Към момента националните служби не разполагат с никакви данни и сигнали, които да говорят, че за страната ни и за българските граждани и българската собственост зад граница съществува пряка опасност от извършването на терористични атаки. Това бе записано в становище на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента след заседание вчера. В съвета участват лидерите на парламентарните групи, премиерът, шефът на парламента, ключовите министри. На заседанието бяха изслушани доклади на главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов, на шефа на Генщаба ген. Никола Колев и на шефовете на разузнаванията: на военното - Пламен Студенков, и на НРС - Кирчо Киров. Становището, че няма пряка опасност от терористична атака, бе изготвено от политиците веднага след като чуха оперативните данни на службите. Президентът Първанов все пак предупреди след заседанието на КСНС, че идват празници и трябва да се внимава повече, включително и за провокации. Последното се отнасяло и за контингента ни в Ирак.
След заседанието държавният глава похвали специалните структури, че работят "професионално, отговорно, като служби на крачка от НАТО". Това ставало въпреки липсата на добра законова база. По мнение на Първанов в момента било приоритетно приемането на закон за Националната разузнавателна служба. Освен това било необходимо и уреждането на материята, свързана с управление на кризи, промени в концепцията за национална сигурност и във военната доктрина, както и работа по бъдещ нов закон за отбраната и въоръжените сили.
Президентът сам разкри, че по време на заседанието е възникнал "малък спор", но това не се отразило на единството при приемането на становището на КСНС. Той и другите членове на съвета отказаха да кажат кой и за какво се е карал. От думите на Първанов излезе, че на заседанието е възникнал спор дали престъпността трябва да се разглежда на заседанието, пък било то през призмата на тероризма.
След края на съвета лидерката на СДС Надежда Михайлова обяви, че е поискала тази тема да се обсъди приоритетно. Тя поставила въпроса и дали има координация между МВР и финансовото министерство в борбата срещу организирания бандитизъм и неговата финансова мощ. Михайлова пак поиска актуализираната стратегия за борба с престъпността да бъде гледана до Коледа в парламента.
Струва ми се, че с последните си две заседания КСНС се опитва да убеди обществеността, а може би и наблюдаващите ни западни институции, че всичко е наред в тази област. Логичен извод, като отчитам че съветниците на Президента в областта на националната сигурност едва ли искат някяква промяна в статуквото на службите, по простата причина, че се командват от техни протежета.
Мисля, че журналистите трябва повече да се интересуват какви реформи са извършени в службите, оправдани ли са огромните средства, отпускани на десетте(10-те) служби и какви са резултатите. Не може десет служби да се борят с едно и също нещо като тероризма.
А по отношение на тероризма се държим като Тодорживковото политбюро - навсякъде радиация, но в България няма.