Наскоро здравната каса и лекарският съюз започнаха преговорите за Национален рамков договор за 2004 година. Те договарят условията, при които медиците ще предоставят на пациентите здравните услуги, платени от касата.
Преговорите са все още в начален етап и няма яснота доколко условията, по които ни лекуват тази година, ще се променят. Ясни са обаче някои контури на новия договор, доколкото касата и лекарският съюз вече се изказаха по част от основните въпроси.
Какво касата иска да ни осигури догодина и за какво ще плаща на лекарите в доболничната помощ?
Няколко са предлаганите от касата промени. Едната е промяната в заплащането на личните лекари. В момента освен за профилактични прегледи и имунизации те получават ежемесечно определена сума за всеки записан при тях пациент - капитация. За деца до 18 години касата сега дава на лекаря по 75 ст. месечно, за хора между 18 и 65 години - по 65 ст., а за възрастните - по 95 ст. От НЗОК искат от догодина да въведат нова система, която да включва т.нар. падаща капитация. Това означава
касата да заплаща на лекаря по-малко за всеки записан пациент над определен брой
Това ще ограничи финансовия стимул за записване на много пациенти - над 1600, 2000, 3000, каквито практики в страната има немалко. Практиката показва, че качеството на медицинската помощ не е добро главно поради тази причина. Вероятно границата, в която джипитата ще получават пълна капитация, ще е 1500-1600 пациенти. С колко ще бъдат намалявани капитационните суми е въпрос на преговори с лекарския съюз. Най-вероятно това ще стане стъпково - т.е. над определен брой пациенти в листата - с някакъв процент, над по-висока стойност - с друг, и т.н. Това е практика в доста европейски страни. Според шефа на НЗОК д-р Димитър Петров така е и в Унгария, с която можем да съпоставяме.
Идеята на касата е ограничаването в заплащането за брой хора в листата да откаже общопрактикуващите да записват прекалено много пациенти, да разреди опашките пред кабинетите и да доведе до повишаване качеството на медицинските услуги. И тъй като от тази година няма ограничения за минимален брой пациенти при създаване на лекарска практика, мярката ще доведе и до разкриване на повече кабинети на лични лекари.
В момента джипита, които имат между 2500 и 3500 пациенти, са длъжни да наемат една сестра и един лекар. При увеличаване на пациентската листа наетият медицински персонал трябва да е още по-многоброен. От НЗОК обаче смятат, че тази мярка не е достатъчна, за да бъдат обслужвани добре хората.
Здравната каса няма да плаща на личните лекари капитационни суми за неосигурените здравно пациенти. Независимо дали хората имат или нямат осигуровки, имунизациите ще останат безплатни, твърдят от НЗОК.
Специализираната помощ
Най-сериозните промени в новия рамков договор касата предлага при специализираната извънболнична помощ - както на хронично болните, така и на т. нар. остри случаи.
В момента острите случаи при специалистите са разделени на първични и вторични. За първичните касата плаща по 10 лв., а за вторичните - 4.75 лв. Освен хирурзите и ортопедите обаче, специалистите имат право да направят вторичен преглед само при един от всеки два случая.
Идеята на касата е да отпаднат първичните и вторичните прегледи и да се въведе общ - амбулаторен случай.
За целта ще се направят разчети за нужните прегледи в различните специалности и за различните диагнози на лекарите ще се плаща между 12 лв. и 15 лв. за случай. Така, ако има нужда,
един пациент ще бъде преглеждан 3-4 пъти - толкова, колкото се налага.
Ще се направят разчети на разходите на всеки специалист при всяка диагноза, въз основа на които касата да плаща. За целта се пресмята нужното време за консултация, както и използваните консумативи и амортизацията на апаратурата. От касата обаче смятат, че е невъзможно толкова сложни разчети да влязат в сила с рамковия договор догодина.
Предлага се и преминаване към т.нар. диспансерен случай. Това означава около 800 000 души, които са реално хронично болните в България, да преминат изцяло към наблюдение при специалист. Това касае основно болни от диабет и сърдечно-съдови болести, както и астматици и страдащи от психически заболявания.
Подготвя се промяна на наредбата на здравното министерство, която описва кои болни на какво наблюдение подлежат - колко често и какви изследвания и прегледи да им се правят.
С новата промяна
хронично болните ще ходят поне веднъж на 2 месеца на прегледи
при специалистите.
Те ще изписват рецептите с лекарства и изследванията им (в момента специалистите определят само какъв вид медикаменти трябва да пият болните. Пациентите обаче ходят при джипитата за рецептите). От касата напомнят, че за посещение при специалист хронично болният не се нуждае от направление.
Касата ще заплаща годишно по 28 до 30 лева на специалистите за един пациент, като те поемат изцяло обслужването на болните -между 5 и 6 прегледа годишно. НЗОК смята, че ефектът от това ще бъде в няколко посоки - ще се опрости документацията, а свободният достъп на болните до специалист ще се отрази върху качеството на тяхното лечение. От НЗОК са сметнали, че ако този вариант бъде приет, и специалистите ще получават по-добро заплащане за наблюдението на хронично болните.
Още за тази година НЗОК беше договорила възможността децата и бременните да избират кой да ги наблюдава - общопрактикуващ или специалист - педиатър или гинеколог. Върховният административен съд обаче отмени тези текстове от действащия рамков договор. За догодина касата предлага
задължително диспансерно наблюдение от специалист за децата до 1 г. и бременните.
От касата смятат, че въведените през тази година регулативни стандарти за направленията за изследвания са добър модел на разпределение на наличните пари за диагностика и той трябва да остане и догодина.
До миналата година касата разпределяше квоти на всяка лаборатория за брой изследвания, за които може да плати. От НЗОК смятат, че това създаваше условия за корупция, тъй като на отбрани лаборатории се даваха значително по-големи лимити, респективно пари, отколкото на останалите.
От 2003 г. касата дава на три месеца на лекарите лимити под формата на виртуални суми, а те сами разпределят изследванията според нуждите на пациентите. Болните пък ходят в лаборатория по свой избор. Лекарите имат право да надвишават с 10% отпуснатите от касата суми за изследвания.
Касата определя кой личен лекар от какъв лимит и за какви изследвания се нуждае на базата на листата с пациентите му. Джипитата с повече хронично болни получават повече лимити.
От НЗОК смятат, че отпусканите суми за изследвания са напълно достатъчни.
Има идея от догодина да се въведат лимити и при изписването на лекарства.
Това значи, че касата ще определи максимална сума на безплатните лекарства за всяка болест. Ако лекарят изпише нещо над тази сума, пациентът трябва да си доплати сам. Подобна мярка цели да намали т.нар.полипрагмазия - изписването на много медикаменти за лечение на едно и също заболяване.
Още не е ясно дали ще се въведе подобен лимит, тъй като той би могъл да има и обратен ефект - да се изписват ненужни лекарства до достигане на определената граница.
Въпреки твърдото несъгласие на лекарския съюз, здравната каса настоява
от 2004 г. всички лични лекари и специалисти да се отчитат на електронен носител.
Въпреки че още от 1 август т.г. касата е готова да приема дискети вместо купищата бумаги, едва 15% от джипитата и специалистите предават отчетите си по този нов начин. С пари от заема от Световната банка здравната каса раздаде 4030 компютърни конфигурации на личните лекари. До момента са утвърдени 22 фирми, чийто софтуер отговаря на изискванията за електронен обмен между медиците и касата, и от които лекарите могат да купуват програмни продукти.
Въвеждането на данни на компютър е три пъти по-бързо, отколкото на хартия, са пресметнали от здравната каса.
Средната вноска по здравните застраховки е около 100 лв годишно.
Тези пари изобщо не могат да се използват, ако човек се разболее от нещо, което не е включено в съответните пътечки, пакети и пр. Фактически човек плаща някакви удръжки, след това отива на лекар и плаща: 1) потребителска такса за всички прегледи - джипи, специалист, втори специалист; 2) изследвания - 8 лв, 10 лв; лечение - не знам колко - примерно за разширени вени.