Вицепремиерът Ивайло Калфин не одобрява колежката си Меглена Кунева за поста български еврокомисар, стана ясно вчера. "Аз самият бих дал много по-добри предложения от това за г-жа Кунева, ако ме попитат", заяви външният министър пред БНР. Шефът на външната парламентарна комисия Соломон Паси пък официално предложи от името на НДСВ министъра на евроинтеграцията за поста. Според Паси, ако предложим Кунева за еврокомисар, България ще получи и възможно най-добрия ресор. "Смятам, че това е една наистина много солидна кандидатура, която много добре ще бъде оценена в ЕС", каза още бившият външен министър.
"България трябва да определи човек, който е силен не само като експерт някъде, но и като национални предимства в Европейския съюз, с които ние бихме могли да допринесем", смята Калфин. Възможно е обаче да се наложи първо да предложим кандидата, а след това да се изясни ресорът му, уточни министърът.
След присъединяването към ЕС догодина министерството на Кунева ще се закрие. България и Румъния ще получат общо 208 позиции в Европейската комисия.
Кой да е еврокомисарят ще се реши на политически съвет на управляващата коалиция до месец. Сред другите спрягани имена са посланиците ни в Париж и Берлин Ирина Бокова и Меглена Плугчиева.
Договорът за присъединяването ни трябва да бъде ратифициран от още четири страни - Франция, Белгия, Дания и Германия, съобщи още Калфин. Той очаква процесът по ратификация да приключи до края на ноември. На 16 и 17 октомври съвет на външните министри на ЕС ще потвърди решението на Европейската комисия.
"Парламентът би трябвало да намери начин, показно и възпитателно, да смени представителя на "Атака" в Европейския парламент", каза още Калфин по повод скандала с Димитър Стоянов.
"Целта на предпазните клаузи, ако те бъдат приложени в бъдеще, е процесът на присъединяване да бъде по-гладък и за двете страни", обясни междувременно председателят на делегацията на ЕК Димитрис Куркулас пред бТВ. Клаузите са предвидени и в договорите на последните 10 нови членки на ЕС.















