:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,423,865
Активни 192
Страници 26,762
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Слънчевата педагогика не е децата да учат на плажа

Алтернативните системи за развитие на личността настъпват съвсем плахо в родното образование
Снимка: Архив "Сега"
---
ФРУД не е името на приказен герой от детска книжка по подобие на мотовете или смърфовете. ФРУД е всъщност абревиатурата на Фондация "Родители, учители, деца", чиято основна мисия е да популяризира в България т.нар. хуманни или алтернативни педагогически системи. Педагогиката на Монтесори или философията на Щайнер не са непознати в България, но тяхното развитие все още е доста плахо, особено при факта, че действащото законодателство почти не дава шансове за развитие на алтернативни методи на обучение и възпитание.

Основната характеристика на тези хуманни педагогики е, че в центъра на тяхната философия е детето, докато при традиционното образование в центъра е системата. "Още преди да си се родил, в едно ведомство определят как ще протекат първите 18 или 19 години от живота ти - какво ще учиш в I клас, какво ще е разпределението на учебното време, дали ще учиш сутрин и дали часът ще е 40 минути. Ти не си важен, ти си някакъв ЕГН, който се появява и влиза в тази система и понеже държавата плаща сметката, тя определя образованието", разказва Любов Миронова - основател на ФРУД (www.frud.bg). Според нея се получава едно изкривяване, тъй като родителите дават пари на държавата, но държавата определя как децата им ще живеят през първите 18 години от живота им. Ако едно училище е фокусирано върху това учениците да наизустяват уроците и стихотворенията, то не развива личност, а някакви осакатени същества, убедена е Миронова. Именно за да имат родителите право на избор, Любов Миронова организира първата по рода си конференция, която се проведе през почивните дни. Целта беше на нея да бъдат представени основните принципи и мисия на различни алтернативни системи за образование и възпитание.

Един от основните проблеми, с които се сблъскват последователите на Валдорфската или Слънчевата педагогика например е, че хората, които искат да обучават децата си по тях, не са запознати предварително с принципите им. Смисълът на една педагогика е да привлече хора със същите ценности и да вървят в същата посока, а не да отидат във Валдорфско училище, защото е модерно, разказва Миронова. Според нея другият проблем е, че много учебни заведения слагат табелка пред училището, без то да спазва ценностите на тези педагогика. Нуждата от хуманната педагогика става сякаш все по-належаща с навлизането на информационното общество. Индустриалното общество има нужда от работници, които много добре се подготвят в познатото ни училище да четат, да пишат и да спазват инструкции, смята Любов Миронова. Според нея с появата на компютрите и преминаването към информационното общество вече не е ценно да знаеш, а да мислиш и да имаш възможност да сътвориш нещо ценно. Затова и хората търсят алтернативни на традиционното образование системи.

В чужбина тези практики се прилагат от много години и имат доказани резултати, докато в България подобно начинание се оказва доста трудно. "Дори да направиш частно училище, си длъжен да използваш същите учебници и разпределение на учебното време и след това същите инспекторки те проверяват дали си предал учебния материал по същия начин, както в другите училища. На практика с действащия закон никога не може да се направи едно истинско Валдорфско училище с цялата му прелест", добавя Любов Миронова. Тя е скептична, че с новия закон за училищно образование нещо може да се промени, но все пак не изключва и такава възможност. Времето ще покаже.



КОЯ ПЕДАГОГИКА КАКВА Е



Слънчевата педагогика



Идеите на слънчевата педагогика са развити въз основа на философията на Петър Дънов и са прилагани в продължение на 90 години от много педагози в различни градове и училища на страната. Основно разбиране на слънчевата педагогика е, че в природата всичко е свързано в живота на Цялото. Малки и големи растения, животни, всички елементи на органичната и неорганичната Природа, свързани с видими и невидими нишки, изграждат скелета и тялото на един грандиозно голям организъм. Затова една от целите на слънчевата педагогика е да работи за възстановяването на тези първични връзки на човека със силите на живата и разумна природа. Целта на слънчевата педагогика е да внесе светлина в ума, топлина в сърцето и сила на волята. В слънчевата педагогика са комбинирани дихателни, гимнастически и музикални упражнения, с които се подобрява психическото и физическото здраве на децата, учителите и родителите, развиват се добродетели, които представляват целта на всяко добронамерено възпитание.



Валдорфското училище



поставя в центъра на възпитанието и обучението човека, а не учебното съдържание, което трябва да се преподава, или преходните нужди на обществото. Човекът е цялостно същество с потенциал, който трябва да се развива с помощта на педагога по възможно най-здравословен начин. Във Валдорфската педагогика например обучението в компютърни умения би започнало едва към 12-тата година на детето и по тази причина тя не е подходяща за семейства, които държат детето им да работи с компютър от 3-4-5-годишна възраст. Друга характерна черта на Валдорфската педагогика е, че при нея няма оценки, всеки сам се оценява и трябва да има критерии да го прави.



Озарената педагогика



е мост между сегашната стандартизирана образователна система и педагогики, специализирани за родители с духовни търсения. В озарената педагогика фокусът е на нивата опит и мъдрост. Озарената педагогика е записана от Любов Миронова като резултат от посещенията и наблюденията й в над 40 държави и вече има разписан проект за създаване на Озарено училище. Тази педагогика е подходяща за всички видове деца, но най-вече за малчугани с ярка индивидуалност или т.нар. хиперактивни деца. Преподава се от хора, които са майстори в своята област - най-добрия дърводелец, майстор на боб или летец - човек, който има критерии за детайла и за качеството и целта, може да ги предаде на децата. В озарената педагогика майсторът не учи децата как да готвят боб, а е дизайнер на опита и неговата задача е да наблюдава децата и да види интересите им и да ги развива, като среща децата с различни талантливи хора. Мисията на озарената педагогика е да създава среда за израстване на децата. Това е скъпо, но затова целта е да има по едно такова училище в държава. В България, ако имаме късмет, ще имаме училище със 192 деца, разказва Любов Миронова. Мисията на училището е учители от цялата страна да живеят 2 години в него, да се запознаят с озарената педогика, да навлязат в дълбочина във философията й, да видят резултатите на децата в това скъпо начинание и след това да направят проект кои са тези 20% от положените усилия, които, като занесат в тяхното родно място, ще им донесат 80% резултат. Проектът е разписан, има схема на сграда, има бюджет, но все още търсим съмишленици, признава Миронова.



Педагогиката на Монтесори



е базирана изключително на опита и на познаване на сензомоториката на децата. Тя е изключително практична за родители реалисти, които обичат това, което се пипа и вижда. Д-р Мария Монтесори вярва, че децата се раждат с невероятни способности за учене и вътрешно желание да изследват, откриват и научават за света около себе си. Детето, подготвената среда и подготвеният обучаващ са основополагащите елементи в учебната стая на Монтесори.



Демократичното образование



представлява едно училище, което познаваме, но с две съществени разлики. Първата е, че децата избират в кой час да влязат и ако желаят до XI клас да не влизат в час по математика, не влизат. Това образование е базирано на свободната воля и любопитството. Втората разлика е, че общността взима решения и децата участват в тях.



Сугестопедия



е метод за бързо запомняне на голямо количество информация. Той е насочен към ума, а не да развива физическото тяло или по-добрите емоции. В основата на педагогическата система стои схващането, че човешкият мозък разполага с неизползвани резерви за усвояване на информация. Тяхното разкриване спомага за многократно по-бързото и ефективно учене. Едновременно с това се запазва психическото здраве на учениците и се стимулира тяхното творческо развитие.
8
2734
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
19 Април 2015 19:05
И като изплуват едни амбициозни блондинки, тип Дамянова... Дето знания нямат, опит нямат, деца нямат - ама имат желание да работят... По каквото ще да е - пари да падат и името да се вее...
--------------------
Сайтът на Генек

19 Април 2015 20:54
Като изключим Монтесори и Валдорф, останалото са някакви щуротии за напълно изстрещяли хора и даже и не бива да бъдат официално разрешени. Против съм промиване то на мозъците на децата по какъвто и да е начин. Трябва да се развиват, а не да слънчасват.....
19 Април 2015 21:10
Звучат ми като някакви секти.. повече от половината предложения.

Сегашното образование явно е нехуманно, щом новите са под общ знаменател "хуманни"
19 Април 2015 23:00
За съжаление, описанията на всички споменати педагогически системи (без Озарената, която очевидно е авторска на въпросната дама, героиня на репортажа, и затова не знам нищо за нея) са, меко казано, некоректни. Сугестопедията да д-р Георги Лозанов не е метод за запомняне на голямо количество информация, в педагогиката на Мария Монтесори сърцевината не е сензомоториката, демократичното училище на Яков Хехт изобщо не прилича на училището, което познаваме, и главното в него не е, че може "да не се влиза в часове"... общо взето, описанията са, като това в заглавието.
Сърцевината, същината на хуманните педагогически системи е в това, че те се отнасят към детето с любов, уважение, внимание и доброта. За разлика от доминиращата у нас педагогическа парадигма, идеалът на която е всички ученици да седят мирно, да мълчат, да изпълняват бързо и точно подадените команди, и да бъдат колкото се може по-еднакви - по интелект, поведение, външен вид и т.н. В хуманните педагогики се подкрепя различието, творчеството, самостоятелното вземане на решения и поемането на отговорности, личностното развитие... а не запомнянето но голямо количество информация
20 Април 2015 05:18
Откога разни, никому неизвестни, състоящи се от неизвестно кого и платени от още по-неизвестно кого, фондацийки и непеошни мамици са страна по въпросите на българското образование и на какво законово основание, та трябва да ни се набиват в главите щурчавите им идейки?! Още впрочем като се прочете в началото на статийката, че "философията на Щайнер" се препоръчва като идеологически фундамент на началното образование..., ми к`во да четеш по-нататък?! Кому са нужни подобни пропагандни мат`риалчета, питам си се, и с какава цел се набиват в канчетата (щото не зная колко нормално мислещи мозъци са останали на територията) на българските "подяремни животни" (цитирам П. П. Славейков)?!
20 Април 2015 05:37
"Дори да направиш частно училище, си длъжен да използваш същите учебници и разпределение на учебното време и след това същите инспекторки те проверяват дали си предал учебния материал по същия начин, както в другите училища. На практика с действащия закон никога не може да се направи едно истинско Валдорфско училище с цялата му прелест", добавя Любов Миронова. Тя е скептична, че с новия закон за училищно образование нещо може да се промени, но все пак не изключва и такава възможност. Времето ще покаже.

Предполагам, че дамата ще бъде крайно учудена, ако узнае, че в Канада има и Монтесори училища, и Валдорфска педагогика, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО учениците трябва да усвоят училищната програма за връстниците си и да положат съответните държавни изпити (които са в определени класове, а не само в края на обучението). Няма не искам, няма да се развивам самостоятелно, няма самостоятелен избор на математика или рисуване, защото ако учениците не покрият нормативите, училището получава жълт картон, на следващата година - червен. Това правило важи както за частните, така и за държавните училища. Все пак някаква защита на децата от техните родители и "озарени" лели трябва да има!
20 Април 2015 09:20
Ако децата в клас са не повече от 10, няма нужда да правят какъвто и да било вид училище.Учителите сами ще работят с всяко по едно отделно. Но при тази система на 1 учител, 6 класа с по 28 ученика - няма начин да разбере кой каки таланти притежава.
20 Април 2015 13:01
Много добра идея е да се обсъждат разните пед. системи (разбирани като начини "децата да учат неща" ЕДНОВРЕМЕННО. Независимо дали имате усещания, реално знание и аргументи за или против качествата на която и да е било от представените пед. системи, аз лично съм безкрайно благодарна, че хората от ФРУД са успели да направят такъв форум и се надявам да има такива форуми всяка година. И за всички видове пед. системи. Особено в България, където имаме спешна нужда от обществено съгласие по 2 въпроса "защо и какво учат децата в България?" и нямаме никакви живи носители на знание и умения как се постига обществено съгласие за каквото и да било. Щото от 60 години сме зарязали гражданското образование.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД