Стабилограф - така се нарича уредът, с който лекарите невролози измерват как работи вестибуларният апарат на човека и дали пациентът има нарушения в равновесието. Апаратът прилича на кантар за телесно тегло, но вместо скала за килограми има датчици за налягане. Стабилографът измерва налягането на различните части на стъпалото и ако пациентът започне да се клатушка и да залита, това се отчита чрез специален софтуер, казва д-р Георги Ангов, отоневролог в болницата на 4-и км в София.
Според специалиста половината от хората над 50-годишна възраст страдат от световъртеж, който е една от основните прояви на нарушено равновесие. Независимо от годините, които са се натрупали зад гърба на човек, на всеки - от детето до достолепния старец, може да се случи да му се завие свят. При децата световъртежът обикновено е доброкачествен, т.е. с течение на времето изчезва, обяснява проф. Огнян Колев, който ръководи отоневрологичния кабинет в болницата. Що се отнася до по-възрастните, проблемът се задълбочава и може да доведе до други увреждания.
Стресът се оказва ключово обяснение и за този проблем. Когато човек е под напрежение, кръвоносните съдове се свиват, получават се спазми, снабдяването с кръв намалява, а това уврежда вътрешното ухо, където е вестибуларният апарат, обяснява проф. Колев. От една страна, виенето на свят в такива ситуации е добро, защото подсказва, че има проблем и могат да се вземат мерки да не се стигне до инсулт, казва още лекарят. Небалансирано кръвно налягане, шийни прешлени, които спират движението на кръвта, инфекции на ушите, механични травми на мозъка - това са все фактори, които водят до нарушения на равновесието на човека. Към проблема има и генетична предразположеност, отбелязва проф. Колев.
Световъртежът може да бъде съпътстван от допълнителни реакции на организма. Виенето на свят например може да доведе до гадене, повръщане, изпотяване, а това пък причинява загуба на течности, посочва проф. Колев. Главоболието също може да е резултат от световъртеж, но важи и обратното, казва още лекарят. Причината е отново в лошото кръвоснабдяване. Лошото равновесие често се съпътства и от загуба на слуха.
Нарушенията на равновесието водят и до намалена работоспособност. При космонавтите в условията на безтегловност се получава срив от липсата на информация за гравитацията. Те губят координация и способност за концентрация, дава пример проф. Колев, който няколко години е работил в центъра за космически полети на НАСА. Преодоляването на тази реакция на организма става с помощта на зрителната система - създава се среда, напомняща земната повърхност.
Освен за загуба на равновесие уврежданията на вестибуларния апарат са причина и за загуба на ориентация за посоките или положението на човека. Проф. Колев дава пример с хора, които се намират в подводници, самолети или космически кораби. Причината е във високото налягане, което дразни вестибуларната система. От загуба на ориентация военните пилоти нанасят огромни щети, казва още проф. Колев.
Вестибуларните нарушения се лекуват почти винаги, посочва още специалистът. Лечението е чрез медикаменти и чрез специални упражнения, уточнява д-р Георги Ангов. Терапията отнема от няколко минути до няколко месеца. Вместо рецепта за поддържане на добро равновесие лекарите предписват спортуването. Така хем се тренира вестибуларният апарат, хем се потиска стресът.
|
|