Проверки на НАП и Икономическа полиция показват, че автошколите продължават масово да укриват доходи. |
Според действащото законодателство всички автошколи са длъжни да водят точна отчетност, включително да подават данни за курсистите в агенция "Автомобилна администрация". В приходната агенция е извършено сравнение на броя на обучаемите, допуснати до изпит, със средните пазарни цени и са формирали минимален размер на приходите за всяка от автошколите. Тези данни са сравнени с информацията, подадена от касовите апарати и финансовите отчети на фирмите.
Предстои възлагането на проверки в целия бранш, предупредиха от НАП.
Преди няколко години също бе проведена подобна акция, която установи, че 90% от автоинструкторите в София укриват над половината от доходите си. Тогава средната щета за бюджета бе оценена на над 3 млн. лв. на година. Едно от най-честите нарушения бе липсата на осчетоводяване на пълната цена на шофьорския курс, както и липсата на отчет на всички курсисти, преминали обучението. В един от случаите данъчните изненадали автошкола при проверката и успели да изземат доказателства за утвърдени ценоразписи от управителя по години. В резултат на това ревизорите доказали, че фирмата е укрила около 90% от печалбата си и не е платила корпоративен данък.
По закон шофьорските курсове трябва да са не по-малко от 31 часа, като средната цена в момента е около 500 лв. Неотдавна от Асоциацията на пострадалите при автомобилни катастрофи посочиха, че все по-разпространена практика е шофьорски курсове да се обявяват на промоционални цени от по 250 лева. Зад по-ниската цена обаче се криели и по-малко часове обучение, което създава опасност за пускане на потенциални убийци на пътя.
През миналата година дори се появи идеята практическите изпити за шофьори да преминат изцяло в ръцете на държавните инспектори в ДАИ без участието на автошколи и частни инструктори. Тогава мотивите на транспортния министър Ивайло Московски бяха, че трябва да се пресече практиката изпити да се провеждат на територията на автошколи, където не е ясно кой носи отговорност за начина на провеждане и за резултатите. От март м.г. се премина към правилото теоретичните изпити да се провеждат в т.нар. бели стаи в отделите на ДАИ. При кормуването обаче нерегламентираните практики на даване на пари под масата за взимане на изпита продължават.