро и разумно, а министерството не го приеме, вече ще е съвсем ясно.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Cruella de Vil
03 Окт 2007 13:24
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Пари има, даже в рамките на бюджета. Правителството проспа през лятото възможността да закрие маломерните училища и паралелки и да приведе броя на учениците в паралелка и съотношението учители/ученици към обичайните европейски норми. Само от тези съкращения увеличението на заплатите би могло да бъде поне с една трета, ако не и повече. Ако правителството начисли върху така увеличените заплати нови 10% картинката щеше да е съвсем друга.
Реформите трябва да включват и задължителни матури. Липсата на матури прикрива лошо свършената работа и не дава възможност за заплащане според резултатите. Тъпо е оправданието: "Ама те и другаде не плащат според резултатите!" Все трябва да се започне спазването на някакви критерии.
Трябва да се разбере, че основната социална функция на образованието е не да дава работа на учителите, а да учи учи учениците. За да може учителската професия да е добре платена, задължително трябва да се съкратят излишните бройки и да се оценява учителския труд чрез резултатите от изпити на всяко ниво. Вярно е, че в България единствената полза от някои институции, учреждения и работни места е че плащат заплати на работещите в тях (които са недоволни от ниските си доходи!?). Докато не се промени мисленето, че социалната функция на държавата не е да дава заплати на калпак, статуквото трудно ще се промени.
Mladya hqsh
03 Окт 2007 13:30
Мнения: 7,050
От: Bulgaria
Петър Петров -
Вратаря - вкарваш си автогол: никога не е имало класове по 40-45 ученици.
Нито през 50-те, нито по-късно. Аргументи подкрепени с фалшиви факти издишат.
с-на Варадин
03 Окт 2007 13:36
Мнения: 494
От: Bulgaria
borowan
и как точно ще стане реформата като основно искане при всичките протести на учителите досега е да не се съкращават. И точно за да се изпълни това искане винаги са отстъпвали от искането за заплати. Това ставаше при всички досегашни протести и учителски стачки - 10% и обещание да няма съкращения. Е със стари курви нов бардак не става, каквито и социални придобивки да имат.
В училището на дъщерями имат учителка която редовно идва на работа подпийнала и въпреки жалбите ни не могат или не искат да я уволнят. И тази учителка ще си гушне повишението, точно като всички останали. Моя съученичка дето едвам завърши гимназията и беше пълна дупка по-математика, сега е учителка с 20 годишен стаж по физика и математика в едно село. И тя ще получи 100%, макар да не съм сигурен дали може да ги изчисли точно колко са. И такива примери са много, но когато стане дума за съкращения ни тикат пред очите някой от 10% наистина свестни учители и крещят йок. Пак в училището на дъщеря ми, което е в София и нивото му е над средното, само една от учителките и то тази по литература ползва компютър при преподаването. Иначе училището има два компютърни кабинета на добро ниво но стоят заключени и безполезни.
И последно като е толква кофти да си учител защо трябва един куп връзки да те назначат. Особено в провинцията и малките градове
Pavlik Morozov
03 Окт 2007 13:40
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
властта е отговорна когато гледа народа като овца за стригане и доене. нашата направо ни закла за да се налапа по-бързо. каква отговорност, кви пет ле'а - с такива "държавници" властта е озаконен произвол и грабеж

zlobarcheto
03 Окт 2007 13:41
Мнения: 949
От: Bulgaria
Да, ДИБО избира одобрените от МОН. И в мойта ученическа практика се случи така, че единствено неодобреният от МОН учебник ми вършеше повече работа. Но учителят ми по история не настоя да си го купя. Нямаше как да ме кара да купувам два учебника. Това че учителят има право да избере до три, нищо не значи. количеството не гарантира качество. Друг е въпросът, че е безмислено издаването на 100 буквара за първи клас. Имаме една азбука и една таблица за умоРение , все пак....
В комисията учителите са най-много двама. Във всички случаи нямат решаващ глас А кои са експертите, е по тва и роман може да се напише. явно не го знаеш, защото иначе тя щеше да е последното, на което да разчиташ
socialdemokrat
03 Окт 2007 13:48
Мнения: 784
От: Bulgaria
Г-н Петров, моите поздравления! Само ще си позволя да акцентирам върху факта, че стачката е просто опит да бъде запазено статуквото. Исканията за увеличение на заплатите при необвързаност с реформи в образованието, а по стария соц-начин - "НА КАЛПАК" са просто смешни. Системата на образованието е може би единствената, в която принципите на соц-уравниловка са действащи. Категорично съм против увеличение на възнагражденията без диференцирано заплащане - по училища / различна е степента на сложност на обучение в английската гимназия и тази в кварталното училище, между квартално училище с преобладаващо малцинствено участие и това в "елитните" квартали", диферециация при учителите - сложност на предмета, по качество на преподаването - резултата от него и т.н. В крайна сметка в случая е валидна поговорката - "Волът като рие - пръстта пада на главата му". Учителите започнаха да рият, но ще трябва да приемат изискванията на обществото - при качествен труд - солидно възнаграждение.
Cruella de Vil
03 Окт 2007 13:49
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
В пресата се цитираха данни за съотношението на броя на учителите към 100 ученика. За Европа то е около 5.3 до 5.5, а за България - 7.3. Т.е. в България учителите са с 33% повече от оптималния брой. А в Европа няма паралелки с по 45-50 ученика, но в България има училища по селата с по няколко ученика.
В случая увеличението на заплатите би могло да стигне и до 45-50% след закриването на маломерните училища и спестяване средствата, необходими за издръжката им.
dibo
03 Окт 2007 13:52
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Zlobarcheto - имам представа Затова и не разчитам....Но се питам учителите и техните организации все пак какво правят по въпроса? Защото те явно имат някакви права в процеса....

Редактирано от - dibo на 03/10/2007 г/ 13:53:10

borowan
03 Окт 2007 13:54
Мнения: 1,891
От: Bulgaria





Малдия хъш, понеже си млад, предполагам, ч е си просто невежа, а не лъжец. Тъй като аз завърших през 80-те години чак 8 клас с още 40 души. 41 номер си носеше столче, защото в кабинетите имаше само 40 места. Не се изказвай по непознати неща.
Старшина, ти ми даваш единични случаи - за премахването на които спор няма, аз ти говоря за цялото. Нима някой в някоя сфера е вдигнал глас за съкращаване на персонала? Освен частните хищници, които искат законово спиране на нечии бизнес, за да останат монополисти. Нима някой ще послуша дори 30 хиляди даскали, ако излязат на протест срещу съкращения? Проблемът е - защо само със съкращения? Нещо ти написах по тази тема. Другият проблем - постъпване на работа като учител с връзки. Ами, драги, много ВУЗ, много нещо. Има даже в Търговище. И маса не средноакълни, ами направо прости хора с дипломи търсят нейде тихо пристанище. Сеч по ВУЗ-овете, сеч по местата - ще се оправи. Но най-напред - инвестиции в образованието. Не усещаш ли, че остават такива корумпирани като нашата немкиня и пияндури като твоята даскалица? Останалите или заминават нейде, или карат тихо-кротко, или са остатъчните възрожденци. За които - бъди сигурен, няма да има повишения. Защото са тихи, скромни, неизтъкващи се.
Старшина, проблемът не е в даскалите - и те са потърпевши и доста години си мълчаха. Проблемът е в ония, на които плащаме с данъъците си да решават проблемите, а те ги създават.
OLDMAD
03 Окт 2007 13:59
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Манрико, комшийката ми е директор на Техникум, и дето се казва - през вечер си пием винцето двете семейства.
В този техникум(аз съм го завършил 68-а) вече няма нищо техническо, без майтап.
Най-интересното е, че материалната му база(собствена парна централа, цехове за т.нар. "производствена практика", междуучилищен център за преподготовка на даскали, прилежащи сгради...и т.н. и пр. "екстри", разположени на около 10дка "градска" площ) са Печеливши(дадени са на частни арендатори)..вкл. имат и "вагрянка" с висока производителност, която и в момента работи.
Като я попитах къде отива печалбата от арендата...почна да мънка и не можа(или не пожела) да ми отговори!
Поисках й да ми даде цеха за авторемонт - не може! Министерството значи и т.н.
Ако попиташ обаче, кой и как аджеба управлява тази собственост на МП - тайна майна!
И после Д.Вълчев ще ми подсмърча за пари...
Пари има!!!
Желание няма!
И хъс!

Редактирано от - OLDMAD на 03/10/2007 г/ 14:09:21

ВеселякУ
03 Окт 2007 14:07
Мнения: 406
От: Bulgaria
Cruella de Vil
Вие да не отправяте призив за закриване на селата ???
Щото по вашите сметки или децата трябва да пътуват по 10 -15 и повече километра или семействата им да мигрират в градовете. Това не е ли дискриминация?
Cruella de Vil
03 Окт 2007 14:17
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ами така е по цяла Европа - децата се извозват с автобуси, наети от общината до най-близкото училище, което може да бъде и в някое от съседните села. Осигуряването на безплатен транспорт за децата е задължение на общината.
Маломерните училища с по една-две паралелки хем нямат неободимата материална база, хем не дават на учениците добро образование.
Даже богатите държави не си позволяват да поддържат училища с по няколко ученика.
Антиглобалист
03 Окт 2007 14:20
Мнения: 138
От: Bulgaria
Младия хъш - аз бях приет през 1967/68 в електротехникум, в паралелка от 49 човека. Така че имало е, и още как.
Дибо - то и в осъждането на Левски са участвали българи - дало е легитимност на процеса, тъй да се каже. А ако избираш измежду три лошо написани учебника (от хора, които със съответната възрастова група никога не са работили) - каквото и да избереш, все тая. А избират от три не заради учителите и децата, а защото ако не пуснат гювеч, авторите ще се избият. Има ли, според тебе, измежду авторите на учебници учители? Не ги и пускат да припарят дотам.
.............................
Най-странно ми е, че се хващате на ДУМАТА РЕФОРМА.. Изглежда тя имо огномна хипнотизираща сила за всеки пазарен малоумник. Никой ли не разбира, че когато говори за реформи, министерството не се кани да прави нищо или поне нищо свястно в образованието? Още отсега се залага капанчето: ако още някакви пари се налеят в образованието, те да не стигнат до даскалите, а да бъдат разпределени между съавторите на проекти и за "дейности" на фирми ... да не казвам кои. Нали натам разпределиха тези 200 милиона лева, които тази година министерството реализира от съкращения на учители?
....................
А "реформи" министерството си прави от 17 години - нали министерските чиновници така си оправдават заплати, премии, хонорари? И с тези "реформи", правени от хора, нестъпвали в училище, разсипаха средното образование?
..........................
Спорът не е между учителите и останалите съсловия; нито дори между учителите и бюджета; още по-малксо пък - между учителите и обществото, което предявява своите изисквания; спорът е между учителите и армията високоплатени министерски чиновници кой да прибира парите за образование - дали да се спре кражбата от учителските заплати, или чиновниците да си покачат още доходите. А тези чиновници не са нито малко, нито са свикнали на малко пари.
Антиглобалист
03 Окт 2007 14:29
Мнения: 138
От: Bulgaria
Добре - РЕФОРМА трябва да има. Хайде, ще ви уйдисам на любимата думичка. Въпросът е Каква?. Нарочно не употреибявам думата реформа - предпочитам промени. Защото думата "реформа" се превръща в част от магическото заклинание "държим учителите гладни, защото не искат РЕФОРМИ в образованието". И това магическо заклинание, повторено не 100, а 100 000 пъти, се оказва непреодоличо за мисленето ... хайде този път да не казвам "всеки пазарен... " ами да кажа "моят приятел Манрико". По-възпитано е, нали?
Добави мнение   Мнения:137 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »