Едва 7-8 държавни фирми от оставащите за приватизация могат да предизвикат чуждестранен интерес. Всички останали са толкова малки и непривлекателни, че дори не сте ги чували. Така изпълнителният директор на Агенцията за приватизация (АП) Илия Василев характеризира портфейла на ведомството. Заедно с членовете на своя екип Василев направи отчет за дейността на ведомството през 2003 г. Всички атрактивни дружества - 7-те електроразпределителни дружества, БРП, БМФ, "България еър", "Бояна филм", "Кинтекс", "Тератон" и АДИС, са или в етап на продажба, или приватизацията им е замразена. Когато се изчистят всички проблеми и се вземе решение за избор на процедура, всички тези компании ще бъдат предложени за продажба.
Продажбата на ЕРП-тата е в най-напреднал стадий. В момента работната група от експерти на МИ, МЕЕР и АП подготвят критериите за участие във втория етап на конкурса, каза още Василев.
БМФ ще бъде продадено веднага след като приключи сделката за "Варненска корабостроителница". "През 2004 г. ще продължим да продаваме всички държавни активи, които са в агенцията", каза още шеф-приватизаторът. Вместо заложените в плана близо 300 сделки за 2004 г. ведомството вече е извършило 693 продажби за първите 2 месеца на годината. Приходите от тях са 507 млн. лв.
През 2003 г. АП е сключила общо 344 сделки. От тях 88 са за продажба на мажоритарни държавни дялове, 28 сделки за обособени части и 228 за акции и дялове на дружества с миноритарно държавно участие. В тези сделки са договорени плащания за 454 млн. лв. През миналата година са договорени инвестиции за 23 млн. лв.
Каре: БОРСА
През миналата година за борсова продажба бяха пуснати мажоритарни пакети от "Проучване и добив на нефт и газ"-Плевен, енергоремонтните дружества в Русе, Бобовдол, Варна, София, както и ТЕЦ "Марица 3"-Димитровград. Тези пакети от акции бяха продадени за 12 448 000 лв., припомниха от агенцията. Най-голямата сделка за непарични платежни средства за миналата година е продажбата на 72% от капитала на "Св. св. Константин и Елена" за 67 млн. лв. в компенсаторки.
През миналата година бяха подготвени и пуснати на фондовата борса 7 пула с включени средно по 24 фирми във всеки. Очаква се през септември на борсата да се появят и акции на БТК. В резултат на борсовата интервенция от страна на АП инвестиционните бонове, които вече се търгуват на БФБ, поскъпнаха от 16 на сто до 22-24% от номиналната стойност в началото на 2004 г.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Предложената концепция за приватизация не е негативен атестат за работата на Агенцията за приватизация. Това каза нейният директор Илия Василев вчера. Промените всъщност са нова философия за вече съществуващите явление. Вместо да се пуска всичко за продажба и да се прави забранителен списък, в бъдеще може да се премине към списък с фирми, които трябва да се продадат задължително.
Колко фирми ще останат държавни, зависи от секторната политика на министерствата. Ако се прецени, че в даден сектор няма нужда от държавна намеса или пък трябва да влязат частни капитали, тогава ще се пристъпи към приватизация на монополите.
|
|