:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,797,529
Активни 612
Страници 24,403
За един ден 1,302,066
България ще кани малки и средни западни фирми да произвеждат у нас

Търсим нова ниша на световния IT пазар

Изместваме Русия и Индия от плановете на гигантите
България започва да търси съвсем нова ниша на световния пазар на информационни технологии - малките и средни западни фирми. Представянето на новата стратегия ще стане в събота на откриващото се в средата на седмицата в Хановер най-голямо изложение за информационни и комуникационни технологии в света CEBIT. На 20 март ще е Денят на България на изложението.

"Новата стратегия предвижда да се обърнем към малките и средните западни фирми, които ще каним да изнесат производства у нас, тъй като не можем да се конкурираме с пазари като Индия, Русия и Китай", каза Стоян Боев от Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ).

От друга страна, глобалните фирми като SAP, Siemens и други предпочитат да регистрират фирми тук, вместо да наемат наши специалисти да работят на място по техни проекти.

Индийският пазар на т. нар. "аутсорсинг" (изнасяне на производство) в момента е около $9 млрд. годишно с тенденция да стигне до $ 40-50 млрд. Българският е около $40 млн. За разлика от азиатската държава обаче ние трябва да се борим за малки проекти, които изискват максимум 20 души разработчици. В Индия обикновено се поръчва изработване на софтуер, за чието бързо разработване трябват около 400 души.

Предимствата на България, на които ще се набляга при представянето, са, че ние сме златно сечение между азиатското и руското производство на софтуер по поръчка. "Първото се характеризира с голяма стриктност, но с липса на креативност, докато при второто няма голяма дисциплина", смята Боев. България освен това е по-подходяща за малки проекти, които изискват по-честа комуникация, тъй като сме по-близо до Западна Европа. Неотдавна авторитетното списание "Бизнесуик" призова технологичните компании да планират изнасяне на производства в България

Слоганът на българското представяне на CEBIT е ICT. Това е съкращението на Information and Communication Technologies, но за представянето на България ще бъде разчетено като I See Talents.



ЧЕЛЕН ОПИТ

В България се произвежда ядрото на един от най-разпространените в света софтуери за управление на бизнеса - SAP. Фирмата държи 65% от световния пазар на такива системи, но софтуерът на практика се пише в България от регистрирана тук фирма на SAP. Това ще бъде посочено като добър пример по време на българското представяне в Хановер. То ще бъде открито от вицепремиера Николай Василев.
5
710
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
15 Март 2004 21:47
похвално е , 4е разработваме САП , много използвана програма и успе6на!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
16 Март 2004 12:49
т. нар. "аутсорсинг" (изнасяне на производство)

16 Март 2004 13:49
т. нар. "аутсорсинг" (изнасяне на производство)
16 Март 2004 14:10
Значи LEVI'S и те направиха аутсорсинг...
16 Март 2004 14:51
Златна комбинация: Не сме креативни, но за сметка на това не сме и дисциплинирани.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД