Може ли шахматна партия да се предава директно по телевизията и милиони да я следят с часове? Може, разбира се. Не е задължително това да става в Америка, но със сигурност от едната страна трябва да е най-силният шахматист за всички времена, а от другата - най-добрата шахматна програма. Резултатът е първокласно зрелище. Затова никак не е чудно, че един от тв коментаторите на ESPN-2 бе Джереми Шап - човекът, който взе интервю от боксовия динозавър Майк Тайсън след загубата му от Ленъкс Луис.
Двубоят между Гари Каспаров и немската програма "Фриц" почна на 11 ноември в Ню Йорк и продължи 4 партии. Необичайното бе, че със специални очила руският гросмайстор виждаше триизмерно дъската на екрана и управляваше фигурите си със своя глас. За съжаление битката завърши твърде бързо - още във втората партия! След невероятна грешка на 32-ия ход фигурите на Каспаров бяха буквално пометени и компютърът спечели убедително.
Случилото се до края на двубоя е просто статистика. Е, любителите на естетиката например останаха доволни. Не знам дали красотата някога е успяла да спаси света, но в третата партия тя спаси Каспаров. Тогава първия ход за белите, с които бе руснакът, направи "Мис Ню Йорк 2003" Кейти Хорн. Компютърът явно се захласна, защото така сериозно се обърка, че на 16-ия ход вече имаше загубена позиция и резултатът бе изравнен. Очаровани останаха и светските хроникьори, които и до днес не спират да говорят за присъствалите знаменитости - кой с какво е бил облечен и на кого най-много са му отивали черните "триизмерни" очила.
И накрая май няма недоволни. Въпреки равенството руснакът получи златна купа и бе обявен за първия световен шампион във виртуалното пространство. Компютърът - също! Щастието наистина е пълно. Доволни са дори онези, които виждаха в битката между човека и компютъра борбата между Доброто и Злото. Те до последно трепереха дали Каспаров ще успее да излъже матрицата, или тя ще презареди навреме.
Преди време не без участието и на Каспаров много се спореше какво всъщност е шахматът - спорт, наука или изкуство? Днес никой не води безсмислени дискусии - отговорът е ясен. Шахматът е бизнес! И то от най-големите. И точно затова си заслужава да се върнем към един позабравен епизод. Човекът, написал първата шахматна програма, е Алън Търинг. За него твърдят, че е един от най-големите математици и припомнят, че през II световна война със своите колеги успява да разгадае немския военен код "Енигма" и така да спаси много хора. Не е ясно обаче за какво точно си е мислел, когато е създал шахматна програма, защото по това време компютърът още не е бил изобретен. А днес, ако в пограничната област между шаха и компютрите някой въобще се интересува от кодове, то става дума за банковите кодове.
Но нека хвърлим поглед към фактите: самото участие на Каспаров в мача му гарантираше $ 150 000, а при победа го чакаха още $ 50 000. В крайна сметка равенството донесе и на двете страни по $ 175 000. О, я стига! Наистина ли някой сериозно мисли, че ще бъде разработена шахматна програма за милиони долари само за да бъде разпердушинена от някого, пък бил той и най-великият шахматист?
Няма такъв филм! "Фриц" спечели, защото когато я продават, на нея трябва да пише: "Програмата, която победи Каспаров!" За сведение сегашната модификация на пазара - "Фриц 8", се рекламира от... Каспаров. Ако не вярвате, отворете сайта на немската програма и ще видите, че точно под нейното име ненатрапчиво се мъдрят думите на руснака: "Аз използвам редовно "Фриц" при моите анализи." За какъв "двубой" между човек и компютър може да става дума?
След 18 г. пълно господство в шахмата Каспаров доказа, че заслужава определението "най-добрия шахматист на всички времена и най-добрия партньор на компютърните компании". А беше време, когато въпросът "Кой ще спечели III световна война?" си имаше отговор: "Каспаров, защото той винаги печели!"
NEVEROJATEN ARMENETZ!
takvor onik bodurjan
达可沃尔 奥尼克 保多利昂