- Г-н Цоконов, колко зърно има в Държавния резерв в момента и какво е количеството, което трябва да се поддържа постоянно?
- Това е класифицирана информация. Мога само да кажа, че има достатъчно зърно в резерва за покриване на нуждите на страната.
- От какви реколти е то?
- От 3 - 2002, 2001, 2000 г. Зърното се съхранява около 3 реколти и затова всяка година се обменя определено количество.
- Как зърното от резерва стига до пазара?
- По закон продажбата на зърно се извършва или чрез търг, или през стоковите борси. Попълването на резерва става чрез възлагане на обществени поръчки. От тази година работим по този закон и през борсата. Можем да пуснем процедура по ЗОП, по агенциите и по борсата.
- Колко време след решението на Министерския съвет ще се разблокира част от резерва?
- Решението трябва да излезе в "Държавен вестник", след това ние го привеждаме в изпълнение незабавно. Ако се реши да се прави търг за възлагане на държавна поръчка, ще минат, да речем, 2 седмици. През борсата ще стане по-бързо.
- Какъв ще е ефектът за пазара? Ще се намали ли цената на хляба?
- Ефектът за пазара ще бъде доста голям. Сега зърното върви по 270-280 лв. и намесата ще доведе до нормализиране цената му, а оттам - на брашното и на хляба. Надяваме се, че цената на тон ще се движи от 180 до 200-210 лв. на тон след намесата.
Правилно е да се разблокира част от резерва както и решението, с което миналата година се създаде Стоков фонд. Тогава цената на зърното бе много ниска и държавата се намеси - изкупи го на по-висока цена, за да не са ощетени зърнопроизводителите. Ситуацията сега е същата - намесата на правителството е необходима. Сигурно ще се разреши и внос на пшеница на максимално ниска цена.
|
|