И тази година ще има финансови стимули за работодателите, които наемат определени категории безработни, програми за субсидирана заетост и за обучение на хора без препитание, както и кредитиране срещу самонаемане или разкриване на нови работни места. Те са в сила от 12 февруари, когато правителството прие Националния план за действие по заетостта за 2004 г. В стимулите, програмите и курсовете за тази година има и новости.
Преференции за работодателите
По една минимална заплата или 120 лв. и социалните осигуровки към нея ще получават вече собствениците на фирми, които вземат на работа жени над 50 и мъже над 55 г. Миналата година държавата плащаше само осигуровките. Същите преференции има и за предприемачите, които наемат човек с увреждане, младеж до 29 години, израснал в сиропиталище, самотен родител, безработна майка с дете до 3 г. или бивш затворник. Тези работодатели ще бъдат субсидирани 12 месеца, но са длъжни да сключат договор с работника за 2 г. Предвижда се и изпитателен период до 6 месеца.
Пари за минимална заплата и осигуровки за 1 година ще получават тези, които се включат в програмата за земеделски производители и наемат на договор двама безработни. Същите са преференциите и за осигуряване на работа на мъже и жени, на които остават 5 години до пенсиониране. За 6 месеца по 120 лв. за възнаграждения и осигуровките към тях ще получат и шефовете на предприятия, които вземат на стаж безработни младежи до 29 г.
При назначаването на съкратени от армията офицери и сержанти също ще има материално стимулиране за работодателите, но в плана не е посочена конкретна сума. Тази година това ще важи само при наемане на бивши военни от Сливен и Ямбол. Парите идват от Федералното министерство за икономическо сътрудничество и развитие на Германия.
Работодателите няма да плащат 1 година своята част от осигуровките на наети безработни, регистрирани на трудовата борса повече от 12 месеца, или на младежи до 29 г. Поема ги държавата. Същият стимул важи и за наемане на хора от контингента на бюрата по труда на половин работен ден, както и за микропредприятията, които осигурят препитание на 5-има безработни. Осигурителните вноски ще се поемат за 2 месеца на работодателите, на които се налага да намалят обема на работата или въобще да я спрат за повече от 15 дни срещу това да не закриват работни места.
Програми за заетост
Програмите за субсидирана заетост тази година ще осигурят работа на около 112 000 души. 2 от тях са изцяло нови. Едната е за съкратени учители. Те ще организират извънкласни занимания на ученици като посещения на кина и театри. Освен това ще обучават най-малките как безопасно да се движат по улиците и ще ги превеждат през натоварените пътища. Другата нова програма е за бивши театрални дейци - актьори, сценични работници, гардеробиери и др. Те ще се трудят срещу заплащане от бюджета в държавни театри. И по двете програми заплатата е 120 лв.
И тази година ще се наемат за по 6 месеца в държавната администрация младежи, завършили висше през 2003 или 2004 г. Те ще стажуват в министерства, агенции, институти или в местната администрация. От септември м.г. условията са облекчени - право на достъп имат вече и завършилите частни вузове, и задочниците. Необходимият минимален успех от дипломата пък падна от 5,00 на 4,00. Обикновено кампаниите за подаване на документи са през април и през септември. Одобрените младежи ще взимат по 220 лв. заплата. Ако се представят добре, 6-месечният им договор ще се удължи с още 3 месеца. По-висока заплата от минималната се отпуска и по още един проект - за безработни учители, които преподават на деца с увреждания. Те също ще взимат по 220 лв.
Програмата за земеделски производители, по която се дават по 2 000 лв. за обработване на площите, семена, посадъчен материал и др., тази година ще действа в цялата страна. През 2003 г. тя беше пусната пилотно само във Видинско. За участие в нея се изисква кандидатите да са дълготрайно безработни или безработни самотни родители на помощи или хора без препитание с право на обезщетение от НОИ. Те трябва да имат поне основно образование и собствена, наета или арендована земя, или да са оземлени от общинска служба по земеделие и гори. Задължително трябва да имат бизнес план и да се регистрират като земеделски производители. Разширява се и програмата "Помощ за пенсиониране" - за работа могат да кандидатстват вече безработните, на които им остават 5 години до пенсия или им липсват 10 точки.
Програмата "От помощи към заетост" и тази година ще осигури субсидирана работа на най-много хора - над 70 000 души. Тази година средният им брой ще е с около 20 000 по-малък от миналата година, защото са заявени по-малко места. Вече могат да участват и частни фирми, като наемат хора за подобряване на условията на труд - ремонт на помещенията и др. В компонента "Личен асистент" по една минимална заплата и осигуровки ще получат безработните, които се грижат за свои близки инвалиди. Изискването е обаче асистентът да има право на помощи.
До 600 лв. ще се отпускат за транспортни разходи и пренасяне на покъщнината на безработните, които си намерят работа извън населеното място, в което живеят. На тези пък, които всеки ден пътуват за работа до друг град или село, ще се поемат 50% от разходите за път. До 24 лв. еднократно за транспорт се полагат за представяне пред работодател.
Курсове за ограмотяване, квалификация и преквалификация
Новост при курсовете за квалификация и преквалификация на безработните е проектът за компютърно обучение на жени. За него могат да кандидатстват регистрирани в бюрата по труда дами между 22 и 45 години от Петрич, Сливен, Плевен, Видин Карлово, Враца и Пазарджик. Те трябва да владеят английски на работно ниво. Освен безплатно компютърно обучение, ще се дават стипендия и пари за квартира и транспорт.
За 2004 г. по време на обучителен курс безработните ще получават стипендия от 3 лв. на ден, ако учат в родния си град, и 4 лв., ако са в друго населено място. За квартирни се отпускат по 30 лв. дневно.
Само за жени има още 2 проекта. По първия безработни ще бъдат обучавани как да си разкрият фирма за услуги за отглеждане на деца. Другият е за повишаване квалификацията на жени с ниско образование и на завърнали се на работа след майчинство.
Отново ще има компютърни курсове за безработни младежи. Кандидатите трябва да са до 29 години и да са регистрирани в бюро по труда. На 10% от курсистите с най-добри резултати, ще бъде осигурен 6-месечен стаж в компютърна фирма.
Пилотно само за Пловдив ще стартира тази година и програма за занаятчийско обучение на младежи над 16 години с основно образование. Идеята е курсът да бъде съчетан с чиракуване по съответната професия, което се прави по немски модел. Тя се съфинансира от Занаятчийската камара Кобленц в Германия.
Има и проект за обучение на безработни с поне основно образование, които искат да се занимават с пчеларство. Предвиждат се и курсове за повишаване квалификацията на тютюнопроизводителите. За неграмотни роми по проект на ФАР ще има часове по писане и смятане. Финансира се и обучение на органите на властта за работа с роми.
С пари от държавния бюджет се осигурява професионално обучение за младежи, отпаднали от училище. За хора с увреждания в работоспособна възраст се предвиждат курсове "за придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда и трудова реализация". За първи път се предлагат курсове за незрящи и психично болни. На инвалиди, преминали обучителни курсове, ще бъде осигурявана работа в дирекциите "Социално подпомагане".
Има и програма за ограмотяване, квалификация и заетост за чужденци със статут на бежанци. Те ще бъдат мотивирани да се трудят, ограмотявани и обучавани за конкретни професии. Както и безработните българи, ще имат право на стипендии, транспортни и квартирни разходи.
|
|