:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,330,963
Активни 227
Страници 20,222
За един ден 1,302,066

ЕС може "насила" да либерализира енергийния пазар на Гърция

Ако гръцкото правителство не отвори навреме пазара на електроенергия и природен газ до 2007 г., това ще й бъде наложено "отгоре". Т.е ЕС ще приложи спрямо Гърция италианския или френския модел на либерализиране на енергийния пазар, пише атинският вестник "Та неа". В Италия ЕС задължи държавната електрическа компания ЕНЕЛ да продаде на частни собственици електростанции. Във Франция ЕС задължи правителството да отстъпи на частници доставката на близо 10% от общата мощност на ползваната електроенергия. Може гръцката държавна електрическа компания ДЕИ да бъде задължена да продава част от електроенергията на производствени цени на посредници. А те ще я препродават на предприятия и домакинства. В Гърция частниците, които имат лиценз за строителство на електростанции, не инвестират заради липсата на правила в енергийния пазар. Забавянето на правилата за свободния пазар съвпада с момента, в който Гърция е пред енергийна криза. Ако всички мощности на страната работят, едва покриват пиковото потребление на ток. За юли 2005 г. се очаква то да достигне 10 000 мегавата. Както писа "Сега", България изнасяше за Гърция около 3000 мегавата и има договор за цялата 2005 г.
2
639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
24 Януари 2005 13:20
"Дясната" правителство на Иван Костов, остави монопол в телекомуникациите, електроразпределението, енергопроизводството, далекосъобщенията, пристанищата, корабните превозвачи и т.н. Е, не отидоха към национализация, но това е защото не се намира лесно по един Гад Зееви за всеки от тези монополи. Всичко останало СДС лидерите си го напазаруваха без пари, естествено, така както се бяха договорили с Партията майка БКП - да не си дирят карез кой какво е пребарал. Това е дясното и лямото в България - гласувай българино, голям ти е изборът!
24 Януари 2005 13:40
Пишем за Гърция, а си мислим за България. Нали така, СЕГА?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД