Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
„Елитното“ обществено училище е парадокс, и то лош
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:136 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »
Др. Радул
27 Апр 2010 11:51
Мнения: 969
От: Germany
Авторката или е позабравила български, (което не е болка за умиране) или не прави разлика между елитени елитарен.
Елитни ОБЩЕСТВЕНИ училища трябва да има.
Елитарни - не. Те могат да са само частни.
XYZxyz
27 Апр 2010 11:55
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Сега обаче обществото, в което живеем, би трябвало уж да се базира на по-различно мислене и ценности и качественото образование не би трябвало да е достъпно само за избрани.

Вероятно "елитните" училища все още успяват да минат за нещо нормално,

защото хората, от които зависят решенията в областта на образованието, и досега нямат проблеми да запишат децата си в тях.
Това не е нормално. Винаги обществото се е базирало на качественото образование като една от ценностите. Друг е въпроса, че както обикновено става в живота, всеки, който не е успял в нещо, вини другите, че са ползвали някакви привилегии, а не себе си и собствената си непригодност за момента.
Др. Радул
27 Апр 2010 11:55
Мнения: 969
От: Germany
Училище за "елита" се нарича елитарно, а не елитно.
Къде е Правописеца да ви обясни???
Съжалявам, но авторката следва да си изяснява значението на думите които смята да използва в съчиненията си.
XYZxyz
27 Апр 2010 11:55
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
"Елитните" училища сега наистина са повече и предлагат повече места, а и с условията си за прием са достъпни именно за деца на родители от оформящата се средна класа. Тоест за деца, които живеят в градовете, родителите им са с прилично социално положение, информирани са и могат да си позволят таксите за частни уроци, както и да отделят необходимото време за проучване на възможностите за подготовка, за техническа и емоционална подкрепа по време на кампанията. Съвсем не всички родители могат да направят тези неща.


Лъжа!
Ловкия
27 Апр 2010 11:56
Мнения: 56,087
От: Ghana
Хунвейбин, абсолютно правилно си забелязал моето недоглеждане.
Исках да кажа еднакво добро образование...
Umko
27 Апр 2010 11:56
Мнения: 115
От: Bulgaria
Гроздеро е кисело. Авторката явно не е успяла да вземе изпитите след 7ми клас като хората и не е попаднала в "елитна гимназия", което й е попречило да види, че единственото нещо, което прави тези училища елитни са самите ученици, които се бутат напред едни-други. Учителите са си стандартни, а за базата да не говорим.

Елитните гимназии са едно от най смислените и успешни неща на соц. образованието, доказали че функционират и че образоват деца, които после са на световно ниво.

Също, в тези училища се влиза с изпит. Много по-страшно ще е да се наложат частни скъпи и прескъпи училища само за тези, които могат да си го позволят, като всички държавни бъдат съсипани напълно, включително и езиковите гимназии. Тогава за да напреднеш в учението и да влезеш в добър университет ще зависи само от паричките на мама и татко, но не и от ума.
malinas
27 Апр 2010 11:58
Мнения: 1,374
От: Bulgaria

Ма то елитарни си имаше и по татово време. Но елитните гимназии са друго нещо. Там всеки може да кандидатства и в зависимост от възможностите си ще го приемат (няма значение дали мама и тати са работници или лекари и т.н.).
XYZxyz
27 Апр 2010 11:59
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Не всички деца имат една и съща стартова позиция - някои са от бедни семейства, други са в малки и отдалечени населени места, трети са отглеждани от баби и дядовци, защото родителите им са на работа в чужбина, четвърти са с един родител или без родители, пети са с увреждания, шести имат трудности в ученето.

Всички те имат капацитет, който трябва да може да бъде развит, и е тяхно право да получат еднакво качество в образованието, което се финансира по солидарен начин от цялото общество.
Вярното е, че "Не всички деца имат една и съща стартова позиция", към това добавяме, че и тяхното учене след тази стартова позиция също не е еднакво и какво получаваме? Според статията, трябва да се получи еднакъв краен резултат!!! Е, няма как да стане това. Да имаш някакво право и да го използваш, са съвсем различни неща. Всички деца имат правото и възможноста да получат добро образование, но повечето не го използват. Насила хубост не става.
XYZxyz
27 Апр 2010 12:08
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Според мен много по-полезно за самите деца, както и за обществото като цяло, е да има разлики в нивото на знания и умения на децата в различните училища, като тези разлики са базирани на събирането на деца с приблизително подобни възможности в ученето. Тези деца, които са добре в ученето, ако се съберат с други такива ще напреднат доста повече - и децата и обществото печели. От друга страна тези дето са по-назад в ученето, ако се съберат с други на тяхното ниво, няма да научат по-малко, отколкото ако бяха размесени всякакви деца според нивото им в ученето. Трето, събирането на деца на еднакво ниво, позволява преподавателите да преподават еднакво на всички деца, иначе ще трябва да се съобразяват с някакво по-ниско ниво и за по-голямата част от децата уроците ще са скука, а за друга част ще са съсем непонятни, освен ако учителя не преподава винаги за децата от най-ниското ниво в ученето.
Тръндафилка
27 Апр 2010 12:10
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
daysleeper
27.4.2010 г. 02:25:13
ЯHA 75
27 Апр 2010 12:28
Мнения: 52
От: Bulgaria
ЯHA 75
27 Апр 2010 12:44
Мнения: 52
От: Bulgaria
защо толкова се "абите" бе ? нали трябва да се отсява "зърното от плявата" , де се подготвя диригентската класа. като си спомним, светлите отминали времена , в които "богоизбране " полу-идиоти пълниха училището Горна баня. та докато пораснаха и станаха пълни идиоти. същите тез , сега ни водят към неизвестно за нас, ама благодатно за тях бъдеще .
popangelov
27 Апр 2010 13:14
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Рядко глупава статия.
Дори да приемем, че всички училища станат елитарни, в едни ще се работи по-добре, в други по-зле. Всички деца ще искат да учат в тези, в които се работи по-добре.
Е как тогава децата ще си избират училището? Нали не може всички да ги запишеш на едно място?
И как ще процедираме например с музикалните училища?
Ще приемаме всички, които искат да свирят наред, без да даваме предимство на по - талантливите?
Или, по логиката на девойката - автор, ще осигурим преподаватели по всички инструменти във всички училища?

В.Лянча
27 Апр 2010 13:15
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
А какво означава в една обществена образователна система да има училища, които са елитни, и такива, които не са? Най-очевидният смисъл е, че държавата признава неспособността си да осигури образование със съизмеримо качество на всички деца.

Тцъ. Държавата признава неспособността си да направи деца, всичките с качества, съизмерими на авторскините виждания за училищата
Патиланец2
27 Апр 2010 13:23
Мнения: 259
От: Bulgaria
Браво на авторката!

Много добре казано!

Това означава, че според мен, Anastass (от 27.4.2010 г. 11:08:20 ч.) се е объркал нещо. Гледайте, че факта, че по въпроса са се изказвали Дж.Лондон, Грегори Хендел, Митьо Зевзека и... "мъдрият български народ" съвсем не означава, че са те най-авторитетните инстанции.
л-т Грубер
27 Апр 2010 13:31
Мнения: 1,446
От: France
За съжаление нивото на авторката и статията са прекалено високи.
popangelov
27 Апр 2010 13:55
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Толкова високи, че чак малко идеите не изглеждат приложими на нашата грешна Земя.
popangelov
27 Апр 2010 14:02
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Между впрочем в Швеция се отказаха от уравниловката и от януари 2009 въведоха елитни програми в 10 училища.

Натиснете тук
Откровение Варухово
27 Апр 2010 14:13
Мнения: 736
От: Bulgaria
Мисля форумът е много по-интересен от статията (както много често става). това между другото.
Авторката, ми се струва, е нещо много обидена на някоя конкретна "елитна" гимназия или пък е от ония борци за равенство във всичко, дето не разбират, че хората не са равни най-малкото в умствения си багаж.
Да не повтарям постингите по-горе да обяснявам че гимназиите не са по дефиниция елитни, а избора на децата (или техните родители) ги прави такива и в интерес на истината процесът е динамичен. Оттам опитите на една гимазия да влезе в А групата само повишават качеството на преподаване и обратно страха да изпадне държат нивото високо.
А иначе всички гимназии от един тип преподават по еднакви учебници, често и материалната база не се различва много.
Не знам дали си дава сметка уважаемата авторка, че освен от нивото на преподаване образование ИЗКЛЮЧИТЕЛНО много се влияе от ученическата среда.
В този смисъл една уравнивеловка може да се извърши само на казармен принцип- целия набор у кюпа (авторката, разбираемо, не е била в казарма), където резултатът от комбинация "умни" с "тъпи" е единствено и само "еднакво тъпи"

ПП. Аз съм завършил "елитна" гимназия ( І ЕГ Варна), така че съм пристрастен в писанията си.
хунвейбин
27 Апр 2010 14:14
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Въвели елитни програми?ПРОГРАМИ?Това е супер?И аз бих ги въвел?
Ако аз трябва да реша задачата с образованието, ще създам два типа училища , с различни ПРОГРАМИ.
Първият с изучаване на математика и физика и други точни науки.
Вторият като ги забраня-елитни такива.Само литература , пеене , смеене , фантасмагории , с максимум допустимо ниво кръчмарска аритметика-така между другото?.
Знам и какво ще изберат децата , пък техните родители?
----------------------------------------- -----------
Какво като е високо нивото на авторката?.
Аз предпочитам да се реализира нивото на министъра на образованието.
Щом е обещал да стане.Децата да почнат да си избират училищата , а училищата да са поне по 10 -на линейно селяндурско и хунвейбинско пространство.
Нали метода на , , пробите и грешките” е един от най популярните и в природата , и в живота.
Какво като е 2010 година , когато властващият интелект в тази страна е средновековен и приведен на средновековно ниво.
Математиката и формулите са станали по –умни от техните създатели , но това си има своята история и логика.
Първо е открита топлата вода , а след това са измислени разни там топлотехники , енергетики и тем подобни.
Първо са направени експериментално много машини и съоръжения , след това научно са обяснени и чак тогава е достигнато нивото на тяхното модерно конструиране проектиране.
Някъде било друго и вече било различно , та даже и квантова механика прилагали.
Може.Това някъде обаче не се отнася нито за каруцарски , нито за криминални държави , в които вирее и властвува интелектуалното мошеничество.
Когато държавата и елита са каруцарски , правилно е да се произвеждат файтони , да има файтонджии и в тях да се вози елита. Всяко нещо си има мяра и мера.
Когато са нужни куртизанки , сервитьори , прислужници , лакей , апаши , далавераджии , обучението по физика или математика , по точни науки , направо изглежда налудничаво.
Да бъде.Да бъде волята на този министър.Друг начин , да се прояви радикалната простотия удавили тази страна , просто няма.
Добави мнение   Мнения:136 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »