:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 420
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Лили Маринкова осъди БНР за уволнението си

СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Лили Маринкова ще подаде молба да бъде назначена отново в радиото.
Върховният касационен съд възстанови на работа като шеф на програма "Хоризонт" на БНР журналистката Лили Маринкова, която бе уволнена преди две години от назначения тогава генерален директор Александър Велев. Общественото радио, което получава ежегодна субсидия от държавния бюджет, е осъдено да плати на Маринкова обезщетение от 15 505 лв., държавна такса 583 лв. и 600 лв. хонорар на адвоката й.

Маринкова беше дългогодишен водещ на предаването "Неделя 150" и беше известна с критичните въпроси, които задаваше на представителите на властта. Официалният мотив за уволнението й беше, че новият директор иска да създаде свой мениджърски екип, а освен това журналистката е навършила пенсионна възраст. Вторият аргумент се оказа неверен, защото се оказа, че не й достигат две години трудов стаж и че трябва да се регистрира на борсата като безработна. След уволнението университетски преподаватели, журналисти и публични личности защитиха Маринкова, като изпратиха открито писмо до Велев с призив да я възстанови на работа, но това не се случи.

От решението на ВКС се разбира, че Велев е твърдял пред съда, че дейността на БНР има стопански характер и че директорът е в правото си да уволнява служителите на ръководни позиции въз основа на Кодекса на труда, за да ги замени с избрани от него. Съдът не е съгласен - той приема, че БНР не е типично "предприятие" и че основната му цел е да изпълнява обществена мисия, а не да формира печалба. Съдът напомня и за финансирането на националната медия с парите на данъкоплатците.

Маринкова каза пред "Сега", че присъденото й обезщетение тежи на съвестта на Съвета за електронни медии, който е избрал и изцяло подкрепя Велев. Пред "24 часа" той коментира, че ще изчака да получи решението на съда и тогава ще реши какво да прави.





ЦИТАТ

"Удовлетворена съм от това решение и се радвам, че съдът прие, че БНР не е търговско предприятие. Решена съм да направя опит да се върна на работа. Юристът ми обясни, че трябва да подам молба до същия човек, който ме уволни преди две години, и аз ще го направя. Директорът заявяваше, че иска да изгради свой управленски екип, но след това се видя, че такъв фактически няма. Колкото до това дали ще се върна в "Неделя 150" - още 11 месеца решенията в радиото се взимат от генералния директор."
1
1165
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
03 Юли 2018 20:13
Manu_Chao
03 Юли 2018 13:05
Звучен шамар за тиквите!


дъртреалист
03 Юли 2018 17:07
Да, Маринкова може да е чепата,
но е образец за журналист, учебник.
Тя е повлияла, в смисъл на гражданско ограмотяване, не едно поколение българи!
Аз съм й безкрайно благодарен за уроците!


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД