:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,275
Активни 758
Страници 28,840
За един ден 1,302,066

Патриарси пишат в защита на медиците ни в Либия

Трима от медиците ни не се явиха в съда заради здравословни причини
Повече от половината православни църкви, включително и Вселенската патриаршия, са изпратили писма в подкрепа на шестимата български медици, обвиняеми по СПИН-делото в Либия. Това съобщиха от синода след среща на патриарх Максим с външния министър Соломон Паси вчера.

Синодът изпратил на 9 септември по молба на Паси писма до 11 свои църкви посестрими да подкрепят българите в Либия, уточни пред "Фокус" административният секретар Владимир Петров. Светият синод ги моли за съдействие за по-бързото и справедливо приключване на процеса. Според Паси писмата са част от международна кампания в защита на медиците. Министърът сравни помощта на БПЦ с ролята й за спасяването на българските евреи през Втората световна война.

Митрополитът на Варшава и цяла Полша заявява: "...обръщам се към правителствените органи на Либийската джамахирия, за да бъде прекратен този съдебен процес, а лекарите да получат разрешение за завръщане в родината си". Сръбският патриарх Павле е изпратил до посолството на Либия молба процесът срещу българските медици да приключи възможно най-скоро и те да се завърнат в своето отечество при своите семейства.

Съдът в Бенгази пък вчера даде срок на лекарската експертна комисия да излезе със становище до 29 декември. Вместо 12 комисията ще включва петима либийски лекари, които се заклеха пред съда. Те трябва да направят експертна оценка на материалите по делото. На 8 декември съдът реши, че въз основа на тази експертиза ще вземе решение по случая. Нася Ненова, Кристиана Вълчева и д-р Здравко Георгиев не са се явили пред съда заради здравословни проблеми.
1
800
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
16 Декември 2003 12:27
Само международна експертиза може да спаси нашите медици в Либия. Либийските експерти не са заинтересовани да изнесат наяве неприятни факти за "престижната" детска болница в Бенгази, като напр. недостиг на консумативи, ниска хигиена, слаб контрол, липса на епидемиологична статистика. И в България има ужасни случаи на заразяване на пациенти. И българските експерти не искат да признаят, че е възможно в една от най-добрите български болници - "Св. Марина", Варна - да се стигне до 80% заразени с хепатит С пациенти на хемодиализа и да има цели три сестри, заразени с хепатит Б, и трите от едно и също отделение (вж. http://softisbg.com/hcv/hcv.htm) Истината е, че хора на ръководни постове издават устни заповеди, несъвместими с медицинските норми, а после - сестрите виновни.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД