:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,751,399
Активни 438
Страници 7,866
За един ден 1,302,066

Пърхотът се увеличава при стрес

Всеки трети над 50 г. страда от гъбички на ноктите на краката
снимка: архив "Сега"
Митовете и легендите, витаещи около родната казарма, могат дълго да се обсъждат. А нейният ефект върху здравето на войниците - още по-дълго. Гъбичките по кожата например са сред недостатъците на казармата, които не бива да се подценяват.

Челното място по най-рискови занимания, активиращи гъбичките по кожата, си оспорват спортуването (особено водните спортове), ползването на сауна, носенето на маратонки.

Обяснението е, че всички те създават идеалните условия за развиване на гъбична инфекция - влагата и топлината. Тежките обувки, които носят войниците през лятото, маратонките от изкуствена материя и особено физическите упражнения затоплят и запарват ходилата, обяснява д-р Гриша Матеев от кожната клиника на Александровска болница. А това отваря широко вратите на гъбичните инфекции.

Още на 4-5-годишна възраст роговият слой на кожата вече е достатъчно надебелял, за да започне да функционира като убежище на гъбичките. Човек не живее в стерилна среда. Върху кожата на всеки се настаняват микроорганизми, които в подходящи условия причиняват болести, обяснява д-р Матеев. Най-много гъбички има на петите, защото там роговият слой е най-дебел.

Първите им прояви започват обикновено след 18-годишна възраст, казва още лекарят. Кожата се зачервява, залющва се и се нацепва, а човек усеща силен сърбеж. Лечението е с антибиотици и продължава около 3 месеца.

В напреднала възраст гъбичките засягат и ноктите - много по-често на краката, отколкото на ръцете, казва д-р Матеев. Причината е, че ноктите на краката растат по-бавно, което задържа гъбичките и им позволява да се развиват дълго време.

Кисненето на ходилата във вода например при настинки не се препоръчва, защото омекотява нокътя и улеснява микроорганизмите, обяснява лекарят. Той не е имал случай, при който гъбичките са изчезнали от само себе си, но смята, че това е възможно. Ако обаче нокътят е много увреден, той се вади по хирургически път.

Нокътят, поразен от гъбички, е по-дебел, ронлив, с променена прозрачност - жълт или кафеникав. Над 30% от хората, навършили 50 години, имат гъбични инфекции на ноктите на краката, казва още д-р Матеев.

Само при децата пък се среща друг вид гъбична инфекция, която засяга корените на косата. Може да се стигне до частично оплешивяване. Източници на това заболяване са болни кучета и котки. То обаче се лекува напълно, при това за около месец, успокоява д-р Матеев.

Пърхотът пък се причинява от гъбичка, която живее в корена на косъма. При стресови ситуации или хормонални нарушения тя се активизира и белите люспи в косата стават повече. Периодичните прояви на пърхота се лекуват с хапчета или шампоани със специални вещества, които потискат развитието на гъбичката, виновна за пърхота. Според д-р Матеев методи от арсенала на народната медицина, например бяла хума или коприва, не помагат срещу пърхота. Те могат само да заздравят косъма.

При болни от диабет, хора с нарушено кръвоснабдяване или отслабен имунитет гъбичната инфекция може и да се усложни. Върху нея се наслагват бактерии, което води до гнойни инфекции по краката или т. нар. червен вятър, обяснява д-р Гриша Матеев. В такива случаи пациентите се лекуват в болница.

Дрехи от естествени тъкани, памучни чорапи и обувки от естествена кожа - това са средствата, които блокират заплахата от гъбички. За да не се заразят, хората не трябва да носят чужди обувки или чехли, съветва д-р Матеев.
4
2958
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
19 Март 2004 09:15
Не яж това, не пий онова, не прави другото ... И к'во, ще живееш 200 години ?
19 Март 2004 10:04
От моя скромен опит знам, че точно в казармата ми изчезнаха гъбичките. И това сигурно се дължи на факта, че носех партенки. Доказано по-добри от какъвто и да е чорап. Наистина, ако носиш по цял ден кубинки и си с чорапи, спасение от гъбичките няма.
19 Март 2004 11:11
Те гъбите на студ не виреят. А в казармата няма случай да ти е топло - дори през лятото
19 Март 2004 14:16
Kato mladej se zarazih ot gubichki na krakata ot bashati, kojto puk gi prihvanal v kazarmata. 5 godini nishto ne pomagashe - ni lekarstva, ni dqvol. Reshih sam da se zaema po moj si nachin s lichenieto. Lqtno vreme - bos (e do kolkoto moje). Nikakvi chorapi i spane s otviti kraka (zimata e dosta gadno, no zdraveto iska jertvi). Taka za edna zima i 2 leta. I ... O chudo izlekuvah gi
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД