:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 316
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

КФН е глобила пенсионните фондове за инвестиции в свързани лица

Финансовият надзор отчита ръст на тези нарушения в последните години
СНИМКА: БГНЕС
Шефовете на повечето пенсионни дружества се явиха пред социалната комисия да говорят за дейността на фондовете.
44 наказателни постановления на деветте пенсионни дружества за инвестиции в свързани фирми и лица е издала Комисията за финансов надзор между 2011 и 2014 г. Общият брой на наказателните постановления за различни нарушения е 356. Това съобщи зам.-шефът на регулатора Ангел Джалъзов пред депутатите от парламентарната социална комисия. Депутатите организираха дискусия с представителите на дружествата, КФН и НОИ в опит да разберат как се контролират фондовете и добре ли се управляват. Джалъзов отказа да съобщи пред репортерите сумите по постановленията, на кои дружествата са наложени и колко са паднали в съда с мотива, че това е "много детайлна информация". Той обаче посочи, че има отчетлив ръст на тези нарушения, защото за периода от 2003 г. (от съществуването на комисията) до 2010 г. са наложени 61 постановления за инвестиции в свързани лица.

Джалъзов очерта три неотложни въпроса за решаване при частните фондове - намаляване на таксите, създаване на мултифондове и разширяване на дефиницията в Кодекса за социално осигуряване за свързаните лица. "Искаме тук да се въведе изключителна дефиниция за група - предприятие майка, дъщерно дружество, юридическо лице", разясни той. Само преди дни премиерът Бойко Борисов заяви, че промените от края на миналата година за избора между НОИ и частните фондове е, за да се дисциплинират те, защото само "два-три фонда са добре". "Сигурно сте чували, че има свързани фирми", каза още Борисов. Представителите на дружествата не отговориха вчера на тези критики.

За периода от януари до септември м.г. деветте дружества са удържали 92 млн. лв. от такси на осигурените в тях, при положение че общите им приходи извън вноските са 111 млн. лв., а разходите - 67 млн. лв., съобщиха от КФН. От всяка вноска в УПФ се удържат 5% плюс още 1% инвестиционна такса годишно. Според разчетите за 40 г. осигуряване тези такси ще намалят натрупаното по партидите на хората с 20%. Затова КФН е изчислила, че таксите могат да се намалят с 40%, но не наведнъж, а в продължение на 4-5 години. Освен това разчетите са правени, при положение че от 2017 г. вноската на хората се увеличи от 5 на 7%, както предвижда законът, а към 2024 г. активите на трите вида фондове стигнат от 8 млрд. лв. сега до 25 млрд. лв.

"Ние търпеливо чакаме вече 4 години да намалите таксите. Освен да събираме такси, имаме и задължението да не фалираме тези дружества." Така отговори шефът на един от фондовете Даниела Петкова на въпроса на депутати защо всички фондове без един събират максимално позволените от закона. "Не е ли това споразумение и липса на конкуренция", попита Светлана Ангелова (ГЕРБ). Въпросът й за свързаните лица остана без отговор. Депутатите от ГЕРБ ще инициират намаляването на таксите и въвеждането на изискване за минимална реална доходност, която да покрива инфлацията. Дружествата репликираха с това, че при тях реалната доходност е 0.46% на годишна база от 2002 г. насам. Те виждат друг проблем - в закона не е разписано как точно УПФ ще плащат пенсиите, какви гаранционни фондове ще трябва да създадат и др. Първите плащания на втора пенсия се очакват през 2023 г.

ЗАЩИТА

"Нямаме заплати по 200 хил. лв. Заплатите ни не са по-високи от средните за финансови сектор, а са по-ниски и от някои публични фирми", коментира Петкова. Дружествата отрекоха да са правили депозити в КТБ, въпреки че от КФН съобщиха за едно дружество с депозит в банката, но той бил минимален.
9
4728
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Януари 2015 21:22
"Едно дружество така", "деветте дружества така", "заплатите ни не са такива, някои са по-ниски от тия в някои други дружества"... Що не направят една статия направо: "Таковата такова такованите и прочие", може да се генерира от бот и нема нужда от разходи за заплати.
21 Януари 2015 21:34


Демонстрация на активност преди да падне гилотината.

тия глоби откъде са избити ? Да не би пак от задължените вложители?

Всички контролни органи в тая държава се оср@ни до ушите.

Кажете кои са двойкаджиите, та да се преместим към друг фонд!
Щото Ббочко призна, че държавата и сега подпомага банки, да каже и кои фондове подпомага!
Като е мафия, да е мафия, мама му стара!

Писна ми да съм на страната на добрите!

Вива Бочко, вива стрините!
22 Януари 2015 08:04
Ау, значи ГНИЛИ ЯБЪЛКИ и в ПОНЦИонните фондове !?!
22 Януари 2015 08:21
Я Мавродиев се сетил, че трябва и да се работи.

След като "проспа" "Доверие"(Добре че Руската Централна Банка отне лиценза на мафиотската банчица,дето искаше да го купи) и КТБ, сега след като Баце заговори за "льошите" пенсионни фондове, изведнъж се намериха много гнили ябълки.
22 Януари 2015 09:31
Доскоро ужким комисията следяла много строго и всички трябвало да са спокойни. Сега разбираме, че през ден е имало наказани, но въпреки това от 2010 до днес никой не се е спрял да си плаща наказанията и да продължава да си прави същото.
22 Януари 2015 09:36
11111
22 Януари 2015 09:42
Не е ли редно данните за нарушенията и за наложените наказания да са публични? Все пак КФН е на данъкоплатска издръжка и е трябва резултатите от дейността им да са публични. Ако има системни нарушители, редно е няколко милиона участници в пенсионните фондове да знаят имената им когато вземат решенията си. Нали за това си плащат данъците за да издържат такива структури?
22 Януари 2015 10:48
На мен КФН почва да ми харесва
22 Януари 2015 11:17
А КФН кой ги проверява? Щото малко се получава така че частните фондове ги проверяват, а държавните институции си правят каквото искат и колят и бесят без да можеш да им гъкнеш. Истинските проблеми са там, щото всички знаем че точно тия които пишат законите са тия които всъщност прибират парите на хората.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД