Ако се проследи бизнесът на фамилията Тюркмен, може да се напише история на контрабандните канали през България. По оперативни данни убитият сириец с българско гражданство Фатик Тюркмен Шабан (Филип Павлов Найденов) е въртял търговия на оръжие, наркотици, каптагон и крадени коли. Неговото име и това на баща му Исмет Тюркмен Шабан-Фатик често се срещат
в доклада за дейността на бившата Държавна сигурност
и организираната от нея контрабанда преди 1989 г. Този доклад стана актуален преди месец, когато депутатът от СДС Йордан Бакалов запита вътрешния министър Георги Петканов какво знае МВР за организираните от ДС контрабандни канали, по които освен обикновени стоки е пренасяно оръжие за Арабския свят и наркотици към Западна Европа.
Бащата на убития вчера Филип Найденов -
Исмет Шабан Фатик, идва в България през 70-те години
на миналия век. Тогава той има смъртна присъда в Турция за комунистическа дейност, но успява да избяга в София и е обявен за издирване от Интерпол. У нас се свързва със структурите на ДС и работи с тях до 1989 г. Името му се свързваше с организираните от ДС канали за износ на оръжие и каптагон. През това време е издирван от Интерпол.
В периода 1991-1992 г. Шабан чрез фирмата си "Сунимекс"
допринася за фалита на Ямболската търговска банка
"Сунимекс" взема 50 млн. долара заем, за да строи фабрика за гъши дроб, които така и не връща. По-късно дългът бил изкупен от Майкъл Чорни чрез ковчежника му Джоузеф Каран.
Името на Исмет Шабан Фатик се свързва с това на бившия зам.-шеф на Първо главно управление на ДС и ексвъншен министър Любен Гоцев. Твърди се, че двамата са идеолози на една от най-мощните структури, опериращи в съдружие с местни и транснационални групировки от мафиотски тип - "Източноевропейска петролна компания" (ИЕПК). Тя е основана на 28 май 1993 г., а седалището й е в хотел "Орбита". По време на югоембаргото ИЕПК разработва оригинална схема за търговия с петрол - купува нефт от Ирак, преработва го в рафинерията в Констанца (Румъния), оттам го изнася в Македония, след това - в Сърбия. Паралелно с това фирмата се занимава и с внос на захар. Тегли кредити от много банки и в един момент се оказва сред основните "кредитни милионери" - дължи пари на ОББ, ПЧБ, Хебросбанк, Юнионбанк.
Пред агенция Фокус Любен Гоцев категорично отрече да познава или да има общ бизнес с когото и да било от семейството Фатик. Факт е, че нито той, нито Фатик са сред акционерите на ИЕПК. Един от основните съдружници там обаче е Тенчо Христов Тенев-Свинаря. Той е залавян за контрабанда на каптагон и за незаконно производство на цигари в частна фабрика в Харманли, която по-късно за около година бе собственост на шефа на "Олимп" Славчо Христов. Сега фабриката е закрита. Свинаря, срещу когото се водят дела за контрабанда, е свързан и със задържания за разбития канал за трафик на кокаин от Боливия Боян Тодоров-Охлюва от Димитровград. Смята се, че Свинаря и Охлюва са много близки на Иван Тодоров-Доктора, чийто мерцедес бе взривен този април на бул. "Цариградско шосе".
Твърди се, че Доктора е започнал бизнеса си благодарение на семейство Фатик. По оперативни данни през 1993 г.
Доктора е работил за убития вчера Фатик-син
в безмитната зона в Свиленград.
Съдружник на Фатик е Милослав Кръстев - софиянец, собственик на бар "Фламинго" в Свиленград. Според БНР Милослав също е син на Исмет Шабан, но от друга жена. Според главния секретар на МВР Бойко Борисов Милослав Кръстев е управител на част от фирмите на Фатик.
Твърди се, че през 1994 г. Кръстев проваля сделка с контрабандни цигари, затова Доктора и още десетина други го отвличат за ден и му задигат мерцедеса, бижута и часовник. След време връщат вещите. Точно за това отвличане и ограбване Доктора е обвиняем сега и миналата седмица специално се върна от Монако, за да даде показания. Делото му трябва да влезе в съда през септември.
Филип Найденов, когото някои наричат младия Фатик, е роден в Истанбул през 1963 г. Пристига в България заедно с баща си. През 1978 г. влиза в затвора заради автомобилна катастрофа, при която загива момиче. Там прекарва 4 години. Запознати твърдят, че след излизането си е разполагал с карта на ДС, която му давала практически неограничени права. Фатик става български гражданин и сменя името си на Филип Павлов Найденов.
Презимето и фамилията му са като на убития през март шеф на "Мултигруп"
Илия Павлов Найденов, който му е близък приятел.
"Илия и Фатик бяха приятели още преди да влязат в казармата, тренираха заедно борба", каза по БНР вчера бащата на Илия Павлов - Павел Найденов. Той отрече да е бил приятел с Фатик-старши, познавали се само покрай децата си. Найденов каза, че Фатик се е занимавал с внос на автомобили от Германия и с легална търговия на оръжие от България за други страни. "Когато Фатик поиска да смени името си, в българския си паспорт се записа с бащиното име и с фамилията на приятеля си Илия Павлов", обясни Павел Найденов.
За първи път името на младия Фатик нашумя в началото на 90-те години, когато стреляше на поразия в несъществуващия вече бар "Антъни" в градинката срещу хотел "Кемпински-Зографски".
След смъртта на баща му Исмет Шабан-Стария Фатик през 1998 г. в София убитият наследява целия бизнес на фамилията Тюркмен, която е част от голям кюрдско-сирийски клан.
Официално фирмите му се занимават с отглеждане на птици, търговия и хранителна промишленост. Иначе към групировката на фамилията се причисляват фирми за търговия с петролни продукти, охранителна дейност и др. Това е една от възможните версии за убийството.
Фатик-син е свързан с почти всички бивши силови групировки
и с босовете на подземния свят. Според публикации в медиите е имал общ бизнес и с Поли Пантев, който бе убит на 9 март 2001 г. заради 600 килограма откраднат кокаин. Според регистъра на фирмите той е бил в съдружие с бившите собственици на силовата застрахователна компания СИК.
През април 2001 г. бе подпален джипът на съпругата на младия Фатик - Адриана Александрова.
Роднина на Фатик-син е изгоненият през 2001 г. като заплаха за националната сигурност бизнесмен Дениз Тюркмен. Дениз е женен за Мелтем - дъщеря на Исмет и сестра на Фатик. Зетят е приел името на тъста си - Тюркмен.
Обвиненията срещу Тюркмен са, че е ръководел и контролирал престъпна групировка, която търгува незаконно с оръжие, пере пари от контрабанда по трасето Кавказ-Западна Европа, занимава се с изнудвания и грабежи. Забраната го завари в Турция. Преди това се бе установил в Босна, където е контролирал превозите и охранявал пътищата в сръбската част на размирната държава. И досега Дениз е собственик на най-голямата охранителна фирма в Сърбия и продължава да контролира почти всички пътища.
Истинското име на Дениз Тюркмен е Дмитрий Юриевич Цхондия. Освен на Грузия той е гражданин и на Словения, и на Сиера Леоне. Дениз Тюркмен беше собственик на закритата през 1998 г. застрахователната компания ДИК, която се бе ориентирала към транспортно застраховане.
Фатик участва в няколко фирми,
сочи справка в търговския регистър. "Н.М.П.Ф." е с предмет на дейност търговско посредничество с разнообразни стоки. В "Сънифууд" АД, регистрирано през 1998 г., той е съдружник със сестра си - Мелтем Тюркмен, както и с Общински съвет-Сунгурларе, представен от кмета Иван Узунов.
Фатик-младши участва и във фирмите "Чано-Б и сие" ООД, регистрирано през 1992 г., и в "Ю Ем Ес" ООД от 1998 г.
|
|