18 Март 2004 01:37
Specialno za donangel
Predi vreme sled aviokatastrofata pri koiato zagina i prezidentat na Makedoniya B. Traikovski, forumat be zalian ot saboleznovaniya za smartta na golemiya priyatel, na BG narod, choveka i t.n. Imah naivnostta da izraziya samnenie otnosno silnite mu priyatelski chuvstva i sreshtnah dosta silna saprotiva ot lagera na pravozashtitnicte i borcite za etnicheski mir. Sluchaino dnes otkrih material pomesten vav "antisemitskiya', "fashistki" i t.n. vestnik "Monitor". Ponezhe diado mi, balgarina ot Makedoniya me e uchil da tarsiya istinata niakade po-sredata, postvam statiyata tuk. Sadete sami
Реквием за един българомразец
В българофобията си Борис Трайковски беше сравним с Киро Глигоров и дейците на т. нар. Македонска православна църква
Тамара Шишманова
Какво ще кажете за една гатанка? Преди няколко години двама балкански президенти, които ще наречем условно А и Б, направиха следните изявления в големи западни медии:
ПРЕЗИДЕНТ А: "Престъпността, контрабандата и търговията с наркотици идват в нашата страна от България и Румъния. Ако страните от ЕС премахнат визовия режим с България, което би означавало, че там няма престъпност, откъде тогава дрогата стига до нас? Тя трябва да мине през България! Аз разполагам с аргументи, че ситуацията у нас в областта на наркотрафика е много по-добра отколкото в нашите източни съседи." (препечатано във в. "Сега", 24 април 2001 г.)
ПРЕЗИДЕНТ Б: "С българите, които живеят в пределите на нашата страна, нямаме проблеми. Ако създадем предпоставки за сътрудничество в условията на пазарна икономика, въпросът с границите няма да създава напрежение. Ние, хората, имаме една цел - да живеем в мир и благоденствие. Трябва да работим много, за да успеем да изградим икономическа интеграция, при която всяко предприятие ще има повече пространство, повече възможности. Ще изградим регионална инфраструктура, нови пътища, железници, комуникации и така ще постигнем нашата обща цел. Ние даже започнахме разговори с България за премахване на митата. Не, няма да се обединяваме с България, но можем да премахнем митническите тарифи. Международната общност трябва да насърчава сътрудничеството между страните в нашия регион..." (в интервю за в. "Вашингтон Поуст", 13 декември 1998 г.)
Сравнете политиката на двамата президенти към България. Коя от тези две политики е по-конструктивна, миролюбива и приятелска? Кой от двамата президенти разсъждава по-европейски? Можете ли да познаете как се казват тези двама политици?
Президент А се казва Борис Трайковски. Той направи цитираното изявление пред евробюрократа Кристофър Патън, за да осуети премахването на визите за български граждани. И не само заради това. С подобни изявления Трайковски се опитваше да оневини албанската наркомафия пред европейците. Ухажвайки американския съюзник Хашим Тачи и неговата наркокартелна държава, Трайковски искаше да се хареса на Вашингтон.
Даденият по-горе цитат съвсем не е най-агресивното му изявление срещу България. На 24 декември 2001 г. Трайковски поиска от НАТО да признае официално териториалните претенции на БЮРМ към съседните държави въз основа на намиращите се в техните граници "македонски малцинства". През лятото на 2002 г. Трайковски настоятелно искаше от Вашингтон да му даде поне нонпейпър със същото или подобно съдържание, в който да бъде упоменат изразът "македонски малцинства в съседните страни". Същото искане бе отправено и към безнадеждно импотентния Пакт за стабилност. Българският президент Първанов нарече Трайковски свой "съмишленик".
Името на "президент Б" е Слободан Милошевич. Американската пропаганда у нас прахоса милиони, за да го наложи в масовото съзнание като Враг No 1 на България и в същото време да рекламира Трайковски и албанските главатари като "фактори" за сътрудничество на Балканите. Съдете сами доколко американската пропаганда зачита изконните интереси на българската нация. Преценете изобщо колко истина има в нея.
Като приятел на България и държавник с европейско мислене бива лансиран един клиент на Вашингтон, който подлагаше на преследване, обиски и изтезания всеки гражданин на БЮРМ, посмял да се самоопредели като българин. Полицията не си мръдна пръста дори срещу хулиганските провокации срещу българското посолство в Скопие (Виж БТА, 4 ноември 2000 г.). Беше забранена и охридската асоциация на българите "Радко". Трайковски не само отричаше наличието на българи в БЮРМ, но когато през август 2001 г. албанците отрязаха западната част на БЮРМ по една явно предварително уговорена с Трайковски линия, той предяви открити претенции Вашингтон да го "компенсира" с Пиринска Македония. Неговата българофобия може да се сравни само с политиката на предшественика му Киро Глигоров, или с дейността на т.нар. Македонска православна църква, чиито raison d'etre е да изопачава историята на Българската православна църква, а с нея и цялата история на България, като се почне от светите Кирил и Методий, Климент и Наум Охридски, Паисий Хилендарски и се свърши с Братя Миладинови, Гоце Делчев и Никола Вапцаров.
За враг на България бива представян Милошевич - един държавник, който за разлика от Трайковски признаваше без усилие, че в неговата държава живеят българи, който още в далечната 1998 г. мечтаеше да продолеем болките от миналото посредством съвместен градеж и разчиташе, че българското малцинство в неговата страна ще стане естествен мост за това сближаване.
На 26 февруари президентът Първанов каза в специално обръщение: "Днес аз загубих не само свой приятел, а съмишленик. С него поставихме европейското начало в двустранните отношения. Той олицетворяваше единството на държавата". След като се подписа в траурната книга, Герджиков заяви: "Отиде си един голям приятел на българския народ!"
Приказки ангро, които нямат нищо общо с дипломатическия тон и проявите на почит към загиналия. Човек може да изрази съболезнования към чужда държава и без да губи чувство за мярка!
Не, Трайковски не беше приятел на България. Той беше приятел на АОК и слуга на няколко американски ционистки организации, които го качиха на власт чрез фалшификация на изборите през 1999 г. За българите, както и за православните християни в своята страна (сред които и определящите се като българи), той ще си остане непочтен, подмолен, вероломен враг.
Трайковски обслужваше американски план за демонтаж на православната държавност на Балканите. Той раздели територията на БЮРМ на западна мохамеданска и източна християнска части и промени конституцията й под външен диктат така, че да улесни нейното разчленяване. Днес тази държава агонизира, в очакване кога Вашингтон ще свирне на мохамеданите да й нанесат последния удар.
През май 2001 г., докато бандите на Корпуса за защита на Косово (КЗК) опустошаваха славянски села, отвличаха хора, палеха църкви и изобщо - вършеха си работата по етническото прочистване на западния регион на БЮРМ, Трайковски бе повикан във Вашингтон за инструкции. Транскриптът на пресконференцията, която той даде заедно с военния министър Ръмсфелд още се пази на сайта на Държавния департамент на САЩ в раздела за Европа. Част от тази пресконференция, на която един американски репортер бе решил да се позабавлява с американската пионка, публикуваме тук. (Виж карето). Тя със сигурност ще остане в историята на Европа като първия случай, в който държавен глава застава пред камерите на света и призовава публично една чужда сила да окупира страната му. Нещо повече, той покани САЩ да окупират "целия регион". Интересно кой го е упълномощил за това. Оправдаваше се, че е трябвало да предприеме нещо срещу американските съюзници от КЗК. Уверяваше Ръмсфелд, че докато се е преструвал на главнокомандващ, е бил максимално сдържан към терористите, "дестабилизирали", т.е. нападнали страната му! Каква странна позиция за държавен глава, който е длъжен по конституция да отблъсне с военна сила всеки враг, нарушил териториалния й суверенитет и подложил на масово изтребление християнските села по границата с Косово! Причината е, че тези терористи бяха оръдия на САЩ, заради което Трайковски ги възприемаше като свои съюзници.
Тезата, че Трайковски олицетворявал единството на БЮРМ, е вулгарна. Очевидно и това изявление на държавния глава, макар изречено на български език, е имало небългарски адресат. Явно и Първанов, като своя съмишленик Трайковски, гледа да се хареса на Пардю. Какво да се прави, парламентарните избори наближават неумолимо. За да вземе властта, БСП трябва да си осигури подкрепата на Вашингтон. Това означава да измести от сърцето на Пардю досегашните му дясно-либерални хрантутници, като даде гаранции, че и тя ще изпълнява послушно каквото й кажат. Дотук нищо трудно за реформираните социалисти. Бедата е там, че докато лижат ботуша на Пардю, водачите на БСП трябва да играят пред българското общество ролята на алтернатива на т.нар. десница. Тук упражнението става сложновато.
За мъртвия или добро, или нищо, казва народната мъдрост. Налага се да нарушим тази норма, още повече че дните на траура минаха. Голяма част от българите сме потомци на бежанци - кой от Одринско и Егейско, кой от Влашко, кой от Вардарско. Следим събитията в БЮРМ, макар че за разлика от платените атлантически шамани рядко вземаме думата. Изречените лъжи и провокации срещу истината за събитията във Вардарско, записани собственоръчно в траурната книга и запечатани в медиите, легитимират антибългарската политика на Трайковски. Нужно е някой да изрази другата гледна точка, да я мотивира, да обясни срамното поведение на т.нар. политически "елит" в България и да анализира употребата на тази странна катастрофа за насъскване на българите срещу православните македонци, сърби и гърци.
Пресконференция на Борис Трайковски във Вашингтон
2 май, 2001 г.
Трайковски: Военното присъствие на САЩ е необходим, стабилизиращ фактор за развитието на ситуацията в региона. Ние сме много доволни от помощта, която САЩ ни оказват в този момент. Казах на секретаря Ръмсфелд, че при изтласкването на терористите от наша територия македонската армия показа максимална сдържаност. Споделих информация за нашите въоръжени сили и за нашата остра нужда от подобряване на въоръжението според стандартите на НАТО. Трябва да се има предвид, че Македония играе стабилизращa роля за сигурността на региона. Ние сме непоколебими в решимостта си да изградим Македония като стабилизиращ фактор на Балканите на основата на ценностите на НАТО, които споделяме.
Репортер: Г-н президент, вие ли поканихте Ръмсфелд да удължи мандата на американския военен контингент в КФОР за обозримото бъдеще?
Трайковски: Вчера казах на секретаря Пауъл, че е много важно американското влияние върху Балканския регион да се утвърди под формата на някакви военни контингенти.
Репортер: Имате предвид присъствието на американски военни части?
Трайковски: Имах предвид американското присъствие, да.
Репортер: Как си сътрудничите с военните контингенти на САЩ сега?
Трайковски: Да, постоянно си сътрудничим… На двустранна основа. Днес обсъдихме нуждите, които трябва да се вземат предвид, когато настъпи сегашната ситуация.
Репортер: Имате ли мнение за ракетната отбранителна система "Звездни войни"?
Трайковски: Нямам.
|