:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,176
Активни 458
Страници 4,050
За един ден 1,302,066
ЮБИЛЕЙ

Болшой театър е история на 230 години

В емблемата на руското балетно и музикално изкуство всичко е голямо, дори и скандалите
Снимка: Архив
Болшой театър празнува днес юбилей, официално сградата ще бъде открита след основен ремонт през 2008 г.
Емблемата на руското балетно и музикално изкуство - Болшой театър, днес става на 230 години. Болшой винаги е бил смятан за главния театър на Русия. В него работят най-отбраните от най-добрите артисти на страната. Интригите и скандалите около тях пък са от най-гръмките.

Историята на Болшой започва през далечната 1776 г. На 28 март княз Пьотр Урусов е натоварен с изграждането на театър, в който да могат да се поставят оперни, балетни и драматични спектакли. Архитект на сградата в стил руски ампир е Бове. Реконструира я през 1856 г. Кавос. Златисто-червената завеса на Болшой с изобразените на нея звезди, сърп, чук и т.н. е на повече от 50 години. Общата й площ е 500 кв. м., а теглото - над един тон.

Театърът изгаря до основи четири пъти - през 1780, 1805, 1812 и 1853 г. Най-страшният пожар бушува в продължение на няколко дни през 1853 г. Разтопяват се дори чугунените колони, поддържащи ложите на първи балкон. 70 възпитаници на детската театрална школа, които в този момент се намират на сцената, са спасени, но умират 7 дърводелци.

Интересните истории около театъра и трупата са не една и две. На 19 август 1979 г. съветският балетист Александър Годунов иска политическо убежище в САЩ, предлагат му заплата от 150 хил. долара на година. Работи малко над 2 години и напуска заради конфликт с Михаил Баришников. Успява да види майка си и брат си едва през април 1995 г., месец по-късно умира във вилата си в Западен Холивуд. Йосиф Бродски пише за него, че не е успял да се адаптира и е починал от самота.

През 1988 г. ръководството на Болшой принудително пенсионира почти всички най-добри балерини и балетисти на театъра, сред които Мая Плисецкая, Владимир Василиев, Екатерина Максимова, Михаил Лавровски, Наталия Бессмертнова, Нина Тимофеева. Обществото е потресено. "Беше им предложено да работят на договорни начала. Тяхното място трябваше да бъде заето от млади артисти. Може да се танцува дълго, но да се гледа това - не", казва по този повод хореографът Юрий Григорович. Някои от балетистите и до днес не са преглътнали обидата.

На 7 март 1995 г. самият Григорович подава молба за напускане заради конфликт с директора Коконин. Три дни по-късно верни на Григорович правят стачка срещу Коконин. По програма е предвиден балетът "Ромео и Жулиета". Залата е препълнена, диригентът обаче го няма. Завесата се вдига и половината от балетистите са с всекидневните си дрехи. Спектакълът е провален, а на следващия ден излиза заповед за уволнение на стачкуващите. Съдът ги връща на работа и на следващия ден цялата трупа подава молба за напускане.

"Нито един от партньорите й не може да я вдигне", казва за балерината Анастасия Волочкова директорът на театъра Анатолий Иксанов. Тя е първият човек в Болшой уволнен по такава причина. Журналисти вземат мерки на балерината и я качват на кантара. Съдът признава, че е допуснато нарушение на трудовото законодателство, а министърът на труда Починок се обявява в подкрепа на балерината. Но Волочкова не се появява на сцената, тъй като й предлагат само второстепенни роли.

Най-много фенове в историята на театъра има певецът Сергей Лемешев. След като убиват неговия герой Ленски, половината зала се изпразва. Веднъж фенове виждат как певецът и съпругата му - оперната прима Ирина Масленникова, се карат и решават да й отмъстят. Когато тя изпълнява ролята на Виолета в "Травиата", на сцената се изсипва дъжд от дребни монети. Най-ревностните пък няколко пъти набиват певицата и тя се обръща за защита към съда.

Сред символите на балетната трупа е Мая Плисецкая. Но министърът на културата Фурцева, след като гледа нейно изпълнение в "Кармен сюита", издава заповед: "Закрийте си бедрата!" и обявява примабалерината за предателка, защото танцувайки подобно нещо предавала класическия танц. Всеки ВИП гост на Кремъл обаче задължително е воден да гледа "Лебедово езеро" с Плисецкая.

Веднъж прочутият оперен бас на Болшой театър Фьодор Шаляпин изпява народната песен "Дубинушка" на сцената на Болшой. Разгневен, Николай II настоява да бъде изгонен "голтакът" от Императорския театър. Шаляпин е поставен под наблюдението на царската полиция.

В момента театърът е строителна площадка, тъй като се извършва основен ремонт. Официално сградата трябва да бъде открита през 2008 г.
5093
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД