Още 550 000 лв. са необходими за възстановяването на българската църква "Св. Константин и Елена" в Одрин според изчисленията на Анна Караангелова, председател на инициативен комитет "Камбана".
В момента храмът е с укрепени стени, но няма покрив. Досега с помощта на певеца Илия Луков и радио "Нет" са събрани близо 130 000 лв. Част от даренията идват от отказ от хонорари за архитектурните планове, безвъзмездно дарен от земеделското министерство дървен материал, безмитен внос през границата на строителните материали. 2000 долара дава турската страна, за да укрепи храма, тъй че да не е опасен за играещите деца.
2-годишната културна спогодба между България и Турция улеснява строителните работи по рушащите се културни паметници. "За разлика от нас обаче Турция е осигурила финансиране на спогодбата и възстановява много джамии у нас", обясни Емил Велинов от Дирекцията по вероизповеданията. Той допълни, че в бюджета за 2004 г. не са предвидени средства за храма в Одрин, а дирекцията може да даде 50 000-100 000 лв. Дирекцията изцяло е финансирала реставрацията на другата българска църква в Одрин - "Св. Георги", която ще е готова през пролетта на 2004 г.
Едва 15 души в града си признават, че са българи. Един от хората, които се борят за запазването на българските храмове в Одрин, е отец Александър Чакарък, разказа още Караангелова. Гръцката патриаршия му е предлагала да се причисли към нея срещу $ 3000 месечна заплата. Свещеникът обаче отказва и така запазва българската православна традиция в този край. Сега отец Чакарък изхранва четиричленното си семейство в Одрин срещу $ 300 месечно, отпускани му от България, допълни още Караангелова.
|
|