Чалаби, който е получавал редица смъртни заплахи, откакто оглави специалния трибунал за висшите ръководители на баасисткия режим, каза, че Саддам изглеждал в добро здраве. Бившите сподвижници на диктатора обаче били изнервени или враждебно настроени, а Али Хасан Ал-Маджид, известен като Али Химика заради масовото отравяне с химическо оръжие на иракско кюрдско население през 1988 г., се бил разтреперил.
Саддам, обвиняван от иракчаните за убийството на хиляди хора по време на 35-годишното управление на партията Баас, досега беше военнопленник под закрилата на Женевската конвенция. Занапред обаче той е под юрисдикцията на иракското наказателно право. Ирак вече отменени мораториума върху изпълнението на смъртни присъди, което ще позволи екзекуция на бившия държавен глава, ако бъде признат за виновен в престъпления срещу човечеството, геноцид и използване на химически оръжия.
"Смятаме, че за да можем действително да имаме власт над нашите дела и нашето собствено бъдеще, трябва да имаме власт и над хората, които смятаме за отговорни за многобройните страдания на иракския народ през последните 35 години", каза иракският премиер Ияд Алауи на пресконференция в ръководения от американците международен пресцентър в Багдад.
"Над милион иракчани са изчезнали по време на бившия режим", каза Алауи на английски. "Стотици хиляди иракчани от всички религии и етнически групи вероятно са погребани в масови гробове. Зная, че говоря от името на моите съграждани, когато казвам, че очаквам с нетърпение деня, когато бившите лидери ще се изправят пред съда с Божията помощ", декларира Алауи.
Франция се противопостави вчера на смъртното наказание в Ирак при каквито и да било обстоятелства, като посочи, че делото срещу Саддам Хюсеин трябва да отговаря на международните правни норми, съобщи АФП. Сесил Позо ди Борго, заместник-говорител на външнополитическото ведомство в Париж, каза, че Париж е против прилагането на смъртното наказание при каквито и да било обстоятелства.
Пледоария
Адвокатите на Саддам Хюсеин определиха вчера като нелегитимно иракското правосъдие. АФП цитира ръководителя на адвокатския екип на бившия иракски президент - Мохамад ар Рашдан, според когото иракското правосъдие е нелегитимно, защото също както и временното правителство дължи своята легитимност само на Съединените щати. Адвокатите поискаха и намесата на Европейския съд за правата на човека в Страсбург, който да забрани на Великобритания да спомогне чрез действие или бездействие на предаването на Саддам на трибунала, след като има вероятност да бъде осъден на смърт. Конвенцията за правата на човека забранява смъртното наказание, а Великобритания е страна по нея и трябва да я спазва дори на чужда територия. Страсбург отказа да се намеси в предварителния етап на процеса, но допусна възможността да разгледа казуса Саддам.