:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 261
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
ПЛАНОВЕ

Туризмът ни до 2005 година - голф, култура и балнеология

Развитието на голфтуризма се превръща в национална стратегия и приоритет до 2005 г. Това е записано в доклада на Министерството на икономиката за състоянието на туризма и неговото бъдеще, представен във Варна. Причината да се обърне особено внимание върху темата за голфа е възможността чрез него страната да бъде открита от по-високоплатежоспособна клиентела.

Министерството на икономиката смята да събере през есента най-известните европейски спецове в голфтуризма, за да се обсъдят възможностите на България да стане център на този тип туризъм в Югоизточна Европа. Основни конкуренти за привличане на голфтуристите са Турция и Гърция. Вече има и регистриран интерес от страна на собственика на най-старото и най-качествено игрище в португалския курорт Виламура към инвестиции в този бизнес. А като се има предвид, че чуждите вложения в туризма са едва 2% от общите, потенциалът е голям.

До 30 септември трябва да се определят свободни терени за изграждане на нови ваканционни селища по Черноморието и на планински туристически центрове, пише в доклада.

Сега туризмът у нас е със силна териториална и сезонна концентрация. Над 70% от туристите и от валутните постъпления се реализират през лятото в морските курорти, 20% в зимните курорти и едва 10% идват за различни други видове отдих. Не се използват достатъчно природните, етнографските и културно-историческите ресурси на страната, отчитат хората на Николай Василев.

Предвижда се разработването и рекламирането на национален културно-исторически продукт с финансиране по програма ФАР "Културен туризъм".

Акцент ще се постави върху развитието на балнеоложкия туризъм. В момента приключва оценката и диагностиката на наличните ресурси от маркетингова гледна точка, въз основа на които ще се разработи план за развитие.

За всяка туристическа държава инфраструктурата е от първостепенна важност. В доклада се подчертава, че е много важно МРРБ да доизгради магистралния пръстен на страната - магистралите "Хемус", "Черно море", "Тракия" и "Струма". Правителството има намерение да използва по-гъвкаво концесиите за привличане на частни инвестиции в доизграждане на националната пътна мрежа и реконструкцията на основните аерогари.

Всичко това трябва да доведе до устойчиво развитие на туристическия отрасъл до 2005 г., до затвърждаване на позицията му на експортен бранш N1 в България, който в момента осигурява пряко и косвено над 400 000 работни места.

През 2002 г. броят на чуждите туристи достигна 2 992 590, а валутните постъпления от туризъм бяха $ 1,334 млрд. Прогнозата на министерството е за над 10% ръст на туристите тази година и за надхвърляне на приходи от $ 1,5 млрд.
3
508
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
13 Юли 2003 23:05
БРАВООООООООООООО!
ДАНО ИДЕИТЕ ДА СЕ ОСА&ТЕСТВЯТ!

takvor onik bodurjan
达可沃尔 奥尼克 保多利昂
14 Юли 2003 11:31
Требе да инвестираме в тайландски тип туризъм. Имаме природни забележителности, а и обучен персонал. Потенциала е голям!
14 Юли 2003 20:13
Поредни изцепици на Ники и малоумниците от ДПС в туризма!Абе какъв голфтуризъм бе , какви нови уникалности ще правиш бе?Ами ти имаш други уникалности , за които ние-бълтарите сме слепи и не умееме да си ги виждаме , нито да виждаме радвитието им в държавна политика. По минерлни водни ресурси с уникални лечебни качества на водите сме № 1 в Европа, по наситеността на исторически и културни паметници също сме №! на Европа.Ако развием балнеологията или здравния туризъм , насочен към Европа като отделен отрасъл , само той може да прави 20% от БНП на страната и в съчетания с културния и другите видове туризми , дяла на тези туристически продукти може да надхвърля 10 милиарда долара годишно за държавната хазна.Нужно е мисловно в нашите управинци и проклетата дума "държавна политика", но истинска...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД