:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,650
Активни 782
Страници 30,215
За един ден 1,302,066
Родители дариха органите на сина си, изпаднал в мозъчна смърт

Присадиха едновременно сърце и бял дроб

Проф. Чирков: Такова нещо не е правено в Югоизточна Европа
Екипът на проф. Александър Чирков в болница "Св. Екатерина" направи вчера уникална за страната трансплантация едновременно на бял дроб и сърце. Пациентката е 26-годишно момиче с вродена сърдечна аномалия. Доколко знам, такава операция не е правена в Югоизточна Европа и Италия, каза Чирков. Трима хирурзи са му асистирали - д-р Баев, д-р Николов и д-р Илиев. Дали операцията със сигурност е успешна ще може да се каже след 6-7 дни, смятат от "Св. Екатерина".

Органите бяха взети от починало при катастрофа край ловешкото село Мирча момче на 17 г., от София. Той е получил черепно-мозъчна травма и е изпаднал в мозъчна смърт в сряда по обед. Близките му, които разрешиха вземането на органите му, пожелаха да останат анонимни.



Реципиент на органите е 26-годишната Женя Александрова



от гр. Дунавци, Видинско.

"Жени беше при нас от месец и половина, не мърда от леглото, цялата беше синя, подаваше й се кислород", обясни Чирков. Момичето е родено без лявата част на сърцето, която играе ролята на помпа на кръвта. Въпреки че веднага след раждането се прави сърдечна операция, обикновено такива деца умират в първите 3 дни. Чудо е, че тя е оцеляла, смята Чирков. Заради дефекта на сърцето кръвта се стича в белия дроб, който е напълно разрушен. За да оцелее, на пациентката трябва да се трансплантират едновременно бял дроб и сърце.

Според БТА оперираната има 20-годишен брат, също с вродена сърдечна деформация. Майката Сийка Методиева е 44-годишна, а бащата Борис, на 46 години, е регистриран като безработен. Семейството е от ромски произход.

По принцип такава операция не е от най-трудните, но при Жени е увредена и аортата, която свързва сърцето с белия дроб, обясни Чирков. Затова и кръвоносният съд е взет от донора.



Операцията продължи от 5 ч. сутринта до около 15 ч.



следобед вчера. До последно се чакаше дали организмът на пациентката ще приеме присадения бял дроб и дали той ще започне да работи сам. Проблемът е, че от момента, в който органът е експлантиран от донора, до момента, в който беше присаден, са минали 6 часа, каза Чирков. "Животът" на белия дроб извън организма обикновено е 3 часа. Затова със сърцето нямахме проблеми, то може да "оцелее" и 6 часа извън организма и вече работи перфектно, обясни по обед професорът.

Искам да благодаря на близките на починалото момче, които в толкова тежък момент се съгласиха да дарят всички органи на детето си, каза Чирков. От момчето са взети белият и черният дроб, сърцето и двата бъбрека.

Чирков благодари и на здравното министерство, което е осигурило самолет, с който да бъдат транспортирани сърцето и белият дроб от плевенската областна болница, където бяха експлантирани органите, към "Св. Екатерина". Бъбреците и черният дроб са превозени с линейки. Организацията ни беше добра, но пътищата в България са лоши, каза Чирков. Според него



трябва да се осигурят два хеликоптера,



които винаги да са на разположение в такива случаи.

От началото на тази година досега на седми поред донор е извършена мултиорганна експлантация, поясни шефът на Националния център по управление на трансплантациите д-р Янко Начков. Участвали са хирургически екипи от "Пирогов", "Св. Екатерина", Александровска болница и колегите им от болницата в Плевен. За първи път обаче се взема бял дроб.

Обикновено за експлантация пътува екип от 3-ма лекари, които изстудяват и подготвят органите за пренасяне и трансплантация. С тях пътува и специален апарат, който охлажда органите до 4 градуса. Този път са пътували общо 8 лекари. В Плевен са отишли и уролози, които да подготвят експлантираните бъбреци, и хирурзи, които се обучават за бъдещата първа чернодробна трансплантация у нас. Те са отишли да наблюдават процеса на подготовка на органите.

Между 400 и 700 души са били ангажирани в различна степен по осъществяването на уникалната за България трансплантация, пресметна пред журналисти в Стара Загора зам.-министърът на здравеопазването д-р Петко Салчев. И той изказа личната си благодарност към близките на донора и отбеляза, че е крайно време да бъде приет наистина действен закон за трансплантациите, за да не се налага празнотите в нормативната база да бъдат запълвани с подзаконови актове.



каре



ПРЕДИСТОРИЯ



В 13.50 в сряда 17-годишният донор е изпаднал в мозъчна смърт в клиниката САРИЛ в Плевен. В болницата родителите са дали съгласието си животоспасяващите органи на техния син да бъдат експлантирани.

Експлантацията е започнала около 1.20 часа през нощта. В 4.10 часа сърцето и белите дробове са поставени в хладилни чанти със стерилен лед и превозени до летище Каменец, откъдето със самолет са пренесени до София. С органите пътуват д-р Димитър Николов и д-р Георги Царянски от клиниката, които по телефона поддържат непрекъсната връзка с проф. Чирков.

По-късно сутринта от плевенската болница със 7 линейки за София тръгват и черният дроб и бъбреците на същия донор. Бъбреците са били за двама болни в "Пирогов".

Само черният дроб не е бил предназначен за трансплантация. Неговото състояние ще бъде анализирано, за да бъде направена оценка на нивото на експлантацията и възможностите на българските медицински екипи за бъдеща трансплантация на черен дроб.



КАРЕ



Бъбреците се оказаха неподходящи



Цветелина Соколова



Бъбреците на момчето няма да бъдат трансплантирани, каза проф. Ботьо Зозиков, шеф на урологичната клиника в Пирогов. "Вероятността органите да проработят успешно е малка, не можем да рискуваме", допълни още той. Заради наличието на кръвоизливи и съсиреци бъбреците са неизползваеми.

Проф. Зозиков не уточни за кой пациент е било предназначено донорството, защото първо се изследват дарените органи и след това се търси подходящ приемник. Рядко се случва органите от донора да са повредени така, че да не могат да се използват за трансплантация, допълни лекарят.
1194
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД