Балчишкият районен съд отхвърли претенциите на Софийския университет срещу Министерството на културата и Държавния културен институт "Двореца" за имота в Балчик. Това съобщи в писмо до медиите директорът на института Тошко Гяуров.
Според опонентите му от университетската ботаническа градина обаче спорът е за две сгради на територията на комплекса, а не за целия имот. Помещенията са бивш склад до разсадника и касата, обясни ботаникът Данаил Павлов.
При създаването на Ботаническата градина към СУ през 1955 г. тези здания не са били присъединени към имота. "Ще обжалваме решението на Балчишкия съд", категоричен бе Павлов. Той припомни, че между Софийския университет и ведомството на Абрашев или архитектурно-парковия комплекс "Двореца" се водят общо 11 дела, които са на различни инстанции. Приключени от Върховния съд са едва четири и са спечелени от Ботаническата градина.
Тошко Гяуров добави, че допълнително ще се уточняват сумите, които СУ трябва да връща за неправомерно събираните средства за вход, както и за щетите, които е нанесъл. По случая тече прокурорска проверка и ревизия от финансовото министерство.
Според писмото до медиите ръководството на "Двореца" е започнало обновяване на розариума, тъй като в продължение на над 15 г. занемаряването му е довело до погиване на розовите насаждения. Институтът по розите в Казанлък също участвал в подновяването на растенията. Ботаниците обаче се оплакаха, че служителите на Тошко Гяуров извършват само механична подмяна на розовите корени. Целта им била да обявят, че на територията на комплекса няма ботаническа градина, а парк, за чиято поддръжка се грижи единствено екипът на "Двореца".
"Опасяваме се, че ще ни попречат да посрещнем 50-та годишнина на градината в края на юли", коментира пред "Сега" Данаил Павлов. Той обясни, че докато не се реши окончателно в съда спорът между ботаниците и управляващите комплекса, там няма да се работи нормално. Според него целта е специалистите-ботаници да бъдат изтласкани да работят единствено в разсадника и да нямат достъп до Градината на Аллах (с колекцията кактуси) и до крайбрежната част от комплекса.











