Правителството и парламентарното мнозинство няма да воюват с президента Георги Първанов и ще оставят на негово подчинение Националната разузнавателна служба. Службата за охрана също ще бъде под негова "шапка". Според силовия вицепремиер Пламен Панайотов такива ще са бъдещите закони.
От 9-те служби по сигурност 6 са на подчинение на МВР, 2 - на военното министерство, и 2 - на президента.
И за двете служби има по няколко законопроекта, писани от самите тях, каза Панайотов. През май Съветът по сигурността към премиера ще ги разгледа и ще реши какво да внесе в кабинета.
През септември м. г. министърът на отбраната Николай Свинаров заяви, че най-късно до месец Министерският съвет ще е готов със законопроект за спецслужбите. В момента разузнаването и НСО не са регламентирани със закон и действат по наредби.
През последните месеци имаше напрежение между държавния глава и правителството, защото се говореше, че двете служби ще минат към изпълнителната власт. Несъстоялият се съветник по сигурността на премиера Бриго Аспарухов беше внесъл в парламента проект за разузнаването, който предвиждаше то да бъде подчинено на министър-председателя. Президентът Георги Първанов предупреждаваше, че е против да се размества подчинеността на службите на няколко пъти - за последно миналата седмица.
Сега оставането на разузнаването и НСО при държавния глава пък ще бъде свързано със засилващия се слух, че Симеон Сакскобургготски ще се кандидатира за президент през 2006-а.
Целта на приемането на закони за спецслужбите е да се осъществява граждански контрол над тях - чрез съответните органи на парламента, подчерта Панайотов.
|
|