:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,673
Активни 710
Страници 22,238
За един ден 1,302,066
Запасяването с горива за зимата върви вяло

Няма наши въглища, вносните са скъпи, цените на дърва и брикети стряскат

Крайпътните търговци не взимат ваучери, защото няма кой да им ги осребри
По 10-20 клиенти на ден минават през всеки един от магазините и складовете на "Топливо" в столицата, за да си купят дърва, въглища или брикети за зимата. Повечето просто питат, а ако купуват, почти винаги го правят с ваучерите, раздадени от социалните служби.

Търговците обаче считат, че оборотът е нормален, като се има предвид, че тази година никой не се е заканил публично да вдига цените от 1 септември. Поне до момента.

Разнообразието на предлагането също е още доста скромно. В големите градове в момента има само един вид въглища - вносни, донбаски. Това са едни от най-калоричните въглища на нашия пазар. Цената им, ако се купят от складовете на "Топливо", е 165 лв. за тон, ако се плаща с ваучер за енергийна помощ, и 160 лв., ако се плаща в брой. В провинцията могат да се открият и по 120-130 лв. на тон.

Количеството брикети, които са произведени през последните месеци, са напълно достатъчни за нашия пазар, казаха от старозагорската "Брикел". От началото на месеца са произведени 50 000 т с тенденция да стигнат 80 000 т, при положение че заради обичайните за този сезон ремонти през август обикновено се произвеждат не повече от 40 000-50 000 т, каза зам.-директорът на "Брикел" Димитър Димитров.

Причината да не се търсят най-вероятно е в цената. Брикетите в София в момента струват 145,50 лв. за тон. В провинцията цената им рядко пада под 120 лв. Забележителното е, че цената, на която брикетите напускат двора на "Брикел", е едва 75 лв. без ДДС. Всичко отгоре отива у 15-те фирми дистрибутори, които пък оправдават надценката с транспорта.

Другата особеност това лято са цените на дървения материал за огрев - те са в лева на тон, а не на кубик.

И тъй като тон дърва са равни на 2 кубика, цените обявени в складовете, на пръв поглед стряскат. Тон букова или дъбова дървесина, ненарязана, струва от 91 до 94 лв., а нарязана на дърва с дължина 1 метър - 100 лв.

КОНКУРЕНЦИЯ

Чевръсти търговци продават такава дървесина на много места около големите градове с цена от 25 до 40 лв. за кубик. Меренето на кубик по правило става "на око" и човек никога не може да е сигурен колко дърва си е купил, така че разликата между двете цени в действителност не е толкова голяма. Хората, получаващи енергийни помощи, нямат шанс да купят дърва от крайпътните търговци. Те няма как да си осребрят ваучерите, затова не ги взимат.

И при двата случая разходите за транспорт се плащат отделно.

Официално складовете не предлагат транспорт, но около тях винаги е пълно с камиони. Тарифата обикновено е 1,20 лв. на километър в чертите на града.
6084
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД