:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 380
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

България се превръща в пустиня на вкуса

Гражданско движение иска реформи в културата
Бутафорията става норма в играта на културно съзидание.
Днешния празник 24 май избра новосформиращото се гражданско движение за реформи в културата, за да оповести някои свои идеи. Един от неговите двигатели, професор Александър Кьосев, е убеден, че българската култура е недофинансирана, при все че има реален принос на културните ни индустрии към брутния вътрешен продукт. Той цитира статистики през последните години, според които този принос е винаги около и над 4%. Според Кьосев с това е нарушено конституционното право на българските граждани да се ползват от националните и общочовешките културни ценности и да развиват културата си.

"В хазартната сфера у нас се въртят повече от 3 млрд. лева годишно: съществуват успешни международни модели, показващи как малки отчисления от този оборот и от чудовищните приходи на хазартни босове и олигарси биха могли да решат много проблеми - не само в областта на културата, но и в спорта, образованието и пр." - пише в проектоизявлението на движението.

Учредителите са убедени, че с псевдопазарни аргументи се пропилява културен капитал, разрушават се традиции, институции и културни мрежи, изграждани от десетилетия - читалища, театрални състави, оркестри, трупи, хорове, фестивали. Те твърдят, че е в старомодно състояние политиката към музеи, библиотеки и галерии, докато иновативни културни събития с международен престиж биват саботирани и на практика унищожавани. Българската книга и книгоиздаването не се ползват от онези данъчни облекчения, които са практика в почти всички страни на ЕС.

Според проф. Кьосев българската култура лека-полека се превръща в повод за печеливши "строителни инициативи", които източват пари от ремонти или от терени, от "реставрации" и съмнителни археологически сензации. И че не се наблюдава истинска културно-туристическа политика, а страната се осейва с бутафорни крепости, които почти никой не посещава и които след 10-20 години ще се превърнат в нови, абсурдни руини. В същото време колекции мухлясват в депата, разпадат се картини и скулптури, гние текстил, фондовете на библиотеките не се обновяват, закриват се читалищни и училищни библиотеки, няма кой да записва и съхранява, да дигитализира и продава българското музикално наследство. Друга част от документа е свързана с критики към комерсиализацията на културната консумация, при това с държавни инструменти. "Година след година, десетилетие след десетилетие това постепенно насажда чалга манталитет, плоско, пасивно културно консуматорство... България се превръща в пустиня на вкуса, а културната дипломация и външната културна политика са подменени от имитации и грандомания. Българската култура се представя по света и в Европа чрез евтини и помпозни шоу трикове, които справедливо получиха етикета "лувъри", "рози и сапунени мехури", смятат създателите на движението.
1
1099
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
24 Май 2018 18:04
Як Ал. Кьосев
Във всички бивши соцстрани културата цъфти и дава плодове, а у нас... джанки и на теслата дръжката.
С всички похвални изключения, родени въпреки режима на просташко ограбване на бъдеще.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД