На този етап на делото в Либия все още не е изключено постановяването на смъртни присъди за българските медици, каза външният министър Соломон Паси пред Би Ти Ви. Не казвам изпълнението, а постановяването, уточни той. Това е право на съда и ние полагаме всички усилия да паднат обвиненията и най-вече тези, които предполагат най-тежкото наказание, добави министърът. Той напомни, че ЕС, както и българската държава не са страни по процеса, защото делото се води срещу шестимата медици.
Решенията на либийския съд са автономни и никакви правителствени демарши не биха могли да ги променят, но вече става съвсем видимо, че България може да разчита на ЕС, особено по такива чувствителни въпроси, каза още Соломон Паси. Така той коментира връчения в събота остър демарш от името на ЕС до либийското правителство, в който се настоява българските медици да бъдат оневинени и освободени незабавно. Демаршът е бил връчен на либийския премиер от посланиците на Великобритания и Холандия в Триполи.
Няма риск демаршът на ЕС да усложни отношенията между България и Либия, каза правителственият говорител Димитър Цонев. Според него премиерът Симеон Сакскобургготски имал активна роля в международните контакти, за да се стигне до това действие от страна на Брюксел. Преди време Сакскобургготски лично помоли шефът на Еврокомисията Романо Проди да се застъпи за медиците ни. Търсят се всички възможни способи в рамките на ЕС и извън тях за решаване на делото, увери Цонев.
Либийското правителство и полк. Кадафи са загрижени за този процес, той не помага на Либия в международната общност, каза пък Паси. Според него след споразуменията със САЩ и Англия за Локърби Либия ще играе нова роля не само в Близкия изток и Африка, но и в света.
Главният мюфтия на мюсюлманското сунитско ханефитско изповедание в България хаджи Неджиб Дауд е изпратил до либийския ръководител Муамар Кадафи пожелание да използва влиянието си за успешно завършване на делото срещу българските медици.
ПРЕГОВОРИ
В момента все още се сформира лекарската експертна комисия, която ще подготви становище по материалите на делото срещу българските медици, съобщиха запознати. В тази комисия със сигурност ще влезе шефът на Националната лаборатория по СПИН д-р Данаил Бешков. Той и адвокат Пламен Ялнъзов провеждали срещи с международни експерти, които България иска да привлече като членове на комисията. Много е вероятно двамата да се обърнат към колегата на Люк Монтание - проф. Перен от института "Пастьор" в Париж. Той също е вирусолог и работи по проблемите на СПИН. Съдът постанови, че българската защита има право да посочи специалистите, които до 26 януари да представят писмен доклад. Имената на международните експерти са много известни, твърдят източниците. Според лекари в комисията трябва да има поне трима вирусолози.
|
|