Полицаите застанаха между двете групи протестиращи - във и срещу новата обсада на Софийския университет. До ексцесии не се стигна. |
В неделя Академическият съвет на университета взе решение ректорът да предприеме всички законови мерки, за да бъде освободена сградата и да се възстановят учебните занятия. Според Закона за висшето образование университетът е автономен и само със съгласието на ръководството в него може да има "влизане или оставане" на полицаи. От прокуратурата обаче заявиха, че въпреки всичко няма да изпратят униформени и ще придвижат сигнала на Илчев "по каналния ред", т.е. ще го разпределят на прокурор. За да разследва самоуправство, обвинението трябва да разпореди на полицията да установи извършителите. Според Наказателния кодекс деецът не се наказва, ако след предупреждение незабавно възстанови първоначалното фактическо положение. Такова предупреждение към окупаторите все още няма.
Вчера около сградата на университета имаше множество униформени, но единствената им задача бе да предотвратят сблъсъци между окупаторите и противниците на новата блокада. От двете страни на заключената дворна врата на университета се събраха 300 души, които значително намаляха по-късно през деня. Полицаите направиха един безуспешен опит да влязат в двора на учебното заведение. Повод за нарастване на напрежението стана заповедта на проф. Илчев да бъде забранен достъпът до Ректората. Единственото изключение се прави за охраната и оторизирани от ректора лица. По-късно всички външни хора бяха изведени навън.
Втората окупация на студентите стана повод двама от преподавателите - Александър Кьосев и Кристиян Таков, които подкрепяха "Ранобудните студенти" и предишната блокада на СУ, да се разграничат от сегашната обсада. Много от техните колеги пък се възмутиха, че се възпрепятства работата им и изпитната сесия е пред провал. В профила си в социалната мрежа "Фейсбук" доц. Кристиян Таков обясни, че не подкрепя блокадата "нито в този персонален състав, нито в тази численост, нито в това време, нито при тази обстановка. Тя не постига целите, които заявява, а им вреди", допълва той. Той смята, че сегашните окупатори са малко, съставът им е твърде разнороден и не е ясно защо са в Ректората, а не пред МС. Страничните ефекти от сегашната активност ще са намаляване на подкрепата в обществото, разцепване на "Ранобудните студенти" и преподавателите, освен това няма и революционна ситуация, която да налага сегашните действия. Крайният резултат ще е разпиляване на обществената енергия на много фронтове. Кьосев пък се възмущава от идеята в университета да бъдат допуснати хора, които нямат нищо общо с него. "Правителството на Орешарски рано или късно ще падне, трябва да работим за това. Но втората окупация не е нито необходима в момента за България, нито приемлива за университетската общност", заключава той.
За пръв път в случващото се в СУ се намесиха пряко и политиците. Пред вратите на университета дойдоха лидерът на ДСБ Радан Кънев, Найден Зеленогорски от ДБГ и председателят на СДС Борис Лукарски. Радан Кънев обясни, че е тук, за да защити автономията на вуза. По-късно и Бойко Борисов излезе с позиция по случващото се във "Фейсбук". "Не съм убеден, че с окупацията на учебни заведения вече може да се постигне сваляне на това правителство. Понеже на територията на университетите не се прави политика, отправям призив към студентите да излъчат свои представители и още утре с колегите от партията сме готови да се срещнем в централата на ГЕРБ и да изслушаме и обсъдим техните политически искания", написа той. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък намери повод да поиска оставката на вътрешния министър Цветлин Йовчев заради бездействието на полицията.
От пресцентъра на СУ обясниха пред "Сега", че във връзка с настоящите събития срокът за заплащане на семестриалните такси ще бъде удължен.
------ИСКАНИЯТА
За пореден път окупаторите настояха за оставка на правителството и сваляне на 41-вото Народно събрание. Те смятат, че повечето институции не си вършат работата по начин, който да бъде изгоден на нормалния среден гражданин. "Ако на нас ни казват, че тук сме 20 души, примерно вътре сме още 10-има, които сме окупирали университета, и ако ние не представляваме 25 000 студенти, то как онези 240 измамници представляват 7 млн. ни нация", коментира студентът Манол Глишев. Мнозина заплашваха, че ще емигрират от България, ако правителството не бъде свалено от власт.
Протестиращите настояват за оставката на ректора и на проф. Димитър Токушев - преподавател по право и член на Конституционния съд.